Data modyfikacji:

Komiksy DC. Które można kupić w Polsce? Ostatnie premiery

DC Comics to marka sama w sobie, które współcześnie kojarzona jest przede wszystkim z popularnymi filmami oraz grami bazującymi na historiach o superbohaterach. Jeśli interesuje was ta tematyka i chcielibyście zapoznać się z materiałami źródłowymi, to koniecznie zerknijcie do dalszej części naszego tego tekstu. Dowiecie się z niego, jakie powieści graficzne o Supermanie, Batmanie i innych herosach trafią w najbliższej przyszłości do sprzedaży w Polsce oraz, jakie nowe komiksy już teraz możecie postawić u siebie na półce.

Polecamy: Komiksy Marvela w Polsce - premiery 2022

komiksy DC premiery polska

DC Comics w Polsce – co już było?

Poniżej znajdziecie dokładną listę wszystkich komiksów DC, które są już dostępne w sprzedaży od jakiegoś czasu. Część z nich kontynuuje historie, jakie rozpoczęły się już wcześniej, ale znajdziecie także pojedyncze albumy, niewymagające znajomości pozostałych serii. Obok nazwy poszczególnych komiksów, umieściłem również informację odnośnie cyklu wydawniczego firmy Egmont, co może ułatwić wam podjęcie decyzji odnośnie zakupu.

Komiksy udostępniła firma Egmont Polska. Poniższe opinie należą do autora tekstu.

Grudzień 2022

Nieskończona Granica (Uniwersum DC)

W ostatnich latach komiksowe uniwersum DC było dekonstruowane na wiele sposób, a wszystko stanęło na głowie wraz z finałem cyklu Batman: Death Metal, gdzie amerykański wydawca otworzył się na tzw. omniwersum. Od tego wydarzenia w komiksach DC może pojawić się jednocześnie wielu Batmanów, Supermanów czy innych wariacji kultowych superbohaterów. Co więcej, te postacie bardzo często wiedzą o swoim istnieniu i mogą podróżować między multiwersami.

Między innymi właśnie o tym jest album „Nieskończona Granica”, który ma na celu pokazanie czytelnikom, czego w następnych latach możemy spodziewać się po komiksach tego wydawnictwa. Mimo wszystko historia nie jest tanią reklamą innych albumów DC, tylko w pełni angażującą opowieści o herosach próbujących odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jak nietrudno się domyślić, nowa sytuacja nie uległa uwadze złoczyńcom. Darkseid powrócił z misternym planem, którego konsekwencje mogą być przeogromne. Na szczęście na posterunku czuwa Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości, próbująca nie dopuścić do eskalacji kolejnego Kryzysu. Czy im się uda? Odpowiedź znajdziecie w komiksie Joshuy Williamsona.  

Batman. Zabobonna zgraja – tom 4 (Uniwersum DC)

James Tynion IV w kolejnym albumie poświęconym Batmanowi poświęca uwagę znanym już wcześniej bohaterom, ale nie boi się przy tym wprowadzić zupełnie nowych postaci, które mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie Gotham City. W „Zabobonnej zgrai” ponownie pojawia się Ghost-Maker i jest absolutnie fantastyczny. Nie tylko doskonale radzi sobie podczas walki, ale dodaje do opowieści sporo humoru, zwłaszcza we wspólnych scenach z nawróconą Harley Quinn.

Mimo wszystko czwarty tom „Batmana” daleki jest od komedii. Miasto w dalszym ciągu pogrążone jest w chaosie, a nowe władze próbują za wszelką cenę powstrzymać działania zamaskowanych mścicieli, jednocześnie nie do końca ogarniając sytuację. Na scenę wkracza bowiem korporacja Saint Industries, mająca na celu zaprowadzenie porządku w Gotham City. Do tego celu zostaje zaangażowany niejaki Peacekeeper-01, którego sposób działania jest „delikatnie” kontrowersyjny.

A żeby tego było mało, w tle przewija się cały czas wątek Stracha na Wróble, co tylko dodaje do opowieści odrobiny niepokojącego klimatu. Jeżeli lubicie Batmana w roli detektywa zmuszonego do współpracy z innymi jednostkami, to dzieło Jamesa Tyniona IV powinno wam się spodobać.

Sandman. Uwertura (DC Black Label)

Oryginalna seria o Sandmanie została zakończona w latach 90. ubiegłego wieku. Po wielu latach od premiery ostatniego komiksu, autor oryginału doszedł do wniosku, że jego przełomowa seria zasługuje na ostateczne zwieńczenie. Neil Gaiman przygotował „Uwerturę” w taki sposób, żeby stanowiła jednocześnie prequel dla głównego cyklu, ale przy tym była podsumowaniem historii o władcy krainy snów.

Album pierwotnie zadebiutował w 2016 roku, co bardzo mocno przełożyło się na oprawę wizualną. Ta nadal utrzymana jest w charakterystycznym dla serii stylu, lecz została wykonana z jeszcze większą pieczołowitością i dbałością o detale. Dla samej szaty graficznej warto zapoznać się z tym dziełem, a i historia też wciąga od pierwszych stron.

Niewidzialni. Księga druga (DC Black Label)

Firma Egmont na sam koniec roku przygotowała dla miłośników komiksów nie lada gratkę. Grant Morrison to legendarny artysta, którego twórczość powinna znać każda osoba interesująca się opowieściami rysunkowymi. Autor ma na swoim koncie wiele kultowych tytułów, a „Niewidzialni” również się do nich zaliczają.

