Data publikacji:

Jaki telewizor do PS5? Najlepszy TV do konsoli

Choć telewizory od dawna są centrum domowej rozrywki, ich producenci przez długi czas ignorowali potrzeby graczy, zapominając o tym, że poza oglądaniem tradycyjnej telewizji lub korzystaniem z serwisów streamingowych, coraz więcej ludzi lubi spędzać czas z grami. W ostatnich kilku latach sytuacja uległa jednak poprawie, za co odpowiada także nadejście konsoli PlayStation 5, wspierającej wiele nowoczesnych technologii, z których nie może skorzystać wiele starszych paneli TV. Radzimy zatem, jak wybrać optymalny telewizor do PS5, pozwalający w pełni cieszyć się możliwościami systemu. 
Couple playing football game with gaming console

Jaki telewizor do PS5 – na jakie parametry sprzętu zwracamy szczególną uwagę?

Wybierając telewizor do PlayStation 5, zwracamy szczególną uwagę na kilka podstawowych technicznych parametrów sprzętu, mających fundamentalny wpływ na to, w jaki sposób będziemy odbierać grę.

Przekątna ekranu. Ile cali powinien mieć telewizor do PS5?

Wybierając telewizor, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, jaką przekątną będzie mieć jego ekran. Wielu graczy automatycznie poszukuje jak największych paneli, warto jednak zachować w tej kwestii umiar. Rozmiar telewizora dostosowujemy zawsze do wielkości pomieszczenia, a także odległości, w jakiej będziemy z niego korzystać, zazwyczaj ograniczonej ustawieniem kanapy, sofy lub foteli. W sieci znajdziemy bez problemu tabele, które sugerują optymalną odległość od paneli o konkretnym przedziale przekątnych.
W przypadku większości polskich mieszkań i salonów w blokach najlepszym rozwiązaniem są telewizory o przekątnej od 50 do 60 cali. W mniejszych pokojach lub sypialniach najlepiej sprawdzają się mniejsze panele o przekątnej od 32 do 50 cali, są one również doskonałym wyborem, jeżeli PS5 jest ustawione np. w pokoju dziecka lub nastolatka.

Obsługiwana rozdzielczość ekranu telewizora do PS5

Jeszcze przed premierą PlayStation 5 Sony z dumą promowało fakt, że system wspiera rozdzielczość 8K. Nie oznacza to jednak, że kupno wciąż bardzo drogich paneli 8K ma jakikolwiek sens. Na konsoli nie znajdziemy żadnych gier wspierających tę rozdzielczość, sprzęt nie jest też w stanie upscalować obrazu do tej wartości. Dlatego też najlepszym wyborem są standardowe panele 4K. Telewizory tego typu znajdziemy we wszystkich klasach sprzętu, od modeli poniżej 2000 złotych po najdroższe panele za ponad 10 000 złotych. Dodajmy, że tylko niewielki procent gier dostępnych na PlayStation 5 oferuje obraz w natywnym 4K. 

Rodzaj matrycy ekranu telewizora do PS5

Przejdźmy teraz do bardziej technicznej strony budowy telewizora, a mianowicie do matrycy jego ekranu. Obecnie możemy wybierać pomiędzy różnymi technologiami LED i panelami OLED. Wybór ma tutaj spory wpływ na jakość odwzorowania barw, kontrast i jasność, które mają spory wpływ na to, w jaki sposób będzie wyglądać gra.
W telewizorach LED półprzezroczysta ciekłokrystaliczna matryca jest podświetlana od spodu za pomocą niewielkich białych diod LED. Konstrukcja ta gwarantuje z reguły wysoką jasność obrazu (co ma znaczenie zwłaszcza podczas zabawy w salonie), ale słabszy kontrast pomiędzy ciemnymi i jasnymi częściami ekranu. 
Warto zauważyć, że większość telewizorów na rynku powstaje w technologii LED, jednak ma ona bardzo wiele wariantów, które są właściwe dla konkretnych producentów (np. Neo QLED), a każdy z nich oferuje szereg patentów poprawiających parametry otrzymywanego obrazu. Z reguły im droższy jest model, tym lepszej jakości powinniśmy oczekiwać. Najtańsze modele telewizorów zapewniają najsłabsze wrażenia, dlatego gracze powinni z reguły zainwestować w markowy sprzęt ze średniej lub wyższej półki najbardziej liczących producentów, takich jak między innymi Samsung, Philips, LG i Sony. 
Matryce w telewizorach OLED same generują światło i nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Panele tego typu odznaczają się najlepszym możliwym odwzorowaniem kolorów i kontrastem. Zaletą urządzeń jest też bardzo niskie zużycie energii elektrycznej, jak również smukła i ultranowoczesna budowa. Urządzenia nie są jednak tak jasne, jak wysokiej klasy modele LED. Z reguły są też droższe o kilkadziesiąt procent od swoich odpowiedników wykonanych w innej technologii. Panele OLED polecane są najbardziej wymagającym graczom, a także osobom budującym zestaw kina domowego do gier i filmów.

Częstotliwość odświeżania ekranu. W ilu Hz powinien pracować telewizor do PS5?

Jeżeli jesteśmy nawet tylko przelotnie zainteresowani tematyką gier, z pewnością spotkaliśmy się z terminem FPS, który określa liczbę generowanych klatek obrazu w przeciągu jednej sekundy. Z reguły im gra jest w stanie osiągnąć stale większą liczbę klatek, tym rozgrywka jest płynniejsza i bardziej responsywna, co ma znaczenie zwłaszcza w tytułach akcji. 
Liczba FPS-ów w grach jest związana z maksymalną częstotliwością pracy ekranu, wyrażaną w hercach (Hz). Przez długi czas wszystkie telewizory bez wyjątku pracowały w 60 Hz, co odpowiada 60 klatkom na sekundę. W grach, które pracują np. w 120 klatkach, jesteśmy więc ograniczeni na takich ekranach do 60 klatek.
Wiele gier na PlayStation 5 oferuje obecnie możliwość zabawy w ponad 60 FPS-ach, dlatego też wybierając telewizor do tej konsoli (a także z myślą o zabawie z kolejną generacją konsol lub z PC), warto postawić na sprzęt pracujący w ponad 60 Hz, których jest coraz więcej na rynku. Najczęściej urządzenia te pracują maksymalnie w 100 Hz, 120 Hz, 144 Hz lub 200 Hz. 
Warto postawić też na telewizory oferujące wsparcie dla technologii VRR (Variable Refresh Rate), od lat stosowanej przez producentów monitorów komputerowych. Pozwala ona w czasie rzeczywistym dopasowywać częstotliwość odświeżania ekranu do liczby klatek generowanych przez grę. Zapewnia to stabilny obraz, bez widocznych artefaktów, nawet gdy tytuł nie jest dobrze zoptymalizowany. Technologia VRR, która jest wspierana przez PS5, jest dostępna wyłącznie w modelach telewizorów, które mają złącze HDMI w wersji 2.1.
Zdjęcie: Envato Elements