Data modyfikacji:

Cyberpunk 2077 - wymagania. Na jakim komputerze zagrasz. Laptop czy stancjonarny?

Każdy posiadacz komputerów osobistych, który jest zainteresowany najnowszą grą CD Projekt RED zadaje sobie pytanie – „Czy gra mi odpali?”. W tekście zastanowimy się, jak dobre go sprzętu będziecie potrzebować, żeby zagrać płynnie w Cyberpunk 2077.

Polecamy: Recenzja Cyberpunk 2077

Oficjalne wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077 na PC

Minimalne wymagania sprzętowe

  • Intel Core i5-3570K lub AMD FX8310
  • 8 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 780 3 GB lub AMD Radeon RX 470
  • VRAM: 3 GB
  • Pamięć: 70 GB (SSD zalecany)

Zalecane wymagania sprzętowe

  • Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G
  • 12 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB lub GTX 1660 Super lub AMD Radeon RX 590
  • VRAM: 6 GB
  • Pamięć: 70 GB SSD

Wysokie wymagania sprzętowe

  • Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G
  • 12 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060 lub AMD Radeon RX 5700 XT
  • VRAM: 6 GB
  • Pamięć: 70 GB SSD

Wymagania sprzętowe Ultra

  • Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 5 3600
  • 16 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2080S / RTX 3070 lub AMD Radeon RX 6800 XT
  • VRAM: 8 GB
  • Pamięć: 70 GB SSD
Internet zawrzał, kiedy podczas tegorocznej konferencji Microsoftu na E3 przed publicznością pojawił się Keanu Reeves. W ten sposób studio CD Projekt RED zrobiło wokół swojej produkcji jeszcze większy szum.

O Cyberpunku 2077 pisały wszystkie portale technologiczne i nie tylko. Niestety producent nadal nie ujawnił najważniejszej rzeczy – wymagań sprzętowych gry.

Na ten moment możemy bazować wyłącznie na domysłach i przesłankach. Te jednak nie napawają optymizmem. Może się okazać, że po ogłoszeniu oficjalnej specyfikacji technicznej,  część graczy straci zainteresowani tytułem.

Jakie są wymagania minimalne Cyberpunk 2077?

Co prawda  nie wiemy, jakie wymagania minimalne będzie miał Cyberpunk 2077, ale wiemy, jaki sprzęt wykorzystano do zaprezentowania gry podczas targów E3 2019. Obłędnie wyglądające demo śmigało dzięki następującym podzespołom:
Procesor: Intel Core i7-8700K, sześć rdzeni, taktowanie 3.70GHz
  • Pamięć RAM: G.Skill Ripjaws V 2x, pojemność 16 GB, częstotliwość pracy 3000 MHz
  • Karta graficzna: Nvidia Titan RTX
  • Płyta główna: Asus ROG Strix Z370-I Gaming
  • Dysk: Samsung 960 Pro SSD M.2 o pojemności 512 GB
  • Zasilacz: Corsair SF600 (600W)
Jak widać, do celów promocyjnych wykorzystano komputer o niesamowicie mocnych podzespołach. Oczywiście nie oznacza to, że taki pecet będzie potrzebny do płynnego grania w Cyberpunk 2077. Zazwyczaj na tego typu imprezy zabiera się ze sobą lepszy sprzęt, w celu poprawnego wyświetlenia gry. Przypominam, że prace nad grą nadal trwają, więc możliwe, że jeszcze nie została odpowiednio zoptymalizowany dla słabszych PC.

Na jakim komputerze może działać Cyberpunk 2077?

Wymagania przedstawione wyżej mogą być jednak prawdopodobne, ponieważ na ten moment Cyberpunk 2077 prezentuje się oszałamiająco. Warto natomiast pamiętać, że gra dostępna będzie również na konsolach obecnej generacji. Zarówno PlayStation 4, jak i Xbox One mają swoje ograniczenia i daleko im do parametrów komputera wykorzystanego podczas panelu Microsoftu.


Myślę, że z ogromną dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że do poprawnego uruchomienia gry (tylko, czy w 60 klatkach na sekundę?) wystarczy następujący pecet:
  • Procesor: AMD Ryzen 5 260 lub Intel Core i5-2500K
  • Pamięć RAM: 12 GB DDR4
  • Karta graficzna: AMD Radeon R9 280 lub Nvidia GeForce GTX 780
Gdyby tak miały wyglądać wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077, to nie byłoby tragedii. Nadal jest to komputer z wyższej półki, ale zdecydowanie bardziej osiągalny dla typowego konsumenta.

