Data publikacji:

Jak oglądać seriale i filmy DC? W jakiej kolejności?


Jesteście miłośnikami komiksów DC i z chęcią nadrobilibyście filmy oraz seriale bazujące na opowieściach rysunkowych o Supermanie, Batmanie i pozostałych superbohaterach? Zadanie nie będzie proste, ponieważ liczba produkcji jest naprawdę spora, a do tego cały czas rośnie! W tym tekście postaramy się uporządkować większość współczesnych telewizyjnych oraz kinowych projektów nawiązujących do komiksów wydawnictwa DC.

Czytaj również: Kolejność seriali Marvela
jak oglądać seriale dc

DC Extended Universe – wielkie kinowe uniwersum


Wytwórnia Warner Bros. Pictures w pewnym momencie zapragnęła mieć własne kinowe uniwersum, które próbowało stanąć w szranki z szalenie popularnym Marvel Cinematic Universe. Choć plany były bardzo ambitne, to jednak projekt nie osiągnął tak dużego sukcesu, jak zakładano. DCEU początkowo składało się w dużej mierze z bardzo słabych filmów, które spotkały się z ogromną krytyką widzów oraz recenzentów. Złą passę przerwała na chwilę premiera „Wonder Woman”, lecz po tym do kin trafiła fatalna „Liga Sprawiedliwości”.


Następnie sytuacja zaczęła się dosyć mocno poprawiać, a to wszystko za sprawą widowiskowego „Aquamana” oraz całkiem przyjemnego w odbiorze „Shazama”. Warner Bros. Pictures ma ambitne plany na przyszłość i wszystko wskazuje na to, że w końcu DC Extended Universe wjechało na właściwe tory. Jednocześnie wytwórnia tworzy poboczne projekty, o których napiszę za chwilę. Tymczasem przyjrzyjmy się chronologii DCEU – zarówno filmów, które już powstały, jak i tych zapowiedzianych na następne lata.

 Filmy DCEU – chronologia według polskiej daty premiery:

  1. Człowiek ze stali (Man of Steel) – 21 czerwca 2013
    Pierwszy film w ramach DC Extended Universe (DCEU), w którym Henry Cavill wciela się w Supermana.

  2. Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Batman v Superman: Dawn of Justice) – 1 kwietnia 2016
    Kontynuacja "Człowieka ze stali", gdzie dochodzi do starcia dwóch kultowych bohaterów: Batmana i Supermana.

  3. Legion samobójców (Suicide Squad) – 5 sierpnia 2016
    Film skupiający się na grupie antybohaterów złożonej z najniebezpieczniejszych przestępców DC, którzy mają wykonywać misje dla rządu.

  4. Wonder Woman – 2 czerwca 2017
    Historia Diany Prince, czyli Wonder Woman, której akcja toczy się podczas I wojny światowej.

  5. Liga Sprawiedliwości (Justice League) – 17 listopada 2017
    Film, w którym bohaterowie, tacy jak Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash i Cyborg, łączą siły, aby pokonać wspólnego wroga.

  6. Aquaman – 19 grudnia 2018
    Historia Arthura Curry, króla Atlantydy, który musi stanąć w obronie swojego podwodnego królestwa i ludzkości.

  7. Shazam! – 5 kwietnia 2019
    Komediowa opowieść o nastolatku, który dzięki magicznemu słowu "Shazam!" zamienia się w dorosłego superbohatera.

  8. Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) (Birds of Prey) – 7 lutego 2020
    Spin-off "Legionu samobójców", w którym Harley Quinn (Margot Robbie) łączy siły z grupą kobiet, aby pokonać złoczyńcę.

  9. Wonder Woman 1984 – 25 grudnia 2020
    Sequel "Wonder Woman", w którym Diana Prince mierzy się z nowymi przeciwnikami w latach 80.

  10. Legion samobójców: The Suicide Squad – 6 sierpnia 2021
    Reboot serii, w którym nowa grupa antybohaterów zostaje wysłana na niebezpieczną misję.

  11. Black Adam – 21 października 2022
    Film o antybohaterze Black Adamie (Dwayne Johnson), który budzi się po tysiącach lat uwięzienia.

