Data modyfikacji:

Komiksy Marvela w Polsce - premiery 2022

Popularność filmów superbohaterskich sprawiła, że w Polsce powróciła moda na tę tematykę, dzięki czemu do sprzedaży trafia coraz więcej nowych komiksów, które cieszą się sporym zainteresowaniem czytelników. Jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co Marvel będzie miał do zaoferowania w 2022 roku, to koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią tekstu, gdzie pokrótce przedstawimy komiksy, które dostępne są już w Polsce.

Polecamy: Marvel - najważniejsze serie komiksowe w Polsce

komiksy marvel premiery polska

Jakie cykle wydawnicze Marvela zadebiutują w Polsce w 2022 roku?

Na terenie naszego kraju komiksy Marvela są przede wszystkim dystrybuowane przez Egmont, który co miesiąc wypuszcza do sprzedaży nowe zeszyty. Oprócz tego można znaleźć także pojedyncze tomy od Mucha Comics lub natrafić na limitowaną serią komiksów przygotowaną przez sieć sklepów Carrefour. W tym tekście skupię się jednak wyłącznie na ofercie Egmontu, ponieważ jest ona najbogatsza i składa się zarówno z klasycznych historii, jak i zupełnie nowych opowieści o superbohaterach.

Polski wydawca ma w swojej ofercie dwa główne cykle – Marvel Fresh oraz Marvel Classic. Ten pierwszy zawiera w sobie najważniejsze amerykańskie komiksy, które trafiły do sprzedaży po 2018 roku. Jednocześnie w większości przypadków są to restarty poszczególnych serii, dzięki czemu można je czytać bez większej znajomości poprzednich wydarzeń z życia Spider-Mana, Iron Mana czy innych herosów. Z kolei do Marvel Classic trafiają duże zbiory kultowych komiksów sprzed lat, będące najważniejszymi wydarzeniami z życia danego superbohatera. Jest to więc cykl skierowany głównie dla kolekcjonerów i osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z komiksami Marvela.

Egmont rozpoczął rok od premiery trzech komiksów – „Avengers. Bez drogi do domu” (Marvel Fresh), trzeciego tomu „Avengers. Wojna Wampirów” (Marvel Fresh) oraz szóstego tomu serii „Kapitan Ameryka. Odrodzenie” (Marvel Classic). Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim opowieść o Stevie Rogerze, który powrócił do świata żywych po swojej rzekomej śmierci. Komiks nie tylko oferuje ciekawą fabułę, ale także świetne rysunki Butcha Guice’a, Briana Hitcha i Luke’a Rossa.

Marvel w Polsce – luty 2022

Amazing Spider-Man. Życiowe Osiągnięcie – tom. 3 (Marvel Fresh)

Jak już wiadomo z poprzednich komiksów, J. Jonah Jameson w końcu poznał tożsamość Spider-Mana, co oczywiście nie sprawiło, że jego życie stało się prostsze – wręcz przeciwnie. Los dwójki bohaterów jeszcze bardziej się splątał, kiedy w pogoń za niesfornym dziennikarzem ruszyła grupa przestępcza Enforcers. Peter Parker nie tylko musi pomóc mu wykaraskać się z kłopotów, ale jednocześnie ciocia May również wpada w tarapaty.

„Życiowe osiągnięcie” to komiks przepełniony akcją, w której główny bohater staje w szranki ze swoimi najpopularniejszymi przeciwnikami, m.in. Scorpionem i Rhino. Na szczęście nie zabrakło też ciekawej fabuły, nie zawsze orbitującej wokół przyjemnych tematów.

Tony Stark. Iron Man – tom. 1 (Marvel Fresh)

W lutym rozpoczęła się nowa seria przygód o miliarderze Tonym Starku, która została napisana w taki sposób, żeby nowi czytelnicy bez problemu odnaleźli się w fabule. Co prawda w niektórych momentach są wspomniane wydarzenia z dawnych lat, ale nie trzeba ich znać, żeby połapać się w fabule przygotowanej przez Dana Slotta. Jeżeli kojarzycie tego scenarzystę, to z pewnością domyślacie się, że w jego nowej opowieści nie zabrakło zabawnego humoru, skierowanego bardziej w stronę dorosłego odbiorcy.

