Data modyfikacji:

TOP 10 najlepszych filmów gangsterskich

Kino gangsterskie to ciekawy rodzaj filmów kryminalnych, w których istotniejsze od widowiskowych strzelanin są intrygi mafijne oraz relacje pomiędzy bohaterami. W tym zestawieniu przyjrzę się najlepszym filmom gangsterskim, jakie powinien znać każdy fan tego gatunku.

Czytaj również: Netflix - jaka cena?

filmy gangsterskie

TOP 10 filmów gangsterskich

Produkcje do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie IMDb oraz wedle własnych preferencji. Starałem się, żeby lista była różnorodna, dlatego może znacząco odbiegać od waszych typów.

  1. Trylogia „Ojca chrzestnego”
  2. Pulp Fiction
  3. Chłopcy z ferajny
  4. Człowiek z blizną
  5. Dawno temu w Ameryce
  6. Wściekłe psy
  7. Chłopaki z sąsiedztwa
  8. Irlandczyk
  9. Przekręt
  10. Sara

Trylogia „Ojca chrzestnego”

Trylogia Francisa Forda Coppoli nie tylko jest najważniejsza dla filmów gangsterskich, ale również dla całego przemysłu filmowego. Twórca, na podstawie książki Mario Puzo, przygotował ciekawą wizję mafijnej rodziny, której los zaprezentowano na przestrzeni wielu lat. Trzeba również pamiętać o fantastycznej obsadzie z Marlonem Brando, Alem Pacino i Robertem De Niro na czele.

Pulp Fiction

Quentin Tarantino ma niesamowity dryg do tworzenia pamiętnych scen, a tematyka gangsterska bywa ogromnym źródłem inspiracji. Amerykański reżyser w stu procentach wykorzystał potencjał gatunku, dzięki czemu otrzymaliśmy fantastyczną historię o dwóch płatnych zabójcach, żonie mafiosy, bokserze, który zadarł z gangsterami i parze nieroztropnych złodziejaszków.

Chłopcy z ferajny

Martin Scorsese w swoich filmach bardzo często odwoływał się do klimatów gangsterskich. „Chłopcy z ferajny” to zdecydowanie jego najpopularniejsze dzieło traktujące o tej tematyce. Produkcja w dosadny sposób przedstawia życie mafiosów, pokazując jasne i ciemne strony ich działalności.

Człowiek z blizną

Kolejna produkcja na liście, w której pojawia się Al Pacino. „Człowiek z blizną” to niesamowicie dobry film gangsterski opowiadający o życiu kubańskiego emigranta próbującego ułożyć sobie życie w Miami. Przez niespełna trzy godziny widz obserwuje jak uliczny gangster powoli zaczyna zamieniać się w barona narkotykowego.

Dawno temu w Ameryce

Zestawienie TOP filmów gangsterskich nie mogłoby obyć się bez najbardziej cenionego dzieła Sergio Leone’a. „Dawno temu w Ameryce” to poruszająca historia o gangsterze, który po trzydziestu latach od zakończenia prohibicji powrócił na Manhattan. Tam razem ze znajomymi wspomina czasy, kiedy działał dla mafii.

Wściekłe psy

Zanim Quentin Tarantino zachwycił widzów świetnym „Pulp Fiction”, kilka lat wcześniej zadebiutowała produkcja zatytułowana „Wściekłe psy”. Jest to mocne kino gangsterskie, którego akcja kręci się wokół uczestników nieudanego napadu na jubilera. Film bazuje przede wszystkim na mocnych dialogach okraszonych czarnym humorem.

Chłopaki z sąsiedztwa

W „Chłopakach z sąsiedztwa” nie znajdziecie klimatu rodem z „Ojca Chrzestnego”. W dziele Johna Singletona zadymione bary zostały zastąpione ulicami afroamerykańskiego getta South Central. Produkcja w bezkompromisowy sposób rozprawia się z życiem lokalnych gangsterów, dla których działalność przestępcza bywa jedynym sposobem na przetrwanie.

Irlandczyk

Martin Scorsese po wielu latach przerwy od filmów gangsterskich powrócił w 2019 roku na Netfliksie z fantastycznym „Irlandczykiem”. Reżyserowi udało się zebrać śmietankę towarzyską, która od zawsze była kojarzona z tego typu produkcjami. Dzięki temu wspólnie na ekranie mogliśmy zobaczyć Roberta De Niro, Ala Pacino, Harveya Keitela i Joe Pesciego.

Przekręt

Ranking najpopularniejszych filmów gangsterskich nie mógłby obyć się bez jakiejkolwiek wzmianki o twórczości Guya Ritchiego. Brytyjski reżyser w wielu swoich dziełach opowiada o lokalnych gangsterach, ale jego „Przekręt” zdecydowanie najbardziej zasługuje na uwagę widzów. Film składa się z kilku historii kręcących się wokół pewnego diamentu.

Sara

Polskie filmy gangsterskie może nie są zbyt przebojowe, ale i na naszym poletku powstało sporo ciekawych produkcji, a jedną z nich jest „Sara”. Dzieło Macieja Ślesickiego opowiada o romansie niestroniącego od alkoholu ochroniarza z nieletnią córką szefa gangu. Pomijając kwestie moralne fabuły, jest to naprawdę rzetelnie zrealizowane kino, z fajną akcją i ciekawymi bohaterami.

Autor: Łukasz Morawski