Data modyfikacji:

Komiksy DC. Które można kupić w Polsce? Ostatnie premiery

DC Comics to marka sama w sobie, które współcześnie kojarzona jest przede wszystkim z popularnymi filmami oraz grami bazującymi na historiach o superbohaterach. Jeśli interesuje was ta tematyka i chcielibyście zapoznać się z materiałami źródłowymi, to koniecznie zerknijcie do dalszej części naszego tego tekstu. Dowiecie się z niego, jakie powieści graficzne o Supermanie, Batmanie i innych herosach trafią w najbliższej przyszłości do sprzedaży w Polsce oraz, jakie nowe komiksy już teraz możecie postawić u siebie na półce.

Polecamy: Komiksy Marvela w Polsce - premiery 2022

komiksy DC premiery polska

DC Comics w Polsce – co już było?

Poniżej znajdziecie dokładną listę wszystkich komiksów DC, które są już dostępne w sprzedaży od jakiegoś czasu. Część z nich kontynuuje historie, jakie rozpoczęły się już wcześniej, ale znajdziecie także pojedyncze albumy, niewymagające znajomości pozostałych serii. Obok nazwy poszczególnych komiksów, umieściłem również informację odnośnie cyklu wydawniczego firmy Egmont, co może ułatwić wam podjęcie decyzji odnośnie zakupu.

Styczeń 2022

Siedmiu Żołnierzy. Omnibus (DC Odrodzenie)

Wyjątkowy komiks Granta Morrisona opowiadający o postaciach niepowiązanych bezpośrednio z najważniejszymi superbohaterskimi opowieściami ze stajni DC Comics. Album zawiera prawie osiemset stron i opowiada o przygodach takich postaci jak: Lśniący Rycerz, Guardian, Zatanna, Klarion Wiedźmi Chłopiec, Mister Miracle, Bulleteer oraz Frankenstein.

Daphne Byrne (DC Black Label)

Komiks Laury Marks to nie lada gratka dla miłośników horrorów, którzy wolą bardziej mroczne opowieści, niż historie o trykociarzach. W „Daphne Byrne” śledzimy losy tytułowej bohaterki próbującej za wszelką cenę wyzwolić swoją matkę z rąk spirytystów parających się przyzywaniem umarłych dusz.

Pozostałe komiksy DC ze stycznia:

  • Flash. Era Flasha – tom 14 (DC Odrodzenie)
  • Sandman. Kraina Snów – tom 3 (DC Black Label)

Luty 2022 - komiksy DC

Batman Imposter (DC Black Label)

Dzieło Mattsona Tomlina i Andrea Sorrentina to bardzo dobra propozycja dla osób, które zachwycone filmem „Batman” z Robertem Pattinsonem chciałyby zapoznać się z jakąś pojedynczą historią o tym bohaterze. W „Batman Imposter” mamy do czynienia z jeszcze młodym Brucem Waynem, działającym na terenie Gotham City dopiero od roku. Ten czas wystarczył jednak, żeby inni ludzie zainspirowali się jego działaniami – niestety na ulicach zaczął grasować udawany Gacek, niestroniący od brutalności.

Green Lantern. Ultrawojna – tom 4 (Uniwersum DC)

Zielona Latarnia zdecydowanie nie jest najpopularniejszym superbohaterem wśród polskich odbiorców, dlatego cykl Granta Morrisona jest dobrą okazją, żeby zapoznać się z dokonaniami Hala Jordana. Seria jest stosunkowo tania, dlatego warto też zaopatrzyć się w poprzednie tomy, żeby poznać pełną opowieść o tym kosmicznym wojowniku.

Pozostałe komiksy DC z lutego:

  • Lucyfer – tom 3 (DC Black Label)

DC w Polsce - marzec 2022

Supergirl. Jak być super (DC Powieść graficzna 13+)

Komiksy DC często utożsamiane są z poważniejszą tematykę, dlatego Egmont zadbał o to, żeby w Polsce dostępne były również historie skierowane bardziej w stronę młodszego odbiorcy. Dobrym wyborem dla nastolatków jest opowieść o Supergirl, która nie tylko musi mierzyć się ze swoimi mocami, ale także z problemami młodych ludzi, wchodzących w wiek dojrzewania.