W drugiej księdze scenarzysta jeszcze bardziej rozbudowuje swoje uniwersum, oferując czytelnikom całą masę pokręconych motywów. Nie chcę wchodzić jednak w szczegóły, żeby nie psuć wam zabawy. „Niewidzialni” to po prostu klasyka, z którą sami powinniście się zapoznać. Przygotujcie się tylko na to, że twórca nie stronił od golizny, brutalności oraz wielu motywów, jakie można byłoby uznać za obrzydliwe.

Listopad 2022

Strażnicy. Rorschach (DC Black Label)

„Strażnicy” Alana Moore’a to kultowy komiks z lat 80., który doskonale znają wszyscy miłośnicy komiksów. Autor oryginału w bardzo ciekawy sposób podszedł do tematyki superbohaterów, obdzierając swoje postacie z idealistycznej wizji herosów walczących o dobro ludzkości. Od premiery tamtego albumu minęło już wiele lat, ale popularność „Watchmenów” zdaje się nie przemijać. Do uniwersum postanowił powrócić utalentowany scenarzysta Tom King, który osadził akcję swojego komiksu w czasach współczesnych.

Po tragicznym finale oryginalnych „Strażników” tytułowi superbohaterowie zniknęli i ludzkość musiała sobie jakoś z tym poradzić. Są jednak na świecie osoby, które w dalszym ciągu wręcz w fanatyczny sposób podchodzą do ideologii swoich dawnych autorytetów. Pech chciał, że niektórzy zaczęli wzorować się na Rorschachu, czyli jednej z bardziej kontrowersyjnych postaci wykreowanych przez Alana Moore’a.

Album Kinga rozpoczyna się od śmierci zamachowca przebranego w klasyczny strój Rorschacha, zaś fabuła skupia się na detektywie próbującym rozgryźć, dlaczego dana osoba chciała zamordować kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Historia prowadzona jest jak solidny kryminał, gdzie czytelnicy razem z protagonistą stopniowo odkrywają kolejne karty. „Rorschach” to świetny album, który śmiało można polecić miłośnikom thrillerów.

Stan przyszłości – Liga Sprawiedliwości (Uniwersum DC)

W poprzednich tomach serii „Stan przyszłości” mogliśmy zobaczyć, jak wydarzenia z cyklu „Batman Death Metal” wpłynęły na Batmana oraz Supermana i jego rodzinę. W trzecim, zarazem ostatnim, tomie poznajemy z kolei losy pozostałych członków Ligii Sprawiedliwości. Polski wydawca zebrał w tym albumie trzy runy opowiadające o przygodach następczyni Wonder Woman, Flasha (Barry’ego Allena) oraz córki Aquamana poszukującej syna Czarnej Manty, po tym jak rozdzielił ich tajemniczy ocean.

Każda z opowieści oferuje przyjemną dla oka oprawę wizualną, a także w miarę angażujące historie. Co prawda nie jest to najlepsza rzecz z Uniwersum DC, ale z pewnością warto mieć ten komiks na uwadze, żeby dowiedzieć się, jak mogłyby wyglądać futurystyczne opowieści o superbohaterach. Każda z historii gwarantuje też rozrywkę na wysokim poziomie, ponieważ nie ma tutaj zbyt długich przestojów i niepotrzebnych dialogów – zamiast tego akcja pędzi na złamanie karku, angażując czytelnika do samego końca.

Hellblazer – tom 1 (DC Black Label)

Aktualnie trwają prace nad drugą odsłoną kinowego „Constantine’a” z Keanu Reevesem w roli głównej, dlatego warto wcześniej zapoznać się z komiksowym pierwowzorem, żeby móc zobaczyć, czym inspirowali się twórcy filmowi. „Hellblazer” był tworzony przez wielu cenionych twórców, a jakiś czas temu do tego grona dołączył także Mike Carey, który spróbował opowiedzieć historię o tym bohaterze w swoim stylu, jednocześnie czerpiąc z dorobku swoich poprzedników. Pierwszy tom „Hellblazera” został napisany w taki sposób, że na spokojnie można rozpocząć dzięki niemu przygodę z Johnem Constantinem.

Fabuła co prawda momentami odnosi się nieco do dawnych wydarzeń, lecz całość jest jasno wyjaśniona, a poszczególne wątki nakreślane tak, żeby nowi czytelnicy nie pogubili się w perypetiach zawadiackiego maga. Album oferuje również zróżnicowane rysunki, ponieważ za poszczególne historie odpowiadało wielu artystów, m.in. Steve Dillon lub Marcelo Frusin. Oprawa wizualna w większości przypadków wydaje się delikatnie dziecinna, lecz nie dajcie się jej zwieść – nie brakuje tutaj obscenicznych scen i brutalności. Aczkolwiek jest jej sporo mniej niż u Gartha Ennisa.

Październik 2022

Batman Knightfall. Krucjata Mrocznego Rycerza – tom 3 (Uniwersum DC)

Trzeci tom serii „Batman Knightfall” to pozycja dla prawdziwych twardzieli. I nie chodzi mi o treść komiksu, ale o jego potężne gabaryty. Tym razem polski wydawca zdecydował się na złożenie potężnego albumu w twardej oprawie, zawierającego prawie siedemset pięćdziesiąt stron. Czyta się to trochę niewygodne, ale zapewniam, że warto nadwerężyć nadgarstki dla historii zawartej w „Krucjacie Mrocznego Rycerza”.

