Data publikacji:

PS5 vs PC. Jaki komputer jest porównywalny do PlayStation 5?

Platformy do grania firmy Sony od zawsze w Polsce cieszyły się bardzo dużym uznaniem graczy. To właśnie PlayStation było jedną z pierwszych konsol, jaka zawitała w domach wielu rodaków i zabrała ich do trójwymiarowych światów. Wiele osób ma jednak awersję do grania na padzie, przez co zdecydowanie bardziej preferuje komputery osobiste. Sprawdźmy, jakie podzespoły będą musiały znaleźć się w pececie, żeby odpowiadały tym umieszczonym wewnątrz konsoli PlayStation 5.

PS5 vs PC

Parametry techniczne PlayStation 5 – co do zaoferowania ma konsola Sony?

Podzespoły nowej konsoli Japończyków są naprawdę imponujące, zwłaszcza jeśli spojrzymy na cenę tego urządzenia. Na papierze wszystko wygląda bardzo dobrze, choć oczywiście rzeczywistość zweryfikuje, jak poszczególne elementy będą w stanie poradzić sobie z współczesnymi grami. Sony przyzwyczaiło nas jednak do tego, ze ich tytuły ekskluzywne zawsze prezentują się bardzo dobrze, dlatego tym razem również nie powinniśmy mieć powodów do narzekań.

Dobrze, przyjrzymy się zatem, co dokładnie PlayStation 5 kryje pod swoją obudową:

  • Procesor: AMD Zen 2 3,5 GHz, 8 rdzeni / 16 wątków
  • Proces technologiczny: 7nm Enchanced TSMC
  • Karta graficzna: AMD RDNA 2 - 2,23 GHz, 36 jednostek obliczeniowych
  • Moc obliczeniowa: 10,28 TFLOPS
  • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6, przepustowość 16 GB - 448 GB/s, magistrala 256 bit
  • Dysk SSD – 825 GB Custom PCIe 4.0, 5,5 GB/s - 8 GB/s
  • Rozszerzenie pamięci na dane: slot NVME SSD
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray
  • Wymiary: 390 x 260 x 104 mm
  • Waga: 4,5 kg

Cena PlayStation 5 – ile kosztuje konsola dziewiątej generacji Sony?

PlayStation 5 trafi do sprzedaży w dwóch wariantach – standardowym oraz Digital dedykowanym cyfrowej dystrybucji. W przeciwieństwie do Xbox Series X i S, obie konsole Sony będą posiadały identyczne parametry, a jedyną różnicą będzie brak napędu optycznego w tańszej wersji – ta ma kosztować zaledwie 1849 złotych. Jeśli natomiast będzie wam zależało na klasycznym rodzaju konsoli z możliwością odtwarzania płyt Blu-ray, to będziecie musieli zapłacić 2299 złotych.

Jaki komputer może być podobny do PlayStation 5?

Procesor w PC

CPU umieszczone w PlayStation 5 najbardziej można porównać do procesorów AMD Ryzen z serii 3000. Najbliższy pod względem parametrów jest zdecydowanie model Ryzen 7 3700X, który -  podobnie jak znajdujący się w urządzeniu Sony AMD Zen 2 – posiada osiem rdzeni oraz szesnaście wątków.

Jeśli natomiast chodzi o taktowanie, to wersja do komputera osobistego jest nawet lepsza, ponieważ w bazowym wariancie wynosi 3,8 GHz, co już jest lepszym wynikiem niż CPU w konsoli PlayStation 5. Dodajmy do tego, że pod dużym obciążeniem taktowanie Ryzen 7 3700X może wzrosnąć nawet do 4,4 GHz. Cena tego procesora wynosi ok. 1300 złotych.

Karta graficzna do PC

Konsola wykorzystuje układ graficzny z architekturą RDNA 2, która w tej chwili nie jest jeszcze dostępna w przypadku podzespołów komputerowych. Te nadejdą pod koniec 2020 roku wraz z premierą AMD Radeon NAVI 2X – za odpowiednik z obozu Nvidii można natomiast traktować grafiki z serii GeForce RTX 30.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę teraflopów, to na tę chwilę najbliżej układowi graficznemu z PS5 jest model AMD Radeon RX 5700 XT, posiadający mniej więcej 10 TFLOPs. Gdybyście natomiast woleli coś lepszego, to zdecydowanie atrakcyjniejszym rozwiązaniem będzie wybór innej karty od firmy AMD, czyli RX Vega 64, która oferuje aż 12,66 TFLOPs. Cena tej karty oscyluje wokół 3500 złotych.

Pamięć RAM

Konsola dziewiątej generacji Sony nie korzysta ze standardowego rodzaju kości RAM, tylko z wariantu GDDR6. Jest to o tyle istotne, że VDDR oraz GDDR wykorzystywane są przez komputerowe karty graficzne. Niestety pecety działają trochę inaczej, dlatego konieczne jest umieszczenie w nich normalnych kości, bez względu na pamięć oferowaną przez GPU.

Większość współczesnych gier w rekomendowanych wymaganiach sprzętowych ma wpisane 12-16 GB RAM, dlatego polecałbym zaopatrzyć się w kości o takiej wielkości. Nawet jeśli na początku ich moc nie będzie w pełni wykorzystywana, to jednak w przyszłości mogą nabrać większego znaczenia. Pamięć do PC o takich parametrach kupicie w granicach od 250 do 350 złotych.

Dysk SSD

Dyski SSD do komputerów nie należą do najtańszych, zwłaszcza jeśli chcielibyście osiągnąć parametry podobne do tych z dysku umieszczonego w PlayStation 5. Sony zastosowało autorski dysk, który co prawda ma mniej pojemności niż 1 TB, ale za to oferuje niesamowicie szybki transfer danych, o jakim mogą nawet pomarzyć modele umieszczane w komputerach. 

Ciekawym wyborem wydaje się być jednoterabajtowy model Gigabyte Aourus RGB, którego prędkość odczytu wynosi 3,48 GB/s, a zapisu 3,08 GB/s. Wynik ten jest o wiele gorszy od PS5, ale nie powinniście w ogóle tego odczuć podczas grania. Dysk ten można kupić za mniej niż 1000 zł.

Całkowity koszt komputera dla graczy

W tekście skupiłem się wyłącznie na podstawowych podzespołach, a przecież nie możemy również zapominać o płycie głównej, napędzie optycznym oraz pozostałych peryferiach, jak myszka, klawiatura czy nawet obudowa.

Złożenie komputera podobnego parametrami do PlayStation 5 będzie was kosztowało w granicach od ośmiu do nawet dziesięciu tysięcy złotych. Bierzcie jednak pod uwagę to, że w przypadku peceta w dowolnym momencie możecie wymienić poszczególne podzespoły, choć raczej prędko nie będziecie musieli tego robić. Konsole dosyć mocno spowalniają rozwój technologiczny, dlatego kupno komputera podobnego do PS5 powinno wam wystarczyć na co najmniej kilka lat.

PlayStation 5 a laptop dla graczy

Jeżeli kręci was granie w najnowsze produkcje poza domem, to fajną alternatywą może być kupno laptopa gamingowego, który mógłby zastąpić wam PlayStation 5. Musicie jednak liczyć się z tym, że taki sprzęt nie będzie należał do najtańszych, a jego koszta mogą dochodzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. W tej cenie znajdziecie modele z kartą graficzną GeForce RTX 2080, 16 GB pamięci RAM oraz procesorem Intel Core i7-9750H o taktowaniu 2.6-4.5 GHz.

Autor: Łukasz Morawski