Data publikacji:

Jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza?

Każdy pecetowiec marzy o tym, żeby móc grać w stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę, w rozdzielczości 4K i ustawieniach graficznych ustawionych na Ultra. Żeby jednak było to możliwe, trzeba najpierw wyposażyć się w high-endową kartę graficzną, która będzie w stanie wygenerować wszystkie wizualne cuda-wianki przygotowane przez twórców gier. Z tego tekstu dowiecie się, jaką specyfikację techniczną powinno mieć solidne GPU, a także poznacie przykładowe modele kart graficznych z najwyższej półki.

Czytaj również: Ranking kart graficznych
karty graficzne

Zintegrowana czy dedykowana karta graficzna – którą wybrać?

Jeżeli myślicie o graniu w najnowsze produkcje, to musicie zapomnieć o mniej wydajnych zintegrowanych kartach graficznych. Z racji tego, że współdzielą one pamięć RAM z procesorem i nie mają własnego systemu wentylacji, nie oferują tak dobrych parametrów, jak modele dedykowane. Zintegrowane modele wykorzystuje się przede wszystkim w laptopach do domowego użytku oraz w biznesowych, czyli w komputerach, które nie są przeznaczone do grania.

Dedykowane karty graficzne posiadają własną pamięć VRAM, z pomocą której są w stanie znacznie lepiej przetwarzać rozmaite procesy z zakresu grafiki komputerowej. Są to osobne podzespoły, które podpina się do płyty głównej – dzięki temu ich twórcy mogą dowolnie rozwijać tę technologię.

Jakie parametry powinna mieć dobra karta graficzna do gier?

Decydując się na kupno konkretnego modelu karty graficznej, musicie zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które w wyraźny sposób zasugerują, z jakiej jakości urządzeniem będziecie mieć do czynienia. Oczywiście musicie liczyć się z tym, że wartość GPU zależy także w dużej mierze od wsparcia przez twórców sprzętu (np. poprzez regularne aktualizacje), a także przez producentów gier, którzy muszą zoptymalizować swoje dzieło pod konkretny model karty. Ważne jest też odpowiednie dobranie pozostałych podzespołów, jak procesor, pamięć RAM itp.

Karta graficzna dla wymagających użytkowników powinna oferować następujące parametry:
  • Taktowanie GPU – im większa częstotliwość rdzenia, tym lepsze osiągi oferuje karta graficzna. Najlepszy model karty NVIDII, czyli GeForce RTX 3090 oferuje taktowanie na poziomie 1395-1695 MHz, natomiast w przypadku Radeona RX 6900 XT wygląda to tak: 1825-2250 MHz.
  • Pojemność VRAM – gry AAA do płynnego działania na wysokich ustawieniach graficznych potrzebują co najmniej 6 GM pamięci RAM, choć 8 GB jest znacznie bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.
  • Rodzaj pamięci – podczas wyboru karty istotna jest także przepustowość pamięci VRAM. Najlepszą wydajność zapewnią wam magistrale 256-bit i większe. Jeśli więc myślicie o poważnym graniu, to wybierajcie pośród tych rodzajów: GDDR6 256, GDDR6X 320 i GDDR6X 384-bit. Ten ostatni zapewni wam taktowanie 19500 MHz oraz 936 GB/s przepustowości.
  • Maksymalny pobór mocy – wydajne karty graficzne potrzebują dużo mocy (nawet 650-850 W), żeby mogły w pełni funkcjonować i nie ulec spaleniu. Wybierając konkretny model, koniecznie sprawdźcie, jakie ma zapotrzebowanie na prąd, żeby kupić odpowiedni zasilacz.
  • Wymiary – jest to bardzo ważne, kiedy planujecie umieścić nowoczesną kartę graficzną w starej obudowie. Obowiązkowo musicie wymierzyć, czy pożądany model zmieści się w waszym komputerze.
  • Typ chłodzenia – dawniej karty chłodzone były wyłącznie przez wentylatory, które są wydajne, ale generują spory hałas. Jeśli zależy wam na większej kulturze pracy, to szukajcie modeli z chłodzeniem półpasywnym albo wodnym.
  • Dodatkowe technologie – GPU z wyższej półki cenowej oferuje wsparcie dla coraz popularniejszej techniki Ray Tracingu, a także funkcji DLSS.

