Data publikacji:

God of War: Gra Karciana – recenzja

Gra God of War z 2018 roku była niesamowity doświadczeniem, które docenili gracze z całego świata, co zaowocowało fantastyczną sprzedażą na poziomie ponad dwudziestu milionów egzemplarzy. Studio Santa Monica cały czas dłubie przy oficjalnej kontynuacji, dlatego warto ten czas wypełnić w inny sposób. Z pomocą przychodzi karcianka God of War bazująca na motywach gry wideo. Z tego tekstu dowiecie się, o co chodzi w tej produkcji oraz czy warto wydać na nią pieniądze.

Polecamy: Bloodborne: Gra Planszowa – recenzja

god of war gra karciana

Czy warto zagrać w God of War: Gra Karciana?

Gra karciana nie opowiada o tych samych wydarzeniach, co oryginał, tylko pozwala dowiedzieć się, jak może wyglądać los bohaterów produkcji studia Santa Monica. Fabuła skupia się na tajemniczych boskich istotach, które zauważają, że koniec świata jest coraz bliższy. Norny postanawiają znaleźć sposób na powstrzymanie Ragnaroku i w tym celu zaglądają do studni losu, żeby sprawdzić różne potencjalne scenariusze. Tylko od graczy zależy, czy uda im się przetrwać nadciągający kataklizm czy polegną, sprowadzając na wszystkich zagładę. Wstęp fabularny brzmi naprawę ciekawie, lecz niestety w dalszej części gry historia nie jest zbyt mocno rozwijana za pomocą treści, operując wyłącznie ładnymi obrazkami. 

Historia jest tutaj tylko pretekstem, żeby w jakiś sposób wytłumaczyć uczestnikom zabawy, dlaczego w ogóle mają walczyć z coraz to bardziej niebezpiecznymi przeciwnikami. To właśnie pojedynki są najważniejszym aspektem rozgrywki, który w dodatku został zrealizowany na bardzo wysokim poziomie. Przed przystąpieniem do gry, każdy z graczy wybiera swojego bohatera, a potem na stole rozkładane są karty scen składające się na jeden rozdział/zadanie. Następnie dobierana jest odpowiednia liczba kart Akcji, ustalana kolejność działania i można ruszać do walki. Warto w tym miejscu bardzo dobrze zapoznać się z instrukcją obsługi, żeby nie popełnić dużych błędów, które zamknęłyby drogę do wygranej.

Jako, że God of War: Gra Karciana bazuje na starciach, twórcy zrobili wszystko, żeby ten system był jak najbardziej dopracowany, a przy tym niezbyt skomplikowany dla początkujących użytkowników. Muszę przyznać, że udało się osiągnąć taki efekt, ponieważ zasady są bardzo łatwe do opanowania i gracze szybko zaczynają kombinować oraz szukać optymalnych rozwiązań do pokonania konkretnych rodzajów oponentów. Podczas zabawy bardzo duże znaczenie ma budowanie własnej talii kart, z wykorzystaniem której możemy dokonywać ataków bądź bronić się przed ciosami przeciwników.

Niektóre walki potrafią napsuć krwi, dlatego trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Sytuację momentami trochę komplikują rzuty kostką, od których zależy w pewnym stopniu, jak bardzo zranimy występującego w danej scenie potwora. Mimo wszystko nie powiedziałbym, że losowość jest w tej grze bardzo duża – stoi na odpowiednim poziomie, a jej zadaniem jest wprowadzenie niepewności, a nie kształtowanie rozgrywki. Ciekawym zabiegiem było też wprowadzenie mechaniki ogłuszeń i trucizn, które dodatkowo urozmaicają zabawę. W niektórych momentach gracz może zdecydować, czy chce zadać obrażenia wrogowi czy może lepiej jest nałożyć jeden z tych efektów, żeby w kolejnych ruchach zyskać przewagę.

Bardzo spodobało mi się też to, że God of War: Gra Karciana umożliwia zabawę w pojedynkę. Właściwie jestem w stanie stwierdzić, że właśnie w taki sposób najlepiej jest spędzać czas przed tą produkcją. Wtedy nie tracimy czasu na tury innych użytkowników, tylko możemy bez ustanku skakać po kolejnych scenach i walczyć z nowymi oponentami. Oczywiście zabawa w czterech graczy również sprawdza się dobrze, co jest zasługą różnorodnych bohaterów. Do wyboru mamy Kratosa, Atreusa, Mimira, Freyę oraz Broka i Sindriego – ten duet jest kontrolowany przez jednego gracza. Każda z postaci posiada własną planszę bohatera , która oferuje inny rozwój oraz unikatowe zdolności, co dosyć mocno przekłada się na ich działania.

God of War: Gra Karciana to bardzo ciekawa pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom materiału źródłowego. Osoby nieznające oryginału mogą trochę narzekać na brak konkretniejszego zarysowania fabuły, ale za to otrzymają w zamian bardzo dopracowane mechaniki rozgrywki. Nie jest to zbyt mocno rozbudowana produkcja, co traktuję jako zaletę, ponieważ do zabawy można zachęcić nawet laików, a ci z pewnością szybko załapią zasady. Do tego gra kosztuje naprawdę niewiele, a przy tym prezentuje się bardzo okazale. Trochę szkoda, że figurki postaci nie są plastikowe, tylko tekturowe, ale za to reszta zestawu została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Polecam!

Zawartość opakowania God of War: Gra Karciana

Jako, że w tym przypadku mamy do czynienia z grą karcianą, twórcom udało się całość spakować w stosunkowo niewielkim kartonie, który nie powinien zajmować zbyt dużo miejsca na waszej półce. Pudełko mierzy dokładnie 250 x 290 x 80 mm, a do tego waży półtora kilograma. Poniżej zamieszczam dokładną rozpiskę elementów, jakie zostały przygotowane na potrzeby karcianki God of War:

  • 6 portretów Bohaterów – Kratos, Atreus, Mimir, Freya, Brok i Sindri
  • 6 plastikowych przezroczystych podstawek dla bohaterów
  • 92 karty Sceny
  • 6 kart Zadań
  • 4 karty Finałowych Bossów – Hræzlyr, Magni i Modi, Łaska Baldura, Sigrun,
  • 5 plansz Bohaterów
  • 158 kart Akcji – 70 Kart Startowych, 88 Kart Rozwoju
  • 10 kart Ogłuszenia
  • 10 kart Trucizny
  • 10 kart Kryształów
  • 1 kość Przeciwnika
  • 6 Znaczników Ogłuszenia
  • 2 Żetony Freyi
  • 20 Znaczników Uniwersalnych
  • 10 Znaczników Śmierci
  • 5 Znaczników Szału
  • 12 Znaczników Limitu Ręki
  • 44 Znaczniki Obrażeń – wartości 1, 5 i 10
  • 1 Znacznik Pierwszego Gracza
  • Instrukcja – 16 stron

Grę do testów dostarczyła firma Portal Games, za co serdecznie dziękuję!

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.