  12. Shazam! Gniew bogów (Shazam! Fury of the Gods) – 17 marca 2023
    Kontynuacja przygód Shazama, w której Billy Batson i jego przyjaciele muszą zmierzyć się z córkami Atlasa.

  13. Flash (The Flash) – 16 czerwca 2023
    Film wprowadzający koncept multiwersum do DCEU, w którym Flash (Ezra Miller) manipuluje czasem, co prowadzi do poważnych konsekwencji.

  14. Blue Beetle – 18 sierpnia 2023
    Opowieść o Jaime Reyesie, młodym chłopaku, który odkrywa potężnego kosmicznego skarabeusza dającego mu supermoce.


Filmy o Batmanie – od lat 60. do współczesności


Mroczny Rycerz to zdecydowanie jeden z popularniejszych superbohaterów DC, któremu mocno po piętach depcze Superman. To jednak Batman doczekał się większej liczby kinowych adaptacji filmowych, które można podzielić na kilka cyklów. Wszystko zaczęło się już w latach 60. ubiegłego wieku („Batman zbawia świat”, 1966), gdzie wizerunek filmowego Bruce’a Wayne’a znacząco odbiegał od tego, do czego przyzwyczajeni są współcześni widzowie.

Zdecydowanie największą estymą cieszą się produkcje Christophera Nolana, w których autor spróbował osadzić tę postać w trochę bardziej realistycznym settingu, aczkolwiek nie zapominając przy tym o komiksowym rodowodzie. Potem pojawiła się wizja Batmana według Zacka Snydera, lecz bohater ten nie otrzymał od reżysera solowego filmu, tylko musiał dzielić czas antenowy z Supermanem.

W 2022 roku odbędzie się natomiast premiera filmu „The Batman” w reżyserii Matta Reevesa. Jest to projekt, który powstaje równocześnie z filmami z DCEU, lecz nie stanowi części tego uniwersum. Podobnie jak „Joker” z 2019 roku, ma to być kompletnie oddzielna historia, nie będąca kontynuacją żadnych wątków z poprzednich filmów. Główna rola przypadła tym razem Robertowi Pattinsonowi.

Filmy o Batmanie z lat 80. i 90. to klasyczne produkcje, które zdefiniowały postać Mrocznego Rycerza na dużym ekranie. Reżyser Tim Burton oraz Joel Schumacher stworzyli ikoniczne wersje Batmana, wprowadzając go do popkultury w zupełnie nowy sposób.

Filmy o Batmanie z lat 80. i 90.

  • Batman (1989)
    Reżyser: Tim Burton
    W roli Batmana: Michael Keaton
    To pierwszy film Tima Burtona o Batmanie, który okazał się wielkim sukcesem. Mroczny, gotycki klimat oraz niezapomniana rola Jacka Nicholsona jako Jokera sprawiły, że ten film stał się klasykiem kina superbohaterskiego.
  • Powrót Batmana (Batman Returns) (1992)
    Reżyser: Tim Burton
    W roli Batmana: Michael Keaton
    Sequel filmu z 1989 roku. Batman musi zmierzyć się z Pingwinem (Danny DeVito) oraz Kobietą-Kot (Michelle Pfeiffer). Film był równie mroczny, co pierwszy, a także pełen groteskowych postaci, charakterystycznych dla stylu Burtona.
  • Batman Forever (1995)
    Reżyser: Joel Schumacher
    W roli Batmana: Val Kilmer
    W tej części Batman walczy z Człowiekiem-Zagadką (Jim Carrey) i Dwie Twarze (Tommy Lee Jones). Film był bardziej kolorowy i dynamiczny niż poprzednie odsłony, co nadało mu bardziej komiksowy charakter.
  • Batman i Robin (Batman & Robin) (1997)
    Reżyser: Joel Schumacher
    W roli Batmana: George Clooney
    W tej części Batman i jego partner Robin (Chris O'Donnell) stawiają czoła Mr. Freeze'owi (Arnold Schwarzenegger) i Trującej Ivy (Uma Thurman). Film był krytykowany za przerysowaną estetykę i kicz, ale stał się kultowym tytułem w historii kina superbohaterskiego.

