Data publikacji:

Jaka karta graficzna do 1000 złotych ?

Zastanawiasz się, jaką kartę graficzną do 1000 złotych kupić? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik dotyczący wyboru odpowiedniego modelu, a także zestawienie najpopularniejszych produktów. Sprawdź nasze propozycje!

karta graficzna do 1000 zł

Jakimi parametrami powinna charakteryzować się karta graficzna do 1000 zł?

Karta graficzna do 1000 złotych to bardzo dobry wybór dla osób, szukających dobrej wydajności do odpalania gier na średnich ustawieniach. Już na początku należy zaznaczyć, że dla profesjonalistów takie karty graficzne mogą okazać się niewystarczające. Tańsza karta znakomicie sprawdzi się w zastosowaniach biurowych, a także przy uruchamianiu prostych programów do obróbki zdjęć czy grafiki.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, ile pojemności ma pamięć RAM. Za standard w tym przedziale cenowym uznajemy 2 GB i 4 GB. Jeśli finanse pozwalają, to warto wybierać karty z jak największą pojemnością pamięci.
Na wydajność ma również wpływ typ montowanej pamięci. W kartach graficznych do 1000 złotych znajdziemy pamięć GDDR5. W porównaniu do pamięci GDDR3 wydajność stoi na znacznie wyższym poziomie.

W kartach graficznych stosowane są szyny danych, które mają wpływ na przepustowość. Im szersza, tym prędkość działania będzie dużo lepsza. W modelach za około 1000 złotych znajdziemy szyny o szerokości 128 bitów.

Wybierając kartę graficzną do 1000 złotych, powinieneś spojrzeć na to, jakie złącza do podłączenia monitora oferuje. Zwykle jest to port HDMI oraz DisplayPort, które znajdziemy w zdecydowanej większości monitorów komputerowych. Rzadko pojawiają się złącza VGA, ponieważ ta technologia jest zarezerwowana dla starszych monitorów o niższej rozdzielczości. Istotnym parametrem jest również typ magistrali szeregowej, czyli złącza służącego do przesyłania danych z dużą prędkością. W kartach graficznych jest to PCI Express 3.0 x 16, umożliwiający przesyłanie danych do 2,5 GT/s.

Wybór kart graficznych do 1000 złotych jest ograniczony i czasami warto zastanowić się, czy nie dołożyć trochę do lepszego modelu. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Do codziennych zastosowań karta do 1000 złotych powinna sobie poradzić bez większego kłopotu. Jednak przy nieco większym obciążeniu podczas grania może być wymagana dodatkowa moc obliczeniowa.

Polecane karty graficzne do 1000 zł

Dell NVIDIA Quadro P620

Bardzo dobra karta graficzna dysponuje 2 GB pamięcią GDDR5 SDRAM oraz szyną o szerokości 128-bitów. Magistrala PCI Express 3.0x16 i cztery złącza DisplayPort zapewniają doskonałe działanie. Układ aktywnego chłodzenia karty graficznej składa się z radiatora oraz wentylatora, co znacznie obniża temperaturę układu. To bardzo dobry model, który poradzi sobie z wieloma grami!

AMD Radeon Pro WX 3200

Karta graficzna za równo 1000 złotych ma aż 4 GB pamięci RAM GDDR5. Jeden aktywny wentylator zapewnia bardzo dobre chłodzenie, natomiast szyna danych 128-bitowa powoduje doskonałą pracę. Całość dopełnia nowy interfejs Vulkan API, dający użytkownikowi większą kontrolę nad kartą. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu dobrze zachowany, dlatego warto wziąć ją pod uwagę podczas zakupów.

PowerColor Radeon RX 550

Ten model karty graficznej przekracza ustalony budżet 1000 złotych, jednak gwarantujemy, że warto wydać każdą złotówkę. Znakomita architektura GPU Polaris została wykonana w 14 nm procesie technologicznym, co przekłada się na doskonałą wydajność. Duży wentylator odpowiednio chłodzi wnętrze, natomiast 4 GB pamięci RAM GDDR5 jest tym, czego oczekuje wielu graczy. Ta karta graficzna poradzi sobie nawet z wymagającymi zadaniami!
Autor: Bartłomiej Mazurek