Dzięki popularności filmów z kinowego uniwersum Marvela, coraz więcej osób z naszego kraju zaczyna interesować się materiałem źródłowym, czyli komiksami. Jeszcze kilkanaście lat temu dostęp do obrazkowych historii o ulubionych superbohaterach był mocno utrudniony, ale aktualnie nie stanowi to żadnego problemu. Wydawnictwo Egmont dba o różnorodność komiksową, przygotowując polskie wersje najróżniejszych serii, nie ograniczając się wyłącznie do najpopularniejszych marek jak Spider-Man czy Avengers.
Polecamy: Spider-Man. Historia życia - recenzja komiksu Marvel Deluxe
W tym tekście przedstawię wam wszystkie najważniejsze serie komiksowe Marvela, jakie zostały przygotowane z myślą o polskim rynku. Spora część z nich zadebiutowała kilka lat temu, ale raczej nie powinniście mieć problemów z kupnem poszczególnych tomów. Większość jest łatwo dostępna w wielu księgarniach internetowych (znajdziecie je również na Ceneo.pl), dzięki czemu z pewnością będziecie w stanie uzbierać pełną kolekcję.
Oczywiście nie ma konieczności kupowania wszystkich tytułów, jeśli np. jakieś was nie interesują. W większości przypadków poszczególne serie są od siebie niezależne, aczkolwiek zdarzają się przypadki, że wątki z jednego cyklu splatają się z wydarzeniami z innym. Tak chociażby było ze „Strażnikami Galaktyki” i „All New X-Men” z Marvel Now, które po kilku swoich tomach stykały się we wspólnym komiksie „Proces Jean Grey”. Na szczęście Egmont przygotował ściągawki, ułatwiające ogarnięcie ciągów fabularnych poszczególnych historii - znajdziecie je w sieci.
Polecamy: W jakiej kolejności czytać komiksy Marvela?
Jeśli od dawna marzyliście o tym, żeby poznać bliżej komiksowy świat superbohaterów, to powinniście zacząć swoją przygodę od serii wydawniczej Marvel Classic lub Marvel Now. Oczywiście w tym drugim przypadku musicie jednak mieć świadomość, że większość z tomów kontynuuje jakieś wydarzenia sprzed lat, dlatego przed lekturą warto zapoznać się przynajmniej z sylwetkami poszczególnych bohaterów. Gdybyście natomiast byli na bieżąco z filmami z MCU, to nie powinniście mieć problemów z ogarnięciem poszczególnych opowieści.
Z całego zestawienia przede wszystkim warto dać szansę wszystkim komiksom o Avengersach, które kręcą się w dużej mierze wokół eventu „Nieskończoność”, aczkolwiek inne cykle również prezentują wysoki poziom. Dużo radości może dać „Wolverine i X-Men”, gdzie śledzimy losy tytułowego bohatera, który po śmierci Charlesa Xaviera, założył własną szkołę dla mutantów.
Fantastycznie wypadli również „Strażnicy Galaktyki”, za których odpowiadał nie kto inny, jak Brian Michael Bendis, czyli legenda wśród współczesnych twórców komiksów. Na plus wypadają również pojedyncze albumy, jakie można czytać bez znajomości innych opowieści. Świetnie wypadła postapokaliptyczna „Era Ultrona”, gdzie śledzimy losy bohaterów w świecie spustoszonym przez tytułowego robota.
W celu uporządkowania dotychczasowych serii i wystartowania z nowymi opowieściami, komiksy Marvela od 2019 roku zaczęto wypuszczać w ramach Now 2.0, które trwała dwa lata. Największe wrażenie robi seria „Amazing Spider-Man: Globalna sieć”, która składa się z aż dziesięciu ciekawych tomów. Historia skupia się na dorosłym Peterze Parkerze, który jest szefem międzynarodowej korporacji, co oczywiście prowadzi do wielu nowych wyzwań i zagrożeń.
A jeśli szukacie innej długiej (a nawet jeszcze dłuższej) serii, to do dyspozycji macie trzynastotomowe przygody Deadpoola. Jak zwykle w komiksach o tym antybohaterze, nie brakuje szalonego tempa, pokręconej akcji i niewybrednego poczucia humoru. Sporo miejsca dostał też Wolverine, który doczekał się dwóch oddzielnych cyklów.
Wydawnictwo Marvel zaczęło zdawać sobie sprawę, że losy niektórych bohaterów poszły za daleko, przez co nowi czytelnicy mogą czuć się mocno zagubieni w ich wątkach. Dlatego też zadebiutowała linia wydawnicza Marvel Fresh, w której Egmont wydaje kontynuacje niektórych serii z Now 2.0, a także dodaje sporo nowych cyklów, które zostały napisane, tak aby w pewien sposób przywrócić status quo niektórych herosów.
Spider-Man nie jest już właścicielem Parker Industries, tylko znowu pracuje w Dailu Bugle, Tony Stark ponownie bawi się zaawansowaną technologią, tym razem tworząc wirtualny świat eScape, a Wolverine powraca z martwych. Cykl cały czas jest rozwijany i nie wiadomo, jak długo będzie trwał. Jedno jest pewne, w najbliższych latach możemy spodziewać się wielu fantastycznych fabuł, ponieważ każda z serii już teraz ma coś ciekawego do zaproponowania.
Nie mieliście nigdy wcześniej do czynienia z komiksami Marvela i obawiacie się, że nie zrozumiecie historii z Now, Now 2.0 i Fresh? Jest na to rozwiązanie! W linii wydawniczej Marvel Classic znajdziecie całą masę kultowych komiksów, które ukształtowały wizerunki najważniejszych superboahterów z tego uniwersum. Poniższe serie są także prawdziwą gratką dla miłośników retro opowieści, które doczekały się poprawionej oprawy graficznej oraz zbiorczych wydań, dzięki czemu o wiele lepiej prezentują się na półkach.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to najbardziej ekskluzywny cykl, jaki wydaje w Polsce firma Egmont. W skład Marvel Deluxe wchodzą wyjątkowe komiksy, które zostały napisane w taki sposób, żeby podsumować najważniejsze wydarzenia z życia konkretnych bohaterów. Dobrym przykładem jest „Spider-Man. Historia życia”, gdzie Chip Zdarsky przygotował rozbudowaną opowieść o Peterze Parkerze, rozpoczynając ją od lat 60. ubiegłego wieku i kończąc na współczesności. W przekrojowy sposób możemy zobaczyć, jak Człowiek Pająk stał się ojcem, ile kosztowała go walka z Kravenem Łowcą oraz na czym polegała tzw. „saga klonów”.
Kolejne specjalne wydania komiksów, które zostały przygotowane z myślą o zapalonych kolekcjonerach. Poszczególne tomy otrzymały większy format oraz twardą oprawę, dzięki czemu od razu rzucają się w oczy, gdy ustawicie je na półce obok innych komiksów wydawanych przez Egmont.