Data publikacji:

Jaka karta graficzna do 1500 zł? Dla kogo jest dobrym wyborem? 

Karta graficzna (GPU) jest jednym z kilku podstawowych komponentów każdego komputera. Dlatego też składając samodzielnie peceta stacjonarnego lub kupując gotowy zestaw w sklepie powinniśmy zwracać na nią szczególną uwagę, zwłaszcza jeżeli maszyna będzie przeznaczona do pracy z bardziej zaawansowanymi aplikacjami do obróbki zdjęć, filmów lub grafiki, a także, gdy chcemy bawić się na niej z najnowszymi grami. Na jaki model GPU warto zatem się zdecydować i czy urządzenia w cenie do 1500 złotych są dobrym wyborem? W artykule przedstawiamy odpowiedzi na te ważne pytania.
karta graficzna do 1500

Dla kogo karta graficzna do 1500 złotych?

Skompletowanie wszystkich elementów komputera stacjonarnego nie należy do najprostszych zadań. Aby maszyna spełniała nasze oczekiwania wszystkie elementy zestawu powinny być odpowiednio dobrane pod względem wydajności, co gwarantuje to, że będzie on optymalnie wypełniał swoje zadania.
Niezwykle ważna dla większości konsumentów jest też ostateczna cena komputera. Zamknięcie się w konkretnym budżecie jest często największym wyzwaniem dla osób kompletujących pierwszego peceta. O największy ból głowy w tym względzie przyprawiają ich najczęściej karty graficzne. 
Karta graficzna w przypadku większości dobrych komputerów stacjonarnych odpowiada często za nawet ponad 60 procent ich ostatecznej ceny (nie wliczając w to peryferiów, takich jak monitor). Wszyscy którzy w ostatnich kilku latach bacznie obserwowali trendy na rynku komputerowym wiedzą również, że ceny GPU wystrzeliły w tym czasie w górę nawet kilkukrotnie. Zwiększyło to dodatkowo koszty zakupu pecetów. Na szczęście w 2023 i 2024 roku ceny kart znacząco spadły i w dużej mierze wróciły do normy. Dzięki temu za stosunkowo atrakcyjną cenę możemy kupić ją naprawdę mocne modele.
Na co możemy więc liczyć wydając około 1500 złotych na nowe GPU? Nie ma co owijać w bawełnę i należy jasno podkreślić, że w tej cenie kupimy wyłącznie urządzenia, które są klasyfikowane jako sprzęt z niższej półki przeznaczony dla bardziej oszczędnych odbiorców poszukujących karty do komputera stacjonarnego. 
Nie oznacza to jednak, że inwestycja w tego rodzaju urządzenia jest nietrafiona. Sprawdzą się one śpiewająco w każdym uniwersalnym komputerze przeznaczonym do codziennego użytku, pozwolą na bezproblemowe korzystanie z różnego rodzaju multimediów, zabawę z grami i pracę z programami graficznymi. Nowa karta graficzna do 1500 złotych będzie miała też na tyle duży zapas mocy, że z sukcesem posłuży nam przez co najmniej kilka lat bez potrzeby jej wymiany. 
Warto też pamiętać, że karty zaliczane do kategorii do 1500 złotych stanowią też zdecydowaną większość modeli sprzedawanych w sklepach. Nawet urządzenia w cenie poniżej 1000 złotych są ponadto nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem od zintegrowanych układów graficznych w procesorach Intela lub Nvidii, które sprawdzają się przede wszystkim w najprostszych komputerach przeznaczonych do zastosowania biurze.

Czy karta graficzna do 1500 złotych sprawdzi się w nowych grach?

Nowa karta graficzna w cenie do 1500 złotych pozwoli nam uruchomić większość najnowszych gier. Zwróćmy jednak uwagę na to, że moc urządzenia nie pozwoli na zabawę przy najwyższych ustawieniach graficznych, z reguły zapomnieć powinniśmy również o rozgrywce w ponad 60 klatkach na sekundę, w rozdzielczościach powyżej 1080p. O ile GPU może poradzić sobie jeszcze z grami w 1440p, zabawa w 4K kompletnie tutaj odpada z powodu niewystarczającej mocy obliczeniowej układu. W poprawie wydajności pomaga w dużej mierze technologia DLSS, którą obsługuje wiele najnowszych gier, zwróćmy uwagę, że dostępna one jest jedynie dla właścicieli kart Nvidia GeForce. J
Karty do 1500 złotych znacznie lepiej radzą sobie z kilkuletnimi tytułami, pozwalając nam podkręcić detale graficzne do maksimum. W podobny sposób podkręcimy też grafikę w popularnych wieloosobowych produkcjach, takich jak np. Fortnite czy Counter-Strike.

Czy karta graficzna do 1500 złotych sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych?

Karta graficzna do 1500 złotych pozwoli nam na bezproblemowe korzystanie z większości aplikacji do edycji zdjęć, tworzenia ilustracji, a także obróbki wideo. Podkreślmy jednak, że w dużej mierze polegają one również na względnie mocnych procesorach i dużej ilości pamięci RAM. Jeżeli chodzi o produkcję grafiki 3D lub pracę z popularnymi silnikami przeznaczonymi do produkcji lub modyfikacjami gier (np. Unreal lub Unity), GPU mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza w bardziej kompleksowych projektach.  

Nowa czy używana karta graficzna do 1500 złotych?

Alternatywą dla nowej karty jest zakup używanego modelu. W popularnych serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych znajdziemy bardzo duży wybór starszych modeli GPU. Nieraz możemy trafić na bardzo atrakcyjne oferty modeli z wyższej półki, na które normalnie nie moglibyśmy pozwolić sobie trzymając się budżetu 1500 złotych.
Nie zapominajmy jednak, że karty z drugiej ręki często niosą ze sobą zwiększone ryzyko awarii, zwłaszcza jeżeli były intensywnie eksploatowane przez poprzedniego właściciela. Ponieważ urządzenie nie jest zazwyczaj na gwarancji, zepsuta karta najczęściej wymaga wymiany. Decyzję o zakupie używanego produktu należy więc dobrze przemyśleć i sprawdzić opinię o sprzedawcy. 

Najlepsza karta graficzna do 1500 złotych – polecane modele

W 2024 roku najbardziej atrakcyjnymi kartami graficznymi do 1500 złotych są GeForce’y RTX 4060, 3060 i 350. Nie tylko wspierają one najnowsze standardy technologiczne (w tym poprawiającą wydajność w grach technologię DLSS), ale cieszą się też znacznie lepszym wsparciem software’owym niż produkty konkurencyjnego AMD z serii Radeon.

Nvidia GeForce RTX 4060 – najlepszy stosunek wydajności do ceny

Nvidia GeForce RTX 3060 – świetna karta dla gracza w cenie do 1500 złotych 

Nvidia GeForce RTX 3050 – solidna i tańsza alternatywa dla 3060-tki

Zdjęcie: Envato Elements