Data modyfikacji:

Wybieramy monitor do PS5. Jaki monitor do PlayStation 5?

PlayStation 5 to niezwykle potężna konsola, która jest idealnym centrum domowej rozrywki, pozwalającym uruchomić setki nowych oraz tysiące starszych gier. Z wielu przyczyn nie wszyscy właściciele systemu mają jednak możliwość zabawy przed dużym telewizorem w salonie, podpowiadamy więc, jak wybrać monitor do PS5.

monitor do ps5
Chociaż konsole kojarzą się z zabawą przed telewizorem i długim przesiadywaniem na kanapie, wiele osób podłącza swoje systemy do monitorów komputerowych. Często wynika to bezpośrednio z braku wolnego miejsca lub pieniędzy na zakup wymarzonego odbiornika, ale także chęci uszanowania spokoju innych domowników, chcących wieczorami oglądać ulubione filmy i seriale na dużym ekranie. Na rynku nie brakuje modeli, które świetnie współpracować będą z konsolą, radzimy więc, na co zwracać uwagę przy zakupie monitorów do PS5.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie monitora do PS5?

Wybierając monitor do konsoli PlayStation 5, będziemy musieli zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Ponieważ znaczna część osób korzystających z konsoli podłącza do swojego ekranu także komputer, warto wziąć pod uwagę również to, czy będzie on kompatybilny z naszym systemem, zwłaszcza jeżeli używamy go również do grania.

Obsługiwana rozdzielczość

Standardowo PlayStation 5 wyświetla obraz w rozdzielczości 4K. Sięgając po monitor do konsoli, najlepiej wybrać więc panel, który jest w stanie ją obsłużyć. Oczywiście pamiętajmy, że konsola może bez problemu być podłączona do każdego ekranu z kablem HDMI i obraz na każdym z nich powinien być względnie czytelny i przejrzysty (do wielkości rzędu 720p), jeżeli chcemy jednak grać w optymalnych warunkach, 4K jest naturalnym rozwiązaniem. Gdy równocześnie do tego samego monitora mamy podłączony komputer stacjonarny, sprawa się trochę komplikuje. Obsługa rozdzielczości 4K mocno obciąża bowiem zasoby komputera, co będzie ważne w przypadku słabszego peceta.

Maksymalna rozdzielczość idzie też w parze z wielkością przekątnej monitora. Obecnie coraz popularniejsze stają się ekrany powyżej 30 cali, ale najwięcej gamingowych monitorów znajdziemy w przedziałach 27-29 cali. Pamiętajmy też, żeby wybierać monitory o proporcjach ekranu 16:9. Modele panoramiczne nie sprawdzą się w przypadku konsoli.

Odświeżanie ekranu i czas reakcji

To kluczowe z punktu widzenia pecetowych graczy cechy monitora, które nie są jednak tak istotne w przypadku zabawy z konsolą. PlayStation 5 było projektowane z myślą o telewizorach, z których większość działa nadal z odświeżaniem ekranu wynoszącym 60 Hz. Fakt ten odzwierciedla to, że zdecydowany procent produkcji na PlayStation 5 nie oferuje obrazu wyświetlanego z prędkością wyższą niż 60 klatek na sekundę. Konsolowi gracze nie muszą więc aż tak bardzo przejmować się odświeżaniem ekranu monitora, nawet najtańsze ekrany zapewniają im co najmniej 60 Hz. Oczywiście szybkie gamingowe monitory 144 Hz mogą jednak poprawić nieco jakość obrazu i wrażenia z rozrywki.

Właścicieli PlayStation 5 powinien zainteresować bardziej czas reakcji monitora. Określa on liczbę milisekund, jaką ekran potrzebuje na zmianę stanu pojedynczego piksela. Najlepszy z punktu widzenia czasu graczy będzie wynik testów podawanych przez producenta, który oscyluje w granicach 1 ms. Sprawdzi się on zwłaszcza w intensywnych grach akcji, oferując płynniejszy obraz i lepsze wrażania płynące z rozgrywki. Tu gamingowe monitory dysponują sporą przewagą nad telewizorami, bowiem niewiele modeli oferuje podobną responsywność. Dla zasady omijajmy sprzęt z czasem reakcji powyżej 4 ms, który nadaje się głównie do prac biurowych i surfowania w sieci.

