Data modyfikacji:

Router ADSL i DSL. Czym się różnią? Który kupić?

Dostawcy usług sieciowych zazwyczaj  wraz z podpisaniem umowy  przekazują router z zablokowanym dostępem do ustawień. W ten sposób udostępniany Internet bywa mocno ograniczany, przez co nie wykorzystujemy w pełni jego potencjału.

Rozwiązaniem tego problemu jest kupienie własnego urządzenia. Z tekstu dowiecie się, jakie  są różnice pomiędzy routerem ADSL a DSL i który powinniście wybrać.
Jeśli jesteście osobami, które korzystają w domu z Internetu na wielu urządzeniach jednocześnie, to obowiązkowo powinniście pomyśleć o kupienia porządnego routera.

Jak już wcześniej pisałem, wielu operatorów blokuje ustawienia routerów, przez co sygnał nie rozdziela się tak dobrze jak powinien. Prowadzi to do spadków płynności, lagowania w grach sieciowych oraz przerywania oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych. Co prawda, istnieje możliwość poproszenia usługodawcy o odblokowanie routera, lecz nie każdy wyrazi na to zgodę.

Żeby jednak uniknąć niepotrzebnego stresu, lepiej wybrać własne urządzenie, które zostanie z wami nawet po rozwiązaniu umowy z operatorem.

Router ADSL a DSL – czym się różnią?

Największą i jednocześnie najważniejszą różnicą pomiędzy routerami jest to, że ADSL posiada wbudowany modem, natomiast DSL jest go pozbawiony. Modem to, w dużym uproszczeniu, urządzenie odpowiedzialne za transmitowanie i odbieranie danych. To dzięki niemu możemy mieć dostęp do sieci – zadaniem routera jest zaledwie rozgałęzienie sygnału.
Routery ADSL to urządzenia przeznaczone do transmisji analogowej. Sygnał przesyłany jest do routera za pomocą kabla telefonicznego. Jest to rozwiązanie dosyć przestarzałe i coraz mniej współczesnych operatorów wspiera taki wariant.

Jeśli natomiast wasz usługodawca cały czas korzysta z wtyczki RJ11, to wtedy ADSL będzie idealnym rozwiązaniem. Z racji wbudowanego modemu, urządzenie od operatora można schować do kartonu, ponieważ router ADSL sam poradzi sobie z rozpowszechnianiem sygnału.

Routery DSL charakteryzują się z kolei tym, że zostały stworzone z myślą o nowoczesnej transmisji cyfrowej. Jest to obecnie najpopularniejsza forma dostarczania Internetu, która korzysta z portu RJ45.

Tak naprawdę jedynym minusem tego rozwiązania jest wcześniej wspomniany brak wbudowanego modemu. Przez to do sieci będziecie musieli mieć podłączone dwa urządzenia – router DSL oraz modem od operatora przesyłający i odbierający dane.

Router ADSL czy DSL – który kupić?

Jeżeli wasz usługodawca cały czas wspiera technologię analogową, to wtedy powinniście zdecydować się na router ADSL. W przeciwnym razie koniecznie wybierzcie router DSL, który funkcjonuje dzięki cyfrowej transmisji danych.

Bez względu na to, jaki wybierzecie rodzaj routera, pamiętajcie koniecznie o tym, żeby urządzenie posiadało wbudowany moduł Wi-Fi. W przeciwnym razie będziecie mogli korzystać z Internetu wyłącznie w sprzętach, do których macie możliwość podłączenia kabla internetowego.

Dlaczego warto kupić router ADSL lub DSL?

Nowy router warto kupić przede wszystkim dla swobody działania. Jeżeli nie jesteście zadowoleni z prędkości Internetu pomimo gwarancji operatora, to podłączenie własnego routera ADSL lub DSL może rozwiązać część waszych problemów.

Porządne routery posiadają również znacznie więcej zabezpieczeń, dzięki czemu wasza sieć domowa może być o wiele bardziej bezpieczna, niż w przypadku korzystania z domyślnego routera od usługodawcy. W czasach cyberterroryzmu warto zabezpieczyć w ten sposób swój dom. Zwłaszcza, gdy przetrzymujecie na komputerze istotne dla was pliki, do których nikt nie powinien mieć dostępu.