Data modyfikacji:

Premiera Luigi’s Mansion 2 HD na Nintendo Switch. Dlaczego warto zagrać?

Choć fani tej marki z pewnością oczekują kolejnej pełnoprawnej odsłony, to jednak remaster świetnej „dwójki” także jest mile widziany. Sprawdźcie, co dokładnie zmieniło się w Luigi’s Mansion 2 HD względem pierwowzoru. Z tekstu dowiecie się też, ile kosztuje gra Nintendo, czy dostępna jest wersja pudełkowa oraz na czym polega rozgrywka.
luigi's mansion 2

Premiera Luigi’s Mansion 2 HD

Pierwotna wersja gry (znana również jako Luigi’s Mansion: Dark Moon) zadebiutowała 20 marca 2013 roku na przenośnej konsoli Nintendo 3DS i od tamtego czasu zdążyła się już mocno zestarzeć pod względem graficznym. Nowe wydanie z lepszą grafiką trafiło natomiast do sprzedaży 27 czerwca 2024 roku. Oczywiście Luigi’s Mansion 2 HD dostępny jest wyłącznie na Nintendo Switch i nie pojawi się na żadnej konkurencyjnej platformie.

O czym opowiada fabuła Luigi’s Mansion 2 HD?

Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z tą serią, to warto wyjaśnić, że jest to poboczny cykl, który całkowicie skupia się na postaci Luigiego. I nawet jeśli Mario pojawił się w trzeciej odsłonie jako postać poboczna, to tutaj nie znalazło się dla niego miejsce. Zamiast tego śledzimy losy jego brata, który ponownie musi nawiązać współpracę z profesorem Elvinem Gaddem. Jego przyjazne duchy zostały przemienione w złośliwe zjawy i przejęły kontrolę nad Doliną Evershade, składającą się z czterech lokacji – Mrocznego Dworu, Nawiedzonej Wieży, Starego Zegara i Tajnej Kopalni.
Za całe zamieszanie odpowiada zły King Boo, który postanowił zniszczyć tzw. Dark Moon. Ciemny Księżyc odpowiada za porządek w tym miejscu, a jego fragmentaryzacja doprowadziła do destabilizacji. Luigiemu nie pozostaje nic innego, jak tylko wziąć do łapy swojego Poltergusta 5000, aby powstrzymać duchy przed wyrządzeniem większych szkód.

Luigi’s Mansion 2 HD – na czym polega rozgrywka?

Luigi’s Mansion 2 HD nie jest platformówką w stylu Super Mario Bros. To bardziej gra zręcznościowa z elementami logicznymi, w której akcję obserwujemy z kamery, która zawsze obserwuje bohatera z tej samej perspektywy, lecz przesuwa się automatycznie wraz z podejmowanymi przez nas czynnościami. Gameplay jest stosunkowo powolny i bardziej bazuje na skrupulatnej eksploracji pomieszczeń niż na szaleńczej gonitwie po poziomach oraz walce z przeciwnikami. Takowe oczywiście się tutaj pojawiają, jednakże przez większość czasu szperamy po wszystkich zakątkach w poszukiwaniu pieniążków, ukrytych klejnotów czy innych przydatnych przedmiotów – np. kluczy potrzebnych do otwarcia konkretnych drzwi.
Przez cały czas dzierżymy w dłoniach urządzenie, które można wykorzystać na wiele sposobów. Przede wszystkim Poltergust 5000 pozwala na wsysanie powietrza, co wiąże się m.in. ze zrywaniem zasłonek i odkrywaniem ukrytych skarbów, przyciąganiem do siebie jakichś obiektów bądź wchłanianiu złych duchów. Urządzenie pozwala także wydmuchiwać powietrze, daje możliwość skorzystania z lampy błyskowej lub specjalnego światła zdolnego do odkrywania ukrytych przez zjawy rzeczy. Poszczególne moce odblokowujemy wraz z postępami fabuły, a następnie tytuł pozwala na powrót do wcześniej odwiedzanych lokacji, aby zebrać pominięte znajdźki.
Luigi’s Mansion 2 HD to kawał świetnej produkcji, która pod względem rozgrywki nadal daje tyle samo frajdy co przed laty – nawet jeśli nowa wersja nie wprowadza w tym względzie żadnych modyfikacji. To świetna alternatywa dla innych gier Nintendo, przy której mogą bawić się zarówno dzieciaki, jak i dorośli. Głównym elementem produkcji jest ciekawa kampania fabularna, lecz produkcja daje też dostęp do trybu sieciowego ScareScraper dla czterech grach. Zabawa online polega na przemierzaniu kolejnych pięter nawiedzonego wieżowca i wykonywaniu określonych celów misji.
Oczywiście trzeba też zaznaczyć, że wersja na Nintendo Switch cechuje się poprawioną oprawą wizualną. Developer bardzo mocno dopracował grafikę względem starszego wydania, oferując wyższą rozdzielczość (1080p po podłączeniu do telewizora, 720p w trybie przenośnym) oraz znacząco poprawione tekstury i zaimplementowanie lepszej pracy światłocieni. Co prawda gra nie wygląda tak fantastycznie, jak trzecia odsłona, ale i tak prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Ponadto twórcy zablokowali klatkaż do trzydziestu klatek na sekundę, dzięki czemu Luigi’s Mansion 2 HD działa o wiele stabilniej niż edycja na 3DS-a i ani przez chwilę nie traci płynności.

Ile kosztuje Luigi’s Mansion 2 HD?

Z racji tego, że mamy do czynienia z remasterem ponad dziesięcioletniej gry, a nie wysokobudżetowym tytułem, Nintendo postanowiło obniżyć cenę swojego dzieła względem produkcji z segmentu AAA. Oznacza to, że cena Luigi’s Mansion 2 HD waha się na poziomie 219–229 złotych, co oczywiście zależy w dużej mierze od sklepu internetowego.

Czy w Luigi’s Mansion 2 HD jest dostępna polska wersje językowa?

Jakiś czas temu do sieci trafiła informacja, że Nintendo poszukuje osoby odpowiedzialne za tłumaczenie z języka angielskiego na polski, co daje nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli kupować gry tego producenta w rodzimym języku. Tymczasem w Luigi’s Mansion 2 HD nadal konieczne jest granie po angielsku. Może to być kłopotliwe dla dzieci, ponieważ pojawia się tu całkiem sporo dialogów. Na szczęście rozgrywka jest na tyle intuicyjna, że nawet bez zrozumienia tekstu można domyślić się, co trzeba zrobić.

Ile godzin zajmuje ukończenie Luigi’s Mansion 2 HD?

Jako że twórcy nie dodali nowych misji, czas rozgrywki jest taki sam, jak w przypadku pierwowzoru z 2013 roku. Oznacza to, że na ukończenie Luigi’s Mansion 2 HD musicie przeznaczyć mniej więcej od ośmiu do dziewięciu godzin. Aczkolwiek ten czas może ulec wydłużeniu, jeśli postanowicie zebrać wszystkie ukryte klejnoty. Warto również pamiętać o trybie wieloosobowym rozciągającym zabawę o kolejne godziny.
Grę do testów dostarczyła firma ConQuest entertainment. Opinia należy do autora artykułu.
Zdjęcie: materiały prasowe Nintendo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.