W ostatnich latach Microsoft przykładał bardzo dużo uwagi do swojej usługi abonamentowej, regularnie rozwijając ją o nowe funkcje oraz większą bibliotekę gier. Wszystko wskazuje na to, że osoby, które posiadają wykupioną subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate w kolejnych latach otrzymają jeszcze więcej atrakcji w bardzo kuszącej cenie. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć o tej usłudze i dlaczego warto ją wykupić.
Czytaj również: Xbox Series X vs PC
Xbox Game Pass Ultimate to usługa Microsoftu, która daje użytkownikom dostęp do ponad stu zróżnicowanych tytułów, których biblioteka jest regularnie poszerzana o nowe produkcje. Gracze mogą korzystać z dobrodziejstw subskrypcji do momentu, aż ją opłacają.
Oprócz dostępu do gier, użytkownicy otrzymują także masę innych bonusów, jak np. zniżki partnerskie w Microsoft Store, możliwość gry w chmurze za sprawą usługi xCloud oraz abonament Xbox Live Gold, który jest konieczny do grania w sieci na konsolach Xbox.
Sprawdź również, co warto wiedzieć o konsoli Xbox Series X.
Dostęp do usługi został wyceniony na 54,99 złotych miesięcznie, co w skali roku przekłada się na ok. 660 złotych. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z pierwszego miesiąca w promocyjnej cenie, który kosztuje zaledwie 4 złote.
Subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate mogą korzystać z usługi na komputerach osobistych z systemem operacyjnym Windows oraz konsolach Xbox One i Xbox Series X|S. Biblioteka gier dostępna jest także na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android.
Xbox Live Gold to abonament, który zadebiutował już w czasach konsoli Xbox 360 i od tamtej pory nie zmienił swoich założeń. Jego głównym celem jest danie graczom możliwości gry w trybach wieloosobowych. Jeśli subskrypcja nie będzie wykupiona, to taka opcja jest automatycznie blokowana.
Użytkownicy dostają ponadto co miesiąc przynajmniej dwie darmowe produkcje, które są przypisywane do konta na zawsze. Oznacza to, że można w nie grać, nawet jeśli nie jest opłacany już abonament.
W 2020 roku Microsoft umożliwił korzystanie z abonamentu również na smartfonach i tabletach bazujących na systemie operacyjnym Android. Gry nie są jednak pobierane na telefon, ponieważ uruchamiają się poprzez strumieniowanie w chmurze.
Można właściwie stwierdzić, że jest to taki Netflix, tyle, że z grami wideo. Wiele produkcji otrzymało wsparcie dla ekranów dotykowych, lecz do pozostałych będzie konieczne sparowanie kontrolera od Xboksa poprzez Bluetooth.
W bibliotece Xbox Game Pass Ultimate znajdziecie zarówno produkcje wydawane przez Microsoft, jak i studia zewnętrzne. Wszystkie gry produkowane (np. seria Gears lub Halo) oraz wydawane przez Xbox Game Studios udostępniane są w dniu premiery dla subskrybentów bez żadnych dodatkowych opłat.
To samo dotyczy produkcji tworzonych przez zewnętrzne studia ściśle współpracujące z Microsoftem (np. Bethesda i ich Doom bądź The Elder Scrolls).
Baza gier została także rozszerzona o produkcje należące do Electronic Arts, ponieważ w 2020 roku Xbox Game Pass Ultimate wchłonęło inną subskrypcję, jaką było EA Play. W ten sposób użytkownicy mogą cieszyć się takimi tytułami jak Star Wars Jedi: Upadły zakon, seria FIFA czy Battlefield.
Zdecydowanie na korzyść subskrypcji działa również cena – oczywiście biorąc pod uwagę, że chcecie wydawać na gry jak najmniej pieniędzy. Pięćdziesiąt pięć złotych miesięcznie nie jest wcale tak dużą sumą, jeśli weźmiemy pod uwagę, z jakimi produkcjami mamy do czynienia. Wystarczy, że ogracie w ciągu tych trzydziestu dni jeden w miarę świeży tytuł i już wyjdziecie dużo na plus. Zwłaszcza, że ceny nowych gier konsolowych potrafią dochodzić nawet do trzystu złotych, a nie wykluczone, że w przyszłości jeszcze bardziej podrożeją.
Jedną z większych zalet abonamentu jest ogromna baza gier, która z pewnością zaspokoi potrzeby graczy, którym nie zależy na ogrywaniu największych multiplatformowych hitów w dniu premiery. Microsoft dba o to, żeby w bibliotece pojawiały się cenione przez graczy, atrakcyjne tytuły skierowane do różnych grup odbiorców. Znajdą więc tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy strategii czasu rzeczywistego, trzeciosobowych strzelanek czy rozbudowanych RPG-ów.
Oczywiście trzeba też brać pod uwagę, że nie wszystkich zainteresuje większość dostępnych gier, dlatego warto przed kupnem abonamentu dokładnie sprawdzić listę. Nie można też mieć nigdy pewności, że jakiś tytuł, na który bardzo czekamy, kiedykolwiek zostanie udostępniony przez Microsoft w swojej usłudze. A nawet jeśli, to może nastąpić to na tyle późno, że kupienie używanej pudełkowej wersji wyjdzie was i tak taniej.
Niestety, w przeciwieństwie do takich platform streamingowych jak np. Netflix, nie można dzielić się kontem z innymi użytkownikami. Oznacza to, że w konkretnej chwili może grać wyłącznie jeden użytkownik, dlatego cała opłata, jaką trzeba uiścić przypada na jedną osobę. Zawsze można zaoszczędzić wykupując subskrypcję wyłącznie w chwili, kiedy chce się ograć jakieś konkretne gry z katalogu.
Usługa posiada bazę stałych tytułów oraz takich, które rotują na przestrzeni kilku bądź kilkunastu miesięcy. Dlatego jeśli zależy wam na ograniu dużych produkcji od zewnętrznych studiów, to zdecydowanie zalecane jest zrobienie tego jak najszybciej od momentu dodania ich do biblioteki. Na szczęście Microsoft odpowiednio wcześnie informuje, że dane dzieło zostanie usunięte z bazy, więc nigdy nie spotkacie się z sytuacją, że nie zdążycie dokończyć gry, bo ta z dnia na dzień zniknie.
Jak najbardziej warto! Usługa Microsoftu nie jest obowiązkowa (Xbox Live Gold może kupić oddzielnie), dlatego tak naprawdę nic nie tracicie, jeśli z niej nie skorzystacie, ale zdecydowanie warto dołączyć do subskrybentów, ponieważ możecie sporo na tym zyskać.
Ogromna baza gier wystarczy wam na wiele wieczorów i tak naprawdę zawsze znajdziecie w niej przynajmniej jeden tytuł, który przykuje was do ekranu. Nie ma sensu doszukiwania się poważniejszych wad abonamentu, gdyż zalety zdecydowanie przeważają na jego korzyść.
Autor: Łukasz Morawski