Data modyfikacji:

Jaka kierownica do Xbox Series X? 

Xbox Series X to oficjalnie najpotężniejsza konsola na rynku, która pod względem wydajności i szybkości posiadanych podzespołów prześciga to co jest w stanie zaoferować PlayStation 5. Konstrukcja systemu oraz jego atrakcyjna cena sprawiają, że może być on dobrą alternatywą dla gamingowego PC. Nie dziwne więc, że konsola interesują się także fani gier wyścigowych oraz rajdowych symulatorów. Radzimy im więc, jak wybrać odpowiednią kierownicę do Xboksa Series X.

jaka kierownica do xbox series x

Microsoft od początków istnienia konsol z rodziny Xbox stawiał duży nacisk na promowanie produkcji pozwalających zasiąść graczom za kierownicą różnego rodzaju samochodów lub bolidów. Mowa tu zarówno o zręcznościowych tytułach arcade, jak i bardziej realistycznych symulatorach, oferujących możliwości przejażdżki licencjonowanymi autami.

To właśnie między innymi dzięki rozwijanej od kilkunastu lat i świetnie ocenianej serii Forza, konsolowi fani szybkości w pierwszej kolejności wybierają Xboksy. Wielu z nich inwestuje także w kierownicę poprawiającą doświadczenia z jazdy po wirtualnych drogach, których nie jest w stanie zapewnić dedykowany kontroler. Podpowiadamy, jaką kierownicę do Xboksa Series X wybrać, a także na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

Sprawdź również, jaki wybrać telewizor do Xbox series X i S.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kierownicy na Xbox Series X?

Na początku powinniśmy rozróżnić kilka typów kierownic gamingowych dostępnych na rynku. Zacznijmy od najdroższych premiowych modeli, które czasami wyglądają jakby zostały wyjęte wprost z kokpitu bolidu wyścigowego. Poza wysoką jakością wykonania posiadają one również zestaw pedałów wraz ze sprzęgłem, a także dodatkowo czasami i drążek zmiany biegów. Tańsze modele ze średnie półki prawie zawsze wzbogacone zostaną o zestaw pedałów, ale z oczywistych przyczyn ich możliwości będą nieco ograniczone.


Najprostsze i najtańsze kierownice, które są rozwiązaniem idealnym dla niedzielnych wirtualnych kierowców, są zazwyczaj wykonane w całości z plastiku i najczęściej składają się jedynie z koła sterowniczego. Posiadają one wszystkie przyciski, które znajdziemy na kontrolerze Xboksa Series X, a także czasami i dodatkowe klawisze funkcyjne.

Wybór kierownicy będzie zależeć przede wszystkim od naszego budżetu, czasu jaki spędzamy na wirtualnych drogach, a także ilości miejsca w pokoju do grania lub w salonie z telewizorem. Zaznaczmy, że podstawowe modele kierownic przymocowujemy zawsze do solidnej i poziomej powierzchni na wysokości rąk użytkownika. Tańsze kółka korzystają zazwyczaj z gumowych przyssawek. W droższych rozwiązaniach producenci montują także specjalne zaciski do stołu. Istnieje wiele patentów używanych do montowania kółek, warto więc zorientować się, czy sprawdzą się one w naszym domu.

Składające się z wielu elementów drogie zestawy kierownicze możemy teoretycznie ustawić na stole. Ich producenci zalecają jednak użycie specjalnych metalowych stojaków, albo specjalnych rajdowych krzeseł, w których możemy poczuć się jak zawodowi kierowcy. Montaż tego typu kokpitu samochodowego w domu potrzebuje jednak sporo przestrzeni. Każdorazowe rozkładanie i chowanie kierownicy za względu na jej rozmiary i dodatkowe wyposażenie może być niezwykle uciążliwe. Weźmy więc pod uwagę, czy będziemy jeździć na tyle często, by inwestycja w wieloczęściowe kółko była sensowna. W tym wypadku postawmy na bardziej kompaktowe rozwiązania.

Jeżeli chodzi o możliwości techniczne kierownicy, kluczowy przy jej wyborze będzie promień skrętu. Wskazuje on na to, o ile stopni obrócimy kółko do czasu napotkania oporu. Im promień jest większy tym przyjemniejsza i płynna będzie nasza jazda. Najdroższe modele pozwalają obrócić kierownicę o 900 stopni. Dla zachowania optymalnych doznań nie powinniśmy wybierać urządzeń, w których wartość ta jest niższa niż 360 stopni. Niestety spora część najtańszych kompaktowych modeli oferuje promień skrętu 180 stopni, co nie pozwala wykonać z nimi nawet jednego pełnego obrotu.

