Data publikacji:

Wybieramy najlepszą płytę główną do laptopa

płyta główna do laptopa

Płyta główna w laptopie – do czego służy?

O ile procesor można określić mianem mózgu komputera, podążając dalej tym tokiem myślenia, płyta główna będzie w tym wypadku systemem nerwowym maszyny. Komponent ten wyposażony jest bowiem w gniazda, do których podłączone są wszystkie elementy laptopa – pamięć, dyski, systemy chłodzenia. Posiada on również wbudowane porty wejścia i wyjścia (USB, HDMI itd.). Bez płyty głównej procesor i układ graficzny nie mogłyby np. wysłać obrazu do wyświetlacza ani odebrać poleceń od systemu operacyjnego zainstalowanego na dysku. 
Płyty główne w laptopach są największym elementem elektronicznym zainstalowany we wnętrzu ich obudowy, stanowią podstawę, do której podłączane są inne komponenty maszyny. W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych wiele z nich, takich jak procesor lub układ graficzny, są zamontowane na stałe. Oznacza to, że bez użycia bardzo specjalistycznego sprzętu nie można ich w żaden sposób usunąć, nie niszcząc samej płyty.
Co więcej, o ile w komputerach stacjonarnych płyty główne są uniwersalnymi konstrukcjami, które mogą współpracować z wieloma modelami procesorów i innych części komputerowych, w laptopach są one konstrukcjami zaprojektowanymi najczęściej wyłącznie z myślą o kilku modelach komputerów tego samego producenta, które zbliżone są do siebie wymiarami i możliwościami technicznymi (najczęściej należą one do tej samej serii urządzeń).
Oznacza to, że mając płytę główną do laptopa, nie możemy zbudować własnego komputera, jeżeli nie dysponujemy częściami od konkretnego modelu, dla jakiego została ona oryginalnie przygotowana. Mimo pozorów, rozwiązanie to ma jednak ogromne zalety dla użytkownika, płyty główne są bowiem maksymalnie zoptymalizowane do pracy z konkretnymi podzespołami. Producenci mogą dopasować do nich również obudowy, dzięki temu zapewniając im jak najlepsze chłodzenie, a przez to poprawiając wydajność oraz zmniejszając fizyczne wymiary sprzętu.
Gdyby użytkownicy komputerów mogli samodzielnie skompletować części do laptopów, zaczynając od wybranej płyty głównej, komputery przenośne nadal przypominałby rozmiarami walizki, a czas ich pracy nie przekraczałby dwóch godzin. 

Płyta główna do laptopa – czy zwracamy na nią uwagę?

Czy przeciętny użytkownik laptopa powinien więc zwracać uwagę na płytę główną wybieranego komputera? Odpowiedź jest tutaj jednoznaczna – nie. Producenci nie podają zresztą zazwyczaj informacji na temat tego komponentu, ponieważ, jak już się dowiedzieliśmy, jest on przygotowany wyłącznie dla maksymalnie kilku zbliżonych do siebie modeli pecetów. Porównywanie różnych płyt ze sobą nie ma więc większego sensu. 
Wybierając nowego laptopa, skupiamy się jednak na tym, co jest podłączone do płyty głównej, a więc na procesorze, układzie graficznym oraz dostępnej pamięci. Producenci korzystają bowiem z produktów firm trzecich, takich jak Intel, AMD czy Nvidia, których wydajność można bardzo łatwo porównać.
Zdjęcie: Envato Elements