Oczywiście nie zabrakło też poważniejszych wątków, z czego najbardziej poruszający jest ten o genetycznie zmodyfikowanych krowach, które pozornie nie są świadome swojego losu. W pierwszym tomie zawarto aż jedenaście zeszytów, na przestrzeni których opowiedziano także historię o nowym projekcie Iron Mana, czyli eScape. Jest to swego rodzaju gra wideo, umożliwiająca całkowite wsiąknięcie w świat wirtualny, gdzie można przeżywać superbohaterskie przygody. Oczywiście prowadzi to do wielu kłopotów, jak zresztą większoś wynalazków tego geniusza.

Ultimate X-Men – tom. 4 (Marvel Classic)

W Stanach Zjednoczonych grupy mutantów coraz bardziej są prześladowane i szykanowane przez agresywnych ludzi, którzy nie mogą pogodzić się z ich odmiennością. Prowadzi to do tego, że prezydent USA zrywa stosunki z Charlesem Xavierem, co stawia mutantów w jeszcze trudniejszej sytuacji.

W tym samym czasie Wolverine powracado Nowego Jorku, gdzie musi zmierzyć się z agresywnymi najemnikami wyposażonymi w super zaawansowaną broń. Do pomocy ruszają mu Spider-Man oraz Daredevil, którzy w trochę innych sposób rozprawiają się z przestępcami. Obserwowanie tej nietypowej drużyny superbohaterów to sama przyjemność, prowadząca do kilku zabawnych sytuacji oraz ciekawych przemyśleń odnośnie różnic pomiędzy poszczególnymi herosami.

Komiksy Marvela - marzec 2022

Doktor Strange – tom 2 (Marvel Fresh)

W marcu wydawnictwo Egmont skupiło się przede wszystkim na klasycznych opowieściach o superbohaterach, ale nie zabrakło też kolejnej (a przy tym bardzo ciekawej) pozycji z Marvel Fresh. W drugim tomie przygód Doktora Strange’a mamy do czynienia z iście szaleńczą akcją, która nawet przez moment nie daje wytchnienia czytelnikowi.

Główny bohater na początku albumu wspomina swoje poprzednie dokonania, licząc jednocześnie na nowe wyzwania, z jakimi do tej pory nie miał styczności. Nie potrzeba było długo czekać, aż jego życzenie znalazło pokrycie w rzeczywistości. Na drodze Strange’a staje Pożeracz Światów, czyli potężny Galactus, którego nieposkromiony apetyt może doprowadzić do zatarcia granicy między nauką a magią.

Amazing Spider-Man: Kosmiczne przygody (Epic Collection)

„Kosmiczne przygody” to wyjątkowy zbiór opowieści o Spider-Manie, składający się z ponad pięciuset stron. Wydawnictwo Egmont umieściło w środku wiele komiksów z serii Spectacular, Amazing oraz Web of…, które trafiły do sprzedaży w latach 1989-1990. W tym albumie z cyklu wydawniczego Epic Collection tytułowy superbohater otrzymał potężną moc, po tym jak w wyniku nieudanego eksperymentu, jego ciało przeszyło pole energetyczne Lubischa.

W tym momencie siła Spider-Mana znacząco wzrosła, a jego pajęczy zmysł stał się jeszcze bardziej intensywny. Dzięki temu Peter Parker mógł stawić czoła jeszcze większym wyzwaniom, stając twarzą w twarz z tak potężnymi istotami, jak Magneto lub Hulk. A to oczywiście tylko dwa przykłady jego wielkich konfrontacji… Album jest nie lada gratką dla fanów Pajączka, którym nie przeszkadza nieco bardziej oldschoolowy styl artystyczny.

Punisher – tom 2 (Marvel Classic)

Seria „Marvel Knights. Punisher” zadebiutowała pierwotnie w 2001 roku i do dzisiaj uznawana jest za najlepsze przedstawienie postaci Franka Castle na kartach komiksów. Twórczość Gartha Ennisa wyróżnia się mrocznym i poważnym scenariuszem, w którym nie ma miejsca na konwenanse oraz pokojowe rozwiązywanie sporów. Punisher w tym wydaniu jest jeszcze bardziej brutalny i bezwzględny, o czym przekonało się wielu fikcyjnych kryminalistów.

Atmosferę podkreślają fantastyczne rysunki różnych artystów (m.in. Steve Dillon, Joe Quesada), przedstawiające w bardzo dosadny sposób dokonania głównego bohatera. W drugim tomie nie zabrakło również miejsca na gościnny występ, w trakcie którego Wolverine daje przykład tego, jak działa jego system regeneracji skóry. Jak widać, konfrontacja z Castle nie jest zbyt dobrym pomysłem, nawet dla mutanta.

