Data modyfikacji:

Ranking kart graficznych 2025. Jaka najlepsza?

Marzy wam się granie w najwyższych detalach i w rozdzielczości 4K? A może z komputera korzystacie wyłącznie w celach biurowych i nie potrzebujecie mocnych podzespołów odpowiedzialnych za grafikę? Bez względu na wasze zapotrzebowania, koniecznie zapoznajcie się z naszym rankingiem kart graficznych, dzięki któremu wybierzecie model spełniający wasze oczekiwania. Ponadto z tekstu dowiecie się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru GPU.
ranking kart graficznych

Karta graficzna – co to?

Karta graficzna to jeden z ważniejszych podzespołów komputerów osobistych oraz laptopów, który odpowiada za generowanie oraz wyświetlanie obrazu na ekranie monitora bądź telewizora. Urządzenie to utożsamiane jest przede wszystkim z grami, lecz karty graficzne mają znacznie szersze zastosowanie. Ich ogromna moc obliczeniowa sprawdza się zarówno podczas korzystania ze specjalistycznego oprogramowania (np. do obróbki filmów czy zdjęć), jak i innych wymagających czynności, jak np. kopania kryptowalut.

Mimo wszystko większość modeli kart graficznych produkowanych jest głównie pod kątem graczy. Wraz z rozwojem technologicznym, współczesne produkcje potrzebują coraz większej mocy obliczeniowej, żeby wygenerować warstwę wizualną na jak najwyższym poziomie. Żeby jednak spełnić wymagania sprzętowe konkretnych tytułów, potrzebne jest wyposażenie się w odpowiedni model karty graficznej.

Ranking kart graficznych 2025

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – czym się różnią?

Planując kupno nowego komputera, z pewnością natknęliście się na informację o zintegrowanych i dedykowanych kartach graficznych. Wybór pomiędzy jednym a drugim rodzajem jest niezwykle istotny dla pracy peceta lub laptopa, dlatego przed dokonaniem wyboru musicie zastanowić się dokładnie, do jakich celów będziecie używać zakupionego sprzętu.

Zintegrowane karty graficzne nie są umieszczane pod obudową komputera jako oddzielne podzespoły. Są one bowiem integralnym elementem procesora, z którym współdzielą pamięć RAM. W związku z tym moc takich kart jest mocno ograniczona i zależy w dużej mierze od możliwości CPU. Jeśli myślicie o graniu w produkcje AAA przy zintegrowanych kartach graficznych, to niestety muszę was rozczarować. Te modele sprawdzają się przede wszystkim w komputerach przeznaczonych do prac biurowych lub innych podstawowych czynności, z jakich korzysta się w domu (przeglądanie internetu, oglądanie filmów itp.).

Dedykowane karty graficzne to oddzielne podzespoły, które podłącza się do płyty głównej komputera. Są to stosunkowo duże urządzenia, które posiadają własną pamięć wideo VRAM, a także wbudowane wentylatory zapobiegające przegrzaniu podczas grania w wymagające tytuły.

Dedykowane karty graficzne z wyższej półki cenowej wspierają wiele współczesnych technologii (np. teselację, wygładzanie krawędzi) oraz bibliotek odpowiedzialnych za wyświetlanie grafiki 2D i 3D (np. DirectX 12). Jeśli więc jesteście graczami, to koniecznie w waszym komputerze musi pojawić się taki rodzaj grafiki – tylko wtedy będziecie mogli pozwolić sobie na grę w wysokich detalach i bez spadków płynności obrazu.

Sprawdź najlepsze karty graficzne 2025 Nvidia

NVIDIA GeForce czy AMD Radeon – które karty graficzne są lepsze do gier?

Rynek kart graficznych napędzany jest przede wszystkim przez dwóch producentów – Nvidię oraz AMD. To właśnie te firmy regularnie dostarczają nowe modele kart graficznych, które za każdym razem oferują coraz lepsze parametry. Ustalenie, które modele są lepsze, nie jest wcale takie proste, a wręcz niemożliwe.

