Data modyfikacji:

Najlepsze laptopy do gier, czyli jak wybrać laptopa gamingowego

Laptopy do gier, pod wieloma względami,  przeciwieństwo tego, o czym myślimy próbując wyobrazić sobie przenośny komputer – są duże, ciężkie i nie nadają się do używania wszędzie ze względu na gabaryty, jak i zużycie energii. W pewnych warunkach, szczególnie wobec braku miejsca na standardowy komputer, musimy się nimi zainteresować – na co w takiej sytuacji zwracać uwagę szukając najlepszych laptopów do gier?

Podstawy w wyborze laptopa do gier – grafika, procesor, RAM i dysk

Można znaleźć laptopa do gier do 3000 zł. Pewnie! W tym artykule jednak nie chcemy się ograniczać i szukamy najlepszych laptopów do gier. Tanio nie będzie.

Najbardziej oczywistą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli interesuje nas granie na laptopie w nowe, duże tytuły, jest karta graficzna. Przez lata laptopowe odpowiedniki „stacjonarnych” kart były odczuwalnie słabsze, ale zmiany w możliwościach produkcyjnych i oczekiwaniach rynku sprawiły, że możemy teraz dostać wysokiej klasy kartę graficzną także w przenośnym urządzeniu.

Nie warto jednak skupiać się wyłącznie na dobrej karcie – słaby procesor może stworzyć „wąskie gardło” przy wysokowydajnej grafice, sprawiając, że gry na laptopie nie będą działały zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że karty graficzne i procesory są niewymiennymi elementami laptopów – to, co kupimy pozostanie z nami przez cały cykl życia urządzenia. Z tego względu wysokie modele serii GTX 10XX od Nvidii, a także 16XX i RTX 20XX są najlepszym wyborem,  jeśli chodzi o kartę w laptopach do gier.  Wśród procesorów interesują nas najnowsze serie i5 i i7 Intela, a nawet i9, jeśli mamy odpowiednio duży budżet.

Czytaj również: Jaki dysk zewnętrzny SSD?

Szukając najlepszych laptopów do gier, zupełnie inaczej sprawa wygląda z RAM- em i dyskami twardymi – o ile idealnym rozwiązaniem jest posiadanie na starcie 16 GB RAM i dwóch dysków – SSD do rozruchu oraz „klasycznego” HDD do rozruchu (lub po prostu jednego dużego SSD, większość rozruchowych dysków to małe, mające 128 GB nośniki), alternatywą jest kupienie także komputera, którego pojemność możemy zwiększyć – laptopa posiadającego możliwość łatwej wymiany dysku i/lub RAM- u.

Najlepszy laptop do gier – wersja bez limitów budżetu

  • Razer Blade
  • Alienware Area 51
  • Lenovo Legion
Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednio dużym budżetem, kombinację wszystkich pozytywnych cech (także kilku, o których piszemy dalej) znajdziemy w półce cenowej przekraczającej 10 tysięcy złotych.  

Piętnastocalowy Razer Blade spełnia powyższe wymagania, a do tego oferuje odświeżanie ekranu 144 Hz, co efektywnie pozwala na granie z liczbą klatek przekraczającą 60 na sekundę, dając znacznie lepsze doświadczenie z grania.
Bardzo drogi, 17-calowy Alienware Area 51 oferuje jeszcze większą przekątną ekranu i podobne wnętrze, dając do tego większą rozdzielczość ekranu, spore możliwości rozbudowy (RAM możemy podbić aż do 64 GB) i dodatkowy dysk twardy, kosztem nieco mniejszej pojemności dysku SSD i odrobinę wolniejszego RAM-u.
Najtańszym produktem tej klasy pozostaje Lenovo Legion o nieco słabszej karcie graficznej i zbliżonych pozostałych parametrach.
Dwa pierwsze laptopy do gier są szczytem tego, w co chcemy mierzyć, jeżeli chcemy zapewnić sobie pełnię doświadczeń związanych z „PC- towym” gamingiem – na konfiguracji tej klasy, będziemy w stanie wyciągnąć pełną jakość obrazu i przyjemność z rozgrywki.

Jeżeli interesują nas graficzne fajerwerki, takie jak ray tracing (technologia Nvidii, która pozwala na lepszą realizację światła i cienia w grach komputerowych),  nie zejdziemy,  w przypadku laptopa,  wiele poniżej ceny Razera Blade – karty z niższych półek, choć kompatybilne z technologią, oferują znacznie mniejszą moc, co oznacza rezygnację z ilości klatek albo ogólnej jakości obrazu.

W przypadku laptopa do gier Lenovo Legion powinniśmy być w stanie korzystać z technologii RTX,  jednak odczuwając już spadki wydajności – warto tu jednak zaznaczyć, że problem z ray tracingiem nie wynika do końca z mocy kart, ale też ze zdolności optymalizacji i wykorzystania rozwiązania przez twórców gier – przy kiepskiej optymalizacji samej gry,  nawet najsilniejsze karty mogą nie być w stanie wygenerować satysfakcjonującego obrazu.

