Data publikacji:

Dragon Ball: Xenoverse 2 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już ten tytuł gdzieś widzieliście. A do dlatego, że zadebiutował on prawie dziesięć lat temu, jednak przez ten czas był regularnie rozwijany przez twórców. W końcu Dragon Ball: Xenoverse 2 doczekało się też wersji przeznaczonej na konsole nowej generacji. Z tekstu dowiecie się wszystkich najważniejszych rzeczy o tej grze oraz poznacie jej cenę.
dragon ball xenoverse 2

Premiera Dragon Ball: Xenoverse 2. Na czym zagramy?

Jak już wcześniej pisałem, Dragon Ball: Xenoverse 2 nie jest nowym tytułem. Dzieło studia Dimps Corporation zadebiutowało w 2016 roku na komputerach osobistych oraz platformach PlayStation 4 i Xbox One. Rok później developer przygotował port dedykowany Nintendo Switch, a teraz doczekaliśmy się specjalnej wersji dedykowanej konsolom nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Na tych urządzeniach możecie zagrać już od 24 maja 2024 roku.
Czytaj również: Gry Dragon Ball

Dragon Ball: Xenoverse 2 – pozycja obowiązkowa dla fanów anime

Zabawę w Dragon Ball: Xenoverse 2 rozpoczynamy od stworzenia własnego bohatera. Edytor postaci jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu każdy z graczy jest w stanie stworzyć swojego wymarzonego herosa. Nie tylko możemy ustalić płeć, wygląd i cechy charakterystyczne, ale przede wszystkim do dyspozycji oddano wszystkie najważniejsze rasy z tego uniwersum. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zostać Nameczaninem, Majinem, Saiyaninem, członkiem klanu Frieza czy Ziemianinem. Co więcej, każda z frakcji posiadał własny zestaw statystyk, które w jakiś sposób dają im przewagę na polu bitwy. Mieszkańcy naszej planety są najbardziej zrównoważeni pod względem zdolności, natomiast ziomkowie Picollo mają wydłużone paski zdrowia, zaś różowi wojownicy, jak Buu, stawiają na bardzo dobrą obronę.
Studio Dimps Corporation przygotowało rozbudowaną kampanię fabularną, w trakcie której śledzimy najważniejsze wydarzenia z „Dragon Ball Z” i „Dragon Ball Super”. Z tą różnicą, że tym razem nie przejmujemy bezpośredniej kontroli nad głównymi bohaterami anime, tylko walczymy przy użyciu naszej postaci, która również pojawia się we wszystkich przerywnikach filmowych. Oprócz tego developer przygotował liczne tryby wieloosobowe, w których możemy przetestować swoje umiejętności oraz określić, czy w dobrym kierunku rozwinęliśmy swoją postać. Moduł sieciowy jest cały czas rozwijany, dlatego nie musicie obawiać się o pustki na serwerach – zwłaszcza że po wydaniu wersji na konsole nowej generacji produkcja na nowo odżyła.
Jeśli natomiast chodzi o sam gameplay, to ten oferuje nam dosyć nietypową bijatykę. Otóż gra skupia się na walkach pomiędzy dwoma wojownikami, lecz kamera nie obserwuje akcji z boku, tylko płynnie porusza się dookoła sterowanego przez nas bohatera. Dzięki temu starcia są o wiele bardziej widowiskowe, a także idealnie odwzorowują to, z czym przez lata mieliśmy do czynienia w serialu animowanym. Możecie więc spodziewać się latania, strzelania energetycznymi pociskami i niszczenia otoczenia. Fani „Dragon Balla” mają powody do radości.

Jak uzyskać dostęp do Dragon Ball: Xenoverse 2 na PS5 i XSX?

Jeśli to będzie wasz pierwszy kontakt z tym tytułem, to macie dwa wyjścia – możecie kupić grę w wersji pudełkowej lub nabyć ją poprzez cyfrową dystrybucję, gdzie automatycznie pobierze wam wersję dostosowaną do posiadanej przez was konsoli. Gdybyście natomiast mieli już egzemplarz Dragon Ball: Xenoverse 2 na PlayStation 4 lub Xbox One, to w przypadku wydania digitalowego musicie wybrać, którą wersję chcecie pobrać. Jeżeli macie produkcję na płycie, to po włożeniu krążka do napędu system pobierze stosowną aktualizację, która dostosowuje dzieło Japończyków do wersji nextgenowej.

