Data modyfikacji:

Gry planszowe – nowości 2021

Szukasz zachwycających nowości na rynku gier planszowych? Dobra planszówka to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu we dwoje, z rodziną oraz na imprezach. Po jakie gry planszowe z 2021 roku warto sięgnąć? Sprawdź nasz przegląd najciekawszych nowości!

gry planszowe 2020

Gry planszowe 2021 – najciekawsze nowości

Gry planszowe to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Nadają się zarówno na wspólne wieczory we dwoje, jak i na imprezy czy spotkania rodzinne. To mit, że planszówki przeznaczone są głównie dla dzieci. Na rynku znaleźć można mnóstwo ciekawych tytułów przeznaczonych dla dorosłych i nastolatków. Po jakie z nich warto sięgnąć? Sprawdź nasz przegląd gier planszowych – nowości z 2021 roku!

Cooper Island

Cooper Island to ciekawa gra strategiczna, w której gracze wcielają się w “właścicieli” małych wysepek. Użytkownicy zabawy zaczynają od rozbudowy niewielkiego portu, a następnie muszą dbać o rozwój swoich terenów, zdobywanie surowców oraz zwiększanie wpływów.

Rozgrywka została podzielona na trzy fazy, w trakcie których gracze rozdysponowują płytkami wyspy, poszerzając swój teren, zlecają prace robotnikom, a także stawiają nowe budynki bądź usuwają z planszy ruiny. Do ukończenia gry potrzeba niekiedy nawet dwóch godzin, co tylko pokazuje, z jak rozbudowaną pozycją mamy do czynienia.

 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas rozgrywki: 60-120 minut

Smartphone Inc.

Każdy z nas posiada smartfona, ale nie każdy wie, jak wygląda ich produkcja oraz jak bardzo jest to skomplikowany rynek. W grze ekonomicznej Smartphone Inc. gracze mają możliwość przejęcia kontroli nad firmą specjalizującą się w tworzeniu nowych telefonów.

Podczas zabawy nie tylko trzeba zadbać o badania nad nowymi technologiami, ale także ekspansję na nowe rejony geograficzne, wybór rynków zbytu produktów oraz całą masę innych, istotnych w tym biznesie elementów. Planszówka została stworzona w taki sposób, że można w nią grać w pojedynkę. Co więcej, polskie wydanie posiada w zestawie dodatek o nazwie Aktualizacja 1.1.

 • Liczba graczy: 1-4
 • Czas rozgrywki: 45-90 minut

X-Men: Bunt Mutantów

Komiksy superbohaterskie to niezwykle wdzięczny temat na stworzenie ciekawej gry planszowej. Tym razem do sprzedaży trafiła produkcja dedykowana miłośnikom mutantów ze stajni Marvela. X-Men: Bunt Mutantów to gra przygodowa, w której gracze nie rywalizują ze sobą, tylko muszą współpracować w celu pokonania wrogów Xaviera i jego podopiecznych.

Rozgrywka nie ma ustalonej jednej, spójnej fabuły, dzięki czemu można grać w nią wielokrotnie, za każdym razem przeżywając trochę inne scenariusze. Mechanika gry została oparta o rzuty specjalnymi kośćmi. Pozycja obowiązkowa dla fanów Marvela!

 • Liczba graczy: 1-6
 • Czas rozgrywki: 60-120 minut

Mezo

Choć tytuł może to delikatnie sugerować, to jednak nie chodzi o grę planszową poświęconą jednemu z polskich muzyków. Zamiast tego, producenci postanowili zabrać nas w podróż do dawnych czasów, w głąb mitologii Majów. Gracze sterują potężnymi bogami oraz zwykłymi ludźmi, którzy im służą.

Zadanie uczestników zabawy polega na przejęciu kontroli w danym regionie poprzez okazanie największej Siły. Gra Mezo nie tylko gwarantuje wciągającą rozgrywkę nawet na dwie godziny, ale także oferuje przepiękne wykonanie – w pudełku, oprócz planszy, znajdziecie bardzo ładnie wykonane figurki bogów i nie tylko.

 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas rozgrywki: 90-120 minut

Pandemic Legacy: Sezon 0

Pandemia to dosyć aktualny temat, z którym nie rozstaniemy się jeszcze przez jakiś czas. Na szczęście planszówka Pandemic Legacy nie ma nic wspólnego z koronawirusem, ponieważ akcja gry osadzona została w 1962 roku, w samym środku Zimnej Wojny. Fabuła kręci się wokół broni biologicznej opracowanej przez naukowców ze Związku Radzieckiego.