DCEased. Nadzieja na końcu świata (Uniwersum DC)

Tajemnicze antyżycie zdążyło zainfekować już ponad miliard ludzi na całym świecie. Superman i Wonder Woman próbują za wszelką cenę ocalić resztę mieszkańców Ziemi przed całkowitą apokalipsą. Komiks z serii „DCEased” to niezwykle poruszająca pozycja, określana mianem jednej z najmroczniejszych w bibliotece DC Comics.

Batman Death Metal – tom 3 (Uniwersum DC)

Batman Metal to prawdziwa jazda bez trzymanki, w której czytelnicy są świadkami zmagań kilku popularnych sueprbohaterów z mrocznym Batmanem, Który się Śmieje. Jeżeli szukacie w komiksach DC czegoś bardziej oryginalnego, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po ten cykl.

Batman – Ego i inne opowieści (DC Deluxe)

Jak sama nazwa wskazuje, w albumie znalazło się miejsce dla kilku komiksów o tytułowym bohaterze, które łączy również ten sam autor – Darwyn Cooke. „Batman – Ego i inne opowieści” można polecić fanom Mrocznego Rycerza, chcącym dowiedzieć się, co tak naprawdę siedzi w głowie Bruce’a Wayne’a. Dużą zaletą komiksu jest również różnorodność w stylistyce poszczególnych historii.

Pozostałe komiksy DC z marca:

  • Młodzi Tytani. Beast Boy kocha Raven (DC Powieść graficzna 13+)
  • Sandman. Pora mgieł – tom 4 (DC Black Label)
  • Sandman Uniwersum. Dom Szeptów – Ananse – tom 2 (DC Black Label)
  • Batman Detective Comics #1027 (Uniwersum DC)

Kwiecień 2022 - co od DC?

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok drugi – tom 2 (Uniwersum DC)

Komiks Toma Taylora to doskonała pozycja dla fanów serii gier Injustice od studia NetherRealm. Co prawda tutaj historia potoczyła się w nieco inny sposób, lecz w dalszym ciągu mamy do czynienia z fabułą, w której Superman stał się agresywnym tyranem, po tym jak Joker doprowadził do śmierci Lois Lane.

„Rok drugi” to kontynuacja opowieści o zażartym konflikcie pomiędzy członkami Ligii Sprawiedliwości. Clark Kent w dalszym ciągu zwalcza siły ruchu oporu zapoczątkowanego przez Batmana, jednocześnie wchodząc w zażarty konflikt z Korpusem Zielonych Latarni, próbując uzyskać od nich odpowiedź, dlaczego nie ochronili planety Krypton przez zagładą.

Batman Death Metal – tom 4 (Uniwersum DC)

Kilkutomowa saga Metal w końcu doczekała się swojego zwieńczenia. Czwarty tom „Batman Death Metal” to prawdziwa jazda bez trzymanki po multiwersach, dlatego czytelnicy mogą spodziewać się wystąpienia różnych wersji uwielbianych postaci. Najmroczniejszy Rycerz zebrał wystarczająco dużo antykryzysu, przez co może doprowadzić do nieodwracalnych zmian na wszystkich znanych światach.

 Superbohaterowie nie mogą oczywiście na to pozwolić, co sprowadza się do wielu widowiskowych, wręcz epickich, scen walki. Album przepełniony jest akcją, która dodatkowo wybrzmiewa za sprawą świetnie zrealizowanych ilustracji przygotowanych przez cały zespół rysowników współpracujących z DC Comics.

Batman Knightfall: Prolog – tom 1 (Uniwersum DC)

Jeżeli lubicie klasyczne historie o superbohaterach, to bez zastanowienia powinnyście sięgnąć po album „Batman Knightfall: Prolog”. Komiks zawiera prawie siedemset stron i składa się z opowieści przedstawionych oryginalnie w latach 90.ubiegłego wieku.

