Marvel Entertainment, Inc. oraz DC Comics, Inc. to dwie wielkie amerykańskie korporacje, które zyskały popularność za sprawą komiksów superbohaterskich. Współcześnie nie pełnią wyłącznie roli wydawnictw, ale zajmują się również (we współpracy z innymi podmiotami) produkcją filmów, seriali i gier wideo. W tym tekście przyjrzę się najpopularniejszym dziełom obu firm z różnych rejonów popkultury.
Każde z wydawnictw w ciągu wielu lat swojej działalności stworzyło całą masę superbohaterów oraz superzłoczyńców, lecz jedynie garstka z nich może pochwalić się ogromną popularnością na całym świecie. Wraz z popularnością filmów trochę się to zmieniło, jednakże nadal można wymienić zaledwie kilka postaci, które są cały czas rozwijane przez twórców, tworzy się o nich najwięcej różnych dzieł i rozpoznają je osoby nieinteresujące się tą tematyką. Mowa o tzw. ikonach popkultury.
W przypadku Marvela zdecydowanie najbardziej cenionym superbohaterem jest Spider-Man, z którym zdecydowanie najłatwiej można się utożsamić. Głównie dlatego, że w większości przypadków mamy do czynienia z nastoletnim chłopakiem, mającym podobne problemy, co jego rówieśnicy. Gdy Peter Parker nie przywdziewa maski, musi dbać o dobre oceny w szkole, przeżywa młodzieńcze miłości, a także pokazuje, jak trudne jest dorastanie. Oczywiście otrzymaliśmy wiele wariantów tej postaci, lecz i tak na zawsze pozostanie w świadomości fanów „przyjaznym Spider-Manem z sąsiedztwa”.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znacie wielu superbohaterów, lecz nie z komiksów, tylko gier bądź filmów. Dlatego też zdecydowanie polecam iść w tym kierunku i wybierać zeszyty lub zbiorcze wydania, które poświęcone są waszym ulubionym bohaterom ze srebrnego ekranu. Wybranie konkretnych pozycji w tym miejscu byłoby naprawdę trudno, ponieważ jest tego zbyt dużo – nie dosyć, że każdy z protagonistów otrzymał własne serie, to na dodatek pojawiają się także opowieści crossoverowe, gdzie wielu herosów łączy siły i walczy ze wspólnym zagrożeniem.
Miłośnicy gier wideo oraz superbohaterów zdecydowanie nie mają powodów do narzekania. Co jakiś czas do sprzedaży trafiają nowe produkcje, które w większości przypadków są naprawdę ciekawe. W tym miejscu chciałbym jednak wyróżnić kilka tytułów, w jakie obowiązkowo powinien zagrać każdy miłośnik trykociarzy.
Studio Insomiac Games, po doświadczeniu zdobytym podczas prac nad serią inFamous oraz Ratchet & Clank, postanowiło wykorzystać swoją wiedzę, żeby stworzyć grę o ulubieńcu fanów Marvela, czyli Spider-Manie. Efekt końcowy okazał się rewelacyjny – otrzymaliśmy rozbudowaną produkcję z otwartym światem, oferującą niesamowicie dopracowany system bujania się na pajęczynie, efektowną walkę z przeciwnikami oraz ciekawie napisaną historię.
W 2020 roku zadebiutowała oficjalna kontynuacja (właściwie to duży, samodzielny dodatek), w której gracze mogli przejąć kontrolę nad Milesem Moralesem, będącym nowym Pająkiem. Za sprawą unikatowych zdolności tego bohatera (rażenie prądem, znikanie itp.), rozgrywka stała się jeszcze bardziej wciągająca, a fabuła w pełni wykorzystała potencjał tego protagonisty.
Na przestrzeni lat powstało naprawdę dużo gier o Mrocznym Rycerzu, lecz nie wyróżniały się zbytnio na tle innych produkcji. Dopiero kiedy na scenę wskoczyła ekipa Rocksteady Studios, wtedy otrzymaliśmy prawdziwe hiciory. Batman: Arkham to seria kilku rewelacyjnych gier akcji, które nie tylko stawiają duży nacisk na walkę z bandziorami, ale także eksplorację oraz proste łamigłówki wykorzystujące zdolności detektywistyczne głównego bohatera. Twórcy postawili także na mroczny klimat, co doskonale pasowało do opowieści o Batmanie.
Dzieło studia Eidos Montreal było zdecydowanie największym zaskoczeniem 2021 roku. Produkcja przed premierą była spisywana na straty (głównie przez porażkę, jaką odniosła wcześniej gra Marvel’s Avengers), ale na szczęście okazało się, że twórcy sprostali zadaniu. Zamiast crapa, otrzymaliśmy fenomenalnego akcyjniaka, który potrafił rozbawić do łez, a także wzruszyć w bardziej przejmujących momentach. Producentowi udało się w ciekawy sposób przedstawić relacje pomiędzy członkami Strażników Galaktyki, co było zdecydowanie największym atutem tego dzieła.
Traveller’s Tales to firma, która specjalizuje się w tworzeniu gier z serii LEGO, które w większości przypadków oparte są na popularnych licencjach komiksów lub filmów. Producent uzyskał również prawa do postaci od Marvela i DC, dzięki czemu w ich ofercie znajdziecie produkcje poświęcone bohaterom z obu uniwersów. Za przykład niech posłużą takie tytuły jak LEGO DC Super-Villains lub LEGO Marvel Super Heroes 2.
Nie da się ukryć, że wytwórnie Marvel oraz DC nie zawdzięczają tak dużej popularności swojej komiksowej działalności, ale przede wszystkim filmom i serialom z ostatnich lat. To dzięki Disneyowi i jego Marvel Cinematic Universe wzrosła popularność Avengersów oraz innych postaci, jakie pojawiły się w tym uniwersum. Wraz z rozwojem platformy streamingowej Disney+ (premiera w Polsce zaplanowana jest na wiosnę 2022 roku), twórcy zaczęli udostępniać coraz więcej seriali, które rozwijają wątki z produkcji kinowych i stanowią z nimi integralną całość. Jeśli więc chodzi o to, która firma radzi sobie lepiej na tym polu, to są to zdecydowanie twórcy Kapitana Ameryki i Iron-Mana.
Przeczytaj: W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?
Na szczęście włodarze Warner Bros. wzięli się w garść i całkowicie zmienili podejście, dając twórcom większą swobodę działania, bez zbytniego przywiązywania uwagi do tworzenia spójnej całości pomiędzy poszczególnymi dziełami. Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z kinem superbohaterskim, to koniecznie zapoznajcie się z moim tekstem, w którym omawiam, w jakiej kolejności oglądać seriale i filmy DC.