Data modyfikacji:

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Dyski SSD są nie tylko niezawodnymi nośnikami danych, ale również odznaczają się niezwykle wysoką kulturą pracy, co jest szczególnie istotne dla właścicieli komputerów przenośnych. Napędy tego typu od kilku lat coraz mocniej wypierają standardowe magnetyczne dyski HDD. Jaki dysk SSD do laptopa więc wybrać? Radzimy, jakie mamy opcje i jakie urządzenie będzie najlepsze.
jaki dysk ssd wybrać do laptopa

Dlaczego warto kupić dysk SSD do laptopa?

Jeszcze kilka lat temu jedynym nośnikiem danych w laptopach były klasyczne magnetyczne dyski HDD. Konsumenci nie mieli więc specjalnego wyboru, poszukując nowego lub wymieniając stary napęd, bowiem pojemność pendrive’ów oraz kart pamięci była niewystarczająca w większości przypadku. Sytuację zmienił jednak dysk SSD – jego pojawienie się znacząco zmieniło sytuację właścicieli komputerów przenośnych, wpływając nawet na konstrukcję tych urządzeń.
Dyski SSD (ang. Solid State Drive) to urządzenia pozbawione jakichkolwiek elementów mechanicznych, które zapisują pliki w specjalnych kościach pamięci Flash. Półprzewodnikowa budowa sprzętu ma wiele plusów, w porównaniu do liczącej sobie kilkadziesiąt lat konstrukcji napędów HDD. Po pierwsze, SSD odznaczają się bezgłośną pracą, a także brakiem jakichkolwiek generowanych wibracji. Obu zjawisk nie da się uniknąć w przypadku magnetycznych odpowiedników, w których informacje są wczytywane dzięki głowicy poruszającej się po szybko obracających się magnetycznych talerzach.
Czytaj również: SSD czy HDD?
Całkowity brak elementów mechanicznych sprawia, że dysk SSD jest odporny na wstrząsy oraz upadki. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ulegnie uszkodzeniu po tym, jak laptop spadnie, np. na podłogę. Nasze dane powinny być w takim wypadku więc kompletnie bezpieczne.
Kluczową zaletą SSD jest jednak szybkość pracy dysku. Napędy tego typu oferują znacznie szybsze transfery danych. Różnice są na tyle duże, że bardzo szybko odczujemy je po przesiadce z HDD na SSD, zwłaszcza w przypadku, gdy zainstalujemy na nim system operacyjny. Dotyczy to jednak wielu typów oprogramowania, które będzie miało błyskawiczny dostęp do wykorzystywanych danych, co przekłada się na skrócenie czasu ładowania oraz wykonywania wielu zadań.

Kiedy i jak mogę podłączyć dysk SSD do laptop?

Nowy dysk SSD w laptopie można zainstalować na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest kupno standardowego napędu wewnętrznego. Występuje on w dwóch typach, a jego instalacja wymaga otwierania obudowy komputera. Warto jednak podkreślić, że poza wyjątkami operacja taka jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, nie wygasza też gwarancji na sprzęt. Zazwyczaj ogranicza się do odkręcenia kilku śrubek.
Jeżeli chodzi o rodzaj dysku SSD, mamy wybór pomiędzy standardowymi modelami ze złączem SATA lub napędami w formie niewielkiej karty rozszerzeniowej M.2 PCIe, którą wpinamy do specjalnego portu.
Dyski SSD SATA są tańsze od odpowiedników M.2 PCIe i w pełni kompatybilne nawet ze starszymi laptopami. Jeżeli chodzi o wygląd, przyjmują one standardowe rozmiary magnetycznego napędu 2,5 cala. Niestety urządzenia tego typu oferują prędkości transferów danych, które ograniczone są przepustowością interfejsu SATA w komputerze.
Dyski SSD SATA można podzielić na trzy kategorie:
 • SATA 1 – transfer do 150 MB/s,
 • SATA 2 – transfer do 300 MB/s,
 • SATA 3 – transfer do 600 MB/s.
 • Od lat wszystkie laptopy korzystają ze standardu SATA 3, ze starszym spotkamy się w naprawdę wiekowym sprzęcie. SSD pracować będzie więc tylko z maksymalnym transferem do 600 MB/s, ale nawet tutaj odczujemy potężną różnicę porównaniu z HDD.
  Wewnętrzne dyski SSD, wykonane w standardzie PCIe M.2, odznaczają się znacznie większą wydajnością, a co za tymi idzie, także ceną. Montowane są na magistrali PCI Express znajdującej się na płycie głównej i instalowane są w specjalnym złączu rozszerzeniowym. W zależności od modelu laptopa, komputer może posiadać jedno lub dwa wejścia tego typu. Transfery danych zapisu oscylują w granicach 3000–4000 MB/s, natomiast odczytu – 3500–4500 MB/s. W topowych dyskach M.2 PCIe prędkość odczytu może wynosić nawet 7000 MB/s, natomiast zapisu – 5100 MB/s.

  A może zewnętrzny dysk SSD do laptopa?