To właśnie tutaj możecie zaobserwować początki Bane’a oraz Azraela, a także zobaczyć, jak szkodliwe dla Mrocznego Rycerza było zażycie środka znanego jako Venom. Ilustracje Joe Quesady i innych rysowników bronią się do dzisiaj, tak samo jak fantastyczny scenariusz, który zdecydowanie nie traktuje pobłażliwie głównego bohatera. To bardzo ważna pozycja dla fanów DC, obok której nie możecie przejść obojętnie.

Batman. Opowieści o duchach – tom 3 (Uniwersum DC)

„Opowieści o duchach” to propozycja komiksu dla osób, które chcą być w miarę na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się u Mrocznego Rycerza. Główny bohater próbuje w dalszym ciągu dojść do siebie po wojnie wywołanej przez Jokera, zastanawiając się przy tym, czy samotna obrona Gotham City ma rację bytu. Jednocześnie na scenę wkracza nowy superłotr, znany jako Ghost-Maker. Jak nietrudno się domyślić, Batman ponownie zostanie wystawiony na próbę. Tylko, czy tym razem poradzi sobie z wyzwaniem?

Łasuch. Powrót (DC Black Label)

W tym przypadku nie mamy do czynienia z komiksem superbohaterskim, tylko kontynuacją cenionej historii o chłopcu będącym hybrydą człowieka z jelonkiem. Akcja „Powrotu” rozgrywa się na wiele lat po wydarzeniach z oryginału i tak naprawdę nie trzeba znać starszych tomów (aczkolwiek warto), żeby połapać się w opowieści przygotowanej przez Jeffa Lemire’a.

W tym tomie Gus wychowuje się w dziwnej społeczności zamieszkującej podziemia. Główny bohater zaczyna podejrzewać jednak, że coś jest nie tak, a jego opiekun nie do końca bywa z nim szczery. Nowy „Łasuch” bywa brutalny, lecz to niezwykle baśniowa opowieść o chłopcu, który po prostu chce zaznać szczęścia.

Komiksy DC w maju 2022

Joker/Harley. Zabójczy umysł (DC Black Label)

"Zabójczy umysł" to niezwykle mroczny komiks, w którym Joker pełni role seryjnego zabójcy, zaś Harley została profilerką i psychiatrą sądowym. W tym przypadku zdecydowanie nie mamy do czynienia z typową superbohaterska opowieścią, tylko pozycją przypominającą bardziej film "Siedem" Davida Finchera. Jeżeli szukacie w komiksach czegoś nietypowego, to właśnie znaleźliście! Album wyróżnia się także bardzo oryginalną warstwą graficzną, która momentami wygląda, jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwymi zdjęciami przerobionymi na kadry komiksu

Superman Action Comics. Ród Kentów – tom 5 (Uniwersum DC)

Brian Michael Bendis przez lata rozwijał komiksowe uniwersum Marvela, a od jakiegoś czasu współpracuje również z DC Comics. Tak ceniony artysta musiał wziąć pod swoje skrzydła jednego z wazniejszych superbohaterów w historii popkultury. "Ród Kentów" to ostatni tom opowieści o Supermanie i jego rodzie, który musi współpracować, żeby powstrzymać potężne zagrożenie z innego wymiaru. Album pokazuje, że siła Clakra Kenta nie tylko drzemie w jego super mocach, ale przede wszystkim wynika z więzi, jaką ma z członkami swojej rodziny.

DC Comics - premiery w czerwcu 2022

Flash. Meta – tom 15 (DC Odrodzenie)

Wszystko musi kiedyś się skończyć i właśnie tak jest w przypadku komiksów o Flashu od scenarzysty Joshuy Williamsona. Jak sama nazwa wskazuje, tytułowy bohater w końcu dociera do „mety” swojej opowieści, lecz zanim zazna spokój (czy aby na pewno?), musi najpierw zmierzyć się jeszcze raz z odwiecznym wrogiem – Odwróconym Flashem. Złoczyńca nie działa jednak sam, tylko tworzy grupkę przestępców, określających się mianem Legionu Zooma.