Jeżeli znacie historię z poprzedniego tomu, to doskonale wiecie, że Bruce Wayne musiał na pewien czas zrezygnować z funkcji Batmana, co dosyć szybko postanowił wykorzystać niejaki Jean-Paul Valley. Mężczyzna przygotował własny strój Mrocznego Rycerza i na początku wymierzył sprawiedliwość Bane’owi. W trzecim tomie śledzimy zatem dalsze losy nowego Batmana, który na własnych zasadach chce chronić Gotham.

Jego metod działania nie mogą zaakceptować Robin oraz komisarz Gordon, co oczywiście prowadzi do otwartego konfliktu pomiędzy bohaterami. Jean-Paul Valley bierze również na cel Kobietę Kot, a także musi stawić czoła Jokerowi oraz innym ciekawym antagonistom. Jednocześnie największa walka bohatera rozgrywa się w jego głowie. Jeżeli szukacie trochę innego spojrzenia na tego superbohatera, to koniecznie powinniście zapoznać się z „Krucjatą Mrocznego Rycerza” – oczywiście pod warunkiem, że będziecie w stanie przyzwyczaić się do charakterystycznej kreski z początku lat 90. ubiegłego wieku.

Stan przyszłości. Superman (Uniwersum DC)

W październiku do polskich sklepów trafił kolejny komiks (po „Stan przyszłości – Batman”), który opowiada o wydarzeniach, jakie zostały przedstawione wcześniej w serii „Death Metal”. Niestety „Stan przyszłości – Superman” nie jest tak porywającą lekturą, jak album poświęcony Mrocznemu Rycerzowi.

W tym przypadku również mamy do czynienia z kilkoma luźno (albo w ogóle) powiązanymi ze sobą historiami, skupionymi na rodzinie Clarka Kenta, którzy zdecydowali się na reprezentowanie mieszkańców Metropolis z wielkim „S” na klatce piersiowej. Pomysł wyjściowy jest naprawdę ciekawy, ponieważ w albumie skaczemy po różnych czasach, żeby zobaczyć, jak radzą sobie różne warianty Supermana.

Niestety wybrane historie nie trzymają równego poziomu, przez co komiks raz oferuje fantastyczną zabawę, a innym razem zmusza do jak najszybszego kartkowania. Na pewno warto zainteresować się tym tomem „Stanu przyszłości” ze względu na opowieść o Jonathanie Kencie, podejmującego fatalną w skutkach decyzję, która stoi w opozycji do tego, co zrobiłby w danej sytuacji jego ojciec, Clark. Ciekawie wypada również wątek Lexa Luthora, próbującego odgrywać rolę dyktatora na podbitej przez siebie planecie. Mimo wszystko album dedykowany jest przede wszystkim najbardziej zagorzałym fanom Człowieka ze Stali.

Sandman. Ulotne życia – tom 7 (Uniwersum Sandman)

Od premiery serialu Netfliksa minęło już trochę czasu, ale to nie oznacza, że powinniśmy zapomnieć już o tej marce – zwłaszcza że oficjalnie potwierdzono powstanie drugiego sezonu. Jeśli natomiast nie chcecie czekać na telewizyjną wersję, to już teraz możecie sięgnąć po kultowy pierwowzór Neila Gaimana, który w dalszym ciągu czyta się z zapartym tchem.

„Ulotne życia” sporo miejsca poświęcają relacji głównego bohatera z jego synem Orfeuszem, co oczywiście prowadzi do wielu nietypowych sytuacji przedstawionych w jeszcze bardziej specyficzny sposób. Tom siódmy w dalszym stopniu jest dziwny (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) i nieoczywisty w odbiorze. Jeśli więc lubicie dobrą literaturę w formie komiksu, to zdecydowanie warto sięgnąć po ten album.

Komiksy DC - premiery września 2022

Grób Batmana (DC Black Label)

W 2022 roku do Polski trafiło sporo komiksów z udziałem Bruce’a Wayne’a, lecz bez wątpienia „Grób Batmana” jest najciekawszy z nich wszystkich. Warren Ellis to niezwykle doświadczony scenarzysta, którego miłośnicy historii obrazkowych mogą kojarzyć przede wszystkim z serii „Transmetropolitan” lub ciekawego arcu „Extremis” z komiksów o Iron Manie. Gracze z kolei poznali jego kunszt w grze Dead Space (2008), gdzie pomagał przy scenariuszu. Tym razem Brytyjczyk wziął na warsztat opowieść o Mrocznym Rycerzu, próbując rozprawić się z największymi demonami tego superbohatera.

Dużą zaletą albumu jest to, że mamy do czynienia z zamkniętą historią, którą można czytać niezależnie od innych komiksów z udziałem Batmana. Autor w swoim dziele zadbał o widowiskową i bardzo brutalną wymianę ciosów z przeciwnikami, jednakże o wiele więcej miejsca poświęcił na detektywistyczny aspekt działalności Bruce’a. Ogromną rolę odgrywają także niezwykle trafne przemyślenia Alfreda, który utożsamiany jest przede wszystkim z figurą lokaja, a w rzeczywistości pełni o wiele większą rolę w walce Mrocznego Rycerza z przestępczością. Jednocześnie wspólnik Wayne’a nie zgadza się z jego metodami działania, proponując mu o wiele bardziej radykalne rozwiązania.