Konkretne informacje odnośnie sprzętu pojawią się bliżej premiery. Ta nastąpi 10 grudnia 2020 roku.

Czy Cyberpunk 2077 będzie działał na laptopie?

Część z was z pewnością marzy o tym, aby odpalić Cyberpunk 2077 na laptopie. Oczywiście będzie to możliwe, ale najpierw musicie zebrać na to spory budżet. Z produkcją z pewnością poradziłby sobie Asus ROG Stric SCAR III oferujący podzespoły lepsze niż niejeden komputer stacjonarny.

Z tańszych modeli ciężko teraz wyrokować, jaki laptop byłby odpowiedni. Przede wszystkim  trzeba liczyć się z tym, że wskazane będą laptopy gamingowe, a te zawsze są droższe.
Dwa pierwsze laptopy do gier są szczytem tego, w co chcemy mierzyć, jeżeli chcemy zapewnić sobie pełnię doświadczeń związanych z „PC- towym” gamingiem – na konfiguracji tej klasy, będziemy w stanie wyciągnąć pełną jakość obrazu i przyjemność z rozgrywki.

Jeżeli interesują nas graficzne fajerwerki, takie jak ray tracing (technologia Nvidii, która pozwala na lepszą realizację światła i cienia w grach komputerowych),  nie zejdziemy,  w przypadku laptopa,  wiele poniżej ceny Razera Blade – karty z niższych półek, choć kompatybilne z technologią, oferują znacznie mniejszą moc, co oznacza rezygnację z ilości klatek albo ogólnej jakości obrazu.

W przypadku laptopa do gier Lenovo Legion powinniśmy być w stanie korzystać z technologii RTX,  jednak odczuwając już spadki wydajności – warto tu jednak zaznaczyć, że problem z ray tracingiem nie wynika do końca z mocy kart, ale też ze zdolności optymalizacji i wykorzystania rozwiązania przez twórców gier – przy kiepskiej optymalizacji samej gry,  nawet najsilniejsze karty mogą nie być w stanie wygenerować satysfakcjonującego obrazu.

Ekran i rozdzielczość laptopa gamingowego

Jeżeli szczyt marzeń, jakim jest ray tracing i bardzo wysokie częstotliwości odświeżania ekranu leżą poza naszym zasięgiem, warto porozmawiać o ekranie, który może być dość ważnym czynnikiem przy wyborze najlepszego laptopa do gier. Najlepszego w naszym budżecie.

Większość gamingowych laptopów oferuje ekrany o rozmiarze 15 lub 17 cali, a różnica między nimi, choć zauważalna, nie jest tak drastyczna, by wskazywać jednoznacznie jeden lub drugi rozmiar. Wybór w dużym stopniu zależy od naszych preferencji i komfortu z przenoszenia większego o dobrych kilka centymetrów komputera, a nie jednoznacznie z jakości.

Podobnie sprawa ma się z kwestią rozdzielczości – choć na rynku znajdziemy laptopy do gier o rozdzielczości 4K, standardem dla komputerów pozostaje Full HD, które na 17 calach powinno spokojnie wystarczyć. Ważna jest za to częstotliwość odświeżania ekranu, choć i tutaj mamy haczyk – bez odpowiednio mocnej karty, ekran o częstotliwości 144 Hz może nie mieć zbyt dużej przewagi nad takim o częstotliwości 60 Hz i być po prostu podbijającym cenę bajerem. Jeżeli nie mierzymy w karty graficzne z najwyższej półki, należy skupić się na rozdzielczości 1080p i 60 Hz – komputer zdolny odpalać współczesne gry w tych dwóch parametrach i przy dobrej jakości grafiki (choć raczej nie maksymalnej) jest dobrym produktem.

Laptopy gamingowe średniej klasy

W półce cenowej oscylującej w okolicach 5000 złotych istnieje tak naprawdę dwóch graczy – ASUS i MSI oferujących bardzo zbliżone,  pod względem konfiguracji i wydajności,  urządzenia. Komputery klasy MSI GL63 oferują bardzo podobne wnętrze, w których warto zwrócić uwagę na kartę graficzną, ale też procesor i dysk.