Data publikacji:

Jakie akcesoria do Xbox Series X? Co warto kupić?

Za każdym razem, kiedy do sprzedaży trafia nowa konsola, na półkach sklepowych pojawia się również cała gama oficjalnych i nieoficjalnych produktów współpracujących z daną platformą. Nie inaczej było w przypadku najnowszego Xboksa, do którego możecie dokupić akcesoria przygotowane przez Microsoft i innych zewnętrznych producentów. Sprawdźcie, co warto kupić do Xboksa Series X i S.

akcesoria do xbox series

Karta rozszerzenia przestrzeni dyskowej Seagate

Konsola Xbox Series X została wyposażona w superszybki dysk SSD o pojemności 1000 GB. Większości użytkowników taki wynik w zupełności wystarczy, ponieważ na dysku bez problemu zmieści się przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście, gier.

Aczkolwiek wysokobudżetowe produkcje potrafią zajmować coraz więcej miejsca, czego najlepszym przykładem jest Call of Duty: Black Ops – Cold War. Gra przy zainstalowanych wszystkich komponentach potrzebuje prawie 150 GB wolnej przestrzeni na dane. Problem z brakiem miejsca odczują jeszcze bardziej posiadacze Xboksa Series S – nie dosyć, że ten model posiada dysk SSD o pojemności 512 GB, to obsługuje gry wyłącznie w wersji cyfrowej.

Sposobem na poradzenie sobie z ograniczeniami dyskowymi jest kupno specjalnej karty rozszerzeń przygotowanej przez Seagate. Jest to oficjalny produkt, który powstał we współpracy z Microsoftem. Obie wersje nowych Xboksów posiadają specjalne gniazdo na tę kartę, działającą w tej samej prędkości, co dyski wbudowane w konsole.

Kontroler do Xbox Series X

Posiadanie zapasowego pada do konsoli jest niezwykle praktyczne z dwóch powodów:
  • kiedy w trakcie grania rozładuje nam się główny kontroler, to w natychmiastowym tempie możemy przesiąść się na drugi, bez konieczności przerywania rozgrywki. W trybie single player nie stanowi to większego problemu, ale tego samego nie można powiedzieć o zabawie w grach online,
  • tryb lokalnej kooperacji pojawia się w coraz większej liczbie produkcji, a jak wiadomo – wspólne granie ze znajomymi na kanapie jest jedną z przyjemniejszych rzeczy w gamingowym świecie. Dlatego też warto mieć drugiego pada, żeby zagrać z drugą osobę w FIFĘ bądź ukończyć wspólnie A Way Out.

Oficjalny akumulator Play and Charge Kit dla Xbox Series X

Microsoft, projektując kontrolery do nowych Xboksów, nie zdecydował się na umieszczenie w nich akumulatorów, tylko pozostawił kontrowersyjne rozwiązanie z dwoma paluszkami AA. Taki sposób ładowania ma swoje plusy, co nie oznacza, że nie jest przestarzały.

Na szczęście można to zmienić poprzez dokupienie akcesorium określanego mianem Play and Charge Kit – jest to specjalny akumulator, który umieszczamy w padzie zamiast tradycyjnych baterii. Urządzenie posiada gniazdo USB typu C, dzięki czemu od teraz kontroler można ładować poprzez podłączenie do prądu.

Stacja ładująca do padów

Z pewnością spotkaliście się z sytuacją, w której chcieliście zacząć grać po ciężkim dniu pracy, ale niestety rozładowane pady wam to uniemożliwiły. Jeśli chcecie, żeby wasze kontrolery do Xboksa Series X zawsze były gotowe do akcji, to koniecznie kupcie stację ładującą.

Wystarczy umieścić w niej pada po skończonym graniu, żeby ten odzyskał straconą energię. Oczywiście należy pamiętać, że to rozwiązanie działa wyłącznie wtedy, kiedy w padzie znajduje się specjalny akumulator Play and Charge Kit – ten na szczęście często dołączany jest do zestawu.

Kontroler od Xbox One

Pady dołączane do Xbox Series X i S nie różnią się zbytnio od poprzedniego modelu – producent dokonał delikatnego liftingu wyglądu, a także dołożył dodatkowy przycisk odpowiedzialny za robienie screenshotów. Gdybyście jednak nie potrzebowali pada dedykowanego nowej konsoli Microsoftu, to możecie kupić stary kontroler od Xboksa One. Współpracuje on bez problemu z Series X i S, dlatego nie powinniście odczuć zbyt dużej różnicy. Jako dodatkowe urządzenie sprawdzi się doskonale.