Konkluzja „Grobu Batmana” jest bardzo wymowna i daleka od optymizmu. Warren Ellis całkowicie obnażył Mrocznego Rycerza, ale przy tym nie wysnuł jednoznacznych wniosków, dając czytelnikom możliwość wystawienia własnej oceny. Album dużo zyskuje dzięki klimatycznym rysunkom Bryana Hitcha, które są pełne szczegółów i oscylują wokół realistycznej stylistyki.

Stan przyszłości – Batman (Uniwersum DC)

Seria „Batman: Death Metal” była jednym z ważniejszych eventów w uniwersum DC w ostatnich latach. Wydarzenia z tego cyklu całkowicie odmieniły funkcjonowanie poszczególnych multiwersów, a „Stan przyszłości” ma pokazać konsekwencje walki z potężną Perpetuą. Seria zostanie wydana w Polsce w trzech tomach, z czego pierwszy skupił się na dalszych losach Batmana oraz bezpośrednio powiązanych z nimi bohaterami, jak np. Catwoman czy Harley Quinn.

Z racji tego, że mówimy tutaj o kształtowaniu się nowej rzeczywistości, do albumu można podejść bez dokładnej znajomości „Death Metalu”. John Ridley, Mariko Tamaki Ram V i Paul Jenkins zadbali o to, żeby ich historie były w stanie zachęcić nowych czytelników, którzy lubią komiksy superbohaterskie w klimatach science-fiction i cyberpunku. Jednocześnie różni rysownicy postarali się o fantastyczne ilustracje, świetnie oddajace charakter poszczególnych opowieści.

Tom Strong – tom 3 (DC Black Label)

Alana Moore’a raczej nie trzeba przedstawiać miłośnikom komiksów, ponieważ wszyscy doskonale znają go z fantastycznych „Strażników” lub „Zabójczego żartu”. Niestety w Polsce dosyć małą popularność zyskał wykreowany przez niego cykl „Tom Strong”, który właśnie doczekał się rodzimego wydania trzeciego tomu. Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że w tym przypadku Moore pracował wyłącznie nad finałowym zeszytem zawartym w tym albumie, natomiast za pozostałe opowieści odpowiadają inni sprawni scenarzyści z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Tom Strong to nietypowa postać, będąca swoistym amalgamatem różnych komiksowych superbohaterów – tak naprawdę jego zdolności zależą przede wszystkim od wydarzeń, w jakich bierze udział. Album zawiera w sobie kilka oderwanych od siebie historii, w trakcie których tytułowy heros nawiązuje kontakt z istotami odpowiadającymi za kontrolowanie atmosfery, wyrusza w niebezpieczną podróż po multiwersach w poszukiwaniu skarbu piratów lub pomaga rozwiązać problem dziewczyny, która podczas snu wyrządza innym ludziom krzywdę.

Trzeci tom „Toma Stronga” to bardzo ciekawa lektura, która utrzymana jest w duchu Kina Nowej Przygody, gdzie nie brakuje poważniejszych rozważań, lecz całość jest raczej dosyć lekka w odbiorze. Polecam jeśli czujecie się znudzeni klasycznymi opowieściami o superbohaterach.

DC Comics w Polsce - sierpień 2022

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok trzeci – tom 3 (Uniwersum DC)

Trzeci tom epickiej opowieści o wielkim konflikcie superbohaterów, za który od samego początku odpowiada niezrównany australijski scenarzysta Tom Taylor. Po wydarzeniach z poprzedniego albumu, Superman stał się jeszcze potężniejszy, co wynika z tego, że wszedł w posiadanie naładowanego mocą pierścienia Korpusu Sinestro. Okazuje się, że na Ziemi żyje jeden człowiek, mogący powstrzymać Człowieka ze Stali przed jego totalitarnymi rządami.

Nie jest to żaden z byłych członków Ligii Sprawiedliwości, tylko John Constantine, który doskonale wie, co może zaszkodzić tak potężnej istocie, jak Superman – oczywiście chodzi o mroczną magię. Dlatego też wchodzi w spółkę z Batmanem, żeby wspólnie przyzwać istoty o ogromnej mocy, mogącej zagrozić Kryptonijczykowi. Jak łatwo się domyślić, prowadzi to do emocjonujących pojedynków na kosmiczną skalę. Clark Kent musi się mocno napocić, żeby sprostać nowym oponentom. Czy to w końcu oznacza, że ustąpi z tronu? Musicie to sprawdzić.

DC Comics: Pokolenia (Uniwersum DC)

Komiksy superboahterskie bardzo często opisują niesamowite wydarzenia, w których zagrożona jest Ziemia, a niekiedy nawet cała galaktyka. Czy można jeszcze bardziej podnieść stawkę? Okazuje się, że tak, a album „DC Comics: Pokolenia” jest tego najlepszym dowodem. Niejaki Dominus z osobistych pobudek chce przyczynić się do zapadnięcia struktur czasu, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia wszystkich linii czasowych z różnych wymiarów.

Jak zwykle bywa w tego typu historiach, pojawia się nadzieja na ratunek – tym razem pada na chłopaka o imieniu Kamandi, który wchodzi w posiadanie gadającej rękawicy i z jej pomocą musi zebrać najważniejszych superbohaterów z różnych epok, żeby wspólnie powstrzymać zagrożenie. W tym momencie zaczyna się prawdziwe szaleństwo, ponieważ protagoniście udaje się stworzyć ekipę składającą się m.in. z Batmana wywodzącego się z komiksów z lat 30. ubiegłego wieku, Steela z 1993 roku i Starfire z 1983 roku. Komiks jest one-shotem i do jego przeczytania nie trzeba znać żadnych konkretnych historii.