Lepsi wrogowie Spider-Mana (Marvel Classic)

Choć w nazwie komiksu jest nawiązanie do kultowego superbohatera Marvela, to jednak dzieło Nicka Spencera zwraca uwagę na kompletnie innych bohaterów. W centrum akcji postawiono bowiem trzecioligowych złoczyńców, którzy od lat próbują rządzić Nowym Jorkiem, lecz za każdym razem Spider-Man niweczy ich złowieszcze plany. Historia przedstawiona jest z perspektywy Bumeranga, próbującego w dalszym ciągu spełnić swoje największe marzenie o zostaniu królem przestępczego półświatka.

Niestety protagonista jest dosyć ciamajdowaty i niezbyt dobrze radzi sobie z kontrolowaniem zachowania swoich towarzyszy – Shockera, Overdrive’a, Speed Demona i Beetle. Prowadzi to oczywiście to wielu zabawnych sytuacji, które są motorem napędowym tej opowieści. Humor zdecydowanie jest tutaj najważniejszym elementem, lecz twórca scenariusza nie zapomniał o wpleceniu do historii głębszych przemyśleń i ciekawych wątków, pozwalających nieco inaczej spojrzeć na takie postacie jak Bumerang.

Marvel w Polsce - co w kwietniu 2022?

Thor. Preludium wojny światów – tom 2 (Marvel Fresh)

Nowe przygody Thora, które ukazują się w ramach Marvel Fresh, to prawdziwa jazda bez trzymanki. Jason Aaron nie oszczędza głównego bohatera, rzucając go z miejsca na miejsce, gdzie bez ustanku wpada w kolejne tarapaty. Protagonista raz musi uciec z Njeba, gdzie jest więziony przez anielice, zaś innym razem oddaje się miłosnym uciechom z midgardzką wojowniczką, co mocno przeszkadza Odynowi.

Drugi tom to nie tylko opowieść o przygodach potężnego (i nieco zagubionego) Boga Piorunów, ale także jeden ze wstępów do większego eventu. Jeśli więc chcecie być na bieżąco z komiksową Wojną Światów, to koniecznie powinniście zainteresować się tym albumem. Warto go również sprawdzić ze względu na dosyć specyficzną oprawę wizualną.

Silver Surfer. Czarny (Marvel Fresh)

Zdecydowanie jeden z ciekawszych komiksów Marvela z kwietniowego rzutu. „Silver Surfer. Czarny” to solowy album, który można przeczytać w dowolnym momencie i zdecydowanie warto to zrobić. Śledzimy w nim losy tytułowego bohatera, który utknął w czarnej dziury, co wpędziło go w nie lada kłopoty, z jakimi nigdy wcześniej nie miał do czynienia.

Dzieło Donny’ego Catesa to przede wszystkim filozoficzna rozprawka, zmuszająca do zastanowienia się nad takimi rzeczami jak dobro, zło lub miłość. Brzmi banalnie, ale scenariusz zdecydowanie daleki jest od tandetnego moralizatorstwa – ta historia faktycznie jest w stanie poruszyć i zostać z czytelnikiem na dłużej. Całość dosyć mocno podbijają psychodeliczne rysunki Tradda Moore’a, sprawiające wrażenie narkotycznego tripu.

Amazing Spider-Man. Ścigany – tom 4 (Marvel Fresh)

“Ostatnie łowy Kravena” do dzisiaj uznawane są za jeden z lepszych komiksów o Spider-Manie. Nick Spencer postanowił po latach powrócić do tego superzłoczyńcy, który ponownie wpadł na genialny pomysł, jak zniszczyć Człowieka-Pająka, obnażając przy tym jego słabości. „Ścigany” to dosyć mroczna, pełna akcji opowieść, rozgrywająca się przez większość czasu w nowojorskim Central Parku – ten pomimo swojego ogromu, stał się dla niektórych postaci wręcz klaustrofobiczną klatką.

To właśnie tam Kraven uwięził wielu złoczyńców i rozpoczął swoją szaloną grę. W całej historii trochę brakuje bardziej zabawnego Petera Parkera, ale tak naprawdę jest to tylko jedyna rzecz, do jakiej można się przyczepić. Reszta rozpisana została w niezwykle interesujący sposób. Do tego album jest naprawdę długi, dzięki czemu możecie spędzić więcej czasu ze swoim ulubionym superbohaterem. Tylko, czy Spidey ponownie zdoła poradzić sobie z oprawcą?

