Data publikacji:

Rocksmith+ – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Zawsze marzyłeś o tym, aby grać na jakimś instrumencie, ale nigdy nie miałeś wystarczająco dużo zapału, aby nauczyć się obsługi gitary lub pianina? A może szkoda Ci czasu i pieniędzy na lekcje muzyki? W takim przypadku koniecznie powinieneś zainteresować się Rocksmith+, dzięki któremu zaczniesz korzystać ze sprzętów muzycznych, jak prawdziwych profesjonalista. Sprawdźcie, w jaki sposób jest dystrybuowana ta gra, ile kosztuje, a także na jakich platformach jest dostępna.
rocksmith+

Premiera Rocksmith+. Na czym zagramy?

O Rocksmith+ mówi się dosyć mało, a przecież nie jest to w zupełności nowy tytuł. Pierwsza wersja tej gry zadebiutowała już w 2022 roku na komputerach osobistych. Następnie po kilku miesiącach doczekaliśmy się wydania dedykowanego urządzeniom mobilnym z systemami operacyjnymi iOS oraz Android. 6 czerwca 2024 roku produkcja oficjalnie pojawiła się na konsolach Sony, czyli PlayStation 5 i PlayStation 4. Ubisoft planuje także wydać ten tytuł na Xbox One i Xbox Series X, lecz nastąpi to dopiero w 2025 roku.

O co chodzi w Rocksmith+?

Rocksmith+ jest nietypową grą edukacyjną, w której nie musimy grać przy użyciu padów bądź klawiatury, tylko możemy korzystać z prawdziwych instrumentów. Produkcja Ubisoftu powstawała po to, aby pomóc w nauce gry na gitarze, basie, a od jakiegoś czasu także na pianinie. Jest to swego rodzaju interaktywna platforma, łącząca elementy tradycyjnej nauki muzyki z rozrywką charakterystyczną dla nowego medium. Jeśli chodzi o aspekty wizualny, to produkcja bazuje na podobnym wyglądzie co poprzednie odsłony Rocksmitha czy Guitar Hero, gdzie do konsoli musieliśmy podłączyć specjalnie stworzone do tego kontrolery.
Dzieło Francuzów w czasie rzeczywistym dostosowuje się do umiejętności użytkowników, oferując spersonalizowane ścieżki nauki. Rocksmith+ na bieżąco analizuje naszą grę, a następnie dostosowuje poziom trudności do naszych umiejętności i proponuje odpowiednie ćwiczenia oraz utwory do nauki. Dzięki temu możemy rozwijać swoje zdolności we własnym tempie, co jest kluczowe dla skutecznej nauki. Początki są oczywiście bardzo trudne, ale możecie być spokojni – gra dostrzeże wszystkie wasze trudności i sprawi, że się z nimi uporacie.
Jak już wcześniej pisałem, jednym z kluczowych elementów Rocksmith+ jest technologia Real Tone, umożliwiająca podłączenie prawdziwego instrumentu do komputera lub konsoli za pomocą specjalnego kabla. Dzięki temu gracze mogą uczyć się grać na swoim własnym instrumencie, co znacząco zwiększa autentyczność i skuteczność nauki. Kabel Real Tone przekształca sygnał analogowy z gitary w cyfrowy, co pozwala na dokładną analizę gry i natychmiastowe przekazywanie informacji zwrotnej.
Rocksmith+ oferuje różne tryby gry, które wspierają proces nauki. Learn a Song pozwala na naukę konkretnych utworów krok po kroku, rozbijając je na mniejsze fragmenty i umożliwiając ich powolne ćwiczenie. Z kolei tryb Session Mode pozwala na improwizację z wirtualnym zespołem, co jest świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności oraz umiejętności improwizacyjnych. Dodatkowo, w dziele Ubisoftu nie zabrakło najróżniejszych minigier, mających na celu pomóc w nauce technicznych aspektów gry w zabawny i angażujący sposób.

Ile kosztuje Rocksmith+?

Teoretycznie Rocksmith+ jest tytułem darmowym, który można bez żadnych opłat zainstalować na swoim urządzeniu – bez względu na to, czy planujecie grać na smartfonie, pececie, czy konsoli. Developer przygotował bezpłatny okres próbny, umożliwiający przetestowanie poszczególnych funkcji i odtworzenie wybranych utworów muzycznych. Jeśli natomiast planowalibyście spędzić z tą produkcją więcej czasu i chcielibyście odblokować pełną zawartość, to wtedy musicie opłacić subskrypcję. W przypadku PS5 możecie to zrobić poprzez PlayStation Store, gdzie jeden miesiąc kosztuje 79,90 złotych, trzymiesięczny abonament wyceniono na 199,90 złotych, natomiast roczna subskrypcja to koszt 559,90 złotych.

Czy w Rocksmith+ jest dostępna polska wersje językowa?

Niestety nie, twórcy nie zdecydowali się na dodanie polskiego tłumaczenia, dlatego gracze z naszego kraju zmuszeni są do grania po angielsku. Oczywiście w przypadku piosenek tłumaczenie nie wchodziłoby w grę, ale już interfejs zasługiwał na spolszczenie, ponieważ dzięki temu nauka gry na instrumentach byłaby łatwiejsza. Na szczęście Rocksmith+ bazuje przede wszystkim na przekazywaniu informacji poprzez odpowiednie animacje i grafiki, więc jeśli macie problem z językiem obcym, to i tak nie powinniście się zrażać do tego tytułu, tylko dajcie mu szansę.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe Rocksmith+

Oprawa wizualna w Rocksmith+ jest bardzo minimalistyczna i tak naprawdę ogranicza się do prostych (acz bardzo ładnych i efektownych) animacji wyświetlanych w tle podczas odgrywania konkretnych utworów. Twórcy nie chcieli rozpraszać uwagi graczy, przykładając jak najwięcej uwagi do czytelnego i przejrzystego interfejsu. Zaowocowało to oczywiście bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi, dzięki którym produkcję uruchomicie nawet na starszych laptopach – niekoniecznie gamingowych.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-4320 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 560 Ti / Radeon HD 7850 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 670 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe Ubisoft
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.