Data modyfikacji:

Najlepsze laptopy do gier, czyli jak wybrać laptopa gamingowego

Laptopy do gier, pod wieloma względami,  przeciwieństwo tego, o czym myślimy próbując wyobrazić sobie przenośny komputer – są duże, ciężkie i nie nadają się do używania wszędzie ze względu na gabaryty, jak i zużycie energii. W pewnych warunkach, szczególnie wobec braku miejsca na standardowy komputer, musimy się nimi zainteresować – na co w takiej sytuacji zwracać uwagę szukając najlepszych laptopów do gier?

Najlepsze laptopy gamingowe z podziałem na ceny

Ranking laptopów do gier od 10000 zł
 • ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550LWSHF055R)
 • MSI GE75 (RAIDERGE7510SGS032PL)
 • HP Omen X (15DG0003NW6WQ73EA)
 • Acer Predator Helios 700 (NHQ4YEP00932GB)
 • Acer Predator Triton 500 (NHQ4WEP01932GB)
Ranking laptopów gamingowych od 7000 zł
 • MSI GE66 (RAIDERGE6610SF274PL)
 • HP Omen 17-CB0045NW (8UL95EA)
 • Acer Predator Helios 300 (NHQ5REP01732GB)
 • HIRO 770-H15 (NBC770H15NTT)
Ranking laptopów do gier od 5000 zł
 • MSI GL75 (LEOPARDGL759SDR297XPL)
 • Dream Machines (RT206015PL50)
 • Lenovo Legion Y540-17IRH (81Q400GFPB)
 • HP Omen 15-dh0001nw (7GU17EA)
Ranking laptopów gamingowych powyżej 2000 zł
 • Lenovo Legion Y540-17 (81T3005XPB32)
 • ASUS TUF Gaming FX505DT (FX505DTAL08716)
 • MSI GL65 (9SC-044XPL)
 • HP Pavilion Gaming (15EC0010NW8BQ91EA)

Podstawy w wyborze laptopa do gier – grafika, procesor, RAM i dysk

Można znaleźć laptopa do gier do 3000 zł. Pewnie! W tym artykule jednak nie chcemy się ograniczać i szukamy najlepszych laptopów do gier. Tanio nie będzie.

Najbardziej oczywistą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli interesuje nas granie na laptopie w nowe, duże tytuły, jest karta graficzna. Przez lata laptopowe odpowiedniki „stacjonarnych” kart były odczuwalnie słabsze, ale zmiany w możliwościach produkcyjnych i oczekiwaniach rynku sprawiły, że możemy teraz dostać wysokiej klasy kartę graficzną także w przenośnym urządzeniu.

Nie warto jednak skupiać się wyłącznie na dobrej karcie – słaby procesor może stworzyć „wąskie gardło” przy wysokowydajnej grafice, sprawiając, że gry na laptopie nie będą działały zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że karty graficzne i procesory są niewymiennymi elementami laptopów – to, co kupimy pozostanie z nami przez cały cykl życia urządzenia. Z tego względu wysokie modele serii GTX 10XX od Nvidii, a także 16XX i RTX 20XX są najlepszym wyborem,  jeśli chodzi o kartę w laptopach do gier.  Wśród procesorów interesują nas najnowsze serie i5 i i7 Intela, a nawet i9, jeśli mamy odpowiednio duży budżet.

Czytaj również: Jaki dysk zewnętrzny SSD?

Szukając najlepszych laptopów do gier, zupełnie inaczej sprawa wygląda z RAM- em i dyskami twardymi – o ile idealnym rozwiązaniem jest posiadanie na starcie 16 GB RAM i dwóch dysków – SSD do rozruchu oraz „klasycznego” HDD do rozruchu (lub po prostu jednego dużego SSD, większość rozruchowych dysków to małe, mające 128 GB nośniki), alternatywą jest kupienie także komputera, którego pojemność możemy zwiększyć – laptopa posiadającego możliwość łatwej wymiany dysku i/lub RAM- u.

Najlepszy laptop do gier – wersja bez limitów budżetu

 • Razer Blade
 • Alienware Area 51
 • Lenovo Legion
Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednio dużym budżetem, kombinację wszystkich pozytywnych cech (także kilku, o których piszemy dalej) znajdziemy w półce cenowej przekraczającej 10 tysięcy złotych.  

