Data publikacji:

Gry z najlepszą grafiką. Ranking

Z tego typu zestawieniami zawsze jest problem, ponieważ każdemu podoba się coś innego. Dlatego też od raz wyraźnie zaznaczam, że poniższa lista w pełni powstała na podstawie moich subiektywnych wyborów. Aczkolwiek nie jestem osamotniony w takiej opinii – wystarczy przejrzeć recenzje każdego z tych tytułów, żeby zobaczyć, że zazwyczaj chwalone były one właśnie za oprawę wizualną. Jeśli więc zwracacie dużą uwagę na grafikę w grach i szukacie produkcji, które zwalą was z nóg swoimi wizualiami, to koniecznie musicie przejść do dalszej części tekstu. 
gry z najlepszą grafiką

Gry z dobrą grafiką, w które warto zagrać. Polecane tytuły

Horizon Forbidden West

Już pierwsza odsłona Horizon Zero Dawn na PS4 prezentowała bardzo wysoki poziom oprawy wizualnej, ale to, co zrobiło studio Guerilla Games przy okazji kontynuacji, przeszło najśmielsze oczekiwania fanów. Horizon Forbidden West to produkcja, która udowadnia, jak ogromna moc drzemie w konsolach nowej generacji.
Twórcy w pełni wykorzystali potencjał PlayStation 5, aby zaprezentować nam przepiękny świat, który zachwyca nas na każdym kroku. Jest to o tyle wyjątkowe, że w tym dziele mamy do czynienia z ogromną otwartą mapą, a mimo to jej eksploracja nie jest ograniczana ekranami ładowania, a odwiedzane przez nas miejscówki są niesamowicie zróżnicowane. Na szczególną uwagę zasługuje roślinność, od której nie sposób oderwać wzroku. Do tego należy pochwalić niesamowite animacje mechanicznych przeciwników.
Czytaj również: Polecane gry na PS5

Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo złodziei

Nie wiem, jak studio Naughty Dog to robi, ale ich produkcje za każdym razem prezentują się na tyle dobrze, że konkurencja może jedynie pomarzyć o tak wysokim poziomie. Uncharted 4: Kres Złodzieja zadebiutowało pierwotnie na PlayStation 4 w 2016 roku i już wtedy powodowało opad szczęki.
Developer udowodnił jednak, że z grafiki w tej grze można wykrzesać jeszcze więcej, dlatego w 2022 roku Sony Interactive Entertainment wydało odświeżoną wersję na PlayStation 5 i PC. W skład pakietu Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo złodziei wchodzi „czwórka” oraz samodzielne rozszerzenie Zaginione Dziedzictwo, skupiające się na pobocznych przygodach Chloe Frazer. Developer jeszcze bardziej podkręcił warstwę wizualną, a do tego zaoferował płynniejszą rozgrywkę.

Cyberpunk 2077

Polskie studio CD Projekt RED już przy okazji trzeciej odsłony Wiedźmina udowodniło, że potrafi tworzyć bardzo ładnie wyglądające produkcje. Wtedy mieliśmy jednak do czynienia z fantasy, natomiast Cyberpunk 2077 zabrał nas w podróż do miasta przyszłości, co dało jeszcze większe pole do popisu w kwestii przygotowania oprawy wizualnej.
Developer w pełni wykorzystał potencjał technologii ray tracingu, wykorzystując ją do lepszego zaprezentowania odbić na szklanych powierzchniach czy bardziej realistycznego oświetlenia z lamp, neonów i innych źródeł światła. Jeżeli posiadacie mocnego peceta, to koniecznie powinniście zagrać w Cyberpunk 2077, aby zobaczyć, jak powinny wyglądać gry w takich klimatach. Aczkolwiek dzieło rodaków na konsolach nowej generacji również prezentuje się zjawiskowo.

Avatar: Frontiers of Pandora

Zestawienie gier z najlepszą grafiką nie mogło obyć się bez tego tytułu. Avatar: Frontiers of Pandora zachwyca swoją oprawą wizualną, w której nie sposób nie zakochać się od pierwszego wejrzenia. Gra wykorzystuje silnik Snowdrop, dzięki czemu prezentuje płynne animacje i interakcje z otoczeniem, co znacząco zwiększa realizm i immersję.
Zaawansowane technologie, takie jak ray tracing i efekty świetlne, tworzą realistyczne, zapierające dech w piersiach krajobrazy. Szczegółowość roślinności, zwierząt oraz dynamiczne zmiany pogodowe sprawiają, że gracze mogą całkowicie zanurzyć się w świecie Pandory. Sama gra nie jest idealna, ale za to wygląda jak marzenie, oferując widoki, które odzwierciedlają piękno i szczegółowość filmowego uniwersum Jamesa Camerona.