Nieoficjalne akumulatory Play and Charge Kit

Oryginalny Play and Charge Kit sygnowany logiem Xboksa nie jest jakoś szczególnie drogi, ale w podobnej cenie można kupić nieoficjalne akumulatory o większej pojemności. Ponadto tego typu akcesoria tworzone przez zewnętrznych producentów często posiadają w komplecie dwa akumulatory.

Musicie jednak liczyć się z tym, że ich jakość wykonania odstaje od tego, co oferuje Microsoft. Jest to o tyle ważne, że wraz z umieszczeniem w padzie nieoficjalnego Play and Charge Kit wiąże się wymiana tylnej klapki. Oczywiście w żaden sposób nie wpływa to na komfort grania.

Kontroler Xbox Elite Series 2

Każda osoba, która dużo czasu spędza przed konsolą, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wygodny i funkcjonalny kontroler. Oprócz solidnych, standardowych padów do Xboksa Series X|S, można kupić także wyjątkowy kontroler Xbox Elite Series 2. Nie tylko lepiej trzyma się dłoni, ale również posiada w zestawie stację dokującą do ładowania, a także wymienne analogi, krzyżaka i tylne łopatki, które na dodatek można zaprogramować wedle własnych potrzeb.

Nakładki na analogi do pada

Uważacie, że analogi w kontrolerze od Xboksa Series X|S są niewygodne i ślizgają się na nich palce? W takim razie obowiązkowo musicie zamówić nakładki pod kciuki, które znacząco zwiększą komfort grania i zapewnią wam lepszą przyczepność.

Słuchawki gamingowe

Dźwięk w grach jest równie istotny, co oprawa wizualna. Wielu producentów (np. horrorów) zachęca użytkowników do grania w słuchawkach, ponieważ tylko wtedy będą w stanie poczuć dokładnie to, co twórcy mieli do przekazania. Warto wyposażyć się w headset z dźwiękiem przestrzennym i mikrofonem, aby móc komunikować się z innymi graczami podczas zabawy w trybach wieloosobowych.

Kierownica do gier

Miłośnicy gier wyścigowych oraz rajdowych powinni z kolei rozważyć zakup profesjonalnej kierownicy gamingowej. Tylko z pomocą tego urządzenia będą w stanie poczuć się, jakby faktycznie zasiedli za kółkiem samochodu. Na Xbox Series X nie brakuje porządnych ścigałek (Forza Horizon 4, DiRT 5 itp.), dlatego kierownica raczej nie będzie wam się kurzyła.

Uchwyt na pada do gry na telefonie

Microsoft coraz bardziej promuje usługę Xbox Game Pass Ultimate, dzięki której można m.in. grać w produkcje z Xboksa na ekranie smartfona lub tabletu. Większość gier ma jednak dosyć skomplikowane sterowanie, dlatego można korzystać z nich wyłącznie po sparowaniu kontrolera z telefonem. Dla komfortowego grania warto kupić specjalny uchwyt na smartfona i pada, żeby otrzymać przenośną konsolę.

Dysk zewnętrzny do Xbox One

Jeżeli chcecie grać w tytuły dedykowane Xbox Series X na dysku zewnętrznym, to musicie posiadać kartę rozszerzeń Seagate, o której pisałem w jednym z poprzednich akapitów. Gdybyście natomiast grali w produkcje z Xboksa One, to śmiało możecie instalować je nawet na dyskach HDD, które podłączycie do konsoli za pomocą gniazda USB.

Xbox Adaptive Controller

Microsoft, jako jedna z nielicznych firm na świecie, postanowiła wyjść naprzeciw osobom mającym ograniczoną zdolność do poruszania się. Xbox Adaptive Controller został zaprojektowany w taki sposób, żeby niepełnosprawni gracze mogli jak najlepiej radzić sobie we wszelkiej maści grach. Jest to więc idealne urządzenie dla ludzi, którzy marzą o graniu, ale nie są w stanie korzystać z tradycyjnego kontrolera.
Autor: Łukasz Morawski