Data publikacji:

Gry indie – 10 najlepszych tytułów

W ostatnich latach coraz większe znaczenie dla branży gier mają niezależne produkcje tworzone przez niewielkie studia. Z tego tekstu dowiecie się, czym są gry indie. Poznacie także kilka przykładów tytułów, które udowadniają, że do stworzenia świetnej gry nie potrzeba wielkiego budżetu. Zobaczcie zestawienie najlepszych gier indie.

gry indie

Najlepsze gry indie, w które warto zagrać

Gry indie do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz własnych upodobań. Rynek gier niezależnych jest tak duży, że nie sposób umieścić w tekście wszystkich najważniejszych produkcji. Starałem się jednak wybrać w miarę nowe i różnorodne produkcje, które mogą trafić do szerokiego grona odbiorców.

  1. Disco Elysium
  2. Stardew Valley
  3. Hollow Knight
  4. Rocket League
  5. Celeste
  6. Firewatch
  7. Untitled Goose Game
  8. Cuphead
  9. Papers’ Please
  10. SOMA

Czym są gry indie?

Potoczne określenie „indie” pochodzi od „independent video game”, co po polsku oznacza niezależna gra wideo. Indyki to produkcje, za którymi nie stoją wielcy wydawcy, tacy jak Electronic Arts, Ubisoft czy Activision. Zazwyczaj realizowane są przez niewielkie studia składające się z jednej lub kilkunastu osób.

Określenie gry indie nie odnosi się do konkretnego gatunku gier – w tym przypadku chodzi wyłącznie o sposób finansowania i brak obostrzeń ze strony wydawców. Twórcy gier niezależnych mogą tworzyć tytuły reprezentujące najróżniejsze gatunki. Ogranicza ich tak naprawdę wyłącznie budżet oraz kreatywność. To właśnie gry indie często idą pod prąd, wbrew wszelkim normom nieoficjalnie ustalonym przez „dużych” producentów.

Disco Elysium

Estonia dotychczas raczej nie była kojarzona z grami wideo. Sytuacja uległa zmianie, kiedy do sprzedaży trafiło fenomenalne Disco Elysium. Przed premierą mało kto czekał na ten tytuł, a gdy już zadebiutował miłośnicy indie RPG-ów wręcz oszaleli na jego punkcie. Studio ZA/UM wywróciło do góry nogami wszystko to, z czym dotychczas mieli do czynienia gracze. Disco Elysium to produkcja wyjątkowa, obok której nie można przejść obojętnie.

Stardew Valley

Dawniej za najlepszą serię traktującą o życiu farmera uznawało się Harvest Moona. W 2016 roku sytuacja uległa zmianie, kiedy swój debiut zaliczyła produkcja studia Concerned Ape. Stardew Valley to rozbudowana gra z otwartym światem opowiadający o mężczyźnie, który porzucił korporacje, żeby zająć się gospodarstwem swojego dziadka. Celem gry indie jest przywrócenie farmie jej dawnej świetności.

Hollow Knight

Zespół Team Cherry podczas prac nad Hollow Knight postawił na dosyć prostą w założeniach metroidvanię. Tytuł oferuje jednak stosunkowo wysoki poziom trudności, jaki powinien przypaść do gustu wszystkim miłośnikom soulslike’ów. Ogromną zaletą tej gry indie jest również oprawa wizualna – praktycznie każdy screenshot zrobiony podczas rozgrywki może służyć za piękną tapetę na pulpit.

Rocket League

Zespół Psyonix wydał w 2008 roku grę zatytułowaną Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars, która nie zyskała zbyt dużej popularności wśród graczy. Producent w 2017 roku wypuścił do sprzedaży Rocket League, które było praktycznie tym samym tytułem, tyle że z usprawnioną rozgrywką i bardziej chwytliwą nazwą. Rocket League to fantastyczna indie gra sportowa bawiąca się zasadami piłki nożnej.

Celeste

Na pierwszy rzut oka Celeste wygląda dosyć niepozornie, zwłaszcza w oczach osób nielubiących pixel-artu. Wystarczy jednak chwila spędzona z tą produkcją, żeby docenić jej kunszt. Gra indie studia Matt Makes Games nie tylko wciąga przemyślanym gameplayem, ale również przejmującą fabułą poruszającą tematykę choroby psychicznej. Barierą dla niektórych graczy może być wysoki poziom trudności.

Firewatch

Gry typu Firewatch określa się typem „symulatorów chodzenia”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ przez większość rozgrywki po prostu spacerujemy przez las. Głównym bohaterem jest Henry, który przyjmuje posadę strażnika leśnego, żeby choć na chwilę uciec od problemów życia codziennego. Spokój szybko przeradza się w niepokój, kiedy w lesie zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Untitled Goose Game

A co powiecie na grę indie, w której gracze wcielają się w złośliwą gęś uprzykrzającą życie ludziom? Studio House House Games przerodziło ten absurdalny pomysł w niesamowicie zabawną produkcję. Ludzie z całego świata dosłownie zakochali się w tym tytule (ponad milion sprzedanych kopii), doceniając jego prostotę i luźne podejście do rozgrywki. Idealny tytuł na rozluźnienie po ciężkim dniu w pracy lub szkole.

Cuphead

Twórcy Cupheada postawili na shoot ‘em upa z oprawą wizualną nawiązującą do filmów rysunkowych z lat 30. ubiegłego wieku. Za świetną grafiką idzie jeszcze lepszy gameplay, który pokazał niedoświadczonym graczom, gdzie ich miejsce. Dzieło StudioMDHR przeznaczone jest wyłącznie dla prawdziwych twardzieli nieobawiających się przesadnie wygórowanego poziomu trudności.

Papers, Please

Obecnie tytuł jest trochę zapomniany, ale kiedy w 2013 roku trafił do sprzedaży, wtedy było o nim naprawdę głośno. Papers, Please jest dziełem jednego programisty Lucasa Pope’a. Autor chciał w swojej produkcji przedstawić satyrę ustroju komunistycznego. W tym celu osadził graczy w budce urzędnika służby celnej na granicy fikcyjnego kraju Artotzka.

SOMA

Miłośnicy horrorów z pewnością doskonale znają dorobek studia Frictional Games. Twórcy Amnesii i Penumbry przy okazji SOMY wspięli się na szczyt swoich umiejętności budowania gęstego klimatu. Akcja gry indie przenosi nas do podwodnego kompleksu opanowanego przez sztuczną inteligencję. Główny bohater za wszelką cenę chce wydostać się na powierzchnię, lecz jest to praktycznie niemożliwe.