Data modyfikacji:

Podkładka pod mysz gamingowa - jaka podkładka pod mysz dla gracza?

Kupiłeś high-endową myszkę gamingową, ale korzystanie z niej w najnowszych grach nie jest satysfakcjonujące? Prawdopodobnie nie zaopatrzyłeś się w pewne bardzo ważne akcesorium, o którym gracze często zapominają. Mowa o oczywiście o solidnej podkładce pod mysz.

Z tekstu dowiesz się, dlaczego warto posiadać taki gadżet, na co zwrócić uwagę podczas kupowania podkładki gamingowej oraz jakie modele są warte waszych pieniędzy.
podkładka pod mysz

Czy warto kupić podkładkę pod mysz gamingową?

Oczywiście, że warto. Poszedłbym nawet o krok dalej i napisał, że zakup produktu premium powinien być obowiązkowy.

Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której gracze korzystali ze świetnych myszek na fatalnej jakości podkładkach, które kupili za parę złotych w pierwszym lepszym sklepie z akcesoriami do komputera.

Jest to oczywiście błąd, ponieważ źle dobrana podkładka nie tylko ogranicza możliwości gryzonia, ale przede wszystkim potrafi mieć zły wpływ na nadgarstki.
Każdy dodatkowy opór podczas przesuwania myszki wymusza na użytkowniku większego napinania mięśni, co w efekcie może doprowadzić do poważnej kontuzji.

Wystarczy poczytać o zespole cieśni nadgarstka, żeby przekonać się, że z tym nie ma żartów.

Dobór odpowiedniej podkładki pod mysz gamingową wbrew pozorom nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim dlatego, ze trzeba dopasować ją do zasięgu ramion, wielkości biurka oraz sprzętu, jaki posiadamy. Niektóre modele myszek lepiej współpracują z konkretnymi rodzajami podkładek, a gorzej z innymi.

Czytaj również: Laptop do gier do 3000 złotych. Jaki kupić?

Mimo to, podkładki pod myszy gamingowe można podzielić na kilka rozmiarów – S, M, L oraz XL. Przyjęło się, że małe podkładki mierzą ok. 25-30 x 20-25 cm, średnie plasują się w granicach 35-40 x 25-30 cm, natomiast duże wersje można określić następującymi wartościami: 40-45 x 35-40 cm.

W przypadku formatu XL mówimy już o podkładkach, które kładziemy nie tylko pod myszką gamingową, ale również klawiaturą. Są naprawdę duże, ale bardzo funkcjonalne, ponieważ ułatwiają kontrolę nad oboma urządzeniami.

Z jakiego materiału wybrać podkładkę pod mysz dla graczy?

Podkładki pod myszki dla graczy dzielimy na dwa rodzaje – materiałowe oraz twarde.

Te pierwsze wykonuje się zazwyczaj z tkaniny z teksturowanym splotem, natomiast do produkcji drugich wykorzystywane są tworzywa sztuczne, a nawet szkło lub metal.

O podkładkach wykonanych w pełni z gąbki zapominij, ponieważ kompletnie nie sprawdzają się podczas grania.
Podkładki materiałowe (inaczej określane również tekstylnymi) zostały stworzone głównie z myślą o myszkach z sensorami optycznymi. Aczkolwiek droższe modele są tak wykonane, że bezbłędnie odczytują również sensory laserowe.

Ich największą zaletą jest to, że są przyjemne w dotyku, zmniejszają ucisk nadgarstka oraz można zwijać je w rulon, co bardzo ułatwia ich transport. Jedyną wadą jest to, że stosunkowo szybko się brudzą, ale to akurat jest kwestia bardzo indywidualna.

Podkładki twarde nadają się zarówno do myszek optycznych, jak i laserowych. Z racji tego, że wykonane są ze sztywnych materiałów, nie można ich zwijać.

Nie są też tak przyjemne w dotyku, jak podkładki materiałowe, a niektóre modele potrafią generować hałas, wynikający z przesuwania myszki. Ich zaletą jest natomiast to, że są w stu procentach precyzyjne, dzięki czemu idealnie odczytują ruchy gryzoniem.

Podkładki pod myszy gamingowe – polecane modele

Jeśli szukasz podkładek pod mysz dla graczy, zobacz, jakie przygotowaliśmy dla ciebie propozycje:

Corsair Gaming MM800

Podkładka pod mysz firmy Corsair to produkt z najwyższej półki. Dzięki zastosowaniu świetnej jakości tkaniny, gadżet w pełni wykorzystuje potencjał myszki gamingowej. Na dodatek posiada dodatkowe gniazdo USB oraz eleganckie podświetlenie RGB, którym można sterować za pomocą oprogramowania Corsair CUE.

Gamdias NYX Control

Propozycja firmy Gamdias skierowana jest do osób, które mają ograniczony budżet i nie zależy im na dodatkowych bajerach w podkładkach gamingowych. NYX Control wykonany jest ze wzmocnionej tkaniny pozbawionej jakichkolwiek nierówności. Splot jest na tyle gęsty, że doskonale odczytuje ruchy myszą laserową.

Razer Vespula V2

Akcesorium Vespula 2 polecam przede wszystkim graczom cierpiącym na problemy ze stawami. W zestawie z podkładką znajduje się miękka podpórka pod nadgarstek, która chroni go przed urazami i zmęczeniem. Z kolei śliska powierzchnia pod mysz zapewnia płynne korzystanie z gryzonia.

Asus ROG Sheath

ROG Sheath to materiałowa podkładka pod mysz mogąca poszczycić się ogromnymi rozmiarami, jak na gadżet tego typu – 90 x 30 cm.

Dzięki temu na podkładce Asusa można umieścić zarówno myszkę gamingową, jak i klawiaturę (albo laptopa). W ten sposób będziesz miał większą kontrolę nad urządzeniami, bo nie będą się ślizgać po powierzchni biurka.

Corsair Gaming MM600

Produkt Corsaira to wytrzymała podkładka, która została wykonana z grubego i wytrzymałego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Jej dodatkowym atutem jest to, że jest dwustronna. W ten sposób, w cenie jednej, otrzymujesz aż dwie podkładki dedykowane sensorom laserowym.
Autor: Łukasz Morawski