Harley Quinn. Piękna katastrofa (DC Powieść graficzna 13+)

Jeżeli szukacie w komiksach czegoś więcej, niż tylko epickich pojedynków, to koniecznie powinniście zainteresować się nowym albumem poświęconym Harley Quinn. W „Pięknej katastrofie” śledzimy losy piętnastoletniej bohaterki, która dociera do miasta Gotham z kilkoma dolarami w kieszeni. Młodej dziewczynie udaje się znaleźć schronienie u niejakiej Mamy, lokalnej i cenionej drag queen.

Niestety siła uprzedzeń wśród części społeczności doprowadza do niepokojów i zamieszek na mieście, przez co Harleen musi zdecydować, czy chce „walczyć” o dobro w uczciwy sposób czy może lepiej jest dołączyć do Jokera, chcącego doprowadzić do upadku Gotham. Jest to stosunkowo skromny komiks, skłaniający do wielu przemyśleń.

Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie (DC Powieść graficzna 13+)

„Opowieść o Dicku Graysonie” to kolejny album od DC Comics, który powstał głównie z myślą o nastolatkach, ponieważ traktuje o ich problemach i powolnym wchodzeniu w dorosłość. Tytułowy bohater jest członkiem cyrkowej rodziny, lecz niezbyt dobrze widzi swoją dalszą karierę u jej boku. Dick pewnego razu poznaje uroczą Lucianę, która wprowadziła się niedaleko do nowootwartego Zaginionego Wesołego Miasteczka.

Dick, podobnie jak Harley Quinn w „Pięknej katastrofie”, musi podjąć ważną decyzję, mogącą mieć ogromne przełożenie na jego dalsze życie. Chłopak wybierze swoje marzenia i nową miłość, czy może podąży ścieżką utartą przez rodzinę, kontynuując jej tradycję? Jego decyzja nie jest łatwa, za to lektura tego komiksu jak najbardziej, ponieważ został on napisany w przystępnej i lekkiej formie.

Komiksy DC w lipcu 2022

Liga Sprawiedliwości. Wieczna Zima (Uniwersum DC)

Komiksów powstaje tak wiele, że czasami ciężko jest wskoczyć do jakiejś serii, jeżeli nie zna się wydarzeń ze starszych albumów. Z pomocą przychodzą one-shoty, które zazwyczaj przygotowane są w taki sposób, żeby mogły zapoznać się z nimi osoby nieśledzące na bieżąco wydarzeń z serii poświęconych konkretnym superbohaterom. Właśnie taką opowieścią jest "Wieczna Zima" Andy'ego Lanninga i Rona Marza.

Tym razem członkowie Ligii Sprawiedliwości muszą stawić czoła niejakiemu Królowi Szronu, który powrócił po latach niebytu, aby zemścić się za krzywdy, jakie wyrządzono mu przed laty. Żeby jednak powstrzymać złoczyńcę przed tytułową wieczną zimą, Superman, Wonder Woman, Zielona Latarnia, Batman, Flash i Aquaman muszą liczyć na pomoc dawnych wojowników, którzy już kiedyś mieli do czynienia z antagonistą tego albumu. Tylko, czy Black Adam będzie skłonny do współpracy? Z tym bywa różnie...

"Liga sprawiedliwości. Wieczna zima" to bardzo przyjemny crossover, który nie tylko oferuje prostą, acz ciekawą fabułę, ale na dodatek posiada piękne rysunki Howarda Portera, Marco Santucciego i kilku innych rysowników. Jest to idealna opowieść na dwa wieczory dla fanów superbohaterów DC.

DC Liga Super-Pets. Wielka psota (DC powieść graficzna dla dzieci)

Nie da się ukryć, że większość komiksów superbohaterskich nie jest przeznaczonych dla najmłodszych odbiorców ze względu na dosyć dosadną brutalność oraz poruszaną tematykę. Na szczęście w Polsce zadebiutował ciekawy album „DC Liga Super-Pets. Wielka psota”, który został w pełni przygotowany z myślą o dzieciach. Format komiksu jest o wiele mniejszy, dzięki czemu idealnie pasuje do mniejszych dłoni.

Fabuła została przygotowana w taki sposób, żeby nie była zbyt przekombinowana (ale nie jest przy tym głupia!), a do tego zawiera treści dostosowane do młodszych czytelników. W „Wielkiej psocie” członkowie Ligi Sprawiedliwości wpadają w pułapkę Mistera Mxyzptlka i jedynymi istotami, które mogą ich uratować jest ekipa Super-Pets składająca się ze zwierzaków obdarowanych nadnaturalnymi zdolnościami. Całość jest zabawna i przyjemna w odbiorze, zwłaszcza pod względem oprawy wizualnej, za którą odpowiada Bobby Timony.

Batman Knightfall. Upadek Mrocznego Rycerza – tom 2 (Uniwersum DC)

W kwietniu tego roku do sprzedaży trafił pierwszy tom „Knightfalla”, który rozpoczął nowy cykl wydawniczy Egmontu. Rodzimy wydawca postanowił kontynuować tę serię, dzięki czemu w sprzedaży jest już dostępny kolejny potężny album, który tym razem oferuje prawie sześćset stron!

