Data modyfikacji:

Najlepsze imprezowe gry. Planszowe i karciane gry towarzyskie

Szukacie sposobu na umilenie sobie spotkania ze znajomymi? W takim razie powinniście spróbować z grami imprezowymi, które rozkręcą każdą nudną domówkę. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom na imprezę dla kilku osób. Dobra zabawa gwarantowana!
gry imprezowe
Gry imprezowe były dobierane na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl oraz moich własnych preferencji. Zostały sprawdzone podczas niejednego spotkania ze znajomymi i w każdym przypadku spełniły swoją funkcję.

Imprezowe gry planszowe i karciane, które warto kupić:

  • Taboo
  • Party Time
  • Jenga
  • 5 sekund
  • Alias. Kobiety vs mężczyźni
  • Czółko
  • Memy: imprezowa gra karciana
  • Uwaga, spoiler
  • Czarne historie
  • Imprezowa ruletka
  • Fluxx
  • Munchkin
  • Sabotażysta
  • Dixit
  • Jungle Speed
  • Koncept
  • Dobble

Taboo

Taboo to kultowa gra Hasbro, która od wielu lat gra pierwsze skrzypce na spotkaniach towarzyskich. Rozgrywka polega na odgadywaniu prostych haseł związanych z życiem codziennym. Utrudnieniem jest natomiast opowiadanie o danej rzeczy bez używania konkretnych słów zakazanych przez twórców gry.

W ten sposób uczestnicy zabawy muszą kombinować na różne sposoby, żeby mówić o danych przedmiotach lub czynnościach bez wypowiadania zwrotów z nimi powiązanych. Może nie jest to najtrudniejsza gra na świecie, ale uciekający czas sprawia, że wcale nie jest też taka prosta. A ile daje frajdy!

Party Time

Party Time to sprytne połączenie gry planszowej z karcianą. Osoby biorące udział w grze przesuwają pionkami po mało skomplikowanej planszy, a następnie losują jedną z kart przypisaną do danego pola. Twórcy podzielili karty na kilka kategorii, które wymagają od uczestników innych aktywności.

W niektórych przypadkach trzeba tworzyć rymy, a w innych wypowiadać jak najwięcej wyrazów zaczynających się na tę samą literę. Party Time zachęca także do aktywności fizycznej, ponieważ niektóre kategorie zmuszają do pokazania swoim ciałem zwierząt lub zawodów.

Jenga

Na pierwszy rzut oka Jenga nie wydaje się być szczególnie interesująca. To są oczywiście tylko pozory, ponieważ wystarczy ułożyć wieżę i spróbować wyciągnąć pierwszy klocek, tak aby jej nie przewrócić.

Żeby wygrać w Jendze nie tylko trzeba cechować się zręcznością, ale także warto posiadać zmysł taktyczny. Prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero wtedy, gdy do akcji wejdzie alkohol. Oczywiście z takiego sposobu na spędzenie czasu ze znajomymi przy tej grze mogą korzystać wyłącznie dorośli!

5 sekund

5 sekund to mało czy dużo? Czasami to cała wieczność, ale nie w przypadku tej gry imprezowej. Firma Trefl przygotowała ciekawy produkt, którego rozgrywka polega na udzieleniu trzech poprawnych odpowiedzi w ciągu tytułowych pięciu sekund.

W zestawie dołączony jest specjalny spiralny czasomierz, który pokazuje graczom jak mało czasu zostało mu do końca jego rundy. Zadanie wydaje się być banalnie proste, ale zapewniam, że takie nie jest. Wielokrotnie złapiecie się na tym, że przez presję czasu nie będziecie w stanie odpowiedzieć na najprostsze pytania.

Alias. Kobiety vs mężczyźni

Wydaje wam się, że wiecie wszystko o kobietach? A może znacie sekrety facetów? Gra imprezowa Alias. Kobiety vs mężczyźni dokładnie sprawdzi waszą wiedzę. Żeby rozgrywka miała sens, na domówce powinno być jak najwięcej przedstawicieli obu płci. W trakcie zabawy trzeba w ograniczonym czasie wyjaśniać pojęcia związane z płcią przeciwną w taki sposób, żeby kobiety lub mężczyźni mogli zaakceptować daną wypowiedź.