Stellar Blade

Postapokalipsa daje duże pole do popisu jeśli chodzi o oprawę wizualną. Doskonale zdawało sobie z tego sprawę południowokoreańskie studio Shift Up, które bardzo mocno przyłożyło się do tego, aby oddać w ręce graczy produkcję z jak najlepiej prezentującym się środowiskiem. To w dodatku jest mocno zróżnicowane, ponieważ podczas przygody zwiedzimy rozległe pustynie, zniszczone i opustoszałe miasta, fabryki, mroczne kanały czy zaśnieżone szczyty górskie.
W dodatku developer zadbał o zróżnicowany wygląd przeciwników oraz bardzo jak najlepsze animacje ich ruchów. To samo dotyczy również głównej bohaterki, która podczas starć porusza się z taką gracją, jakby tańczyła, a nie walczyła na śmierć i życie.

Dead Island 2

Druga odsłona Dead Island przeszła przez prawdziwe piekło produkcyjne i wszystko wskazywało na to, że produkt w końcu zostanie skasowany. Na szczęście tak się nie stało, dzięki czemu dostaliśmy możliwość zagrania w kolejną bardzo dobrą grę opowiadającą o walce ocalałych z agresywnymi zombiakami.
Dead Island 2 nie tylko oferuje doskonałą oprawę wizualną, ale przede wszystkim działa niesamowicie płynnie i nie łapie zadyszki nawet podczas pojedynków z wieloma przeciwnikami jednocześnie. Twórcom należą się pokłony za to, w jaki sposób przygotowali modele żywych trupów, które realistycznie reagują na obrażenia. Każdy wyprowadzony przez gracza atak wpływa w jakiś sposób na ich ciało i ubiór – ciuchy się rozrywają, pancerze pękają, skóra jest zrywana, a kawałki kości latają w powietrzu.

God of War: Ragnarok

God of War: Ragnarok to kolejny tytuł, który wykorzystuje możliwości technologiczne PlayStation 5. W porównaniu do wersji z 2018 roku, nowa odsłona oferuje bardziej dopracowane tekstury, zaawansowane oświetlenie i płynniejsze animacje, co sprawia, że postacie i światy nordyckiej mitologii są jeszcze bardziej szczegółowe.
Podczas zabawy mamy okazję odwiedzić wszystkie dziewięć światów, z których każdy jest unikalnie zaprojektowany. Kontynuacja również wyeliminowała ekrany ładowania, co znacząco wpływa na immersję i filmowość rozgrywki. W dodatku całość została przedstawiona w formie mastershota. To technika, która polega na prowadzeniu kamery bez cięć, co pozwala na bardziej intensywne przeżywanie przygód Kratosa i Atreusa. Każda scena płynnie przechodzi w kolejną, tworząc wrażenie nieprzerwanej akcji.

Dead Space

Pierwotna wersja Dead Space’a trafiła do sprzedaży w 2008 roku i od tamtej pory zdążyła się na tyle zestarzeć, że remake tego hitu był jak najbardziej wskazany. W 2023 roku studio Motive wypuściło na światło dzienne nową wersję, która zachowała ducha gry Visceral Games, a przy tym dodała przygotowaną od podstaw oprawę wizualną.
Grafika w nowej wersji Dead Space’a to klasa sama w sobie. Przez większość czasu poruszamy się po ciemnych pomieszczeniach, które zyskują na klimacie za sprawą świetnej pracy światłocieni. Dzięki wszelkiej maści latarkom, bujającym się lampom i migającym żarówkom twórcom udało się zbudować atmosferę grozy, niczym z najlepszych klasyków horrorów.

Tekken 8

Bijatyki bardzo często posiadały ładną oprawę wizualną, ponieważ twórcy tego typu gier nie musieli tracić czasu na budowanie pięknych, rozległych lokacji, tylko mogli skupić się na dopieszczaniu modeli postaci oraz stosunkowo niewielkich aren. Tekken 8 powstał natomiast już z myślą o pecetach i konsolach nowej generacji, co pozwoliło Bandai Namco Entertainment jeszcze bardziej podbić jakość grafiki.
Ta gra nie tylko wygląda oszałamiająco, gdy jest w ruchu, ale także robi ogromne wrażenie, gdy w powtórkach przypatrzymy się postaciom, których ciała składają się z kilku warstw. To przekłada się na naturalne ruchy mięśni, grymasy na twarzy czy pulsowanie żył pod skórą.

Ghost of Tsushima: Director’s Cut

Kolejna gra ekskluzywna w tym zestawieniu, która jest dostępna wyłącznie na konsolach firmy Sony. Nie jest to przypadek, ponieważ twórcy wielokrotnie podkreślają, że projektowanie gier z myślą o konkretnych platformach jest łatwiejsze i pozwala wycisnąć z nich wszystkie soki. Zdecydowanie tak to wyglądało w przypadku Ghost of Tsushima – gra najpierw zadebiutowała na PS4, gdzie prezentowała się zjawiskowo, a potem otrzymała wersje dedykowaną PlayStation 5, gdzie wyglądała i działała jeszcze lepiej. W dziele Sucker Punch Productions nawet efekty graficzne są uzasadnione gameplayowo – np. za nawigację robią latające na wietrze liście.
Zdjęcie: materiały prasowe Guerilla Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.