Piętnastocalowy Razer Blade spełnia powyższe wymagania, a do tego oferuje odświeżanie ekranu 144 Hz, co efektywnie pozwala na granie z liczbą klatek przekraczającą 60 na sekundę, dając znacznie lepsze doświadczenie z grania.
Bardzo drogi, 17-calowy Alienware Area 51 oferuje jeszcze większą przekątną ekranu i podobne wnętrze, dając do tego większą rozdzielczość ekranu, spore możliwości rozbudowy (RAM możemy podbić aż do 64 GB) i dodatkowy dysk twardy, kosztem nieco mniejszej pojemności dysku SSD i odrobinę wolniejszego RAM-u.
Najtańszym produktem tej klasy pozostaje Lenovo Legion o nieco słabszej karcie graficznej i zbliżonych pozostałych parametrach.
Dwa pierwsze laptopy do gier są szczytem tego, w co chcemy mierzyć, jeżeli chcemy zapewnić sobie pełnię doświadczeń związanych z „PC- towym” gamingiem – na konfiguracji tej klasy, będziemy w stanie wyciągnąć pełną jakość obrazu i przyjemność z rozgrywki.

Jeżeli interesują nas graficzne fajerwerki, takie jak ray tracing (technologia Nvidii, która pozwala na lepszą realizację światła i cienia w grach komputerowych),  nie zejdziemy,  w przypadku laptopa,  wiele poniżej ceny Razera Blade – karty z niższych półek, choć kompatybilne z technologią, oferują znacznie mniejszą moc, co oznacza rezygnację z ilości klatek albo ogólnej jakości obrazu.

W przypadku laptopa do gier Lenovo Legion powinniśmy być w stanie korzystać z technologii RTX,  jednak odczuwając już spadki wydajności – warto tu jednak zaznaczyć, że problem z ray tracingiem nie wynika do końca z mocy kart, ale też ze zdolności optymalizacji i wykorzystania rozwiązania przez twórców gier – przy kiepskiej optymalizacji samej gry,  nawet najsilniejsze karty mogą nie być w stanie wygenerować satysfakcjonującego obrazu.

Ekran i rozdzielczość laptopa gamingowego

Jeżeli szczyt marzeń, jakim jest ray tracing i bardzo wysokie częstotliwości odświeżania ekranu leżą poza naszym zasięgiem, warto porozmawiać o ekranie, który może być dość ważnym czynnikiem przy wyborze najlepszego laptopa do gier. Najlepszego w naszym budżecie.

Większość gamingowych laptopów oferuje ekrany o rozmiarze 15 lub 17 cali, a różnica między nimi, choć zauważalna, nie jest tak drastyczna, by wskazywać jednoznacznie jeden lub drugi rozmiar. Wybór w dużym stopniu zależy od naszych preferencji i komfortu z przenoszenia większego o dobrych kilka centymetrów komputera, a nie jednoznacznie z jakości.

Podobnie sprawa ma się z kwestią rozdzielczości – choć na rynku znajdziemy laptopy do gier o rozdzielczości 4K, standardem dla komputerów pozostaje Full HD, które na 17 calach powinno spokojnie wystarczyć. Ważna jest za to częstotliwość odświeżania ekranu, choć i tutaj mamy haczyk – bez odpowiednio mocnej karty, ekran o częstotliwości 144 Hz może nie mieć zbyt dużej przewagi nad takim o częstotliwości 60 Hz i być po prostu podbijającym cenę bajerem. Jeżeli nie mierzymy w karty graficzne z najwyższej półki, należy skupić się na rozdzielczości 1080p i 60 Hz – komputer zdolny odpalać współczesne gry w tych dwóch parametrach i przy dobrej jakości grafiki (choć raczej nie maksymalnej) jest dobrym produktem.

Laptopy gamingowe średniej klasy

W półce cenowej oscylującej w okolicach 5000 złotych istnieje tak naprawdę dwóch graczy – ASUS i MSI oferujących bardzo zbliżone,  pod względem konfiguracji i wydajności,  urządzenia. Komputery klasy MSI GL63 oferują bardzo podobne wnętrze, w których warto zwrócić uwagę na kartę graficzną, ale też procesor i dysk.

Duży SSD może pozwolić nam na instalowanie gier bezpośrednio na nim, co oznacza szybsze ładowanie i uruchamianie interesujących nas produkcji, więcej RAM- u (lub możliwość dodania odpowiednio dużej liczby RAM- u) przekłada się na ogólne podniesienie wydajności, a funkcje takie, jak G-Sync odczuwalnie zwiększą jakość obrazu. Dzięki synchronizacji monitora z kartą graficzną G-Sync (lub Free Sync od AMD, rzadziej występujący w laptopach) eliminuje zjawiska ghostingu i tearingu, czyli efekty rozmycia i „szarpania” obrazu.

Czego unikać szukając dobrego laptopa do gier?