W dalszym ciągu mamy do czynienia z najbardziej kultowymi historiami Douga Moencha, Chucka Dixona i Alana Granta, stanowiącymi najważniejsze filary dla kanonu Batmana. To właśnie m.in. tymi komiksami inspirował się Christopher Nolan podczas prac nad filmem „Mroczny Rycerz powstaje”, gdzie tytułowy bohater musiał stawić czoła potężnemu Bane’owi. Jeśli więc chcecie poznać oryginalną opowieść, w której złoczyńca łamie kręgosłup Bruce’owi Wayne’owi, to koniecznie powinniście przeczytać drugi tom „Batman Knightfall”.

DCEased. Martwa Planeta (Uniwersum DC)

„Martwa Planeta” to zwieńczenie dobrze ocenianej serii DCEased, w której superbohaterowie musieli mierzyć się z epidemią antyżycia przemieniającej ludzie w żywe trupy. W ostatnim albumie śledzimy losy nowych członków Ligi Sprawiedliwości, którzy powrócili z Ziemi-2 na swoją dawną planetę, żeby sprawdzić, czy ponownie może narodzić się na niej życie. Jest mrocznie i brutalnie! Tom Taylor znowu nie zawiódł swoich fanów.

Sandman. Refleksje i przypowieści – tom 6 (Uniwersum Sandman)

Live action "Sandman" okazał się być dużym sukcesem, co wydawało się rzeczą wręcz niemożliwą do osiągnięcia. Materiał źródłowy Neila Gaimana jest pod wieloma względami wyjątkowy i oryginalny, dlatego tym większe uznanie dla twórców serialu, że sprostali tam trudnemu zadaniu.

Gdybyście jednak chcieli poznać oryginalną historię, to w Polsce od jakiegoś czasu wydawana jest na nowo cała seria komiksów z Sandmanem, które doczekały się eleganckiego wydania w twardej oprawie. Każdy z albumów to pozycja obowiązkowa dla miłośników opowieści obrazkowych i fanów dobrej literatury. W lipcu zadebiutował szósty tom „Refleksje i przypowieści”, natomiast cała kolekcja ma liczyć dziesięć albumów.

DC Comics - premiery w czerwcu 2022

Flash. Meta – tom 15 (DC Odrodzenie)

Wszystko musi kiedyś się skończyć i właśnie tak jest w przypadku komiksów o Flashu od scenarzysty Joshuy Williamsona. Jak sama nazwa wskazuje, tytułowy bohater w końcu dociera do „mety” swojej opowieści, lecz zanim zazna spokój (czy aby na pewno?), musi najpierw zmierzyć się jeszcze raz z odwiecznym wrogiem – Odwróconym Flashem. Złoczyńca nie działa jednak sam, tylko tworzy grupkę przestępców, określających się mianem Legionu Zooma.

W skład złowieszczej ekipy wchodzą tacy przeciwnicy Barry’ego Allena, jak Kapitan Chłód, Goryl Grodd, Turtle oraz Trickster. Odwrócony Flash chce z ich pomocą pokonać Szkarłatnego Sprintera, jednocześnie przejmując jego tożsamość i dotychczasowe życie. Jak na finał przystało, nie obyło się bez odrobiny dramaturgii i bardzo dobrze narysowanych scen walki.

Batman Detective Comics. Droga do zagłady – tom 6 (Uniwersum DC)

W czerwcu nie tylko Flash dobiegł do mety, ale także zakończył się cykl “Batman Detective Comics”. Album „Droga do zagłady”, autorstwa Petera J. Tomasiego, traktuje m.in. o mieszkańcach Gotham City, którzy coraz bardziej odwracają się od samozwańczych stróżów prawa, ponieważ widzą, że częściej prowadzi to do większych tragedii, niż ratunku. Batman nie tylko musi mierzyć się z opinią publiczną, ale ponadto na jego drodze staje nowy przeciwnik, znany jako Zwierciadło.

Złoczyńca wykorzystuje atmosferę panującą w mieście do swoich niecnych celów, zachęcając mieszkańców do wszczęcia zamieszek. A żeby jeszcze bardziej namieszać w tej opowieści, scenarzysta zdecydował się na dorzucenie do swojej historii Husha, który ponownie dosyć mocno zachodzi za skórę Bruce’owi Wayne’owi.

Batman. Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn (DC Black Label)

Harley Quinn to niezwykle barwna postać, której popularność cały czas rośnie. Bohaterka nie tylko doczekała się własnego filmu kinowego, ale na platformie HBO Max dostępny jest również serial animowany z jej udziałem, a do tego DC regularnie przygotowuje komiksy poświęcone tej postaci. W „Batman. Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn” śledzimy losy tytułowej kobiety, która po śmierci Jokera porzuciła życie przestępczyni i skupiła się na roli matki.

Niestety w Gotham pojawiło się nowe zagrożenie, a Bruce Wayne jest tymczasowo niedyspozycyjny, dlatego protagonistka musi wziąć sprawy w swoje ręce. Harley, razem z pewnym agentem FBI, próbuje rozwiązać tajemnicę kryjącą się za makabrycznymi zbrodniami na terenie miasta. Za scenariusz odpowiada pisarka Katana Collins.

Niewidzialni. Księga pierwsza (DC Black Label)

Grant Morrisson to prawdziwa legenda wśród artystów ze świata komiksów. To właśnie od odpowiada za jedną z lepszych serii o Supermanie, a ponadto ma na swoim koncie również kilka innych cenionych przez czytelników serii, jak „Doom Patrol”, „Animal Man”, czy właśnie cykl „The Invicibles”, który w 2022 roku doczekał się nowego polskiego wydania.