Ostatnią istotną kwestią przy wyborze kierownicy do Xbox Series X jest rodzaj użytych przy jej produkcji materiałów oraz ich wykończenie. Nie jest tajemnicą, że podczas zabawy bardzo intensywnie korzystamy z kółka i pedałów, tak więc jakość wykonania przekłada się wprost na ich żywotność. Tanie modele kierownic zbudowane są praktycznie w całości z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które mogą bardzo łatwo pękać lub kruszyć się co prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia urządzenia.

Droższe i premiowe modele posiadają metalową konstrukcję, a także mogą pochwalić się obiciem wykonanym ze sztucznej skóry oraz aluminiowymi pedałami. Jeżeli jesteśmy prawdziwymi entuzjastami, warto więc zainwestować w solidniej wykonany sprzęt. Przy okazjonalnym korzystaniu z kierownicy nie odczujemy jednak aż tak dużej różnicy, choć z pewnością lekka w pełni plastikowa kierownica obniży nieco komfort grania.

Wsteczna kompatybilność Xbox Series X a kierownice

Microsoft znany jest ze swojego wsparcia dla gier z poprzednich generacji konsol. Na Xboksie Series X zagramy we wszystkie tytuły z Xboksa One, a także wybrane produkcje wydane na Xboksie 360 oraz pierwszym Xboksie.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku różnego rodzaju kontrolerów i akcesoriów. Sklepy oferują więc niesamowicie szeroki wybór kierownic do Xboksa Series X. Fani wirtualnych wyścigów nie muszą już czekać na to, gdy czołowi producenci zdecydują się wyprodukować wersję kontrolerów dla nowej platformy. Konsola bez problemu obsłuży wszystkie kierownice dla Xboksa One, a także współpracować będzie z wybranymi urządzeniami stworzonymi z myślą o pecetach i Xboksie 360.

Wystarczy, że podłączymy kierownicę do portu USB Xboksa Series X, by od razu rozpocząć zabawę. W razie wątpliwości, co do kompatybilności urządzenia, możemy skonsultować się z informacjami zamieszczonymi w sieci przez graczy lub deweloperów gier.

Kierownica na Xbox Series X – polecane modele

Logitech G923

Zwycięzca wielu rankingów, oferujący najlepszą jakość wykonania w stosunku do kosztów zakupu. Bardzo solidna kierownica z promieniem obrotu 900 stopniu, sprzedawana w zestawie z pedałami. Cena powyżej 1500 złotych sprawia jednak, że sięgną po nią głównie najbardziej zapaleni graczy.

Logitech G29

Kolejny wysokiej klasy model Logitecha. W zestawie poza kierownicą o pomnieniu obrotu 900 stopni znajdziemy również pedały. W polskich sklepach model dostępny jest za około 1000 złotych i stanowi atrakcyjną propozycje nawet dla bardziej niedzielnych wirtualnych kierowców.

Thrustmaster TMX Pro

Kierownica do Xboksa Series X oraz Xboksa One od firmy Thrustmaster, która sprzedawana jest w cenie około 1000 złotych. Została ona zaprojektowana z myślą o wymagających posiadaczach konsol. Posiada ona 13 wygodnie rozmieszonych przycisków funkcyjnych oraz duże łopatki zmiany biegów, a także trzy metalowe pedały z możliwością zmiany ustawień nacisku.

Thrustmaster TMX Force Feedback

Nieco tańszy model Thrustmastera w cenie nieco ponad 700 złotych. Maksymalny kąt obroty kółka wyposażonego w 12 funkcyjnych przycisków to 900 stopni. Dodatkowo w zestawie znajdziemy platformę z dwoma pedałami. Kontroler możemy przymocować od stołu lub do dedykowanych stojaków.

Hori Racing Wheel Overdrive

Dobra budżetowa propozycja dla posiadaczy konsoli Xbox Series X od znanej japońskiej firmy Hori. Zapłacimy za nią około 450 złotych. Kierownica posiada promień skrętu w wysokości 270 stopni oraz dwa plastikowe pedały. Do stołu mocujemy ją za pomocą przyssawek.