Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę graficzną?
Karty graficzne to bardzo skomplikowane układy, których funkcjonowania nie można określić wyłącznie na podstawie parametrów technicznych. Ich potencjał zależy również od regularnych aktualizacji przez producenta oraz
kompatybilności z zewnętrznym oprogramowanie, jak np. grami wideo.
Decydując się na kupno nowej karty graficznej, najlepiej jest sprawdzić, jakie wymagania sprzętowe mają najnowszej produkcje, w które planujecie zagrać. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć, ile
VRAM powinno znajdować się w waszym GPU, a także jak bardzo zaawansowana technologicznie musi być karta, żeby poradzić sobie z wygenerowaniem wszystkich efektów graficznych i wysokiej rozdzielczości.
Kupując dedykowaną kartę graficzną do gier, zwróćcie uwagę na następujące parametry:
- Wielkość pamięci RAM – jeśli planujecie grać w wysokobudżetowe gry AAA, to powinniście wyposażyć się w kartę graficzną wyposażoną w przynajmniej 6 GB pamięci VRAM, aczkolwiek im większa będzie ta wartość, tym lepiej.
- Rodzaj pamięci RAM – większość współczesnych kart graficznych z wyższej półki cenowej wyposażonych jest w pamięć RAM w wersji GDDR5, która sprawdza się doskonale do grania w rozdzielczości Full HD. Gdyby natomiast zależało wam na płynnym graniu w 4K, to koniecznie wybierzcie model GPU z pamięcią RAM GDDR6.
- Maksymalna obsługiwana rozdzielczość – ten parametr powinien zainteresować przede wszystkim osoby, którym zależy na jak najlepszej szczegółowości grafiki w grach, a taką można uzyskać wyłącznie dzięki wysokiej rozdzielczości.
- Maksymalny pobór mocy – decydując się na kupno gamingowej karty graficznej, musicie liczyć się z tym, że będzie ona pobierała dosyć dużo prądu do poprawnego działania.
- Rodzaj złącza – jeżeli składacie komputer od podstaw, to nie powinniście mieć problemów z dopasowaniem odpowiedniej płyty głównej do karty graficznej. Jeśli natomiast planujecie umieścić w starym komputerze nowe GPU, to koniecznie sprawdźcie, jakie złącza obsługuje wasza płyta główna, bo może się okazać, że nie będzie kompatybilna.
- Wymiary – ten parametr jest niezwykle ważny jeśli kupujecie grafikę do wcześniej już złożonego komputera osobistego. Przed kupnem nowego GPU warto sprawdzić jego wymiary, żeby móc ocenić, czy nowy sprzęt zmieści się pod obudową.
- Typ chłodzenia – większość kart graficznych wyposażonych jest fabrycznie w chłodzenie aktywne, co oznacza, że do ich obudowy dołączone są wentylatory dbające o temperaturę urządzenia. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, aczkolwiek generuje hałas, który może niektórym przeszkadzać. Cichą alternatywą jest chłodzenie pasywne pod postacią radiatorów, lecz niestety nie odprowadza ono tak dobrze ciepła, jak wiatraczki. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się chłodzenie cieszą, które nie tylko jest wydajne, ale i ciche. Wymaga jednak dodatkowego nakładu finansowego.