Księga pierwsza „Niewidzialnych” to niezwykle wciągający komiks opowiadający o losach młodego chłopaka przebywającego w tajemniczym i niebezpiecznym ośrodku resocjalizacyjnym. Na pomoc głównemu bohaterowi przybywa pewien mężczyzna, który wkręca go w szeregi tytułowych Niewidzialnych, walczących z maszkarami pochodzącymi z innego wymiaru.

Komiksy DC w maju 2022

Joker/Harley. Zabójczy umysł (DC Black Label)

"Zabójczy umysł" to niezwykle mroczny komiks, w którym Joker pełni role seryjnego zabójcy, zaś Harley została profilerką i psychiatrą sądowym. W tym przypadku zdecydowanie nie mamy do czynienia z typową superbohaterska opowieścią, tylko pozycją przypominającą bardziej film "Siedem" Davida Finchera. Jeżeli szukacie w komiksach czegoś nietypowego, to właśnie znaleźliście! Album wyróżnia się także bardzo oryginalną warstwą graficzną, która momentami wygląda, jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwymi zdjęciami przerobionymi na kadry komiksu

Superman Action Comics. Ród Kentów – tom 5 (Uniwersum DC)

Brian Michael Bendis przez lata rozwijał komiksowe uniwersum Marvela, a od jakiegoś czasu współpracuje również z DC Comics. Tak ceniony artysta musiał wziąć pod swoje skrzydła jednego z wazniejszych superbohaterów w historii popkultury. "Ród Kentów" to ostatni tom opowieści o Supermanie i jego rodzie, który musi współpracować, żeby powstrzymać potężne zagrożenie z innego wymiaru. Album pokazuje, że siła Clakra Kenta nie tylko drzemie w jego super mocach, ale przede wszystkim wynika z więzi, jaką ma z członkami swojej rodziny.

Kwiecień 2022 - co od DC?

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok drugi – tom 2 (Uniwersum DC)

Komiks Toma Taylora to doskonała pozycja dla fanów serii gier Injustice od studia NetherRealm. Co prawda tutaj historia potoczyła się w nieco inny sposób, lecz w dalszym ciągu mamy do czynienia z fabułą, w której Superman stał się agresywnym tyranem, po tym jak Joker doprowadził do śmierci Lois Lane.

„Rok drugi” to kontynuacja opowieści o zażartym konflikcie pomiędzy członkami Ligii Sprawiedliwości. Clark Kent w dalszym ciągu zwalcza siły ruchu oporu zapoczątkowanego przez Batmana, jednocześnie wchodząc w zażarty konflikt z Korpusem Zielonych Latarni, próbując uzyskać od nich odpowiedź, dlaczego nie ochronili planety Krypton przez zagładą.

Batman Death Metal – tom 4 (Uniwersum DC)

Kilkutomowa saga Metal w końcu doczekała się swojego zwieńczenia. Czwarty tom „Batman Death Metal” to prawdziwa jazda bez trzymanki po multiwersach, dlatego czytelnicy mogą spodziewać się wystąpienia różnych wersji uwielbianych postaci. Najmroczniejszy Rycerz zebrał wystarczająco dużo antykryzysu, przez co może doprowadzić do nieodwracalnych zmian na wszystkich znanych światach.

Superbohaterowie nie mogą oczywiście na to pozwolić, co sprowadza się do wielu widowiskowych, wręcz epickich, scen walki. Album przepełniony jest akcją, która dodatkowo wybrzmiewa za sprawą świetnie zrealizowanych ilustracji przygotowanych przez cały zespół rysowników współpracujących z DC Comics.

Batman Knightfall: Prolog – tom 1 (Uniwersum DC)

Jeżeli lubicie klasyczne historie o superbohaterach, to bez zastanowienia powinnyście sięgnąć po album „Batman Knightfall: Prolog”. Komiks zawiera prawie siedemset stron i składa się z opowieści przedstawionych oryginalnie w latach 90.ubiegłego wieku.

To właśnie tutaj możecie zaobserwować początki Bane’a oraz Azraela, a także zobaczyć, jak szkodliwe dla Mrocznego Rycerza było zażycie środka znanego jako Venom. Ilustracje Joe Quesady i innych rysowników bronią się do dzisiaj, tak samo jak fantastyczny scenariusz, który zdecydowanie nie traktuje pobłażliwie głównego bohatera. To bardzo ważna pozycja dla fanów DC, obok której nie możecie przejść obojętnie.

Batman. Opowieści o duchach – tom 3 (Uniwersum DC)

„Opowieści o duchach” to propozycja komiksu dla osób, które chcą być w miarę na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się u Mrocznego Rycerza. Główny bohater próbuje w dalszym ciągu dojść do siebie po wojnie wywołanej przez Jokera, zastanawiając się przy tym, czy samotna obrona Gotham City ma rację bytu. Jednocześnie na scenę wkracza nowy superłotr, znany jako Ghost-Maker. Jak nietrudno się domyślić, Batman ponownie zostanie wystawiony na próbę. Tylko, czy tym razem poradzi sobie z wyzwaniem?

Łasuch. Powrót (DC Black Label)

W tym przypadku nie mamy do czynienia z komiksem superbohaterskim, tylko kontynuacją cenionej historii o chłopcu będącym hybrydą człowieka z jelonkiem. Akcja „Powrotu” rozgrywa się na wiele lat po wydarzeniach z oryginału i tak naprawdę nie trzeba znać starszych tomów (aczkolwiek warto), żeby połapać się w opowieści przygotowanej przez Jeffa Lemire’a.

