Data modyfikacji:

Gry planszowe dla dzieci. Ranking najlepszych

Szukasz ciekawego i kreatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu przez twoje dzieci? Zamiast bezproduktywnych „pożeraczy czasu” w postaci telewizora lub tabletu podaruj swoim dzieciom ciekawe gry planszowe. Poznajcie nasz subiektywny ranking gier planszowych dla dzieci.

Szukasz prezentu dla dziecka? Odwiedź serwis swiat-rodzicow.pl

Propozycja 6 gier planszowych dla dzieci:

Jaką planszówkę dla dzieci wybrać?

Ze względu na rosnącą popularność gier planszowych dla dzieci, masz do wyboru gry oparte na zapamiętywaniu, spostrzegawczości, kojarzeniu faktów, odkrywaniu, a także takie, których zadaniem jest rozwijanie umiejętności - na przykład związanych z czytaniem lub pisaniem. Warto wspomnieć, że dzięki barwnym szatom graficznym i ciekawym rozwiązaniom fabularnym, gry planszowe dla dzieci nie są nudne i oprócz nauki i rozwoju, sprawiają prawdziwą frajdę.

Przeczytaj również:

6 gier planszowych, które pokocha twoje dziecko

Poniżej znajdziecie naszą propozycję 6 gier planszowych oraz karcianych, które w zależności od osobowości twoich dzieci, mogą przypaść im do gustu.

BYŁO SOBIE ŻYCIE - poznaj swoje ciało

Gra stworzona na podstawie kultowego serialu, o tym samym tytule. W zabawie może uczestniczyć od 2 do 4 graczy. Gra przeznaczona jest oficjalnie dla dzieci od siódmego roku życia, ale zasady zawarte w instrukcji są proste i nie powinny sprawić trudności nawet nieco młodszym graczom. Rozkładając planszę, dzieciom ukazują się 4 układy występujące w organizmie człowieka, zaznaczone odmiennymi kolorami.

Gracze mają szansę stoczyć walkę z wirusami i bakteriami, a także wykorzystać je do stoczenia bitwy, jednocześnie mając szczęście lub pecha. Ponadto mają okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu anatomii człowieka, wybierając łatwe lub trudne pytania. Gra poprzez zabawę pozwala pogłębić wiedzę oraz świadomość dotyczącą wszechobecnych zarazków. Dzięki temu, że gra cieszy się dużym zainteresowaniem, powstały także dodatki: „Byli sobie wynalazcy”, „Byli sobie podróżnicy”, „Był sobie człowiek”.

DOBBLE - jak bardzo spostrzegawczy jesteś?

Gra przeznaczona nawet dla ośmiu małych bystrzaków (od 6 roku życia), którzy potrafią szybko dostrzec pasujące do siebie symbole, spośród wielu innych zamieszczonych na dwóch kartach. Dzięki małemu opakowaniu, gra sprawdzi się idealnie podczas podróży, ponieważ można ją przechować nawet w torebce.

W załączonej instrukcji zamieszczony jest opis 5 sposobów rozgrywki o zróżnicowanym stopniu trudności, co przyczynia się do tego, że Dobble nigdy się nie znudzi. Dodatkowym atutem jest fakt, że mimo iż jest to gra planszowa dla dzieci, bardzo chętnie sięgają po nią także dorośli. Na rynku dostępne są także dodatki, które urozmaicą przebieg gry. Między innymi wersja z cyframi, która będzie dobrą pomocą do wkroczenia w świat matematyki.

 • SUPER FARMER - poznaj wieś
 • Trzeba przyznać, że w obecnych czasach wieś bardzo często bywa zagadką dla dzieci, zwłaszcza dla tych, które wychowują się w dużych miastach. Gra planszowa Super Farmer pozwala na zapoznanie się z tym „obcym światem”. Farmerami może zostać od 2-4 graczy w wieku od 7 lat.

  Głównym zadaniem jest gromadzenie zwierząt hodowlanych oraz powiększanie swojego stada wraz z najlepszym przyjacielem - czyli oczywiście pieskiem. Podczas rozgrywki farmer spotka także utrudnienia, jak na przykład stado lisów. Zwierzęta zdobywamy w sposób losowy, dzięki czemu gra jest nieprzewidywalna, co nie znaczy, że głowa farmera jest zwolniona z myślenia.


 • GRZYBOBRANIE W ZIELONYM GAJU - klasyka dla najmłodszych graczy

  Kto z nas choć raz w dzieciństwie nie zagrał w Grzybobranie? Opisywana gra planszowa wykonana jest z myślą o najmłodszych graczach. Rozkładana trójwymiarowa plansza oraz barwna szata graficzna zachęca młodych uczestników grzybobrania do zdobywania jak największej liczby grzybów (nie licząc muchomorów - rzecz jasna.)

  POTWORY DO SZAFY - przegoń wszystkie potwory do szafy!

  Dzięki prostej mechanice, gra karciana Potwory do szafy przeznaczona jest dla dzieci już od trzeciego roku życia. Gra polega na zapamiętywaniu, dzięki czemu doskonale rozwija tę umiejętność. Każdego potwora schowanego pod łóżkiem może przestraszyć tylko jedna określona zabawka.

  Wsród rozłożonych kart należy zapamiętać jej położenie i wskazać w odpowiednim momencie. Oczywiście podczas rozgrywki na maluchów czekają różne utrudnienia, niemniej gra (mimo tego, że dotyczy potworów pod łóżkiem) dostarcza dużo uśmiechu i dobrej zabawy. Dodatkowym atutem jest tryb gry - kooperacyjny, który uczy pracy w zespole i zapobiega ewentualnej niezdrowej konkurencji między uczestnikami. „Potworze wracaj do szafy”!

  Bazyliszek to gra dla dzieci (2-5 graczy) w wieku od 6 roku życia. Już na początku warto wspomnieć o pięknej oprawie graficznej Bazyliszka. Do dyspozycji graczy jest plansza przy pomocy której wyłoni się zwycięzca. W zestawie znajduje się też 90 kart przedstawiających lochy oraz ich lustrzane odbicia.

  Czemu akurat lustro? Jest to skuteczna broń przeciwko bazyliszkowi! Gracze w ułamku sekundy muszą zadecydować czy wybrana przez nich karta jest odbiciem jednej z już posiadanych kart, czy przekazać ją innym graczom. Każda odpowiednio dobrana kara to 5 punktów! A co jeśli zajdzie pomyłka? Wtedy należy stoczyć walkę z bazyliszkiem, co skutkuje utratą wszystkich punktów.

  Ćwiczenie pamięci, adrenalina związana z ograniczonym czasem i skutkiem podjętych decyzji - to przepis na idealną grę planszową dla dzieci.

  Autor: Oliwia Mazurek