Data modyfikacji:

PS5 Slim vs PS5 – którą konsolę wybrać?

PlayStation 5 jest obecnie najpopularniejszą konsolą dziewiątej generacji, pozwalającą na zabawę ze wszystkimi najnowszymi grami, a także bezproblemowe korzystanie z biblioteki gier z PlayStation 4. Rozglądając się za podstawowym modelem systemu, zauważamy, że jest on dostępny w dwóch wariantach – standardowymi i slim. Jakie są między nimi różnice?
ps5-slim-vs-ps5

Alternatywne wersje konsol PlayStation – o co chodzi? Jaką mają historię i cel?

Pierwsza konsola PlayStation trafiła do sprzedaży w Japonii w grudniu 1994 roku, z miejsca stając się ogromnym sukcesem. Już wówczas Sony co roku wprowadzało drobne modyfikacje do sprzętu, które obniżały koszty jego produkcji, a także nieznacznie poprawiały jego niezawodność. Podobnych zmian doczekał się również oryginalny kontroler, który pod koniec lat 90. otrzymał gałki analogowe. W 2000 roku Sony wypuściło konsolę PS One, a więc nową wersję PlayStation zamkniętą w nowoczesnej opływowej białej obudowie, o kilkadziesiąt procent mniejszej od poprzedniego modelu. Pod względem wydajności PS One nie różnił się niczym od starszych wersji systemu. 
Co ciekawe, wprowadzenie do sprzedaży PS One nie było oryginalnym pomysłem. Zarówno Sega, jak i Nintendo regularnie wypuszczały na rynek nowe warianty swoich systemów, zazwyczaj w mniejszych obudowach. Konstrukcje te z reguły pozwalały znacząco obniżyć koszty produkcji konsoli, ograniczyć liczbę części (np. dodatkowych portów dla kontrolerów), a czasem pozbyć się też rzadko używanych funkcji, takich jak wsteczna kompatybilność. Urządzenia trafiały zazwyczaj na półki sklepowe w połowie lub pod koniec cyklu życia systemu, pozwalając przyciągnąć wciąż niezdecydowanych graczy, wabiąc ich przy tym niższą ceną. 
PS One było wzorcowym przykładem tego rodzaju strategii. Co więcej, okazało się sporym sukcesem finansowym. Z tego też powodu, w przypadku systemów PlayStation 2, PlayStation 3 i PlayStation 4, Sony również zdecydowało się na produkcję ich odświeżonych i tańszych wariantów. PS2 otrzymało w sumie dwie dodatkowe wersje – jedna miała premierę w połowie, a druga pod koniec życia systemu. 
PS3, które zadebiutowało w 2006 roku, podążyło w ślady poprzednika. Ze względu na popularność PlayStation 3 Slim wiele osób nie pamięta nawet o oryginalnej wersji systemu, która była dostępna w sprzedaży tylko przez niecałe trzy lata. W 2012 roku na półki sklepowe trafił jeszcze mniejszy i tańszy model PS3, który przeznaczony był dla najbardziej oszczędnych graczy. Ze względu na ręcznie otwierany napęd Blu-ray konstrukcja urządzenia spotkała się z ostrą krytyką niektórych fanów, Sony bowiem chciało maksymalnie obniżyć koszty jej produkcji, co miało odzwierciedlenie w jakości wykonania i wyglądzie obudowy. 
PlayStation 4, mające premierę w 2013 roku, otrzymało również w kilka lat po debiucie dwie wersje systemu, ale w odróżnieniu od poprzednich generacji PlayStation tylko jedna z nich była tańszym i pomniejszonym wariantem slim. Drugą konsolą było bowiem PlayStation 4 Pro – system nie tylko droższy od podstawowej wersji PS4, ale również wyposażony w mocniejsze podzespoły. 

PlayStation 5 – co należy wiedzieć?