W tym tomie Gus wychowuje się w dziwnej społeczności zamieszkującej podziemia. Główny bohater zaczyna podejrzewać jednak, że coś jest nie tak, a jego opiekun nie do końca bywa z nim szczery. Nowy „Łasuch” bywa brutalny, lecz to niezwykle baśniowa opowieść o chłopcu, który po prostu chce zaznać szczęścia.

DC w Polsce - marzec 2022

Supergirl. Jak być super (DC Powieść graficzna 13+)

Komiksy DC często utożsamiane są z poważniejszą tematykę, dlatego Egmont zadbał o to, żeby w Polsce dostępne były również historie skierowane bardziej w stronę młodszego odbiorcy. Dobrym wyborem dla nastolatków jest opowieść o Supergirl, która nie tylko musi mierzyć się ze swoimi mocami, ale także z problemami młodych ludzi, wchodzących w wiek dojrzewania.

DCEased. Nadzieja na końcu świata (Uniwersum DC)

Tajemnicze antyżycie zdążyło zainfekować już ponad miliard ludzi na całym świecie. Superman i Wonder Woman próbują za wszelką cenę ocalić resztę mieszkańców Ziemi przed całkowitą apokalipsą. Komiks z serii „DCEased” to niezwykle poruszająca pozycja, określana mianem jednej z najmroczniejszych w bibliotece DC Comics.

Batman Death Metal – tom 3 (Uniwersum DC)

Batman Metal to prawdziwa jazda bez trzymanki, w której czytelnicy są świadkami zmagań kilku popularnych sueprbohaterów z mrocznym Batmanem, Który się Śmieje. Jeżeli szukacie w komiksach DC czegoś bardziej oryginalnego, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po ten cykl.

Batman – Ego i inne opowieści (DC Deluxe)

Jak sama nazwa wskazuje, w albumie znalazło się miejsce dla kilku komiksów o tytułowym bohaterze, które łączy również ten sam autor – Darwyn Cooke. „Batman – Ego i inne opowieści” można polecić fanom Mrocznego Rycerza, chcącym dowiedzieć się, co tak naprawdę siedzi w głowie Bruce’a Wayne’a. Dużą zaletą komiksu jest również różnorodność w stylistyce poszczególnych historii.

Pozostałe komiksy DC z marca:

  • Młodzi Tytani. Beast Boy kocha Raven (DC Powieść graficzna 13+)
  • Sandman Uniwersum. Dom Szeptów – Ananse – tom 2 (DC Black Label)
  • Batman Detective Comics #1027 (Uniwersum DC)

Luty 2022 - komiksy DC

Batman Imposter (DC Black Label)

Dzieło Mattsona Tomlina i Andrea Sorrentina to bardzo dobra propozycja dla osób, które zachwycone filmem „Batman” z Robertem Pattinsonem chciałyby zapoznać się z jakąś pojedynczą historią o tym bohaterze. W „Batman Imposter” mamy do czynienia z jeszcze młodym Brucem Waynem, działającym na terenie Gotham City dopiero od roku. Ten czas wystarczył jednak, żeby inni ludzie zainspirowali się jego działaniami – niestety na ulicach zaczął grasować udawany Gacek, niestroniący od brutalności.

Green Lantern. Ultrawojna – tom 4 (Uniwersum DC)

Zielona Latarnia zdecydowanie nie jest najpopularniejszym superbohaterem wśród polskich odbiorców, dlatego cykl Granta Morrisona jest dobrą okazją, żeby zapoznać się z dokonaniami Hala Jordana. Seria jest stosunkowo tania, dlatego warto też zaopatrzyć się w poprzednie tomy, żeby poznać pełną opowieść o tym kosmicznym wojowniku.


Styczeń 2022

Siedmiu Żołnierzy. Omnibus (DC Odrodzenie)

Wyjątkowy komiks Granta Morrisona opowiadający o postaciach niepowiązanych bezpośrednio z najważniejszymi superbohaterskimi opowieściami ze stajni DC Comics. Album zawiera prawie osiemset stron i opowiada o przygodach takich postaci jak: Lśniący Rycerz, Guardian, Zatanna, Klarion Wiedźmi Chłopiec, Mister Miracle, Bulleteer oraz Frankenstein.

Daphne Byrne (DC Black Label)

Komiks Laury Marks to nie lada gratka dla miłośników horrorów, którzy wolą bardziej mroczne opowieści, niż historie o trykociarzach. W „Daphne Byrne” śledzimy losy tytułowej bohaterki próbującej za wszelką cenę wyzwolić swoją matkę z rąk spirytystów parających się przyzywaniem umarłych dusz.

Pozostałe komiksy DC ze stycznia: 

  • Flash. Era Flasha – tom 14 (DC Odrodzenie)
  • Sandman. Kraina Snów – tom 3 (DC Black Label)

Plany DC Comics na najbliższe miesiące. Zapowiedziane komiksy 2022 roku

Podobnie jak w przypadku komiksów Marvela, firma Egmont z miesiąca na miesiąc informuje o nadchodzących premierach, dlatego nie jestem w stanie przedstawić wam pełnej rozpiski na cały rok. Lista będzie regularnie aktualizowana o nowe opowieści ze stajni DC Comics, a tymczasem zerknijcie na to, co w najbliższym czasie pojawi się na półkach sklepowych.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.