Matryca

Matryca to nic innego, jak konstrukcja ekranu monitora. Wpływa ona nie tylko na jego kontrast, maksymalną jasność oraz odwzorowanie kolorów, ale także szybkość reakcji. Obecnie na rynku dominują trzy typy matryc monitorowych, które różnią się między sobą ceną oraz osiągami.
  • Matryce TN – oparte są na najstarszej, wciąż szeroko używanej technologii kolorowych ekranów ciekłokrystalicznych. Największą zaletą tego typów matryc jest ich niska cena, łatwość produkcji oraz niezawodność (niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia martwych lub zablokowanych pikseli). Znajdziemy je wciąż w bardzo wielu modelach monitorów, zwłaszcza w tych z niższych półek cenowych. Ekrany TN są lubiane przez graczy ze względu na ich szybki czas reakcji oraz obsługę wysokich częstotliwości odświeżania ekranu. Niektóre panele oferują ją nawet na poziomie 144 Hz lub 165 Hz. Matryce TN zawodzą jednak jeżeli chodzi o kontrast, jasność oraz odwzorowanie barw w obrazie. Osoby lubiące oglądać filmy na konsoli lub ceniące sobie jakość kolorów, powinny omijać monitory TN szerokim łukiem.
  • Matryce IPS – znajdziemy je przede wszystkim w modelach ze średniej i wyższej półki cenowej. Ich największą zaletą jest świetne odwzorowanie kolorów. Wynika to z faktu, że teoretycznie stworzone były one przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych, między innymi do edycji zdjęć i grafiki. Sprawdzą się przez to przy oglądaniu filmów. Ich sporym plusem są też duże kąty widzenia. Ekrany IPS gorzej radzą sobie jednak od pozostałych typów, jeżeli chodzi o czasu reakcji oraz wspierane częstotliwości odświeżania ekranu, co może być istotne dla graczy stawiających na kompetytywną zabawę online. Nie wychodzi im również odwzorowanie głębokich odcieni czerni. Nowsze wersje technologii IPS, które są już dostępne na rynku, powoli eliminują jednak największe wady tego standardu.
  • Matryce VA – najnowszy typ matryc, który instalowany jest przede wszystkim w gamingowych monitorach. Matryca VA łączy cechy technologii TN i IPS. Ich największą zaletą jest świetne odwzorowanie czerni, wysoki kontrast obrazu, a także wsparcie dla technologii HDR. Nie są w stanie jednak w pełni dorównać matrycom IPS pod względem kolorów. Jeżeli chodzi o częstotliwość odświeżania i czas reakcji, ustępują też ekranom TN, ale są lepsze od większości paneli IPS. Monitory VA są więc potencjalnie najlepszym rozwiązaniem dla graczy. Dodatkowo, dzięki wysokim kątom widzenia, mogą okazać się niezastąpione przy wspólnym oglądaniu filmów oraz w innych domowych zastosowaniach.

Liczba oraz rodzaj wejść i wyjść

Większość gamingowych monitorów posiada co najmniej dwa porty HDMI oraz Display Port, tak więc bez problemu podłączymy do nich zarówno komputery, jak i PS5. Pamiętajmy jednak, że konsola pozbawiona jest osobnego wyjścia audio, tak więc jedynym sposobem na podłączenie głośników do konsoli jest przeciągnięcie kabla audio od monitora.

Jeżeli nie wybieramy ekranu z wbudowanymi głośnikami, które i tak zazwyczaj są niskiej jakości i nie nadają się do grania, musimy koniecznie wybrać model z wyjściem audio. Będzie płynął przez nie dźwięk dostarczany do urządzenia za pośrednictwem kabla HDMI podłączonego do konsoli. W przeciwnym wypadku zmuszeni zostaniemy do kupna osobnego rozdzielacza sygnału audio/wideo, korzystania wyłącznie ze słuchawek lub podłączania głośników przez wtyczkę mini jack w kontrolerze DualSense.

Monitory do PS5 – polecane modele

AOC CQ32G1

Monitor z dużym i zakrzywionym ekranem o przekątnej 31,5 cali, dostępny w cenie około 1500 złotych. Wspiera rozdzielczość 2K i oferuje czas reakcji na poziomie 1 ms. Jego maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu to 144 Hz. Urządzenie posiada osobne wyjście audio.

Gigabyte Aorus KD25F

Względnie niewielki ekran o przekątnej 24,5 cala tego monitora spodoba się z pewnością osobom, które nie mają za dużo miejsca na biurku. Producent rekompensuje rozmiary maksymalną częstotliwością odświeżania na poziomi 240 Hz oraz ultraniskim czasem reakcji 0,5 ms.

LG 27GL850-B

Świetnie oceniana 27-calowa propozycja LG. Monitor z matrycą IPS obsługuje rozdzielczość 2560x1440, odznacza się czasem reakcji na poziomie 1ms, a także 144 Hz odświeżaniem ekranu.

Samsung C27FG73FQUX

27-calowy monitor, który, co prawda, wspiera tylko rozdzielczość 1080p, ale w zamian oferuje wysokiej klasy zakrzywiony ekran QLED z matrycą V, czasem reakcji 1 ms oraz częstotliwością odświeżania 144 Hz. Monitor posiada również wyjście audio.

Gigabyte Aorus CV27F

27-calowy monitor w cenie nieco ponad 1200 złotych, który oferuje ekran z matrycą VA o rozdzielczości 1080p, wysokiej częstotliwości odświeżania (165 Hz) oraz niskim czasie reakcji (1 ms).