Czółko

Zabawa rozkręca się zbyt wolno, a wy nie wiecie jak podkręcić jej tempo? Koniecznie w takiej sytuacji sięgnijcie po jedną z najlepszych gier na imprezę, jaką bez wątpienia jest Czółko. Zaletą tej produkcji jest jej prostota, co ma ogromne znaczenie podczas gry z kilkoma osobami.

Dzięki temu nie musicie tłumaczyć skomplikowanych zasad, bo te ograniczają się do jednego zdania. Gracz przykłada kartę z hasłem do czoła, a następnie zadaje pytania innych uczestnikom zabawy, którzy poprzez odpowiadanie twierdząco lub przecząco popychają go ku odpowiedzi.

Memy: imprezowa gra karciana

Przeglądając internet na komputerze lub smartfonie z pewnością każdego dnia natrafiacie na kolejną porcję zabawnych (lub nie) memów. A co powiecie na to, żeby samemu stworzyć śmieszne grafiki, które poprawią humor innym osobom?

W grze przygotowanej przez firmę Kojar macie taką możliwość. W zestawie znajdziecie trzydzieści kart ze zdjęciami, do których musicie dopasować najbardziej trafne karty odpowiedzi. Tych jest ponad dwieście, dlatego macie w czym wybierać.

Uwaga, spoiler

W czasach mediów społecznościowych najlepiej jak najszybciej obejrzeć wyczekiwany film lub serial. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś zdradzi wam ważny wątek fabularny. W grze Uwaga, spoiler użytkownicy nie mogą jednak ujawniać istotnych informacji dotyczących omawianych produkcji.

Zamiast tego muszą zaprezentować film lub serial w taki sposób, żeby uniknąć spoilerów. Zadaniem pozostałych graczy jest zgadnięcie, o jaki tytuł chodzi.

Czarne historie

Kto powiedział, że gry imprezowe muszą być wyłącznie nastawione na niekontrolowane salwy śmiechu? Czarne historie stawiają bardziej na mroczny klimat, rodem z kryminałów. Mistrz gry podsuwa uczestnikom zabawy zbrodniczą opowiastkę, a reszta musi odkryć tajemnicę, jaką w sobie kryje.

Imprezowa ruletka

Granie w kasynie bywa niebezpieczne i zgubne. Zamiast chodzić do jakichś podejrzanych lokali, zostańcie lepiej w domu, żeby uchrońcie swoje ciężko zarobione pieniądze. Żetony zastąpcie kieliszkami wypełnionymi wodą ognistą i ruszajcie do zabawy. Uważajcie tylko, żebyście byli w stanie dotrwać do końca imprezy!

Dobble

Dobble jest prostą grą premiującą spostrzegawczość. Musisz jak najszybciej znaleźć wśród swoich kart symbol odpowiadający karcie znajdującej się na środku stołu. Jeśli masz taki, nazywasz go i odkładasz kartę na wierzch.

Teraz symbole z twojej karty są poszukiwane przez innych graczy. Kto pierwszy pozbędzie się kart, ten wygrywa. Rozgrywka w Dobble jest głośna, gracze przekrzykują się usiłując nazwać symbole i szybko przeglądają swoje karty w poszukiwaniu podobnych. Aby było trudniej, niekiedy symbole są różnych rozmiarów albo odwrócone.

Koncept

Chyba każdy z nas grał w kalambury. Czy to podczas zastępstwa w szkole, czy na kolonii. Koncept to rozwinięcie tej idei. Gracze w parach, po kolei wybierają jedno hasło z dziewięciu proponowanych. Następnie za pomocą specjalnych znaczników ustawiają podpowiedzi na dedykowanej planszy pełnej symboli.

O ile opisanie w ten sposób żyrafy to łatwizna, to już np. William Wallace, czy niektóre przysłowia przysparzają wielu problemów i są źródłem salw śmiechu, gdy gracze usiłują podążać za karkołomnymi podpowiedziami.


Jungle Speed

Kto szybszy, ten lepszy! Tak w jednym zdaniu można opisać rozgrywkę w Jungle Speed. Wymagana jest spostrzegawczość i szybkość w chwytaniu drewnianego totemu. W kolejności gracze odsłaniają po jednej ze swoich kart. Jeśli w którymś momencie na stole znajdują się odkryte dwa takie same symbole, gracze przed którymi te symbole się znajdują, muszą chwycić totem.