Batman – trylogia Christophera Nolana

Trylogia Christophera Nolana, znana również jako The Dark Knight Trilogy, to realistyczna i mroczna interpretacja Batmana, która zdobyła uznanie zarówno fanów, jak i krytyków. Oto chronologia filmów:

  1. Batman: Początek (Batman Begins) – 15 lipca 2005 (polska premiera)
    To początek historii Batmana, ukazujący jego narodziny jako bohatera Gotham. Bruce Wayne (Christian Bale) po latach treningu powraca do miasta, by walczyć z przestępczością, mierząc się z Ligą Cieni i Dr. Jonathanem Crane'em, znanym jako Strach na Wróble.

  2. Mroczny Rycerz (The Dark Knight) – 8 sierpnia 2008 (polska premiera)
    Drugi film z trylogii, który zdobył ogromną popularność. Joker (Heath Ledger) wprowadza chaos w Gotham, a Batman musi podjąć trudne decyzje, aby ocalić miasto. Ledger otrzymał pośmiertnego Oscara za swoją rolę.

  3. Mroczny Rycerz powstaje (The Dark Knight Rises) – 27 lipca 2012 (polska premiera)
    Ostatnia część trylogii. Osiem lat po wydarzeniach z drugiego filmu Batman powraca, by zmierzyć się z nowym wrogiem – Bane'em (Tom Hardy) – oraz tajemniczą Seliną Kyle (Anne Hathaway). Film zamyka wątki trylogii, ukazując ostateczne starcie Mrocznego Rycerza.

Filmy o Supermanie – od lat 50. do współczesności


Człowieka ze Stali można było oglądać na ekranach kin już w 1951 roku w produkcji zatytułowanej „Superman i Człowiek Kret”. W rzeczywistości nie był to pełnoprawny film, tylko odcinek pilotażowy serialu „The Adventures of Superman”. Na pełnometrażowe dzieło superbohater w czerwonych gatkach musiał poczekać do 1978 roku, kiedy to w postać wcielił się nieżyjący już aktor, Chriostopher Reeve.

Potem na jeden film rolę przejął Brandon Routh, a następnie pelerynę przywdział Henry Cavill. Najpierw pojawił się w solowej produkcji zatytułowanej „Człowiek ze stali” (2013 r.), a potem jego wątek kontynuowano w kolejnych filmach z DCEU.

 Filmy o Supermanie z Christopherem Reeve’em

• Superman – 1978 r.
• Superman II – 1980 r.
• Superman III – 1983 r.
• Superman IV – 1987 r.
• Superman: Powrót – 2006 r. (Tutaj zagrał już Brandon Routh, lecz film kontynuował wątki z poprzednich dzieł z udziałem Reeve’a.)

Pozostałe filmy oparte na komiksach DC – chronologia według premier

Nie tylko Batman i Superman doczekali się swoich kinowych adaptacji. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele produkcji, które traktowały zarówno o popularnych postaciach (Green Lantern), jak i kompletnie nieznanych szerszej publiczności herosach (Stalowy rycerz). Producenci filmowi brali także na warsztat komiksy, które nie odnosiły się bezpośrednio do superbohaterów, jak np. „Historia przemocy” (2005 r.).

