Data publikacji:

TOP 10 filmów o robotach

Roboty mogą być przyjazne, ale także mają tendencję do niszczenia świata. W tym rankingu przyjrzymy się dziesięciu najciekawszym filmom o robotach.

filmy o robotach

Filmy o robotach, które trzeba obejrzeć

Szukacie rozrywki na wieczór? Sięgnijcie po najlepsze filmy o robotach. Produkcje do zestawienia były dobierane na podstawie ocen filmów o robotach w serwisie IMDb oraz według własnych preferencji. Wasza lista może więc odbiegać od mojej.

  1. Terminator 2: Dzień sądu
  2. WALL-E
  3. Łowca androidów
  4. Stalowy gigant
  5. Ex Machina
  6. RoboCop
  7. A.I. Sztuczna inteligencja
  8. Ja, robot
  9. Giganci ze stali
  10. Pacific Rim

Terminator 2: Dzień sądu, reż. James Cameron

Druga część „Terminatora” udowodniła, że istnieje coś takiego jak sequel idealny. Dzieło Jamesa Camerona przepowiadało brutalną przyszłość. Według niej roboty miałyby przejąć kontrolę nad światem. Rewelacyjny thriller science-fiction, który pomimo tylu lat na karku nadal dobrze się ogląda. Obowiązkowa pozycja w zestawieniu najlepszych filmów o robotach.

WALL-E, reż. Andrew Stanton

Ludzkość w końcu doprowadziła do całkowitego zaśmiecenia Ziemi. Jedynym ratunkiem była ucieczka na bezpieczną stację kosmiczną. W filmie animowanym Piksara o robotach obserwujemy sympatycznego robota WALL-E, którego zadaniem jest uprzątnięcie planety. Nudna praca nabiera kolorytu, gdy na jego drodze staje nowoczesna maszyna.

Łowca androidów, reż. Ridley Scott

„Łowca androidów” (oparty na powieści Philipa K. Dicka) to przełomowy film, który miał ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu growego i filmowego. Wizja świata przedstawionego przez twórców do dzisiaj inspiruje współczesnych artystów. Produkcja opowiada o czasach, w których ciężko rozpoznać, kto jest maszyną, a kto człowiekiem. Piękna filozoficzna dysputa o wierze, technologii i roli gatunku ludzkiego. Film o robotach dający do myślenia.

Stalowy gigant, reż. Brad Bird

W naturze człowieka jest to, że boi się czegoś, czego nie rozumie. Tak zostało to przynajmniej przedstawione w filmie „Stalowy gigant” opowiadającym o przyjaźni chłopca z potężnym robotem. Dorośli nie wierzyli jednak w dobre intencje giganta, dlatego postanowili rozwiązać problem na swój sposób. Przed seansem koniecznie przygotujcie chusteczki.

Ex Machina, reż. Alex Garland

Czy robota można pokochać jak żywą istotę? Odpowiedzi na to pytanie szukał Alex Garland w swoim filmie o robocie „Ex Machina”. Główny bohater wygrywa konkurs programistyczny, w którym nagrodą było odwiedzenie posiadłości swojego szefa – technologicznego geniusza. Na miejscu otrzymuje możliwość obcowania z kobietą, będącą w rzeczywistością skomplikowanym robotem.

RoboCop (1987), reż. Paul Verhoeven

Nie wyobrażam sobie listy fajnych filmów o robotach bez produkcji Paula Verhoevena. „RoboCop” to mroczna i brutalna opowieść o człowieku, który w obliczu śmierć został „wsadzony” do mechanicznego ciała. Najważniejszym elementem filmu było to, że widz do końca seansu zastanawiał się, czy śledzi losy człowieka czy już w pełni programowalnego robota.

A.I. Sztuczna inteligencja, reż. Steven Spielberg

Kolejny film opowiadający o miłości pomiędzy robotem a człowiekiem. Tyle że Steven Spielberg postanowił opowiedzieć ją z perspektywy małego mechanicznego chłopca. David został adoptowany przez kochające się małżeństwo, co niestety doprowadziło do szeregu nieszczęśliwych zdarzeń.

Ja, robot, reż. Alex Proyas

W filmie „Ja, robot” maszyny koegzystują z ludźmi, pomagają w życiu codziennym, pracują w fabrykach. Można powiedzieć, że są integralną częścią społeczeństwa. Jedynym warunkiem jest to, że muszą być podległe człowiekowi, bez możliwości wyrażania własnego zdania. Do czasu…

Giganci ze stali, reż. Shawn Levy

Film Shawna Levy’ego to przede wszystkim historia o 11-letnim Maksie i jego niezbyt dobrych relacjach z ojcem. Więź pomiędzy nimi zaczyna zacieśniać się, gdy Charlie wprowadza syna do świata walk robotów. Film o robotach z ciekawymi scenami walk.

Pacific Rim, reż. Guillermo del Toro

Twórca takich dzieł jak „Labirynt Fauna” czy „Kształt wody” w pewnym momencie swojej kariery stwierdził, że chce zrobić film o potężnych robotach walczących z jeszcze większymi potworami. W efekcie powstał „Pacific Rim”, którego największą zaletą jest widowiskowa walka.