Ten, któremu się nie uda, zbiera swoje karty oraz te szybszego przeciwnika. Jeszcze gorzej ma gracz, który chwyci za totem w niewłaściwym momencie - wtedy zdobywa karty wszystkich graczy. Nie muszę chyba dodawać, że symbole na kartach są bardzo do siebie podobne, a wygrywa osoba, która pozbędzie się wszystkich swoich kart? Jeszcze jedno - uważajcie podczas gry z paniami o długich, zadbanych paznokciach. Autor tych słów dobrze pamięta czasy, gdy walki o totem bywały naprawdę krwawe ...

Dixit

Po kilku niesamowicie szybkich grach, czas na coś spokojniejszego. Dixit to dość dziwna gra, opierająca się na skojarzeniach. Każdy z graczy otrzymuje kilka kart z pięknymi, baśniowymi ilustracjami. W kolejności przyjmują oni rolę bajarza. Podają skojarzenie wiążące się z wybranym obrazem, następnie pozostali gracze dobierają obraz, który ich zdaniem pasuje najlepiej do stwierdzenia bajarza.

Następnie obrazy są odkrywane i każdy z graczy, w tajemnicy przed innymi, głosuje na obraz, który najlepiej pasował do skojarzenia. Jeśli wszyscy wybrali obraz bajarza, nie otrzymuje on punktów. Jeśli nikt nie trafił w jego skojarzenie jest podobnie. Punkty otrzymują wszyscy, których obrazy otrzymały głosy. Dixit to kapitalna zabawa dla całej rodziny, a skojarzenia potrafią niekiedy być mocno abstrakcyjne. Śliczne ilustracje dopełniają przyjemności rozgrywki.


Sabotażysta

Krasnoludy założyły nowy szyb, w nadziei na dokopanie się do najcenniejszego z kruszców - złota. Jednak nasi dzielni brodacze nie wiedzą jeszcze, że wśród nich znalazło się kilku sabotażystów.

Gra karciana stawia na umiejętność czytania innych graczy, blefowania i współpracy w grupie. W skrócie: gracze na początku każdej kolejki otrzymują losową kartę roli - kopacza lub sabotażysty.

Przydział ról pozostaje tajemnicą aż do końca gry, kopacze robią wszystko, by utworzyć tunel do upragnionego celu, zaś sabotażyści im w tym przeszkadzają. Mniej lub bardziej perfidnie. Sabotażystę charakteryzuje świetna, niedługa rozgrywka i emocje, szczególnie gdy sabotażyści niszczą misterny plan o włos od upragnionego przez wszystkich złota.

Munchkin

Kiedy spotykasz się ze znajomymi, aby rozegrać kolejną sesję RPG, ale wszyscy raczej mają ochotę siekać potwory i zgarniać złoto, lepiej sięgnąć po Munchkina.

Jeśli zaś twoi znajomi nie są fanami szeroko rozumianej fantastyki, ale trafiają do nich parodie tych klimatów, to również któraś z odsłon Munchkina powinna przypaść Wam do gustu. Ta zabawna karcianka, to wyśmienita gra na kilka godzin.

Gracze rywalizują tu o zdobycie jak najlepszego sprzętu, ubicie jak najmocniejszych potworów i zdobycie wymarzonego 10. poziomu. Wszystko podlane sosem lekkiego naśmiewania się ze znanych motywów fantasy, RPG oraz ostrą, bezpardonową rywalizacją

Fluxx

Ta niesamowicie regrywalna, prosta karcianka ma dwie podstawowe zasady: weź jedną kartę i zagraj jedną kartę. To wszystko. Karty są rozmaite, a większość z nich dodaje lub zmienia zasady gry, tak że nigdy nie można być pewnym, czy kiedy przyjdzie nasza kolej, będziemy grać wciąż według tych samych zasad.

Dodatkowo warunki zwycięstwa są również zmienne i trzeba być czujnym, aby nie przegapić swojego zwycięstwa. Rozgrywka we Fluxxa potrafi trwać od kilkunastu minut do kilku godzin, ale zawsze dostarcza dużo śmiechu.

Grupy mające szczególne upodobania mogą wybrać Fluxxa w konkretnej tematyce, od Monty Pythona, przez Cartoon Network aż po Batmana czy Firefly.


Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.