Na jakie parametry w dyskach SSD do laptopów trzeba zwracać uwagę?
Prędkość zapisu/odczytu
To jeden z ważniejszych elementów każdego dysku SSD, który ma bezpośredni wpływ na wydajność. Dyski SSD wewnętrzne możemy podzielić na dwa rodzaje:
M.2 PCIe - standard dysków, który oferuje ogromną wydajność. Montowany jest na magistrali PCI Express znajdującej się na płycie głównej. W laptopach coraz częściej stosuje się ten standard w wersji mini. Dzięki temu można zachować kompaktowe rozmiary urządzenia i zapewnić użytkownikowi doskonałe parametry. Ponadto transfery danych zapisu oscylują w granicach 3000-4000 MB/s, natomiast odczytu od 3500 - 4500 MB/s. W topowych dyskach M.2 PCIe prędkość odczytu może wynosić nawet 7000 MB/s, natomiast zapisu 5100 MB/s.
Nieco tańsze i równie popularne są dyski
SSD SATA, które oferują prędkość odczytu, jak i zapisu na poziomie około 550-600 MB/s. Wpływ na prędkość może mieć ilość pamięci cache, a także sama pojemność. Ich największą zaletą jest dużo niższa cena!
Dyski
SSD SATA można podzielić na trzy kategorie:
SATA 1 - transfer do 150 MB/sSATA 2 - transfer do 300 MB/sSATA 3 - transfer do 600 MB/s
Nie zapominaj o pojemności dysku SSD!
Pojemność dysku SSD jest również bardzo istotny elementem. Niestety, w porównaniu do dysków HDD, stosunek ceny do pojemności jest dużo wyższy. Jeżeli potrzebujesz dysku do przechowywania podstawowych plików, a większość danych i tak trzymasz na dysku zewnętrznym, to pojemność 128 GB lub 256 GB powinna być w zupełności wystarczająca.
Nieco bardziej wymagającym użytkownikom polecamy pojemność 512 GB, która jest idealnym kompromisem pomiędzy ceną a pojemnością. Z poważniejszym wydatkiem trzeba liczyć się, gdy zdecydujemy na zakup dysku SSD o pojemności 1 TB lub większego. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Pojemność dysku powinna być dobrana w zależności od tego, w jaki sposób użytkujemy laptopa.
Co z dyskami zewnętrznymi SSD?
Dysk zewnętrzny SSD do laptopa to także znakomity wybór. Połączenie odbywa się za pomocą złącza USB typu A lub USB typu C. Kiedy najlepiej zdecydować się na taki model? Przede wszystkim jeśli potrzebujemy nośnika, który zabierzemy ze sobą w podróż. Jeśli masz już zamontowany dysk SSD w swoim laptopie, to zakup drugiego, zewnętrznego będzie bardzo dobrym pomysłem. Wysokie transfery danych przekładają się na błyskawiczne przesyłanie zdjęć, filmów czy innych dużych plików.