Data publikacji:

Dysk sieciowy do domu

Dysk sieciowy jest podstawą domowego serwera przeznaczonego do przechowywania archiwalnych danych, a także wszelkiej maści multimediów, do których dostęp mogą mieć wszystkie urządzenia znajdujące się w obrębie sieci Wi-Fi. Sprzęt tego typu nie wymaga specjalistycznej wiedzy i po zapoznaniu się z dostępną dokumentacją z jego konfiguracją poradzi sobie większość przeciętnych użytkowników PC. Tłumaczymy, jak działa dysk sieciowy, jakie znajduje zastosowania w środowisku domowym, a także na co zwracać uwagę przy jego zakupie. 
Dysk sieciowy do domu

Czym jest dysk sieciowy i serwer NAS?

Dyski sieciowe określa się równie często jako serwer NAS, czyli skrótem od angielskiej nazwy „Network-Attached-Storage”, co tłumaczymy jako „urządzenie pamięci masowej połączonej z siecią”. Urządzenia te są niewielkimi komputerami, wyposażonymi we własny procesor i pamięć RAM, które mają za zadanie obsługiwać połączenia wychodzące i przychodzące z innym sprzętem znajdującym się w obrębie tej samej sieci. Sercem serwera NAS jest jednak jeden lub kilka nośników pamięci, na których przechowywane są dowolne dane użytkownika. 
Dyski sieciowe wymagają osobnego zasilania, a także podłączenia do routera za pośrednictwem kabla Ethernet lub poprzez Wi-Fi. Nawiązanie połączenia pozwala użytkownikowi zdalnie zmieniać ustawienia urządzenia oraz konfigurować go względem potrzeb. Dyski sieciowe mogą osiągać bardzo duże rozmiary, jednak do zastosowań domowych używa się najmniejszych modeli, ale nawet one muszą być ustawione w dobrze wentylowanym miejscu, które nie pozwoli im na nadmierne przegrzewanie się.
We wnętrzu serwera NAS zainstalowany jest jeden lub kilka standardowych magnetycznych dysków twardych SATA, które zazwyczaj dobieramy i kupujemy osobno. Napędy HDD wybierane są ze względu na dużą pojemność w połączeniu z wciąż stosunkowo niską ceną. Coraz częściej użytkownicy wybierają jednak dyski półprzewodnikowe SSD, ponieważ są one bardziej niezawodne, zużywają mniej energii elektrycznej, a także pracują bez wydawania jakichkolwiek dźwięków. Stosunek ich objętości do ceny wciąż jest jednak gorszy niż w przypadku HDD. Warto podkreślić, że dyski zainstalowane w serwerze można w dowolnym momencie wymieniać lub wspomagać dodatkowymi napędami. Zakup urządzenia jest więc inwestycją na wiele lat. 

Do czego używamy dysku sieciowego w domu?

Choć z dysków sieciowych zdecydowanie częściej korzysta się w środowisku biznesowym (w biurach lub małych i dużych firmach), znajdują one również całkiem dużo zastosowań w domach. Przyjrzymy się więc z bliska wszystkim najczęstszym sytuacją w jakich są one używane.

Domowy serwer multimediów

Najczęściej w domach dyski sieciowe przeznaczone są do przechowywania wszelkiej maści multimediów. Fani kina bardzo często kopiują na nie zawartość płyt DVD lub Blu-ray, a także klipy ściągnięte z sieci. Nadają się one również świetnie do zapisania całej biblioteki ulubionych utworów muzycznych. Dostęp do treści dysku bez problemu uzyskają nie tylko wszystkie komputery w obrębie domowej sieci, ale także telewizory, tablety, smartfony lub konsole do gier. 

Alternatywa dla serwerów w chmurze

Jeżeli często korzystamy z serwisów do przechowywania plików w chmurze, serwer NAS oparty na dysku sieciowym pozwala z nich zrezygnować. Jest to ważne, ponieważ za usługi providerów przestrzeni dyskowej zazwyczaj musimy sporo płacić, zwłaszcza jeżeli chcemy zapisywać duże ilości danych, takich jak zdjęcia z aparatu lub filmy z wakacji. Po odpowiedniej konfiguracji dostęp na naszego serwera będziemy mieć zdalnie z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem internetu. Jest to świetne rozwiązanie pozwalające w dłuższym czasie zaoszczędzić niemałe pieniądze.

