Data modyfikacji:

Filmy o hakerach. 10 najlepszych filmów o cyberprzestępcach

Cyberterroryzm to temat, który jednocześnie przeraża i pobudza wyobraźnię. Twórcy filmowi wielokrotnie próbowali opowiedzieć ekscytujące historie o hakerach, często stawiając ich w rolach inteligentnych przestępców lub bojowników o wolność. Zobaczcie 10 najlepszych filmów o hakerach.

filmy o hakerach

Filmy o hakerach, które warto obejrzeć

Tworząc poniższe zestawienie najlepszych filmów o hakerach, sugerowałem się ocenami poszczególnych tytułów w serwisie IMDb oraz własnymi preferencjami. Sprawdźcie, jaki filmy o hakerach trafiły do mojej topki.

  1. Matrix
  2. Ghost In the Shell
  3. Gry wojenne
  4. Hakerzy
  5. Obława
  6. Tron
  7. Snowden
  8. Kod dostępu
  9. Dziewczyna z tatuażem
  10. Haker

Matrix, reż. Lilly i Lana Wachowski

Tej produkcji nie mogło zabraknąć w rankingu najlepszych filmów o hakerach. Neo to zdecydowanie najbardziej odjechany filmowy haker, jaki kiedykolwiek pojawił się na ekranach kin. Początkowo nieśmiały i zagubiony mężczyzna szybko odkrywa, że drzemie w nim ogromna moc. „Matrix” to prawdziwa jazda bez trzymanki, w której rzeczywistość przeplata się ze światem wirtualnym.

Ghost In the Shell, reż. Mamoru Oshii

Wydany w 1995 roku film o hakerach bazował na popularnej mandze, która w ciekawy sposób poruszyła tematykę cyberprzestępstw. W tym przypadku haker pełnił rolę tego złego, którego za wszelką cenę próbowała powstrzymać zcyborgizowana agentka Motoko. „Ghost In the Shell” to intrygujące dzieło, pełne filozoficznych rozważań dotyczących życia człowieka w świecie przepełnionym zaawansowaną technologią i sztuczną inteligencją.

Gry wojenne, reż. John Badham

Nastoletni haker przez przypadek włamuje się do wojskowego komputera. Nie zdając sobie sprawy, z jakim oprogramowaniem ma do czynienia, kontynuuje zabawę, przez co niemalże doprowadza do globalnego konfliktu z wykorzystaniem głowic nuklearnych.

Hakerzy, reż. Iain Softley

Według brytyjskiego reżysera każdy haker nosi punkową stylówkę, jest cool ziomkiem i obowiązkowo musi mieć czaderską ksywę. Oglądając dzisiaj „Hakerów”, można czuć się delikatnie zakłopotanym, ale i tak nie zmienia to faktu, że jest to ciekawy film opowiadający o nastoletnich hakerach. Warto go zobaczyć chociażby dla młodziutkiej Angeliny „Dopalacz” Jolie.

Obława, reż. Joe Chappelle

Ten film o hakerach został oparty na prawdziwych wydarzeniach. W filmie „Obława” śledzimy losy jednego z najsłynniejszych hakerów w historii Stanów Zjednoczonych. Mowa oczywiście o Kevinie Mitnicku, którego brawura sugerowała, że mężczyzna czuł się praktycznie bezkarnym. Oczywiście do czasu, aż w końcu trafił na równego sobie…

Tron, reż. Steven Lisberger

„Tron” to przełomowy film, który po raz pierwszy w historii kina na tak dużą skalę korzystał z cyfrowych efektów specjalnych. Nic dziwnego, w końcu akcja produkcji rozgrywała się wewnątrz systemu operacyjnego, do którego przypadkowo trafił pewien haker grany przez Jeffa Bridgesa.

Snowden, reż. Oliver Stone

Kolejny dobry film o hakerach oparty na faktach. Opowieść Olivera Stone’a poświęcona została Edwardowi Snowdenowi, który dawniej pracował dla CIA i NSA. To właśnie on odpowiada za wyciek najbardziej strzeżonych tajemnic Stanów Zjednoczonych.

Kod dostępu, reż. Dominic Sena

Ekscentryczny kryminalista planuje w nielegalny sposób przejąć rządowe fundusze. Zabezpiecza je skomplikowany system operacyjny, którego złamanie jest nie lada wyzwaniem. Z obejściem zabezpieczeń może poradzić sobie tylko jeden haker, o twarzy Hugh Jackmana.

Dziewczyna z tatuażem, reż. David Fincher

Brawurowa ekranizacja popularnej powieści Stiega Larssona. „Dziewczyna z tatuażem” opowiada o upadłym dziennikarzu, któremu zlecono rozwiązanie tajemniczego zaginięcia młodej dziewczyny. Sęk w tym, że do zdarzenia doszło wiele lat temu. Poczynania bohatera nieustannie śledzi sprytna hakerka.

Haker, reż. Janusz Zaorski

Mało znany polski film o hakerach, który całkiem nieźle poradził sobie z tematem. Nie jest to dzieło najwyższych lotów, ale zdecydowanie warto sprawdzić, jeżeli szukacie niezobowiązującej komedii o cyberprzestępcach.