Data modyfikacji:

Klawiatura mechaniczna a membranowa – którą wybrać?

Planujecie kupić nową klawiaturę, ale nie wiecie, jaki typ będzie dla was odpowiedni? Zobaczcie, jaka jest różnica między klawiaturą mechaniczną a membranową. Dzięki temu będziecie mogli dopasować odpowiedni sprzęt do waszych potrzeb i budżetu.

klawiatura mechaniczna a membranowa

Klawiatura mechaniczna a membranowa – czym się różnią?

Ranking klawiatur zazwyczaj zawiera i modele mechaniczne, i membranowe. Czym się różni klawiatura mechaniczna od membranowej? Która z nich sprawdzi się jako sprzęt dla gracza? Zobacz, jakie są wady i zalety obu rozwiązań.

Klawiatura mechaniczna – co to?

Klawiatury mechaniczne charakteryzują się tym, że za każdy klawisz odpowiada specjalny przełącznik ze sprężynką, który aktywuje się po wciśnięciu. W sprzedaży dostępne są modele z różnymi rodzajami przełączników – uniwersalnymi (Chery MX Red, Blue, Brown lub Black) oraz autorskimi (Razer Schwitches, Logitech Romer-G, itp.) zaprojektowanymi przez konkretnych producentów do swoich klawiatur.

Różnorodność przełączników jest ogromną zaletą „mechaników”. W ten sposób konsumenci mogą dopasować klawiaturę do własnych potrzeb, patrząc na czas reakcji przycisków na wciśnięcie, ich żywotność, natychmiastowy odskok do pozycji wyjściowej bądź ciężar nacisku.

Klawiatury mechaniczne skierowane są przede wszystkim do graczy. Aczkolwiek również sprawdzają się dobrze podczas prac biurowych.

Jedynym poważnym minusem klawiatur mechanicznych może być hałas, jaki generują. Przełączniki w większości przypadków mają to do siebie, że po wciśnięciu wydają charakterystyczne kliknięcie, co dla niektórych może być irytujące. Jest to jednak nieduża niedogodność, zważywszy na wyraźną przewagę zalet.

Czym się różni klawiatura mechaniczna od membranowej?

W przeciwieństwie do „mechaników” klawiatury membranowe korzystają ze specjalnych silikonowych membran reagujących na wciśnięcia. Konstrukcja klawiatury jest więc spójna, ponieważ wszystkie przyciski znajdują się na jednej membranie.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jest tańsze. Do produkcji tego typu klawiatur nie potrzeba produkować wielu przełączników, co automatycznie przekłada się na niższą cenę. Klawiatury membranowe co prawda nie są tak precyzyjne w grach jak mechaniczne, ale nie można powiedzieć, że są bezużyteczne.

Jeżeli posiadacie niewielki budżet, a chcielibyście sprzęt gamingowy, to klawiatura membranowa będzie dobrym wyborem. Swego czasu sporo korzystałem z taniego urządzenia Tracer Hellway, które doskonale radziło sobie zarówno podczas pisania tekstów, jak i grania w najróżniejsze gatunki gier. Wśród klawiatur do 100 zł znajdziecie wiele modeli klawiatur membranowych.

Oczywiście musicie mieć na uwadze fakt, że czas reakcji klawiszy jest znacznie dłuższy niż w przypadku klawiatur mechanicznych. Mimo to wprawni gracze nie powinni odczuć tej różnicy.

Jeśli nie zależy wam na braniu udziału w profesjonalnych rozgrywkach e-sportowych, to „membranówka” powinna wam w zupełności wystarczyć. Na plus przemawia także fakt, że to zazwyczaj cicha klawiatura.

Jak widzicie, odpowiedź na pytanie klawiatura mechaniczna czy membranowa zależy w dużej mierze od waszego budżetu, oczekiwań oraz przeznaczenia klawiatury mechanicznej i membranowej.

Klawiatura mechaniczna vs membranowa – którą wybrać?

Jeżeli spędzacie dużo czasu przy grach, warto rozważyć kupno high-endowej klawiatury mechanicznej. Korzystanie z urządzenia z wyższej półki cenowej jest niezwykle praktyczne i wygodne.

Sprzęty takich firm jak Corsair, Logitech czy SteelSeries wykonane są z dobrej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo odporne na uszkodzenia. Ponadto droższe modele posiadają wsparcie specjalnych oprogramowań, w których można dokonać szeregu modyfikacji.

Gdybyście jednak mieli ograniczony budżet lub nie zależałoby wam na sprzęcie za sześćset złotych, to bardziej polecam wybrać klawiaturę membranową. Porządna „membranówka” również sprawi, że spędzanie czasu przy komputerze nie będzie dla was męczące.

Autor: Łukasz Morawski