Tylko zrekrutowani przez CIA absolwenci medycyny są w stanie znaleźć sposób na rozpoznanie tajemniczego patogenu. Dużym atutem Pandemic Legacy: Sezon 0 jest rozbudowana rozgrywka oraz wysoka jakość wykonania. Wszystkie elementy znajdujące się w zestawie idealnie odzwierciedlają przedmioty pochodzące z tamtej epoki.

 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas rozgrywki: około 60 minut

Najlepsze gry planszowe z poprzednich lat

Poniżej znajdziecie tez propozycje nieco starszych planszówek, w które także zdecydowanie powinniście zagrać.

Azul: Letni Pawilon

Nasze zestawienie nowości na rynku gier planszowych otwiera „Letni Pawilon” – trzecia część bestsellerowego „Azula”. Podczas rozgrywki uczestnicy wcielają się w rolę rzemieślników budujących mozaiki z kolorowych, ceramicznych płytek. W tej edycji gracze tworzą tytułowy Letni Pawilon – królewską rezydencję z XVIII-wiecznej Portugalii, która tak naprawdę nigdy nie powstała…
 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas rozgrywki: 30-45 minut

Everdell

„Everdell” to wspaniała, bogata gra planszowa z 2020 roku, na którą czekało wiele osób. W tajemniczej, leśnej krainie rozwija się cywilizacja dzikich zwierząt. Uczestnicy wcielają się w lidera grupy, której zadaniem jest tworzenie budowli i poznawanie nowych stworzonek. Gra oparta jest o mechanikę przydzielania pracowników. Jej piękna szata graficzna zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.
 • Liczba graczy: 1-4
 • Czas rozgrywki: 40-80 minut

Dylematy 2

„Dylematy 2” to druga część bestsellerowej gry imprezowej, która prowokuje, skłania do myślenia oraz burzliwych dyskusji w gronie przyjaciół. Zawiera aż 165 kart z opisami dylematów moralnych, z których każdy ma tylko dwa możliwe rozwiązania. Gracze decydują, co zrobiliby w danej sytuacji, a jeden z nich zgaduje, co wybierze większość i zdobywa za to punkty. Gwarantujemy, że ta gra rozkręci każdą imprezę!
 • Liczba graczy: 4-15
 • Czas rozgrywki: od 30 minut

Nowy wspaniały świat

Kolejną pozycją w naszym zestawieniu gier planszowych jest „Nowy wspaniały świat”. Wyróżnia się dystopijnym klimatem oraz ciekawą mechaniką. Podczas rozgrywki uczestnicy budują nowe imperia, wykorzystując swoje umiejętności ekonomiczne oraz polityczne. Kto zawładnie światem? Sięgnij po tę niezwykle ciekawą grę i przekonaj się sam!
 • Liczba graczy: 1-5
 • Czas rozgrywki: ok. 45 minut

Boarding

„Boarding” to przyjemna gra dla dzieci i dorosłych, w której uczestnicy mają za zadanie rozmieścić pasażerów w samolocie. Gracze muszą wziąć pod uwagę oczekiwania poszczególnych osób – dzieci muszą siedzieć obok dorosłych, a inni bardzo chcą zająć miejsce przy korytarzu... Można nawet wyprosić kogoś z pokładu!
 • Liczba graczy: 1-4
 • Czas rozgrywki: ok. 30 minut

Yokai

Kochasz gry planszowe w magicznych klimatach? Sięgnij po „Yokai” – wspaniałą grę kooperacyjną, w której uczestnicy muszą okiełznać tajemnicze duchy. Wymiana informacji między graczami jest ograniczona do kart podpowiedzi, a na połączenie wszystkich Yokai mają zaledwie kilkanaście ruchów. Gra nadaje się również dla par.
 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas rozgrywki: ok. 20 minut

Londyn

„Londyn” to kolejna gra planszowa z 2020 roku, na którą czekało wielu miłośników dobrych planszówek. Akcja toczy się w XVII-wiecznej Anglii, w czasie, gdy wielki pożar strawił większość stolicy. Uczestnicy wcielają się w rolę architektów, których zadaniem jest przywrócenie Londynowi dawnej świetności. Wznoszenie budowli, zarządzanie finansami, radzenie sobie z nastrojami mieszkańców – z tym wszystkim musisz poradzić sobie podczas rozgrywki.
 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas rozgrywki: 60-90 minut