X-Men. Punkty zwrotne. Wojna mesjasza (Marvel Classic)

Dzieło Craiga Kyle’a, Christophera Yosta i Duane’a Swierczynskiego to doskonała propozycja dla osób, które w komiksach cenią nieco bardziej dojrzałe, brutalne historie. „Wojna mesjasza” to przejmująca opowieść o mutantach, którzy wyruszyli w podróż do przyszłości, żeby uratować dziewczynkę, będącą ostatnią nadzieją dla rasy homo superior.

Twórcy komiksu raczej stawiają na dosyć poważne tony (zarówno jeśli chodzi o scenariusz, jak i rysunki), lecz oczywiście nie zabrakło domieszki czarnego humoru, co oczywiście w dużej mierze jest zasługą pojawienia się Deadpoola. Album przygotowany przez Egmont zawiera również masę materiałów dodatkowych, z których można dowiedzieć się dodatkowych informacji o uniwersum X-Men oraz lepiej przyjrzeć się sylwetkom głównych bohaterach komiksu, jak np. Cable’owi, Cyclopsowi lub Bishopowi.

Ultimate Spider-Man – tom 10 (Marvel Classic)

Ostatnia kwietniowa premiera Egmontu skupiła się na starszych przygodach Spider-Mana z serii Ultimate. To już dziesiąty zbiór komiksów stworzonych przez niezastąpionego Briana Michaela Bendisa, zawierający aż jedenaście zeszytów, w trakcie których Spidey znowu musi stawić czoła Zielonemu Goblinowi. A żeby tego było mało, superbohate wmiesza się też w sprawę powiązaną z mutantami.

Premiery Marvela w maju 2022

Daredevil. Mark Waid – tom. 1 (Marvel Classic)

Jeżeli oglądaliście serial o Daredevilu na Netfliksie i chcielibyście poznać jego historię z komiksów, to ten album idealnie będzie się do tego nadawał. W tym przypadku mamy do czynienia ze zbiorem ponad dziesięciu zeszytów autorstwa Marka Waida, w których tytułowy bohater powraca do Nowego Jorku po dłuższej przerwie.

Jednocześnie historia została poprowadzona w taki sposób, żeby mogli odnaleźć się w niej nowi czytelnicy - świadczą o tym chociażby pierwsze strony, gdzie poznajemy skróconą genezę tego superboahtera. "Daredevil" jest komiksem pełnym energii, w którym zabawne momenty przeplatają się z nieco cięższymi wątkami.

Marvel w Polsce - czerwiec 2022

Wojna światów (Marvel Fresh)

W kinie raczej zbyt szybko nie zobaczymy eventu tak dużego, jak "Avengers: Koniec gry", ale na szczęście tę lukę można wypełnić komiksami! Jeżeli lubicie historie z całą masą superbohaterów, to czym prędzej powinniście zamówić swój egzemplarz "Wojny Światów" Jasona Aarona.

Album opowiada o niecnych planach Malekitha Przeklętego, który próbuje podbić Ziemię z pomocą swojej potężnej armii. Powstrzymać może go wyłącznie Thor oraz reszta marvelowskiej śmietanki. "Wojna światów" nie tylko oferuje wciągający scenariusz (choć trochę zbyt mocno skaczący pomiędzy wątkami) Jasona Aarona oraz bardzo ładne rysunki autorstwa Russella Dautermana.

Avengers. Wojna światów – tom. 4 (Marvel Fresh)

Jak sama nazwa wskazuje, ten komiks jest tie-inem "Wojny Światów", o której pisałem wcześniej. Główna historia skupia się przede wszystkim na Bogu Piorunów, natomiast tutaj obserwujemy wydarzenia z perspektywy nowej ekipy Avengersów, składającej się z takich bohaterów, jak Czarna Pantera, Blade, Ghost Rider, Iron man, Kapitan Ameryka, Kapitan Marvel, Hulk (Jennifer Walters) i Thor Odinson. Jak to zwykle bywa w tego typu historiach, więcej miejsca poświęcono na widowiskową akcję, aniżeli rozwój fabuły, co niekoniecznie oznacza wadę.

Conan Barbarzyńca. Tygiel

Jeżeli potrzebujecie przerwy od historii superbohaterskich, ale nadal chcielibyście przeczytać jakiś komiks z silnym herosem w roli głównej, to powinniście sprawdzić najnowsze przygody Conana Barbarzyńcy. W "Tyglu" główny bohater dociera do pewnego miasteczka Garchall, gdzie wpada w sam środek świętego turnieju.