  • Potwór z bagien (Swamp Thing) – 1982 r.
    Klasyczny horror science-fiction o postaci Swamp Thinga, humanoidalnego potwora z bagien walczącego z siłami zła.
  • Powrót potwora z bagien (The Return of Swamp Thing) – 1989 r.
    Kontynuacja pierwszego filmu, w której Swamp Thing musi ponownie stawić czoła nowym zagrożeniom.
  • Stalowy rycerz (Steel) – 1997 r.
    Film o superbohaterze Steelu, w którego wciela się Shaquille O'Neal. Bohater walczy z przestępczością w stroju zbroi technologicznej.
  • Droga do zatracenia (Road to Perdition) – 2002 r.
    Dramat gangsterski z Tomem Hanksem, który opowiada historię relacji ojca i syna na tle mafijnych porachunków. Film jest adaptacją powieści graficznej z imprintu DC Comics, Vertigo.
  • Liga niezwykłych dżentelmenów (The League of Extraordinary Gentlemen) – 2003 r.
    Film akcji oparty na serii komiksów Alana Moore’a. Historia grupy bohaterów z literatury XIX wieku, którzy wspólnie walczą ze złoczyńcami.
  • Kobieta-Kot (Catwoman) – 2004 r.
    Luźno oparta na postaci z uniwersum Batmana, opowieść o Patience Phillips (Halle Berry), która zyskuje kocie moce i staje się Kobietą-Kot.
  • Historia przemocy (A History of Violence) – 2005 r.
    Dramat sensacyjny o mężczyźnie (Viggo Mortensen), który w obliczu brutalnych zdarzeń odkrywa swoje mroczne, ukryte przeszłości. Film oparty na powieści graficznej z imprintu Vertigo.
  • Constantine – 2005 r.
    Film o Johnie Constantine, demonologu i egzorcystycznym bohaterze z komiksów DC, w którego wciela się Keanu Reeves.
  • V jak Vendetta (V for Vendetta) – 2006 r.
    Film oparty na powieści graficznej Alana Moore’a, przedstawiający dystopijną przyszłość, w której anonimowy bojownik walczy z totalitarnym reżimem.
  • Watchmen: Strażnicy (Watchmen) – 2009 r.
    Adaptacja kultowej powieści graficznej Alana Moore’a, osadzona w alternatywnej rzeczywistości, gdzie superbohaterowie zmienili bieg historii.
  • Jonah Hex – 2010 r.
    Film o westernowym antybohaterze Jonah Hexie, który walczy z nadprzyrodzonymi zagrożeniami na Dzikim Zachodzie.
  • RED – 2010 r.
    Komediowy film akcji o grupie emerytowanych agentów CIA, oparty na serii komiksowej DC Comics. W rolach głównych m.in. Bruce Willis, Helen Mirren i Morgan Freeman.
  • The Losers: Drużyna potępionych (The Losers) – 2010 r.
    Film o grupie elitarnej jednostki wojskowej zdradzonej przez własny rząd, którzy postanawiają się zemścić. Oparty na serii komiksowej Vertigo.
  • Green Lantern – 2011 r.
    Adaptacja komiksu o Hal Jordanie (Ryan Reynolds), członku międzygalaktycznego Korpusu Zielonych Latarni, obrońcy wszechświata.
  • RED 2 – 2013 r.
    Kontynuacja filmu „RED”, w której emerytowani agenci ponownie ruszają na pełne akcji i humoru misje.
  • Joker – 2019 r.
    Film o przerażającej transformacji Arthura Flecka (Joaquin Phoenix) w Jokera, kultowego wroga Batmana. Mroczna, psychologiczna historia nagrodzona Oscarem.
  • Birds of Prey (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) – 2020 r.
    Film o Harley Quinn (Margot Robbie) i jej współpracy z grupą kobiet, które muszą stawić czoła złoczyńcy Romanowi Sionisowi (Ewan McGregor).

  • Wonder Woman 1984 – 2020 r.
    Sequel filmu o Wonder Woman, osadzony w latach 80., w którym Diana Prince stawia czoła nowym przeciwnikom, Maxowi Lordowi i Gepardzie.

  • Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (Zack Snyder's Justice League) – 2021 r.
    Alternatywna, rozszerzona wersja „Ligi Sprawiedliwości” z 2017 roku, zawierająca niepublikowane wcześniej sceny oraz nowe wątki fabularne.

  • The Suicide Squad: Legion Samobójców – 2021 r.
    Reboot „Legionu samobójców”, tym razem wyreżyserowany przez Jamesa Gunna. Film przedstawia nowe, szalone misje grupy antybohaterów.

  • The Batman – 2022 r.
    Nowa interpretacja postaci Batmana, w której w tytułowego bohatera wciela się Robert Pattinson. Film stawia na mroczny klimat i detektywistyczne śledztwo.

