Data publikacji:

F1 24 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Marka F1 powróciła w wielkim stylu. Codemasters ponownie nie zawiodło fanów i przygotowało ciekawą zawartość, która zapewni wam rozrywkę na setki godzin. Sprawdźcie, co ma do zaoferowania tegoroczna odsłona, ile kosztuje pudełkowe wydanie oraz jakie są oficjalne wymagania sprzętowe F1 24.
f1 24

Premiera F1 24. Na czym zagramy?

Jeżeli jesteście miłośnikami Formuły 1, to mam dla was bardzo dobrą wiadomość. Otóż najnowsza produkcja studia Codemasters jest już dostępna w sprzedaży na wszystkich planowanych platformach. Oficjalna premiera pełnej wersji F1 24 odbyła się 31 maja 2024 roku. W produkcję zagracie zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Co ciekawe, twórcy w dalszym ciągu wspierają starsze sprzęty, dlatego też w ten tytuł zagracie na PlayStation 4 i Xbox One.

O co chodzi w F1 24? Dostępna zawartość

Główne założenia rozgrywki pozostały takie same, jak w poprzednich odsłonach. Po raz kolejny siadamy za kierownicą bolidów i bierzemy udział w zawodach na licencji FIA Formula One World Championship. Gameplay został zaprojektowany bardziej z myślą o doświadczonych graczach, którzy szukają w tego typu produkcjach jak najbardziej realistycznych wrażeń. Dlatego też zalecane jest, aby w F1 24 grać przy użyciu kierownicy gamingowej. Niemniej twórcy jeszcze bardziej otworzyli się na mniej doświadczonych użytkowników, którzy chcą pograć w ten tytuł, bez zbyt dużego męczenia się na torach. Dlatego też w dowolnym momencie można aktywować wiele asyst, aby cieszyć się komfortową grą na padzie lub klawiaturze.
Oczywiście nie zabrakło również kilku zmian oraz nowości. W tegorocznej odsłonie F1 doczekaliśmy się m.in. zupełnie nowego podejścia do trybu karieru. W dalszym ciągu dostępna jest możliwość rozwijania własnego zawodnika i pięcia się po szczeblach kariery, ale do tego doszła też możliwość przejęcia kontroli nad legendami tego sportu. Co zaskakujące, jest to pierwsza tego typu sytuacja w wieloletniej historii tej marki. Dzięki temu macie niepowtarzalną szansę, aby zagrać jako swój bohater i przeżyć jego karierę z zupełnie innej perspektywy, niż podczas oglądania transmisji w telewizji.
Ciekawie prezentuje się również Kariera Wyzwań, w której na graczy czekają kolejne wyzwania. W tym przypadku chodzi o ekskluzywne zawody przygotowanych we współpracy z legendarnym Maksem Verstappenem, w trakcie których musimy zaliczać mini scenariusze polegające na zaliczaniu odpowiednich celów na torach. Jest to jednak tryb przeznaczony dla osób, które dobrze radzą sobie podczas prowadzenia bolidów, więc warto najpierw poćwiczyć w innych trybach. Lub pograć razem ze znajomymi w rozgrywkach wieloosobowych.
F1 24 wprowadziło również rewolucję w grach wyścigowych za sprawą technologii Dynamic Handling, oferującej niespotykany dotąd realizm i immersję. Nowy system kinematyki zawieszenia precyzyjnie odwzorowuje każdy ruch bolidu na torze, a bardziej szczegółowa symulacja aerodynamiki pozwala na dokładne dostosowanie docisku i oporu, co wpływa bezpośrednio na osiągi pojazdu. Ulepszony model opon realistycznie oddaje zużycie i przyczepność w różnych warunkach, co wymaga jeszcze bardziej strategicznego zarządzania oponami podczas wyścigu. Dodatkowo, nowe ustawienia silnika i rozszerzone opcje konfiguracji bolidu dają graczom większą kontrolę nad wydajnością pojazdu, umożliwiając zaawansowane planowanie strategii wyścigowej.
Należy także zaznaczyć, że producenci po raz kolejny nie zapomnieli o miłośnikach wirtualnej rzeczywistości. A przynajmniej częściowo… Otóż jeżeli zdecydujecie się na zakup wersji na komputery osobiste, to otrzymacie dostęp do unikatowego trybu VR, który znacząco zwiększa immersje. Oczywiście należy wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie gogle. Niestety, choć PlayStation 5 oferuje wsparcie dla PSVR 2, to jednak w przypadku konsoli nie otrzymaliśmy wsparcia dla wirtualnej rzeczywistości. Szkoda…

Ile kosztuje F1 24?

Electronic Arts doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gracze w dalszym ciągu są zainteresowani kupowaniem gier w pudełkowych edycjach, dlatego takie zostały przygotowane. Niestety dotyczy to wyłącznie konsol, ponieważ posiadacze komputerów muszą zadowolić się cyfrową dystrybucją. Cena F1 24 została ustalona na 339 złotych, aczkolwiek na Ceneo.pl znajdziecie nieco tańsze oferty. Wydanie standardowe zawiera wyłącznie płytę z grą, bez żadnych cyfrowych oraz fizycznych dodatków.

Czy w F1 24 jest dostępna polska wersje językowa?

Electronic Arts to duży wydawca, który dba o to, aby dostosowywać swoje produkty do najróżniejszych rynków na całym świecie. Firma nie zapomniała także o graczach z naszego kraju, dlatego też w F1 24 udostępnione zostały polskie napisy. Dubbing natomiast dostępny jest w oryginalnej angielskiej wersji językowej. Polonizacja jest w przypadku F1 24 jak najbardziej wskazana, ponieważ dzięki temu rodzimym graczom może być łatwiej w ogarnięciu skomplikowanej terminologii charakterystycznej dla tego sportu, co pomoże w lepszym przygotowaniu bolidów do wyścigów.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe F1 24

Już w poprzednich odsłonach Codemasters udowodniło, że przykłada dużo uwagi do przygotowania jak najlepszej oprawy wizualnej. Zresztą nie dotyczy to wyłącznie serii F1, ale także innych marek tego developera. Oczywiście twórcy najwięcej serca włożyli w zaprojektowanie jak najbardziej realistycznych bolidów, które wiernie odwzorowują wygląd prawdziwych maszyn z ostatniego sezonu. Nie zabrakło przy tym wiernie oddanych torów oraz bardzo dobrze zrealizowanych warunków pogodowych, które nie tylko wpływają na przebieg rozgrywki, ale także urozmaicają produkcję pod względem wizualnym. Uruchomienie tego wszystkiego na najwyższych detalach graficznych i przy włączonym ray tracingu wymaga odpowiednio mocnej maszyny, ale nawet na nieco starszych pecetach spokojnie zagracie w wysokiej rozdzielczości i przy dużym klatkażu.
Minimalne:
 • Procesor: Intel Core i3-2130 3.4 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 100 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Rekomendowane:
 • Procesor: Intel Core i5-9600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / 8 GB Radeon RX 6600 XT lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 100 GB
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Ultra:
 • Procesor: Intel Core i5-9600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 3070 / 16 GB Radeon RX 6800 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 100 GB
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Zdjęcie: materiały prasowe Codemasters
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.