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są ekrany dotykowe, na które w laptopach gamingowych zwyczajnie nie ma miejsca. Większe zużycie energii związane z ekranem tego typu i potencjalnie niższa jakość obrazu mogą odczuwalnie zepsuć przyjemność z gry, szczególnie zważywszy, że komputery tego typu nie należą do najbardziej ekonomicznych pod względem „pożerania” prądu.

Niekoniecznie powinny nas też interesować klawisze makr – jasne, przypisanie skrótów do specjalnych klawiszy bywa wygodne, ale jest to raczej umierający i niepotrzebny trend we współczesnym gamingu.

Jaka klawiatura powinna być w laptopie do grania?

Przyglądając się klawiaturze w laptopie,  warto pamiętać o kilku czynnikach. Po pierwsze, liczy się „dystans” pokonywany przez klawisze – zbyt krótki sprawia, że uderzając w nie,  uderzamy w podstawę klawiatury, co nie gwarantuje najlepszego doświadczenia. Znaczenie ma też opór stawiany przez przyciski – 65-70 gramów to idealny zakres sprawiający, że nie czujemy, że klawisze są zbyt lekkie ani zbyt twarde.

Warto zwrócić też uwagę, czy klawiatura korzysta z technologii anti-ghosting, gwarantującej, że każde przyciśnięcie klawisza będzie rejestrowane,  nawet, gdy naciśniemy kilka z nich. N-key rollover gwarantuje rejestrowanie przyciśnięć niezależnie od tego, co innego jeszcze nacisnęliśmy.

Mało ważne jest natomiast podświetlenie, które jest bajerem – słabsze laptopy gamingowe mają zazwyczaj białe lub czerwone podświetlenie, podczas gdy nowsze i droższe urządzenia oferują pełne spektrum RGB, choć nie należy traktować go jako wykładni jakości komputera.

Laptopy gamingowe z niższej półki cenowej

Na rynku znaleźć możemy kilku mniejszych producentów, którzy oferują laptopy gamingowe z kartami klasy Nvidia GTX 1060 lub 1050, co pozwoli zagrać w średnich ustawieniach w większość starszych tytułów, jednak zakupy tego typu nie są przyszłościowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, karta graficzna i procesor laptopa zostają z nami przez cały okres jego życia, a to przede wszystkim  te dwa elementy dyktują cenę urządzeń.

Najlepsze laptopy do gier od 10000 zł

Poniżej znajdziecie przykłady laptopów gamingowych z najwyższej półki cenowej. Ich parametry są na tyle mocne, że z tych komputerów będzie można korzystać przez dobre kilka lat, grając na bardzo wysokich detalach nawet w najnowszych grach z segmentu AAA.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 (GX550LWSHF055R)

 • Procesor: Intel Core i7-10875H, 2.30-5.10 GHz (8 rdzeni, 16 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2070 Super Max-Q
 • Pamięć RAM: 32 GB SO-DIMM DDR4 (3.2 GHz)
 • Dysk: 1024 GB SSD
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: EWV, matowy LED

MSI GE75 (RAIDERGE7510SGS032PL)

 • Procesor: Intel Core i9-10980HK, 2.4-5.3 GHz (8 rdzeni)
 • Karta graficzna: GeForce RTX Super (8 GB)
 • Pamięć RAM:16 GB DDR4 (3.2 GHz)
 • Dysk: 512 GB SSD M.2 i 1000 GB HDD
 • Przekątna ekranu:17,3”
 • Typ ekranu: IPS, matowy LED

HP Omen X (15DG0003NW6WQ73EA)

 • Procesor: Intel Core-i7-9750H, 2.6-3.5 GHz (6 rdzeni, 12 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2080 Max-Q (8 GB GDDR6)
 • Pamięć RAM: 16 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 1024 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: IPS, matowy LED

Acer Predator Helios 700 (NHQ4YEP00932GB)

 • Procesor: Intel Core i7-9750H, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2080 (8 GB)
 • Pamięć RAM: 32 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 1000 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 17,3”
 • Typ ekranu: IPS, matowy

Acer Predator Triton 500 (NHQ4WEP01932GB)

 • Procesor: Intel Core i7-9750H, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2080 (8 GB DDR6)
 • Pamięć RAM: 32 GB SO-DIMM DDR4 (2.66 Ghz)
 • Dysk: 1000 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: IPS, matowy

Ranking laptopów gamingowych od 7000 zł

Kilka przykładów świetnych laptopów dla graczy, które będą mogły spełniać swoją rolę przez co najmniej kilka lat. Wymienione poniżej urządzenia bez problemu udźwigną współczesne produkcje na ultra detalach graficznych, dlatego nieprędko będziecie musieli obawiać się o mocny spadek jakości obrazu w grach.

