Data publikacji:

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Zakup dysku SSD do laptopa sprawi, że urządzenie będzie działało znacznie sprawniej, a czas przesyłania plików, znacząco się skróci. W artykule odpowiadamy na często zadawane pytanie - jaki dysk SSD do laptopa kupić?
jaki dysk ssd
W tym artykule dowiesz się:
  • Dlaczego warto kupić dysk SSD do laptopa?
  • Na jakie parametry w dyskach SSD do laptopów trzeba zwracać uwagę?
  • Dlaczego pojemność dysku SSD jest ważna?
  • Jak podłączyć dysk SSD do laptopa?
  • Ranking polecanych dysków SSD do laptopów

Dlaczego warto kupić dysk SSD do laptopa?

Jeszcze do niedawna jedynym wyborem do laptopów czy komputerów stacjonarnych były dyski talerzowe HDD. Duża pojemność i stosunkowo niska cena zachęcały do zakupu. Jednak od kilku lat na rynku zaczęły pojawiać się dyski SSD, czyli Solid State Drive. Konstrukcja opiera się o pamięć Flash, co wyklucza konieczność stosowania mechanicznych elementów. To ma swoje plusy, ponieważ dysk SSD jest dużo mniejszy od HDD, a także mniej podatny na uszkodzenia. W momencie upadku jest duża szansa, że uda nam się odzyskać zapisane na nim dane. W dyskach HDD może to być bardzo trudne.

Dyski SSD w porównaniu do HDD są dużo szybsze. Transfery danych przewyższają starsze konstrukcje kilkukrotnie. To powoduje, że laptop z dyskiem SSD uruchamia się szybciej. Jego zastosowanie ma również wpływ na zdecydowanie szybsze przesyłanie plików. Dyski SSD są trochę droższe od standardowych, jednak zapewniamy, że warto wydać każdą złotówkę na zakup. Taka inwestycja zwróci się już po pierwszym uruchomieniu komputera.

Na jakie parametry w dyskach SSD do laptopów trzeba zwracać uwagę?

Prędkość zapisu/odczytu


To jeden z ważniejszych elementów każdego dysku SSD, który ma bezpośredni wpływ na wydajność. Dyski SSD wewnętrzne możemy podzielić na dwa rodzaje:

M.2 PCIe - standard dysków, który oferuje ogromną wydajność. Montowany jest na magistrali PCI Express znajdującej się na płycie głównej. W laptopach coraz częściej stosuje się ten standard w wersji mini. Dzięki temu można zachować kompaktowe rozmiary urządzenia i zapewnić użytkownikowi doskonałe parametry. Ponadto transfery danych zapisu oscylują w granicach 3000-4000 MB/s, natomiast odczytu od 3500 - 4500 MB/s. W topowych dyskach M.2 PCIe prędkość odczytu może wynosić nawet 7000 MB/s, natomiast zapisu 5100 MB/s.

Czytaj rónież: SSD czy HDD?

Nieco tańsze i równie popularne są dyski SSD SATA, które oferują prędkość odczytu, jak i zapisu na poziomie około 550-600 MB/s. Wpływ na prędkość może mieć ilość pamięci cache, a także sama pojemność. Ich największą zaletą jest dużo niższa cena!

Dyski SSD SATA można podzielić na trzy kategorie:

SATA 1 - transfer do 150 MB/s
SATA 2 - transfer do 300 MB/s
SATA 3 - transfer do 600 MB/s

Nie zapominaj o pojemności dysku SSD!

Pojemność dysku SSD jest również bardzo istotny elementem. Niestety, w porównaniu do dysków HDD, stosunek ceny do pojemności jest dużo wyższy. Jeżeli potrzebujesz dysku do przechowywania podstawowych plików, a większość danych i tak trzymasz na dysku zewnętrznym, to pojemność 128 GB lub 256 GB powinna być w zupełności wystarczająca.

Nieco bardziej wymagającym użytkownikom polecamy pojemność 512 GB, która jest idealnym kompromisem pomiędzy ceną a pojemnością. Z poważniejszym wydatkiem trzeba liczyć się, gdy zdecydujemy na zakup dysku SSD o pojemności 1 TB lub większego. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Pojemność dysku powinna być dobrana w zależności od tego, w jaki sposób użytkujemy laptopa.

Co z dyskami zewnętrznymi SSD?

Dysk zewnętrzny SSD do laptopa to także znakomity wybór. Połączenie odbywa się za pomocą złącza USB typu A lub USB typu C. Kiedy najlepiej zdecydować się na taki model? Przede wszystkim jeśli potrzebujemy nośnika, który zabierzemy ze sobą w podróż. Jeśli masz już zamontowany dysk SSD w swoim laptopie, to zakup drugiego, zewnętrznego będzie bardzo dobrym pomysłem. Wysokie transfery danych przekładają się na błyskawiczne przesyłanie zdjęć, filmów czy innych dużych plików.

