Data modyfikacji:

Najlepsze gry na kierownicę. TOP 10

Niektóre gatunki gier umierają i są zastępowane przez nowe, atrakcyjniejsze dla współczesnego gracza. Tymczasem produkcje traktujące o wyścigach samochodowych cały czas mają się dobrze i nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek miały zejść ze sceny. W tym zestawieniu przyjrzymy się kilku takim tytułom, w które najlepiej jest grać na kierownicy.

gry na kierownice

Dlaczego warto kupić kierownicę do gier?

Twórcy gier wyścigowych zazwyczaj starają się w jak najbardziej realistyczny sposób odwzorować model jazdy samochodów. Żeby jednak tego doświadczyć trzeba posiadać odpowiedni sprzęt, który będzie w czasie rzeczywistym przesyłał i odbierał sygnały od gracza, dając mu poczucie uczestniczenia w wyścigu bądź rajdzie. Nawet najlepsza gamingowa klawiatura ani gamepad nie zasymulują kontrolowania pojazdu tak dobrze, jak zrobi to specjalna kierownica do gier.

Przeczytaj również: The Last of Us 2. Recenzja i poradnik

W ten sposób nie tylko zwiększycie immersję, ale również możecie poprawić swoje wyniki. Kierownice są o wiele bardziej precyzyjne od pozostałych akcesoriów, dlatego grając na nich macie pełną kontrolę nad prowadzeniem aut w grach wideo. Oczywiście pod warunkiem, że macie do czynienia z dobrze zaprojektowanym tytułem, ale akurat takich na szczęście jest na pęczki.


Forza Horizon 4

Studio Playground Games już od dawna stoi na podium najlepszych producentów gier wyścigowych. Czwarta odsłona cyklu Forza Horizon tylko potwierdziła umiejętności brytyjskiego dewelopera. Produkcja oferuje ponad czterysta pięćdziesiąt samochodów od przeszło stu producentów. Ogromna mapa świata pozwala na swobodną jazdę, a także oferuje graczom masę aktywności pobocznych. Miłośnicy motoryzacji zdecydowanie nie mają na co narzekać.

DiRT Rally 2.0

Zespół Codemasters Software podzielił swój cykl DiRT na podstawową serię oraz spin-offy o podtytule Rally. Druga odsłona tego cyklu przeznaczona jest przede wszystkich dla zagorzałych fanów rajdów, którzy zdają sobie sprawę z poziomu trudności tego sportu. Tytuł bardzo mocno stawia na realizm, dlatego granie na kierownicy jest w tym przypadku wręcz zalecane. Tylko w ten sposób będziecie w stanie poznać pełnię możliwości DiRT Rally 2.0.

Gran Turismo Sport

Jeżeli lubicie samochodówki i jesteście z marką PlayStation już od wielu lat, to z pewnością mieliście do czynienia z cyklem Gran Turismo. Przy okazji wersji na PS4 studio Polyphony Digital postanowiło zrezygnować z rozbudowanej kampanii fabularnej (aczkolwiek aktualizacje trochę to zmieniły) dla pojedynczego gracza, skupiając się głównie na rozgrywkach sieciowych. GT Sport, oprócz kierownicy, umożliwia także granie w goglach wirtualnej rzeczywistości, co dodatkowo wpływa na doznania płynące z jazdy samochodami.

Assetto Corsa

Niezależny producent Kunos Simulazioni udowodnił, że nie potrzeba mieć wielkich środków, aby stworzyć fantastyczną grę wyścigową. Twórcom udało się laserowo zeskanować prawdziwe samochody, oddając w pełni ich sylwetkę. Zadbano także o przełożenie do świata gry wszystkich parametrów technicznych pojazdów. Dzięki temu Assetto Corsa to niesamowicie wymagająca ścigałka, która rozwija swoje skrzydła dopiero podczas grania na kierownicy.

GRID

W 2019 roku marka GRID powróciła po kilku latach przerwy. Codemasters Software postanowiło zrestartować cykl i rozwijać go od nowa. Może nie jest to najbardziej dopracowana produkcja tego cenionego studia, ale zdecydowanie nie można odmówić jej uroku i przyjemnego gameplayu. Zaletą GRID jest to, że skupia się w dużej mierze na oficjalnych wyścigach ulicznych, co jest ciekawą odskocznią od  gier rajdowych lub produkcji nastawionych na jazdę po torach wyścigowych.

Project CARS 2

Druga odsłona Project CARS stoi pomiędzy grami dla profesjonalistów, a tytułami, przy których mogą bawić się także laicy. Wynika to przede wszystkim z faktu licznych opcji, na podstawie których użytkownicy mogą dostosować sobie poziom trudności. Jeśli czujecie się na siłach, to przesuńcie wszystkie suwaki na maksa, podłączcie kierownicę i cieszcie się stosunkowo realistycznym modelem jazdy.

Farming Simulator 19

Jasne, Farming Simulator 19 nie jest samochodówką, ale nie mogłem pominąć tego tytułu w zestawieniu. Głównie dlatego, że jest to produkcja, która otrzymała własne dedykowane kierownice. Logitech G Saitek posiada masę dodatkowych przycisków potrzebnych do operowania skomplikowanymi maszynami, jak np. kombajnami.

F1 2019

Kolejna produkcja (a właściwie seria) na liście, która może poszczycić się własnymi, dedykowanymi urządzeniami. Jazda bolidami Formuły 1 różni się dosyć mocno od prowadzenia standardowych samochodów, więc potrzeba była stworzenia specjalnych kierownic z dodatkowymi przełącznikami i innym sposobem działania. Sama gra jest natomiast rewelacyjna, ale to akurat nie powinno być zaskoczeniem. Wszakże odpowiada za nią studio Codemasters Software.

DiRT 4

Jeśli przestraszył was przeraźliwie wysoki poziom trudności DiRT Rally 2.0, to przerzućcie się na czwartą odsłonę głównej serii. DiRT 4 potrafi wybaczyć graczom o wiele więcej błędów, a gameplay został zaprojektowany w taki sposób, żeby nawet niedzielni gracze nie czuli się zbytnio przytłoczeni. Oczywiście osoby posiadające kierownicę mogą dostosować wyzwanie do swoich potrzeb.

Need for Speed: Heat

Na koniec zostawiłem tytuł trochę z innej bajki. Need for Speed: Heat daleko do realizmu, ale i tak nie zmienia to faktu, że granie na kierownicy sprawdza się tutaj doskonale. Ekipa Ghost Games przygotowała ciekawy model jazdy, który powinien zaspokoić potrzeby bardziej doświadczonych kierowców.

Autor: Łukasz Morawski