W skład złowieszczej ekipy wchodzą tacy przeciwnicy Barry’ego Allena, jak Kapitan Chłód, Goryl Grodd, Turtle oraz Trickster. Odwrócony Flash chce z ich pomocą pokonać Szkarłatnego Sprintera, jednocześnie przejmując jego tożsamość i dotychczasowe życie. Jak na finał przystało, nie obyło się bez odrobiny dramaturgii i bardzo dobrze narysowanych scen walki.

Batman Detective Comics. Droga do zagłady – tom 6 (Uniwersum DC)

W czerwcu nie tylko Flash dobiegł do mety, ale także zakończył się cykl “Batman Detective Comics”. Album „Droga do zagłady”, autorstwa Petera J. Tomasiego, traktuje m.in. o mieszkańcach Gotham City, którzy coraz bardziej odwracają się od samozwańczych stróżów prawa, ponieważ widzą, że częściej prowadzi to do większych tragedii, niż ratunku. Batman nie tylko musi mierzyć się z opinią publiczną, ale ponadto na jego drodze staje nowy przeciwnik, znany jako Zwierciadło.

Złoczyńca wykorzystuje atmosferę panującą w mieście do swoich niecnych celów, zachęcając mieszkańców do wszczęcia zamieszek. A żeby jeszcze bardziej namieszać w tej opowieści, scenarzysta zdecydował się na dorzucenie do swojej historii Husha, który ponownie dosyć mocno zachodzi za skórę Bruce’owi Wayne’owi.

Batman. Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn (DC Black Label)

Harley Quinn to niezwykle barwna postać, której popularność cały czas rośnie. Bohaterka nie tylko doczekała się własnego filmu kinowego, ale na platformie HBO Max dostępny jest również serial animowany z jej udziałem, a do tego DC regularnie przygotowuje komiksy poświęcone tej postaci. W „Batman. Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn” śledzimy losy tytułowej kobiety, która po śmierci Jokera porzuciła życie przestępczyni i skupiła się na roli matki.

Niestety w Gotham pojawiło się nowe zagrożenie, a Bruce Wayne jest tymczasowo niedyspozycyjny, dlatego protagonistka musi wziąć sprawy w swoje ręce. Harley, razem z pewnym agentem FBI, próbuje rozwiązać tajemnicę kryjącą się za makabrycznymi zbrodniami na terenie miasta. Za scenariusz odpowiada pisarka Katana Collins.

Niewidzialni. Księga pierwsza (DC Black Label)

Grant Morrisson to prawdziwa legenda wśród artystów ze świata komiksów. To właśnie od odpowiada za jedną z lepszych serii o Supermanie, a ponadto ma na swoim koncie również kilka innych cenionych przez czytelników serii, jak „Doom Patrol”, „Animal Man”, czy właśnie cykl „The Invicibles”, który w 2022 roku doczekał się nowego polskiego wydania.

Księga pierwsza „Niewidzialnych” to niezwykle wciągający komiks opowiadający o losach młodego chłopaka przebywającego w tajemniczym i niebezpiecznym ośrodku resocjalizacyjnym. Na pomoc głównemu bohaterowi przybywa pewien mężczyzna, który wkręca go w szeregi tytułowych Niewidzialnych, walczących z maszkarami pochodzącymi z innego wymiaru.

Plany DC Comics na najbliższe miesiące. Zapowiedziane komiksy 2022 roku

Podobnie jak w przypadku komiksów Marvela, firma Egmont z miesiąca na miesiąc informuje o nadchodzących premierach, dlatego nie jestem w stanie przedstawić wam pełnej rozpiski na cały rok. Lista będzie regularnie aktualizowana o nowe opowieści ze stajni DC Comics, a tymczasem zerknijcie na to, co w najbliższym czasie pojawi się na półkach sklepowych.