Data modyfikacji:

Gry z najlepszą grafiką. Ranking

Z tego typu zestawieniami zawsze jest problem, ponieważ każdemu podoba się coś innego. Dlatego też od raz wyraźnie zaznaczam, że poniższa lista w pełni powstała na podstawie moich subiektywnych wyborów. Aczkolwiek nie jestem osamotniony w takiej opinii – wystarczy przejrzeć recenzje każdego z tych tytułów, żeby zobaczyć, że zazwyczaj chwalone były one właśnie za oprawę wizualną. Jeśli więc zwracacie dużą uwagę na grafikę w grach i szukacie produkcji, które zwalą was z nóg swoimi wizualiami, to koniecznie musicie przejść do dalszej części tekstu. 
gry z najlepszą grafiką
Każda z produkcji, jaka znalazła się w tym tekście, dostępna jest na Ceneo.pl. Znajdziecie tam też masę innych świetnie prezentujących gier, zarówno na PC, jak i konsolach.

Gry z dobrą grafiką, w które warto zagrać. Polecane tytuły

  1. Ratchet & Clank: Rift Apart
  2. Microsoft Flight Simulator
  3. The Last of Us: Part II
  4. Forza Horizon 5
  5. Ghost of Tsushima: Director’s Cut
  6. Red Dead Redemption 2
  7. Control: Ultimate Edition
  8. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Kiedy myślę o grach z najlepszą grafiką, od razu przed oczyma mam najnowszą odsłonę serii Ratchet & Clank. Studio Insomniac Games wielokrotnie udowodniło, że potrafi tworzyć przepiękne gry, ale teraz studio przeszło samych siebie. Rift Apart zachwyca graczy przepięknymi projektami poziomów oraz rewelacyjnie animowanymi bohaterami i perfekcyjnie przygotowanymi efektami cząsteczkowymi. Podczas rozgrywki można zrobić niezłą rozpierduchę, która dzięki bardzo dobrej oprawie wizualnej nawet przez moment nie staje się nieczytelna. Jeżeli studio Pixar robiłoby gry, to wyglądałyby właśnie tak, jak ten tytuł.
To, co studio Asobo zrobiło przy okazji Microsoft Flight Simulator, przechodzi najśmielsze pojęcie. Producent przy pomocy takich firm jak Microsoft oraz Blackshark.ai stworzył najbardziej realistyczną oprawę wizualną, z jaką można spotkać się w grach wideo. Twórcy wykorzystali do tego celu technologię fotogrametrii oraz sztuczną inteligencję, która pomogła w wypełnianiu terenu obiektami. Dzięki temu możemy latać doskonale odwzorowanymi samolotami i zwiedzać prawdziwe lokacje występujące na naszej planecie.
Studio Naughty Dog już przy okazji czwartej odsłony Uncharted udowodniło, że przykłada dużą wagę do grafiki w swoich grach. Kiedy mogłoby się wydawać, że producent już niczym nas nie zaskoczy, to wtedy do sprzedaży trafiła kontynuacja The Last of Us, która na dodatek zadebiutowała jeszcze na PlayStation 4, czyli konsoli o coraz bardziej ograniczonych możliwościach. W przypadku tego dzieła warto zwrócić uwagę na wykonanie twarzy bohaterów oraz ich mimikę, dzięki której podczas przerywników filmowych można odnieść wrażenie oglądania filmu live-action.
Seria Forza Horizon od zawsze prezentowała wysoką jakość grafiki, ale cykl dopiero przy okazji piątej części wskoczył na wyższy poziom. Wynika to m.in. z faktu, że produkcja była już tworzona głównie z myślą o konsoli nowej generacji, czyli Xbox Series X. Studio Playground Games tym razem zabrało nas na wycieczkę do malowniczego Meksyku, co pozwoliło twórcom na przygotowanie różnorodnego terenu, począwszy od lasów deszczowych, poprzez kaniony, a na słonecznych plażach kończąc.


Przeczytaj także: Najbardziej wymagające gry na PC
Kolejna gra ekskluzywna w tym zestawieniu, która jest dostępna wyłącznie na konsolach firmy Sony. Nie jest to przypadek, ponieważ twórcy wielokrotnie podkreślają, że projektowanie gier z myślą o konkretnych platformach jest łatwiejsze i pozwala wycisnąć z nich wszystkie soki. Zdecydowanie tak to wyglądało w przypadku Ghost of Tsushima – gra najpierw zadebiutowała na PS4, gdzie prezentowała się zjawiskowo, a potem otrzymała wersje dedykowaną PlayStation 5, gdzie wyglądała i działała jeszcze lepiej. W dziele Sucker Punch Productions nawet efekty graficzne są uzasadnione gameplayowo – np. za nawigację robią latające na wietrze liście.
Przygotowanie olśniewającej oprawy graficznej w grze z otwartym światem jest niesamowicie trudnym, czasochłonnym i kosztownym procesem. Na szczęście w tym przypadku na biednego nie trafiło – wystarczy odpalić prolog drugiej odsłony Red Dead Redemption, żeby zobaczyć, że mamy do czynienia z wysokiej jakości warstwą wizualną, w której dominuje przywiązanie do detali. To naprawdę niebywałe, że w tak rozbudowanej produkcji, twórcom chciało się dopieścić szczegóły, na które większość graczy nawet nie zwróci uwagi.
Control to jedna z tych gier, która ewidentnie nie powinna być wydawana na konsolach poprzedniej generacji. Produkcja studia Remedy Entertainment nawet na PlayStation 4 Pro zaliczała ogromne spadki płynności, przez co rozgrywka momentami nieco irytowała. Gra złapała oddech dopiero, kiedy trafiła na PlayStation 5 i Xbox Series X. Zdecydowanie polecam wybrać wersję na te platformy, żeby w pełni docenić, jak dobrze prezentuje się ten tytuł w ruchu - podczas walki z przeciwnikami możemy niszczyć praktycznie wszystkie obiekty znajdujące się w pomieszczeniach (łącznie ze ścianami).
Na koniec zostawiłem jeszcze jedną grę od studia Insomniac Games. Tym razem jednak nie mamy do czynienia z kreskówkową grafiką, tylko realistyczną oprawą wizualną, która próbuje przedstawić świat oraz jego bohaterów w jak najbardziej naturalny sposób. Polecam zagrać na PlayStation 5 przy włączonym ray-tracingu, żeby docenić projekt miasta oraz jego szklanych wieżowców generujących odbicia lustrzane głównego bohatera.

Autor: Łukasz Morawski