  • Black Adam – 2022 r.
    Film o antybohaterze Black Adamie (Dwayne Johnson), który budzi się po tysiącach lat uwięzienia i rozpoczyna walkę o swój świat.

  • Shazam! Gniew bogów (Shazam! Fury of the Gods) – 2023 r.
    Kontynuacja przygód Billy'ego Batsona, który zamienia się w dorosłego superbohatera za pomocą magicznego słowa "Shazam!".

  • The Flash – 2023 r.
    Film o superbohaterze Flashu, który porusza temat multiwersum i wprowadza różne wersje znanych postaci z DC.

  • Blue Beetle – 2023 r.
    Film o Jaime Reyesie, młodym chłopaku, który odkrywa kosmicznego skarabeusza dającego mu supermoce.

Seriale telewizyjne CW bazujące na komiksach DC – chronologia według premier

W ostatnich latach stacja telewizyjna CW stworzyła własne uniwersum, które składa się z kilku seriali superbohaterskich. Poniżej znajdziecie ich pełną listę ułożoną zgodnie z datami premier pierwszych sezonów. Jeśli natomiast chcecie poznać chronologię seriali DC według poszczególnych odcinków seriali, to koniecznie zajrzyjcie na stronę GeekyRegards, gdzie znajdziecie ogromną, szczegółową rozpiskę.
  1. Arrow – 2012 r. – 2020 r.
    Serial, który zapoczątkował całe Arrowverse. Oliver Queen powraca do Starling City i zostaje Green Arrow, mścicielem walczącym z przestępczością.

  2. Flash – 2014 r. – nadal trwa
    Opowieść o Barrym Allenie, który po wypadku zyskuje nadludzką szybkość i staje się bohaterem znanym jako Flash.

  3. Supergirl – 2015 r. – 2021 r.
    Serial opowiadający o Karze Zor-El, kuzynce Supermana, która podejmuje misję ochrony Ziemi jako Supergirl.

  4. DC’s Legends of Tomorrow – 2016 r. – 2022 r.
    Drużyna złożona z bohaterów i antybohaterów podróżuje w czasie, aby naprawiać problemy w linii czasu.

  5. Black Lightning – 2018 r. – 2021 r.
    Jefferson Pierce, były superbohater, powraca do walki z przestępczością jako Black Lightning, by chronić swoją rodzinę i miasto.

  6. Batwoman – 2019 r. – 2022 r.
    Kate Kane, kuzynka Bruce’a Wayne’a, staje się nową Batwoman, by walczyć z przestępczością w Gotham po zniknięciu Batmana.

  7. Stargirl – 2020 r. – nadal trwa
    Historia Courtney Whitmore, młodej dziewczyny, która odkrywa moce Cosmic Staff i staje się Stargirl, kontynuując dziedzictwo Justice Society of America.

  8. Superman & Lois – 2021 r. – nadal trwa
    Serial opowiadający o Supermanie i Lois Lane, którzy próbują pogodzić superbohaterskie życie z wyzwaniami wychowywania dzieci.

Oprócz Arrowverse, DC wprowadziło również nowe seriale na różnych platformach, które cieszą się rosnącą popularnością:

  1. Peacemaker – 2022 r. (HBO Max)
    Spin-off filmu "The Suicide Squad", koncentrujący się na postaci Peacemakera (John Cena), który stara się pogodzić swoje brutalne metody z misją przynoszenia pokoju na świecie.

  2. Sandman – 2022 r. (Netflix)
    Adaptacja kultowego komiksu Neila Gaimana, opowiadająca o Morfeuszu, władcy snów, który musi przywrócić równowagę w swoim królestwie po latach niewoli.

  3. Justice U – (zapowiedziany, CW)
    Serial zapowiedziany jako część Arrowverse, który ma opowiadać o Johnie Diggle’u trenującym młodych meta-ludzi w walce z zagrożeniami.

  4. Gotham Knights – 2023 r. (CW)
    Nowa produkcja, której akcja osadzona jest w Gotham po śmierci Bruce'a Wayne'a. Grupa młodych bohaterów musi chronić miasto przed przestępczością.

Autor: Łukasz Morawski
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.