MSI GE66 (RAIDERGE6610SF274PL)

 • Procesor: Intel Core i7-10875H, 2.3-5.1 GHz (8 rdzeni, 16 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2070 (8 GB GDDR 6)
 • Pamięć RAM: 16 GB SO-DIMM DDR4 (3.2 GHz)
 • Dysk: 1000 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: AHVA, matowy LED

HP Omen 17-CB0045NW (8UL95EA)

 • Procesor: Intel Core i7-9750, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2070 (8 GB)
 • Pamięć RAM: 16 GB SO-DIMM DDR4
 • Dysk: 512 GB SSD M.2 i 1000 GB HDD
 • Przekątna ekranu: 17,3”
 • Typ ekranu: matowy

Acer Predator Helios 300 (NHQ5REP01732GB)

 • Procesor: Intel Core i7-9750H, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2070 (8 GB)
 • Pamięć RAM: 32 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 500 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 17,3”
 • Typ ekranu: IPS, matowy

HIRO 770-H15 (NBC770H15NTT)

 • Procesor: Intel Core i7-8750H, 2.2-4.1 GHz (6 rdzeni, 12 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2070 (8 GB GDDR 6)
 • Pamięć RAM: 8 GB DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 512 GB SSD M.2 i 1000 GB HDD
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu:IPS, matowy

Jaki laptop do gier od 5000 zł?

Zdecydowanie najbardziej sensowna kategoria cenowa laptopów go gier. Wymienione w zestawieniu komputery oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Jeżeli zależy wam na graniu w trybie przenośnym, ale nie potrzebujecie rozdzielczości 4K, to poniższe modele powinny spełnić wasze oczekiwania.

MSI GL75 (LEOPARDGL759SDR297XPL)

 • Procesor: Intel Core i7-9750H, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni, 12 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1660Ti (6 GB GDDR6)
 • Pamięć RAM: 32 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 512 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 17,3”
 • Typ ekranu: IPS, matowy LED

Dream Machines (RT206015PL50)

 • Procesor: AMD Ryzen 5 3600, 3.6-4.2 GHz (6 rdzeni, 12 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2060 (6 GB GDDR6)
 • Pamięć RAM: 16 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 1000 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: IPS, matowy

Lenovo Legion Y540-17IRH (81Q400GFPB)

 • Procesor: Intel Core i7-9750HF, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni)
 • Karta graficzna: GeForce GTX1660Ti (6 GB GDDR6)
 • Pamięć RAM: 8 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 1000 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 17,3”
 • Typ ekranu: IPS, matowy

HP Omen 15-dh0001nw (7GU17EA)

 • Procesor: Intel Core i7-9750H, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni)
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2060 (6 GB GDDR6)
 • Pamięć RAM: 16 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 512 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: IPS, matowy

Dobry tani laptop do gier od 2000 zł

Na koniec zostawiliśmy tanie dobre laptopy do gier, na których uruchomicie wszystkie współczesne gry Triple-A. Co prawda, ze względu na stosunkowo niewielką ilość pamięci RAM (można rozbudowywać!), nie zagracie w maksymalnych detalach, ale jest to uczciwy kompromis dla osób z ograniczonym budżetem.

Lenovo Legion Y540-17 (81T3005XPB32)

 • Procesor: Intel Core i7-9750H, 2.6-4.5 GHz (6 rdzeni, 12 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1650 (4 GB GDDR5)
 • Pamięć RAM: 32 GB SO-DIMM DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 256 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 17,3”
 • Typ ekranu: IPS, matowy LED

ASUS TUF Gaming FX505DT (FX505DTAL08716)

 • Procesor: AMD Ryzen 5 3550H, 2.1-3.7 GHz (4 rdzenie)
 • Karta graficzna: GeForce GTX1650 (4GB)
 • Pamięć RAM: 8 GB DDR4 (2.6 GHz)
 • Dysk: 512 GB SSD
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: IPS, matowy LED

MSI GL65 (9SC-044XPL)

 • Procesor:Intel Core i5-9300H, 2.4-4.1 GHz (4 rdzenie)
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1650 (4 GB)
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Dysk: 256 GB SSD
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: matowy

HP Pavilion Gaming (15EC0010NW8BQ91EA)

 • Procesor: AMD Ryzen 7 3750H, 2.3-4 GHz (4 rdzenie, 8 wątków)
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1660Ti Max-Q (6 GB GDDR6)
 • Pamięć RAM: 16 GB SO-DIMM DDR4 (2.4 GHz)
 • Dysk: 512 GB SSD M.2
 • Przekątna ekranu: 15,6”
 • Typ ekranu: IPS, matowy LED