Data publikacji:

System Shock – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Gdyby w 1994 roku studio Looking Glass nie wypuściło do sprzedaży System Shocka, branża gier prawdopodobnie wyglądałaby dzisiaj zgoła inaczej. Po wielu latach od premiery pierwowzoru doczekaliśmy się pełnoprawnego remake'u zrealizowanego przez innych twórców. Czy poradzili sobie z przywróceniem do życia tej legendarnej marki? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Poznacie również datę premiery System Shocka, a także znajdziecie informacje o wersji językowej.
System Shock

Premiera System Shock. Na czym zagramy?

Jak już wcześniej pisałem, pierwsza wersja System Shocka zadebiutowała na początku lat 90. i zrewolucjonizowała podejście do tworzenia gier wideo. Na przestrzeni lat wielu twórców inspirowało się tym dziełem, aż w końcu zespół Nightdive Studios postanowił odświeżyć tę kultową produkcję. Remake trafił do sprzedaży już w ubiegłym roku, lecz początkowo był dostępny wyłącznie na komputerach osobistych. Posiadacze konsol nowej i poprzedniej generacji musieli jednak uzbroić się w cierpliwość. Na szczęście edycja na PlayStation 5, Xbox Series X|S, PlayStation 4 i Xbox One jest już dostępna w sprzedaży, a jej oficjalna premiera odbyła się 21 maja 2024 roku.

O co chodzi w System Shock? Fabuła

Historia bazuje na tych samych schematach co pierwowzór i również zabiera nas w podróż do 2072 roku. Tutaj także wcielamy się w pewnego hakera, który został przyłapany przez pracowników korporacji TriOptimum podczas próby włamania się do ich systemów. Może odzyskać wolność, ale pod warunkiem, że najpierw wykona niebezpieczną i tajną misję na stacji kosmicznej, znanej jako Citadel. Ma na niej dotrzeć do informacji o nowym typie potężnej broni biologicznej. W zamian za zrealizowanie zadania ma otrzymać dostęp do implantu neutralnego, który próbował wcześniej ukraść.
Protagonista oczywiście się zgadza, a po osiągnięciu sukcesu do jego ciała zostaje wszczepiony implant, przez co zapada w kilkumiesięczną śpiączkę. Po przebudzeniu okazuje się, że stacja została uszkodzona, a kontrolę nad nią przejęła zaawansowana sztuczna inteligencja SHODAN (Sentient Hyper-Optimized Data Access Network). W taki sposób zaczyna się walka o przetrwanie na Citadel, gdzie nie tylko musimy uważać na agresywne AI, ale także kontrolowane przez nią roboty oraz zmutowanych ludzi, będących efektami okrutnych eksperymentów.

Na czym polega rozgrywka w System Shocku?

Studio Nightdive nie wprowadziło także zbyt dużej rewolucji do rozgrywki. Bardziej rozwinięto pomysły z pierwowzoru, niż dodawano nowe mechanizmy. Oznacza to, że System Shock Remake jest niezwykle interesującą mieszankę pierwszoosobowej strzelanki z rozbudowanym erpegiem. Podczas eksploracji świata musimy zbierać wszelkiej maści przedmioty, które możemy wykorzystać do obrony, ulepszania potencjału bohatera oraz otwierania kolejnych pomieszczeń stacji kosmicznej, która została zbudowana na wzór labiryntu. Zarządzanie ekwipunkiem jest tutaj niezwykle istotne, ponieważ mamy ograniczoną przestrzeń, więc musimy dobrze przemyśleć, które sprzęty nosić ze sobą, a z których zrezygnować.
Jeśli natomiast chodzi o walkę z przeciwnikami, to ta rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji mamy m.in. energetyczny rapier, a także wszelkiej maści broń palną, jak pistolety czy strzelby. Starcia bywają wymagające, chociażby ze względu na ograniczony dostęp do amunicji. Na szczęście twórcy dodali możliwość wyboru poziomu trudności, więc nawet mniej doświadczeni gracze będą mogli cieszyć się rozgrywką. Mimo wszystko niektóre walki nadal mogą stanowić wyzwanie, dlatego warto się na to przygotować. Największe wyzwanie stanowi konfrontacja z SHODAN, która została przebudowana specjalnie na potrzeby remake'u.
Należy również dodać, że wersja na PlayStation 5 obsługuje rozdzielczość 4K oraz technologię ray tracing, dzięki czemu grafika i efekty świetlne prezentują się jeszcze lepiej. Ponadto produkcja została dostosowana do szybkiego dysku SSD, co przekłada się na maksymalnie skrócone ekrany ładowania. Obraz natomiast jest wyświetlany w stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Twórcy wykorzystali także funkcje kontrolera DualSense, jak haptyczne wibracje czy adaptacyjne spusty. Z kolei dźwięk przestrzenny 3D Audio pozwala na łatwiejsze ustalenie pozycji wrogów.

Ile kosztuje System Shock?

Kiedy zadebiutowała wersja pecetowa, wydawca nie zdecydował się na przygotowanie edycji pudełkowej, ograniczając się wyłącznie do cyfrowej dystrybucji. Na szczęście posiadacze konsol (niestety osoby grające na PS4 także muszą obejść się smakiem) mogą już bez problemu zamówić produkcję w wersji fizycznej. Cena System Shocka wynosi od 149,99 złotych do 159 złotych i zależy w dużej mierze od oferty sklepu internetowego. Warto docenić, że dystrybutor nie policzył za ten tytuł pełnej kwoty, jak za gry z segmentu AAA, tylko znacząco obniżył cenę, dzięki czemu dzieło Amerykanów ma szansę trafić do większego grona odbiorców.

Czy w System Shock jest dostępna polska wersje językowa?

Już w przypadku edycji dedykowanej komputerom osobistym twórcy zadbali o to, aby ich produkcja była dystrybuowana w polskiej wersji językowej. Oczywiście producent nie zdecydował się na przygotowanie pełnoprawnego dubbingu, ale ograniczenie się do napisów jest w zupełności wystarczające. W przypadku takich tytułów jak System Shock spolszczenie jest bardzo mile widziane, bowiem jest tu sporo tekstu do przeczytania, którego zrozumienie jest wymagane do zaliczenie wielu stawianych przed nami celów zadań.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe System Shock

Choć mamy do czynienia z remakiem, to jednak nie należy spodziewać się oszałamiającej oprawy wizualnej, niczym w wysokobudżetowych tytułach. Mimo wszystko należy pamiętać o tym, że ta wersja System Shocka została zrealizowana przy niewielkim budżecie i twórcy nie mogli pozwolić sobie na przygotowanie własnego silnika graficznego. Zamiast tego studio Nightdive wykorzystało możliwości Unity i trzeba przyznać, że wycisnęło z tego silnika wszystkie soki. Grafika, pomimo swoich ograniczeń technologicznych, prezentuje się bardzo ładnie, co jest również zasługą świetnie zaprojektowanych lokacji, które przygotowano całkowicie od podstaw. Warto również dodać, że nad pracami czuwał Robb Waters, czyli osoba odpowiedzialna za pierwowzór z 1994 roku. Zaletą nowego System Shocka są również niskie wymagania sprzętowe, dzięki czemu grę odpalicie zarówno na laptopach, jak i Steam Decku.
Minimalne:
 • Procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 10 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
 • Rekomendowane:
 • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 10 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma Plaion Polska. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe Looking Glass
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.