Czy Dragon Ball: Xenoverse 2 otrzymało dedykowane wersje pudełkowe na PS5 i XSX?

Choć w tym przypadku mamy do czynienia z darmową aktualizację, to i tak wydawca zdecydował się na przygotowanie dedykowanej wersji pudełkowej dla Dragon Ball: Xenoverse 2. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie grały wcześniej w ten tytuł i chcą mieć w kolekcji pudełko oznaczone logo PS5 lub XSX. Warto natomiast dodać, że fizyczne wydanie nie zawiera żadnych dodatków, w środku znajdziecie tylko płytę z grą.

Ile kosztuje Dragon Ball: Xenoverse 2?

Branża gier zdążyła nas przyzwyczaić do tego, że pudełkowe wydania z roku na rok drożeją, natomiast firma Bandai Namco Entertainment tym razem postanowiła pójść pod prąd trendom. Jeżeli zdecydowalibyście się na zamówienie fizycznej edycji Dragon Ball: Xenoverse 2 na PS5 lub XSX, to zapłacicie zaledwie 90 złotych. Jest to niesamowicie mało jak na tak dobrą produkcję, przy której można spędzić setki godzin. Teraz już nie macie żadnych wymówek – po prostu musicie zagrać w ten tytuł!

Czy można przenieść save z wcześniejszych wersji Dragon Ball: Xenoverse 2 do PS5 i XSX?

Mam wspaniałą wiadomość dla graczy, którzy rozpoczęli swoją przygodę na starszych platformach i pragną kontynuować rozgrywkę na PlayStation 5 lub Xbox Series X|S. Jeżeli graliście już na nowszych konsolach w ramach wstecznej kompatybilności, wasze sejwy zostaną automatycznie dostosowane do nowej wersji gry, co pozwoli na płynne przejście bez utraty postępów. Natomiast dla tych, którzy wcześniej grali w Dragon Ball: Xenoverse 2 na PS4, proces przenoszenia sejwów jest nieco inny. Najpierw należy zaimportować sejwy do chmury lub przenieść je na pendrive’a. Później na PS5 trzeba wejść w ustawieniach w zakładkę Zapisane dane i ustawienia gry/aplikacji, a następnie pobrać odpowiednie pliki na swoją konsolę. Dzięki temu możecie kontynuować swoją przygodę dokładnie tam, gdzie ją przerwaliście.

Czy w Dragon Ball: Xenoverse 2 jest dostępna polska wersje językowa?

Wersja z 2016 roku dostępna była w polskiej wersji językowej, dlatego taka dostępna jest także na konsolach nowej generacji. Oczywiście twórcy nie zdecydowali się na dubbing, ale polskie napisy w zupełności wystarczą do komfortowego grania i poruszania się po opcjach.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe Dragon Ball: Xenoverse 2

Wersja na PlayStation 5 i Xbox Series X otrzymała delikatnie podrasowaną oprawę wizualną oraz poprawione oświetlenie. Dzięki temu produkcja wygląda jeszcze lepiej, choć już wersja z 2016 roku prezentowała się naprawdę bardzo dobrze. Główna w tym zasługa przyjętej stylistyki, która czerpie garściami z kreski charakterystycznej dla anime. Dzięki temu twórcom udało się też zachować bardzo niskie wymagania sprzętowe, co jest niezwykle istotne w przypadku wersji pecetowej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zagrać w ten tytuł nawet na Steam Decku na najwyższych ustawieniach graficznych.
Minimalne:
 • Procesor: Intel Pentium G4400 3.30 GHz/AMD Phenom II X2 550 3.1 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 650/Radeon HD 6570 lub lepsza
 • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)
 • Rekomendowane:
 • Procesor: Intel Core i5-3470 3.20 GHz/AMD FX-6300 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7770 lub lepsza
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Zdjęcie: materiały prasowe Dimps Corporation
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.