Wsparcie dla systemu monitoringu domu 

Dyski sieciowe są również bardzo często używane do bieżącego zapisywania materiałów wideo rejestrowanych przez domowy system monitoringu. Posiadanie biblioteki zarejestrowanych plików z co najmniej kilku tygodni okazuje się niezwykle przydatne w wielu losowych lub niebezpiecznych sytuacjach. Nowoczesne i inteligentne kamery łączą się bezprzewodowo z siecią Wi-Fi, dzięki czemu serwer NAS nie musi być bezpośrednio z nimi połączony kablem. 

Gaming

Z dysków sieciowych mogą skorzystać również gracze. Można wykorzystać je do instalacji ulubionych tytułów lub ich kopii zapasowych. Przydają się zwłaszcza, gdy bawimy się z emulatorami starszych konsol, pozwalając przechowywać w jednym miejscu całe biblioteki obrazów dysków lub kartridżów. Są one też świetną pomocą dla fanów moddingu gier, ponieważ pozwalają zbudować katalog ulubionych modyfikacji.

Backup komputera

Dysku sieciowego można też używać do backupu wszystkich naszych komputerów, co zabezpiecza nas przed niespodziewanymi awariami systemu operacyjnego i zapobiega utracie cennych plików, zwłaszcza jeżeli pracujemy z domu.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując dysk sieciowy?

Przeglądając oferty dysków sieciowych dostępnych w sklepach, powinniśmy zwrócić uwagę na ich kilka kluczowych parametrów. 

Rodzaj wspieranej technologii RAID

Technologia macierzy dyskowej RAID pozwala serwerowi NAS traktować kilka dysków jak jeden duży napęd, dzieląc pomiędzy nimi fragmenty plików. Zastosowanie technologii zabezpiecza też dyski przed błędami zapisu oraz utratą danych. Wyróżniamy następujące warianty RAID:
RAID 0 – pliki zapisywane są na wszystkich dyskach równocześnie, co poprawia ich wydajność, ale w razie uszkodzenia jednego napędu istnieje ryzyko utraty większości z nich. 
RAID 1 – na każdym z dysków znajdują się te same dane, więc w razie awarii któregoś z nich nie stracimy cennych plików. Rozwiązanie to znacząco ogranicza jednak ilość miejsca do przechowywania danych, ale jest nieocenione, gdy zależy nam na bezpieczeństwie ważnych dokumentów, zdjęć lub filmów. 
RAID 5 i RAID 6 – pliki są zapisywane na wszystkich dyskach równocześnie, ale są rozkładane w bardziej systematyczny sposób, co zwiększa szybkość dostępu do danych. Aby skorzystać z tego wariantu, musimy mieć co najmniej trzy lub cztery napędy. 

Liczba obsługiwanych dysków

Kluczowa kwestia, jeżeli w przyszłości planujemy rozbudowę serwera NAS lub chcemy przechowywać naprawdę duże ilości danych bądź używać bardziej zaawansowanego wariantu technologii RAID.

Procesor i pamięć RAM

Jeżeli serwer będzie obsługiwał wiele urządzeń jednocześnie i przesyłał duże ilości danych (nieskompresowane klipy wideo w wysokiej rozdzielczości), powinniśmy postawić na sprzęt z wielordzeniowym procesorem oraz kilkoma gigabajtami pamięci RAM.

Liczba dostępnych złączy LAN

Dla najszybszego i najbardziej pewnego przesyłu danych zaleca się korzystanie z kabli LAN, dlatego warto zaopatrzyć się w dysk z przynajmniej kilkoma wejściami tego typu. 

Chłodzenie

W przypadku gdy dysk sieciowy ustawiamy w pobliżu naszego stanowiska pracy, np. pod biurkiem, warto sprawdzić, jak głośny jest jego system chłodzenia (wpływ na to ma liczba i rodzaj wentylatorów). Dodajmy, że wiele modeli oferuje możliwość jego regulacji, co może pomóc w obniżeniu poziomu generowanych dźwięków. Niektóre małe jednostki wyposażone są też wyłącznie w radiatory i nie generują dodatkowego hałasu.
Zdjęcie: Envato Elements