Ekran i rozdzielczość laptopa gamingowego

Jeżeli szczyt marzeń, jakim jest ray tracing i bardzo wysokie częstotliwości odświeżania ekranu leżą poza naszym zasięgiem, warto porozmawiać o ekranie, który może być dość ważnym czynnikiem przy wyborze najlepszego laptopa do gier. Najlepszego w naszym budżecie.

Większość gamingowych laptopów oferuje ekrany o rozmiarze 15 lub 17 cali, a różnica między nimi, choć zauważalna, nie jest tak drastyczna, by wskazywać jednoznacznie jeden lub drugi rozmiar. Wybór w dużym stopniu zależy od naszych preferencji i komfortu z przenoszenia większego o dobrych kilka centymetrów komputera, a nie jednoznacznie z jakości.

Podobnie sprawa ma się z kwestią rozdzielczości – choć na rynku znajdziemy laptopy do gier o rozdzielczości 4K, standardem dla komputerów pozostaje Full HD, które na 17 calach powinno spokojnie wystarczyć. Ważna jest za to częstotliwość odświeżania ekranu, choć i tutaj mamy haczyk – bez odpowiednio mocnej karty, ekran o częstotliwości 144 Hz może nie mieć zbyt dużej przewagi nad takim o częstotliwości 60 Hz i być po prostu podbijającym cenę bajerem. Jeżeli nie mierzymy w karty graficzne z najwyższej półki, należy skupić się na rozdzielczości 1080p i 60 Hz – komputer zdolny odpalać współczesne gry w tych dwóch parametrach i przy dobrej jakości grafiki (choć raczej nie maksymalnej) jest dobrym produktem.

Laptopy gamingowe średniej klasy

W półce cenowej oscylującej w okolicach 5000 złotych istnieje tak naprawdę dwóch graczy – ASUS i MSI oferujących bardzo zbliżone,  pod względem konfiguracji i wydajności,  urządzenia. Komputery klasy MSI GL63 oferują bardzo podobne wnętrze, w których warto zwrócić uwagę na kartę graficzną, ale też procesor i dysk.

Duży SSD może pozwolić nam na instalowanie gier bezpośrednio na nim, co oznacza szybsze ładowanie i uruchamianie interesujących nas produkcji, więcej RAM- u (lub możliwość dodania odpowiednio dużej liczby RAM- u) przekłada się na ogólne podniesienie wydajności, a funkcje takie, jak G-Sync odczuwalnie zwiększą jakość obrazu. Dzięki synchronizacji monitora z kartą graficzną G-Sync (lub Free Sync od AMD, rzadziej występujący w laptopach) eliminuje zjawiska ghostingu i tearingu, czyli efekty rozmycia i „szarpania” obrazu.

Czego unikać szukając dobrego laptopa do gier?

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są ekrany dotykowe, na które w laptopach gamingowych zwyczajnie nie ma miejsca. Większe zużycie energii związane z ekranem tego typu i potencjalnie niższa jakość obrazu mogą odczuwalnie zepsuć przyjemność z gry, szczególnie zważywszy, że komputery tego typu nie należą do najbardziej ekonomicznych pod względem „pożerania” prądu.

Niekoniecznie powinny nas też interesować klawisze makr – jasne, przypisanie skrótów do specjalnych klawiszy bywa wygodne, ale jest to raczej umierający i niepotrzebny trend we współczesnym gamingu.

Jaka klawiatura powinna być w laptopie do grania?

Przyglądając się klawiaturze w laptopie,  warto pamiętać o kilku czynnikach. Po pierwsze, liczy się „dystans” pokonywany przez klawisze – zbyt krótki sprawia, że uderzając w nie,  uderzamy w podstawę klawiatury, co nie gwarantuje najlepszego doświadczenia. Znaczenie ma też opór stawiany przez przyciski – 65-70 gramów to idealny zakres sprawiający, że nie czujemy, że klawisze są zbyt lekkie ani zbyt twarde.

Warto zwrócić też uwagę, czy klawiatura korzysta z technologii anti-ghosting, gwarantującej, że każde przyciśnięcie klawisza będzie rejestrowane,  nawet, gdy naciśniemy kilka z nich. N-key rollover gwarantuje rejestrowanie przyciśnięć niezależnie od tego, co innego jeszcze nacisnęliśmy.

Mało ważne jest natomiast podświetlenie, które jest bajerem – słabsze laptopy gamingowe mają zazwyczaj białe lub czerwone podświetlenie, podczas gdy nowsze i droższe urządzenia oferują pełne spektrum RGB, choć nie należy traktować go jako wykładni jakości komputera.

Laptopy gamingowe z niższej półki cenowej

Na rynku znaleźć możemy kilku mniejszych producentów, którzy oferują laptopy gamingowe z kartami klasy Nvidia GTX 1060 lub 1050, co pozwoli zagrać w średnich ustawieniach w większość starszych tytułów, jednak zakupy tego typu nie są przyszłościowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, karta graficzna i procesor laptopa zostają z nami przez cały okres jego życia, a to przede wszystkim  te dwa elementy dyktują cenę urządzeń.

Polecamy:
Autor: Artur Cnotalski