Zarówno nowe GeForce’y, jak i Radeony oferują bardzo dużą moc obliczeniową i różnią się przede wszystkim detalami. W tym przypadku najważniejsze jest dokładne poznanie karty oraz stwierdzenie, czy będzie ona odpowiadała potrzebom konsumenta. Niezwykle istotne jest również dostosowanie GPU do reszty podzespołów umieszczonych w komputerze. Jeśli posiadacie już CPU Intela, to najlepiej zdecydować się na kartę graficzną Nvidii. Z kolei procesory AMD Ryzen lepiej współpracują z Radeonami.

Gdyby jednak podstawowe parametry konkretnych modeli kart graficznych GeForce’a i Radeona nie były dla was wystarczające, to sprawdźcie, jak prezentują się ich odpowiedniki w wersjach OC, czyli Overclocked. Zewnętrzne firmy (np. MSI, Gigabyte, HP itp.) samodzielnie podkręcają i usprawniają poszczególne karty, a następnie wprowadzają je do sprzedaży. GPU wyprodukowane przez Nvidię i AMD służy wyłącznie jako podstawa.

Zobacz najpopularniejsze karty graficzne AMD

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę graficzną?

Karty graficzne to bardzo skomplikowane układy, których funkcjonowania nie można określić wyłącznie na podstawie parametrów technicznych. Ich potencjał zależy również od regularnych aktualizacji przez producenta oraz kompatybilności z zewnętrznym oprogramowanie, jak np. grami wideo.

Decydując się na kupno nowej karty graficznej, najlepiej jest sprawdzić, jakie wymagania sprzętowe mają najnowszej produkcje, w które planujecie zagrać. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć, ile VRAM powinno znajdować się w waszym GPU, a także jak bardzo zaawansowana technologicznie musi być karta, żeby poradzić sobie z wygenerowaniem wszystkich efektów graficznych i wysokiej rozdzielczości. Kupując dedykowaną kartę graficzną do gier, zwróćcie uwagę na następujące parametry:
  • Wielkość pamięci RAM – jeśli planujecie grać w wysokobudżetowe gry AAA, to powinniście wyposażyć się w kartę graficzną wyposażoną w przynajmniej 6 GB pamięci VRAM, aczkolwiek im większa będzie ta wartość, tym lepiej.
  • Rodzaj pamięci RAM – większość współczesnych kart graficznych z wyższej półki cenowej wyposażonych jest w pamięć RAM w wersji GDDR5, która sprawdza się doskonale do grania w rozdzielczości Full HD. Gdyby natomiast zależało wam na płynnym graniu w 4K, to koniecznie wybierzcie model GPU z pamięcią RAM GDDR6. 
  • Maksymalna obsługiwana rozdzielczość – ten parametr powinien zainteresować przede wszystkim osoby, którym zależy na jak najlepszej szczegółowości grafiki w grach, a taką można uzyskać wyłącznie dzięki wysokiej rozdzielczości. 
  • Maksymalny pobór mocy – decydując się na kupno gamingowej karty graficznej, musicie liczyć się z tym, że będzie ona pobierała dosyć dużo prądu do poprawnego działania. 
  • Rodzaj złącza – jeżeli składacie komputer od podstaw, to nie powinniście mieć problemów z dopasowaniem odpowiedniej płyty głównej do karty graficznej. Jeśli natomiast planujecie umieścić w starym komputerze nowe GPU, to koniecznie sprawdźcie, jakie złącza obsługuje wasza płyta główna, bo może się okazać, że nie będzie kompatybilna. 
  • Wymiary – ten parametr jest niezwykle ważny jeśli kupujecie grafikę do wcześniej już złożonego komputera osobistego. Przed kupnem nowego GPU warto sprawdzić jego wymiary, żeby móc ocenić, czy nowy sprzęt zmieści się pod obudową. 
  • Typ chłodzenia – większość kart graficznych wyposażonych jest fabrycznie w chłodzenie aktywne, co oznacza, że do ich obudowy dołączone są wentylatory dbające o temperaturę urządzenia. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, aczkolwiek generuje hałas, który może niektórym przeszkadzać. Cichą alternatywą jest chłodzenie pasywne pod postacią radiatorów, lecz niestety nie odprowadza ono tak dobrze ciepła, jak wiatraczki. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się chłodzenie cieszą, które nie tylko jest wydajne, ale i ciche. Wymaga jednak dodatkowego nakładu finansowego.

Popularne karty graficzne 8 GB

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.