  Dysk zewnętrzny SSD do laptopa to także znakomity wybór. Połączenie odbywa się za pomocą złącza USB typu A lub USB typu C. Kiedy najlepiej zdecydować się na taki model? Przede wszystkim jeśli potrzebujemy nośnika, który zabierzemy ze sobą w podróż. Jeśli masz już zamontowany dysk SSD w swoim laptopie, to zakup drugiego, zewnętrznego będzie bardzo dobrym pomysłem. Wysokie transfery danych przekładają się na błyskawiczne przesyłanie zdjęć, filmów czy innych dużych plików.
  W przypadku dysku SSD problem praktycznie nie występuje. Wyciągamy przewód z pudełka, podpinamy jedną końcówkę do laptopa, a drugą do dysku SSD i gotowe. W przypadku wewnętrznych modeli trzeba będzie rozebrać obudowę i znaleźć miejsce, gdzie powinien być zamontowany nośnik. Dla wielu użytkowników taka wymiana może być zbyt trudna, dlatego warto pomyśleć o wizycie w profesjonalnym serwisie. Oprócz samego montażu trzeba pamiętać o tym, że konieczne będzie ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego i przeniesienie wszystkich plików.

  Nie zapominaj o dobraniu odpowiedniej pojemności dysku SSD!

  Pojemność dysku SSD jest jego najważniejszym parametrem. Niestety, w porównaniu do dysków HDD, stosunek ceny do pojemności jest dużo wyższy. Jeżeli potrzebujesz dysku do przechowywania podstawowych plików, a większość danych i tak trzymasz na dysku zewnętrznym, to pojemność 128 GB lub 256 GB powinna być w zupełności wystarczająca.
  Nieco bardziej wymagającym użytkownikom polecamy pojemność 512 GB, która jest idealnym kompromisem pomiędzy ceną a pojemnością. Z poważniejszym wydatkiem trzeba liczyć się, gdy zdecydujemy na zakup dysku SSD o pojemności 1 TB lub większego. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Pojemność dysku powinna być dobrana w zależności od tego, w jaki sposób użytkujemy laptopa.

  Ranking dysków SSD do laptopów

  Crucial MX 500 2,5”

  Bardzo dobrze oceniany dysk SSD do laptopa został wykonany w oparciu o 64-warstwowe kości pamięci 3D NAND. Prędkość odczytu i zapisu oscyluje w granicach 560 MB/s i 510 MB/s, co w tej klasie jest bardzo dobrym wynikiem. Producent zadbał o szyfrowanie AES, które chroni pliki przed dostępem niepożądanych osób. To bardzo dobry model w rozsądnej cenie.
  Specyfikacja:
  Pojemność: 250 GB/500 GB/1 TB/2 TB
  Format: 2,5 cala
  Złącze: SATA 3
  Prędkość odczytu: 510 MB/s
  Prędkość zapisu: 560 MB/s
  Nominalny czas pracy: 1 800 000 h

  Samsung 960 EVO Plus 500 GB

  Dyski SSD Samsunga są uznawane z jedne z najlepszych do laptopów. Prezentowany model zebrał wiele pozytywnych recenzji wśród użytkowników. Imponująca prędkość odczytu wynosi 3500 MB/s, natomiast zapisu – 2500 MB/s. Technologia TurboWrite daje sześciokrotnie wyższy bufor dysku, co zapewnia optymalną i płynną pracę. Producent objął ten model 5-letnią gwarancją, dlatego o ewentualne uszkodzenia nie trzeba się martwić.

  Specyfikacja:
  Pojemność: 250 GB/500 GB/1 TB/2 TB
  Format: M.2
  Prędkość odczytu: 3500 MB/s
  Prędkość zapisu: 2300–2500 MB/s
  Nominalny czas pracy: 1 500 000 h

  GoodRam CX400

  To jeden z najtańszych dysków SSD na rynku. Jeśli chcesz poprawić wydajność swojego laptopa, nie wydając przy tym majątku, to GoodRam sprawdzi się doskonale. Nowa generacja pamięci Flash TLC NAND wykonana została w technologii 3D, co przekłada się na stabilną i bezproblemową pracę. Prędkość odczytu wynosi 550 MB/s, natomiast zapisu – 490 MB/s. Takie parametry zadowolą większość użytkowników.

  Specyfikacja:
  Pojemność: 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB
  Format: 2,5 cala
  Złącze: SATA 3
  Prędkość odczytu: 550 MB/s
  Prędkość zapisu: 490 MB/s

  ADATA M.2 SX8200

  Kolejny solidny dysk SSD idealnie sprawdzi się w większości laptopów ze złączem M.2. Ten model na tle konkurencji wyróżnia się szybkim interfejsem M.2 PCIe Gen 3 x4. Odczyt i zapis jest utrzymywany na poziomie 3500/2300 MB/s. Co ciekawe, inteligentne buforowanie SLC, a także bufor DRAM sprawiają, że dysk przyspiesza sekwencyjny i losowy odczyt oraz zapis 4K. Taki zabieg zwiększa również reaktywność systemów. W praktyce sprawdza się to podczas montowania filmów czy grania.

  Specyfikacja:
  Pojemność: 256 GB/512 GB/1 TB
  Format: M.2
  Prędkość odczytu: 3500 MB/s
  Prędkość zapisu: 2300 MB/s
  Nominalny czas pracy: 2 000 000 h
  Zdjęcie: Envato Elements