NVIDIA vs AMD - która firma robi lepsze karty?

Odpowiedź na to pytanie jest diabelnie trudna, ponieważ sytuacja na rynku bywa tak dynamiczna, że w ciągu kilku miesięcy może ulec zmianie. Firmy rywalizują ze sobą od wielu lat i cały czas próbują prześcigać się w oferowaniu coraz to lepszych parametrów swoich kart graficznych.

Mogłoby się wydawać, że najlepszym sposobem na porównanie poszczególnych grafik jest zestawienie maksymalnych wartości taktowania. Aczkolwiek każdy z producentów korzysta z innej architektury GPU, przez co wyższa częstotliwość niekoniecznie oznacza lepszą kartę, ponieważ reszta parametrów może być słabsza.

Przed wyborem karty graficznej NVIDII albo AMD najlepiej poszukać w internecie, jak interesujące was modele współpracują z konkretnymi grami. Wtedy dopiero będziecie w stanie określić, czy lepiej zainwestować w GeForce RTX 3090, czy może rozsądniejszym wyborem będzie Radeon RX 6900 XT.

Co oznaczają skróty OC i FE w kartach graficznych?

Obecnie głównymi producentami kart graficznych są firmy NVIDIA oraz AMD. To one projektują nowe modele GPU i przygotowują bazę dla firm zewnętrznych. Przy modelach kart graficznych wypuszczonych do sprzedaży przez te dwa przedsiębiorstwa można znaleźć skrót FE, który oznacza Founders Edition, czyli karty referencyjne.

Po jakimś czasie do sprzedaży trafiają także warianty niereferencyjne, czyli takie, które przygotowały zewnętrzne firmy (np. GIGABYTE, ASUS, MSI itp.) w oparciu o technologię stworzoną przez NVIDIĘ i AMD. Karty te zazwyczaj są odpowiednio modyfikowane, dzięki czemu oferują jeszcze lepsze parametry techniczne od modeli bazowych. W związku z tym, takie GPU oznacza się skrótem OC, czyli Overclocking (po polsku „podkręcanie”).

Z racji tego, że karty graficzne OC są lepsze, ich ceny mogą być o wiele wyższe niż w przypadku wersji FE. Większość użytkowników będzie jednak „skazana” na kupienie podkręconych modeli, ponieważ bardzo często pojawiają się problemy z dostępnością kart referencyjnych.

Czy można kupić tanią kartę graficzną do gier?

Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak zaoszczędzić na dobrym komputerze i czy kupno karty graficznej do gier do 300 lub 500 zł jest możliwe, to niestety muszę was rozczarować. Złożenie gamingowego peceta niestety wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, dlatego słowo „tani” nie ma tutaj racji bytu. Wystarczy spojrzeć na ceny kart graficznych, które podawane są w rekomendowanych wymaganiach sprzętowych współczesnych wysokobudżetowych produkcji.

W większości przypadków do osiągnięcia płynnej rozgrywki na wysokich detalach potrzeba układu z co najmniej 6 GB pamięci RAM. Ceny takich kart graficznych zaczynają się od prawie dwóch tysięcy złotych. Nawet gdybyście byli skłonni do grania na minimum i zdecydowalibyście się na wybór GPU z 4 GB RAM, to i tak powinniście liczyć się z wydatkiem rzędu tysiąca złotych.

Najlepsze karty graficzne do gier – polecane modele

Poniżej znajdziecie listę dziesięciu wydajnych kart graficznych, które kupicie na Ceneo.pl.

MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio 10 GB GDDR6X

GIGABYTE GeForce RTX 3070 Gaming OC 8 GB GDDR6

MSI GeForce RTX Ventus 2X OC 8 GB GDDR6

MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio 8 GB GDDR6

Palit GeForce RTX 3070 GamingPro OC 8 GB GDDR6

GIGABYTE GeForce RTX 3070 Eagle OC 8 GB GDDR6

MSI GeForce RTX 3090 Gaming X Trio 24GB GDDR6

ASUS ROG Strix GeForce RTX 3070 Gaming OC 8 GB GDDR6

ASUS TUF GeForce RTX 3090 Gaming OC 24 GB GDDR6X

ASUS GeForce RTX 3070 Dual OC 8 GB GDDR6

Autor: Łukasz Morawski