Co z dyskami zewnętrznymi SSD?

Dysk zewnętrzny SSD do laptopa to także znakomity wybór. Połączenie odbywa się za pomocą złącza USB typu A lub USB typu C. Kiedy najlepiej zdecydować się na taki model? Przede wszystkim jeśli potrzebujemy nośnika, który zabierzemy ze sobą w podróż. Jeśli masz już zamontowany dysk SSD w swoim laptopie, to zakup drugiego, zewnętrznego będzie bardzo dobrym pomysłem. Wysokie transfery danych przekładają się na błyskawiczne przesyłanie zdjęć, filmów czy innych dużych plików.

Jak podłączyć dysk SSD do laptopa?

W przypadku dysku SSD problem praktycznie nie występuje. Wyciągamy przewód z pudełka, podpinamy jedną końcówkę do laptopa, a drugą do dysku SSD i gotowe. W przypadku wewnętrznych modeli trzeba będzie rozebrać obudowę i znaleźć miejsce, gdzie powinien być zamontowany nośnik. Dla wielu użytkowników taka wymiana może być zbyt trudna, dlatego warto pomyśleć o wizycie w profesjonalnym serwisie. Oprócz samego montażu trzeba pamiętać o tym, że konieczne będzie ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego i przeniesienie wszystkich plików.

Ranking dysków SSD do laptopów

Crucial MX 500 2,5”

Bardzo dobrze oceniany dysk SSD do laptopa został wykonany w oparciu o 64-warstwowe kości pamięci 3D NAND. Prędkość odczytu i zapisu oscyluje w granicach 560 MB/s i 510 MB/s, co w tej klasie jest bardzo dobrym wynikiem. Producent zadbał o szyfrowanie AES, które chroni pliki przed dostępem niepożądanych osób. To bardzo dobry model w rozsądnej cenie.

Specyfikacja:

Pojemność: 250 GB/500 GB/1 TB/ 2 TB
Format: 2,5 cala
Złącze: SATA 3
Prędkość odczytu: 510 MB/s
Prędkość zapisu: 560 MB/s
Nominalny czas pracy: 1 800 000 h

Samsung 960 EVO 500 GB

Dyski SSD Samsunga są uznawane z jedne z najlepszych do laptopów. Prezentowany model zebrał wiele pozytywnych recenzji wśród użytkowników. Imponująca prędkość odczytu wynosi 3500 MB/s, natomiast zapisu 2500 MB/s. Technologia TurboWrite daje sześciokrotnie wyższy bufor dysku, co zapewnia optymalną i płynną pracę. Producent objął ten model 5-letnią gwarancją, dlatego o ewentualne uszkodzenia nie trzeba się martwić.

Specyfikacja:

Pojemność: 250 GB/500 GB/1 TB/2 TB
Format: M.2
Prędkość odczytu: 3500 MB/s
Prędkość zapisu: 2300-2500 MB/s
Nominalny czas pracy: 1 500 000 h

GoodRam CX400

To jeden z najtańszych dysków SSD na rynku. Jeśli chcesz poprawić wydajność swojego laptopa, nie wydając przy tym majątku, to GoodRam sprawdzi się doskonale. Nowa generacja pamięci Flash TLC NAND wykonana została w technologii 3D, co przekłada się na stabilną i bezproblemową pracę. Prędkość odczytu wynosi 550 MB/s, natomiast zapisu 490 MB/s. Takie parametry zadowolą większość użytkowników.

Specyfikacja:

Pojemność: 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB
Format: 2,5 cala
Złącze: SATA 3
Prędkość odczytu: 550 MB/s
Prędkość zapisu: 490 MB/s

ADATA M.2 SX8200

Kolejny solidny dysk SSD idealnie sprawdzi się w większości laptopów ze złączem M.2. Ten model na tle konkurencji wyróżnia się szybkim interfejsem M.2 PCIe Gen 3 x4. Odczyt i zapis jest utrzymywany na poziomie 3500/2300 MB/s. Co ciekawe, inteligentne buforowanie SLC, a także bufor DRAM sprawiają, że dysk przyspiesza sekwencyjny i losowy odczyt i zapis 4K. Taki zabieg zwiększa również reaktywność systemów. W praktyce sprawdza się to podczas montowania filmów czy grania.

Specyfikacja:

Pojemność: 256 GB/512 GB/1 TB
Format: M.2
Prędkość odczytu: 3500 MB/s
Prędkość zapisu: 2300 MB/s
Nominalny czas pracy: 2 000 000 h
Autor: Bartłomiej Mazurek