Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – czym się różnią?
Planując kupno nowego komputera, z pewnością natknęliście się na informację o zintegrowanych i dedykowanych kartach graficznych. Wybór pomiędzy jednym a drugim rodzajem jest niezwykle istotny dla pracy peceta lub laptopa, dlatego przed dokonaniem wyboru musicie zastanowić się dokładnie, do jakich celów będziecie używać zakupionego sprzętu.
Zintegrowane karty graficzne nie są umieszczane pod obudową komputera jako oddzielne podzespoły. Są one bowiem integralnym elementem procesora, z którym współdzielą pamięć RAM. W związku z tym moc takich kart jest mocno ograniczona i zależy w dużej mierze od możliwości CPU. Jeśli myślicie o graniu w produkcje AAA przy zintegrowanych kartach graficznych, to niestety muszę was rozczarować. Te modele sprawdzają się przede wszystkim w komputerach przeznaczonych do prac biurowych lub innych podstawowych czynności, z jakich korzysta się w domu (przeglądanie internetu, oglądanie filmów itp.).
Dedykowane karty graficzne to oddzielne podzespoły, które podłącza się do płyty głównej komputera. Są to stosunkowo duże urządzenia, które posiadają własną pamięć wideo VRAM, a także wbudowane wentylatory zapobiegające przegrzaniu podczas grania w wymagające tytuły.
Dedykowane karty graficzne z wyższej półki cenowej wspierają wiele współczesnych technologii (np. teselację, wygładzanie krawędzi) oraz bibliotek odpowiedzialnych za wyświetlanie grafiki 2D i 3D (np. DirectX 12). Jeśli więc jesteście graczami, to koniecznie w waszym komputerze musi pojawić się taki rodzaj grafiki – tylko wtedy będziecie mogli pozwolić sobie na grę w wysokich detalach i bez spadków płynności obrazu.