Conan zostaje zrzucony do upiornego labiryntu razem z kilkoma innymi zawodnikami, którzy także muszą walczyć o przetrwanie. Część z nich jest skłonna współpracować, zaś niektórzy myślą wyłącznie o swoich czterech literach. Czy protagoniście uda się w porę odkryć, kto jest zdrają, a kto przyjacielem? Musicie się przekonać!

Thor (Marvel Classic)

Thor, gromowładny bóg i książę upadłego Asgardu, powraca na ukochaną Ziemię. Szuka bogów, którzy odrodzili się w ludzkim świecie, i buduje dla nich nowy dom na amerykańskiej prowincji. Tylko czy prości ludzie z miasteczka Broxton zaakceptują ekscentrycznych Asgardczyków jako swoich nowych sąsiadów?

Jaki los czeka miejscowego chłopaka, który pokocha złotowłosą boginię? Czy podstępnemu Lokiemu uda się zniszczyć marzenie Thora… i raz na zawsze przegnać go z nowego domu? Autorem tej opowieści jest J. Michael Straczynski. [opis wydawcy]

Uncanny X-Men. Cyclops i Wolverine – tom 1 (Marvel Fresh)

W komiksach z serii Marvel Fresh (wydania z miękką okładką I skrzydełkami) zdarzają się grubsze albumy, ale „Cyclops i Wolverine” jest prawdziwą kolubryną, liczącą prawie czterysta stron. Oczywiście przełożyło się to na cenę komiksu, ale w tym przypadku zdecydowanie warto zapłacić trochę więcej, zwłaszcza kiedy jest się miłośnikiem X-Menów z Rosomakiem na czele.

Za scenariusz odpowiada Matthew Rosenberg, który nie tylko w ciekawy sposób rozwinął historię mutantów, ale jednocześnie w swojej opowieści znalazł miejsce dla zrealizowania tie-inu dla komiksowej „Wojny Światów”, autorstwa Jasona Aarona. Historia została jednak napisana w taki sposób, że z przygodami Logana i Scotta Summersa można zapoznać się bez konieczności czytania poprzednich albumów o ataku Malekitha na Midgard.

Ultimate Spider-Man – tom 11 (Marvel Classic)

Jedenasty album „Ultimate Spider-Mana” to dosyć grube tomiszcze, w którym dzieje się tak dużo, że tymi historiami można byłoby obdarować kilka innych komiksów. Główny bohater musi stawić czoła kilku potężnym przeciwnikom, w tym brutalnemu Carnage’owi oraz pragnącemu zemsty Venomowi. Doświadczony scenarzysta Brian Michael Bendis doskonale poradził sobie z ciekawym przedstawieniem tych złoczyńców, oferując czytelnikom prawdziwy emocjonalny rollercoaster.

Całość podsycają świetnie zrealizowane rysunki Stuarta Immonena, który doskonale oddał nieobliczalny charakter zdolności morfujących tych istot. Oczywiście na tym nie kończą się kłopoty Spideya – na jego drodze staje także tajemniczy Mysterio, potrafiący manipulować rzeczywistością w taki sposób, żeby zaburzyć percepcję swojej ofiary. Kolejna pozycja obowiązkowa dla fanów Człowieka Pająka!

Deadpool i Cable – tom 2 (Marvel Classic)

Jeżeli jesteście wielkimi fanami Deadpoola, to zdecydowanie powinnyście zainteresować się tym albumem z linii Marvel Classic. Drugi tom wspólnej historii Wade’a Wilsona i Cable zawiera ponad siedemset stron, w trakcie których główni bohaterowie muszą połączyć siły, żeby powstrzymać proces wskrzeszenia Apocalypse’a. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw staną w szranki ze Spider-Manem oraz Kapitanem Ameryką. Czy wygadany i pyskaty antybohater ma szanse z członkami Avengers? Odpowiedź znajdziecie w komiksie Reilly’ego Browna i Fabiana Nicieza.

Plany Marvela na najbliższe miesiące. Zapowiedziane komiksy 2022 roku

Firma Egmont na bieżąco udostępnia informacje odnośnie najbliższych premier, dlatego ciężko jest skompletować pełną listę komiksów Marvela, które będą dostępne na terenie naszego kraju w 2022 roku. W związku z tym poniższa lista będzie na bieżąco aktualizowana, kiedy rodzimy wydawca podzieli się dokładną informacją odnośnie nadchodzących tytułów.