Data modyfikacji:

Jakie gamingowe gadżety warto mieć?

gadżety dla graczy
Jeżeli poszukujesz interesującego prezentu dla gracza, który poprawi komfort zabawy i przyniesie sporo frajdy, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy listę najpopularniejszych akcesoriów gamingowych, które powinny spodobać się zarówno niedzielnym, jak i najbardziej zapalonym fanom elektronicznej rozrywki. Gadżety te dostępne są w różnej cenie, sprawdzą się więc jako prezenty wręczane przy dowolnej okazji.

Gamingowa klawiatura

Gracze korzystający z komputera doceniają bardzo solidnie wykonane klawiatury, które będą służyć przez długi czas, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Wybór modeli dla graczy jest bardzo duży, a ceny urządzeń wahają się tutaj od nieco ponad 100 złotych do ponad 1000 złotych – każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie, w zależności od dostępnego budżetu. Największym zainteresowaniem cieszą się nieodmiennie klawiatury mechaniczne, odznaczające się ultrawysoką precyzją i czasem reakcji niezwykle istotnymi dla fanów gier akcji. Ceny dobrych modeli tego typu zaczynają się od około 300 złotych. Klawiatury dla graczy obowiązkowo są wyposażone w kolorowe podświetlenie, będące świetną ozdobą biurka i pokoju.

Gamingowa myszka

Myszka tuż obok klawiatury to podstawowy kontroler dużej części gier na PC, nie dziwne więc, że także to niepozorne urządzenie przyciąga ogromną uwagę graczy. Na półkach sklepowych znajdziemy ogromną liczbę urządzeń gamingowych. Ich najważniejsze cechy to możliwość zmiany czułości sensora, wysoka wytrzymałość i responsywność, a także dodatkowe przyciski funkcyjne, które można programować zgodnie z własnym upodobaniem, tworząc np. makra i skróty. Myszki gamingowe mają też obowiązkowe podświetlenie RGB, a także lekką i zarazem bardzo solidną konstrukcję. Ceny dobrych urządzeń zaczynają się już od nieco ponad 100 złotych.

Gamingowa podkładka pod klawiaturę i myszkę

Teoretycznie współczesne myszki nie potrzebują już specjalnych podkładek, te cieszą się jednak wciąż dużym powodzeniem wśród graczy. Po pierwsze, zapobiegają one szybkiemu zabrudzeniu się nóżek urządzenia. Po drugie, stawiają też mu opór, ułatwiając precyzyjną obsługę gryzonia, co daje przewagę w trakcie gry. Dedykowane gamingowe podkładki są zazwyczaj bardzo duże i pozwalają ustawić na nich również klawiaturę. Wykonuje się je z odpornych na tarcie tworzyw sztucznych, a bardziej premiowe modele wzbogaca się nawet we własne ledowe podświetlenie na brzegach. Ceny wahają się tutaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Headset dla gracza

Headset gamingowy to nic innego jak słuchawki nauszne połączone z mikrofonem, który umożliwia szybką komunikację głosową w grach online, a także w popularnych komunikatorach, takich jak Discord. W sprzedaży znajdziemy bardzo duży wybór urządzeń tego typu, działających zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym. Mikrofon umieszczony jest przeważnie na pałąku, który można zdemontować w niektórych modelach. Zaletą urządzeń są również zaawansowane filtry rejestracji dźwięku, dzięki którym nasz głos pozostaje czysty i pozbawiony zakłóceń. Sprzęt potrafi np. wyciszyć stukanie klawiatury, klikanie myszki, a także odgłosy dobiegające z głośników. 
Wiele markowych gamingowych headsetów wyposażonych jest też w wysokiej jakości przetworniki, gwarantujące najwyższej klasy czysty dźwięk, wspierający także przestrzenny sygnał audio 3D. Dodatkowo nieraz mają też system redukcji szumów. który skutecznie odcina użytkownika od odgłosów otoczenia, np. hałasu zza okna. Headsety dla gracza w dużej mierze mają też typowo gamingowy design, którego charakterystycznymi cechami są mocne kontrastujące kolory, a także podświetlenie LED.

Głośniki dla gracza

Głośniki są świetnym prezentem dla każdego gracza, ponieważ sprzęt ten jest bardzo często pomijany podczas kompletowania sprzętu komputerowego. Zazwyczaj na biurkach fanów wirtualnych światów znajdziemy najtańsze głośniczki stereo. Dobre zestawy kolumn stereo nie są specjalnie drogie (kosztują zaledwie kilkaset złotych), ale zapewniają o wiele głębszy i pełniejszy dźwięk – różnica jest czasami bardzo duża. Osoby mające nieco więcej przestrzeni mogą korzystać też z kompletów głośników 2.1 z osobnym subwooferem, odpowiadającym za niskie tony (basy). Głośniki są również polecane dla grających głównie na laptopie. W tym przypadku warto rozejrzeć się za modelami pracującymi w sposób bezprzewodowy – dzięki temu nie musimy przejmować się podłączaniem sprzętu podczas przenoszenia komputera.

Gamepad

Gamepad jest kolejnym niezbędnym narzędziem w rękach większości graczy. Przydaje się zwłaszcza w przypadku przygodowych gier akcji oraz produkcji wyścigowych. Wśród właścicieli pecetów gamingowych największym powodzeniem od lat cieszą się przede wszystkim kontrolery przygotowane z myślą o konsoli xbox, które otrzymują pełne wsparcie z poziomu systemu Windows. Kontrolery dostępne są w standardowej edycji, a także tzw. wersji Elite, wzbogaconej o dodatkowe przyciski i wymienne gałki analogowe. Coraz częściej wybierane są jednak także kontrolery DualSense przygotowane dla PlayStation 5. 

Kierownica 

Kierownica to niezbędny gamingowy gadżet dla każdego fana gier wyścigowych, w których kierujemy różnego rodzaju samochodami. Urządzenia w dużym stopniu podwyższają przyjemność płynącą z zabawy, a także jej realizm, mający szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku tytułów symulacyjnych, które starają się odwzorować jazdę w najdrobniejszych detalach. Dobrym kierownicom towarzyszy często także zestaw pedałów, a czasem nawet skrzynia biegów. Najlepsze urządzenie wykonane są w większości z metalu, a ich koło pokryte jest skórą. Najwięksi miłośnicy sportów motorowych nieraz łączą je ze specjalnymi wyścigowymi fotelami dla graczy połączonymi z monitorem. 

Fotel gamingowy

Gracze spędzają przed ekranem monitora często wiele godzin dziennie, dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiednio komfortowego krzesła. Ergonomiczny fotel gamingowy zapewnia nie tylko wygodę, ale pozwala utrzymać poprawną postawę i zapobiega bólowi pleców lub szyi. W ostatnich latach oferta krzeseł przeznaczonych dla fanów gamingu znacząco się powiększyła, a ceny dobrych modeli wahają się w granicach od około 500–600 złotych do ponad 2000 złotych. Ich atutem są bardzo duże możliwości regulacji, ponieważ możemy dopasować nie tylko wysokość i głębokość krzesła, ale także pozycję podłokietników i zagłówka. Poszukiwana jest też funkcja kołyski, która pozwala odgiąć oparcie i siedzenie krzesła i nawet wygodnie się zdrzemnąć. Krzesła dla graczy zachowują bardzo często sportowy design, przypominając fotele rajdowe, wykończone są sztuczną skórą lub łatwymi w czyszczeniu materiałami z tworzywa sztucznego.
Zdjęcie: Envato Elements