Data publikacji:

Gry na PlayStation 2 - klasyki, które warto mieć na półce

Na PlayStation 2 pojawiło się ponad cztery tysiące gier, co w latach świetności urządzenia robiło przeogromne wrażenie. Platforma słynęła z wielkich hitów, a część z nich postanowiłem wam dzisiaj przedstawić. Zapraszam do zestawienia poświęconego klasykom na PlayStation 2.
playstation 2
Żeby była jasność – nie jest to przegląd najlepszych tytułów ekskluzywnych na PlayStation 2. Do takiego artykułu odsyłam tutaj - Top 10 ekskluzywnych gier na playstation 2.

Dobierając tytuły do zestawienia, starałem się stawiać bardziej na kultowe produkcje, które wiele lat po premierze nadal potrafią dostarczać masy frajdy. Część z nich została zremasterowana na współczesnych konsolach, dzięki czemu możecie je sprawdzić w lepszej oprawie wizualnej, dostosowanej do obecnych standardów.

Gry na konsolę PlayStation 2 – w co warto zagrać?

  • Metal Gear Solid 3: Snake Eater
  • Final Fantasy X
  • Grand Theft Auto: San Andreas
  • Ratchet & Clank: Up Your Arsenal
  • God of War II
  • Okami
  • Shadow of the Colossus
  • Resident Evil 4
  • Silent Hill 2
  • Kingdom Hearts II

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Jestem wielkim fanem wszystkich gier Hideo Kojimy, ale to właśnie trzecią odsłonę „Metal Gear Solid” uważam za jego magnum opus. Japoński twórca wraz ze swoim zespołem zrealizowali fenomenalny tytuł czerpiący garściami z amerykańskiego kina akcji.

„Snake Eater” był hołdem dla takich dzieł jak „Rambo” czy serii filmów o Jamesie Bondzie. Gra oferowała jednocześnie bardzo dobrą, porywającą historię z konfliktem nuklearnym w tle. Standardowo dla dzieł tego twórcy, nie obyło się bez wzruszających scen czy długich przerywników filmowych.

Final Fantasy X

Dziesiąta odsłona „Final Fantasy” była jedną z ostatnich w serii, w których pojedynki opierały się na systemie tur. W późniejszych częściach zastosowano inne mechaniki, dlatego, jeśli cenicie sobie klasyczne jRPG-i, koniecznie powinniście sprawdzić tę część.

Trzeba zaznaczyć, że rozgrywka nie jest jedyną zaletą tego dzieła. Świetnie prezentuje się również fabuła, w której śledzimy losy Tidusa. Jego rodzinne miasto zostaje zaatakowane przez potężną istotę Sin, mordującą wszystkich mieszkańców. Chłopakowi udaje się jednak uciec, lecz tak naprawdę dopiero wtedy zaczynają się jego kłopoty.

Grand Theft Auto: San Andreas

Każda odsłona „Grand Theft Auto” spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem graczy. Wydaje mi się natomiast, że to właśnie odsłona San Andreas najbardziej obrosła mianem kultowej. Widać to chociażby po licznych memach czy materiałach wideo, jakie cały czas trafiają do internetu.

Choć gra bardzo zestarzała się pod względem grafiki, to nie sposób odmówić jej uroku. Rozgrywka nadal potrafi bawić, a fabuła w ogóle nie straciła na znaczeniu.

Ratchet & Clank: Up Your Arsenal

„Ratchet & Clank” doczekał się ostatnio solidnego remake’u pierwszej części. Jeśli mieliście okazję go ograć, to koniecznie nadróbcie zaległości i sprawdźcie też „Up Your Arsenal”.

Trzecia część serii była o wiele bardziej rozbudowana i oferowała ciekawszą historię. Tytuł został skonstruowany w taki sposób, że jest to jednocześnie gra na PlayStation 2, która zaspokoi potrzeby dzieci i dorosłych.

God of War II

Kratos obecnie jest w całkowicie innym miejscu, niż za czasów drugiej odsłony serii. Najnowsza odsłona wydana w 2018 roku była świetną grą, ale kompletnie inną od pozostałych. Zanim odwiedziliśmy światy znane z mitologii nordyckiej, lata temu polowaliśmy na greckich bogów.

„God of War II” był i nadal jest jedną z lepszych gier na PlayStation 2. Jednocześnie jest jednym z bardziej angażujących slasherów w historii branży growej. Pomimo ponad dziesięciu lat na karku, gra cały czas potrafi doprowadzić do opadu szczęki.

Okami

„Okami” to piękna wizualnie gra, której styl graficzny wzorowano na starojapońskiej sztuce malarskiej - sumi-e. Produkcja w całości była bardzo związana z Krajem Kwitnącej Wiśni, o czym świadczyć może także to, że świat oraz historia zostały oparte na tamtejszej mitologii.

Clover Studios umożliwiło graczom przejęcie kontroli nad wilkiem Amaterasu, będącym wcieleniem bogini słońca. Do walki z siłami ciemności i eksploracji lokacji wykorzystaliśmy umiejętności zwierzaka oraz pociągnięcia magicznym pędzlem.

Shadow of the Colossus

Fumito Ueda już przy okazji „ICO” udowodnił, że potrafi tworzyć niepokojące, tajemnicze produkcje. Twórca w „Shadow of Colossus” poszedł o krok do przodu, ponieważ zaoferował dodatkowo genialne pojedynki z bossami. Co więcej, cała gra opierała się wyłącznie na starciach z coraz to potężniejszymi tytułowymi kolosami.

Resident Evil 4

Czwarta odsłona „Resident Evil” przeniosła nas po raz pierwszy do pełnego trójwymiaru i był to strzał w dziesiątkę. Capcom zrezygnował również z amerykańskiego miasta na rzecz hiszpańskich wiosek, wypełnionych po brzegi agresywnymi kultystami. W tytule nie zabrakło trzymającej w napięciu akcji oraz ciekawie zaprojektowanych lokacji, zostających w pamięci na długie lata.

Silent Hill 2

Po bardzo udanej pierwszej części, oczekiwania co do kontynuacji były przeogromne. Konami doskonale poradziło sobie z tym trudnym zadaniem, a ich „Silent Hill 2” stał się najbardziej kultowym survival horrorem w historii gier.

Twórcy doskonale wiedzieli, w jakich momentach przestraszyć gracza, a w jakich zmusić go do myślenia. Tytuł nie bazował na tandetnych jump scare’ach, tylko gęstym klimacie i wszechobecnym mroku (lub mgle).

Kingdom Hearts II

Jeżeli szukacie na Playstation 2 gry dla dzieci, to „Kingdom Hearts II” może być dobrym wyborem. Co prawda opowieść jest tak zakręcona, że nawet najwięksi fani mają problem z jej zrozumieniem, ale za to tytuł ma do zaoferowania coś jeszcze ciekawszego.

Chodzi o połączenie światów japońskich RPG-ów z animacjami Disneya. Młodsi odbiorcy z pewnością docenią wspólne wojaże z Kaczorem Donaldem i Goofym.
Autor: Łukasz Morawski