PlayStation 5 zadebiutowało w listopadzie 2020 roku. System zaskoczył fanów nie tylko obecnością superszybkiego dysku SSD, ale również obecnością 16 GB pamięci RAM oraz mocnym ośmiordzeniowym procesorem AMD Zen 2, z zegarem 3,5 GHz. Konfiguracja ta pozwala systemowi na pracę w rozdzielczości 4K, wykorzystanie najnowszych technologii graficznych, a także drastyczne ograniczenie czasu ładowania gier, w porównaniu z PlayStation 4. Mocne podzespoły systemu wymagały jednak rozbudowanego systemu chłodzenia, co przełożyło się na bardzo duże wymiary systemu, który w pozycji pionowej ma aż 39 centymetrów wysokości i 26 centymetrów głębokości. Dzięki temu PS5 zyskało tytuł największej konsoli w historii branży elektronicznej rozrywki. 
PlayStation 5 było również pierwszą konsolą Sony, która trafiła do sprzedaży równocześnie w dwóch wariantach – standardowym oraz pozbawionym napędu optycznego. Ten drugi obsługiwał wyłącznie cyfrowe wersje tytułów pobrane za pośrednictwem internetu i był o kilkaset złotych tańszy. Spotkał się jednak ze względnie niskim zainteresowaniem konsumentów wciąż przywiązanych do zazwyczaj tańszych fizycznych kopii gier. 

PlayStation 5 Slim (PlayStation 5 D) – co należy wiedzieć?

PlayStation 5 Slim, opisywane w sklepach często jako PlayStation 5 D, to system, który został wprowadzony do sprzedaży w październiku 2023 roku. Po jego premierze Sony oficjalnie zrezygnowało z produkcji oryginalnych wariantów systemu, co oznacza, że ich wszystkie modele dostępne wciąż w sprzedaży pochodzą z zapasów magazynowych.
Konsola PlayStation 5 Slim sprzedawana jest również w wersji z napędem optycznym lub bez niego. Różnica jest jednak taka, że właściciele tej drugiej mogą w każdej chwili dokupić dedykowany odtwarzacz płyt Blu-ray i podłączyć go do specjalnego portu w obudowie. Zgodnie z tradycją, system jest mniejszy od poprzednika, różnice nie są jednak drastyczne i wynoszą zaledwie kilka centymetrów (35,8 cm wysokości i 21,6 cm głębokości). 
Pod względem wydajności i konfiguracji sprzętowej PlayStation 5 Slim nie różni się prawie niczym od poprzednika (procesor, pamięć i układ graficzny pozostają te sam). Sony zastosowało tutaj nieco inny system chłodzenia, a także zwiększyło przestrzeń dyskową. Oryginalne PS5 miało dysk 815 GB, nowa wersja ma model 1 TB. Warto podkreślić, że użytkownik może nadal w każdej chwili zamontować we wnętrzu konsoli dodatkowy dysk SSD NVMe M.2, wybierając spośród zalecanych przez Sony modeli różnych producentów przeznaczonych dla komputerów PC. 
Nowe PlayStation 5 Slim posiada tę samą liczbę portów USB, Ethernet i HDMI. W odróżnieniu od oryginału system ma jednak z przodu dwa wejścia USB-C, zamiast USB-A i USB-C. Na tym kończą się różnicę pomiędzy systemami. Dodajmy, że w testach różnice wydajności pomiędzy nowym a starym PS5 są minimalne i nie mają większego znaczenia dla użytkowania.
Warto wspomnieć, że PlayStation 5 Slim nie jest sprzedawane w komplecie z podstawką do ustawienia konsoli w pionie (akcesorium musimy dokupić osobno). W pudełku znajdziemy jedynie plastikowe elementy pozwalające zachować stabilność urządzeniu, gdy znajduje się ono w pozycji horyzontalnej. 

PS5 Slim vs PS5 – jaką konsolę wybrać?

Oryginalny model PlayStation 5 będzie coraz trudniejszy do znalezienia w sprzedaży, tak więc z czasem będzie można kupić wyłącznie jego egzemplarze z drugiej ręki. Dla przeciętnego gracza nie ma większego znaczenia, czy wybierze wersję z 2020, czy z 2023 roku (na korzyść slima przemawia głównie ciut większy dysk). Najlepiej kierować się tutaj ceną, a także tym, która z wersji bardziej się nam wizualnie podoba.

PlayStation 5 Pro – alternatywa dla standardowego PlayStation 5

Alternatywą dla standardowego modelu PlayStation 5 jest jego wersja Pro, wyposażona w mocniejszy układ graficzny, a także dysk 2 TB. Urządzenie lepiej radzi sobie z generowaniem grafiki w wysokiej rozdzielczości, przy wykorzystaniu wszystkich najnowszych efektów graficznych. Wadą systemu jest jednak jego bardzo wysoka cena, brak napędu Blu-ray, który trzeba dokupić osobno, a także brak podstawki w zestawie. System jest propozycją wyłącznie dla największych fanów marki PlayStation. 
Zdjęcie: Envato Elements