Poprzednia odsłona Resident Evil udowodniła, że zmiana konwencji wyszła serii na dobre. Capcom postanowił więc w kolejnej części ponownie postawić na kamerę FPP, co miało ogromny wpływ na gameplay. W Village po raz drugi przejmujemy kontrolę nad Ethanem Wintersem, który za wszelką cenę próbuje odnaleźć porwaną córkę. To doprowadza go do tajemniczej europejskiej wioski, gdzie czeka na niego nowe dla serii zagrożenie – wampiry oraz wilkołaki.
Pierwsza część Little Nightmares była naprawdę super, lecz dopiero przy okazji drugiej odsłony studio Tarsier rzuciło w stronę graczy prawdziwym mięsem. Twórcy znacząco rozbudowali rozgrywkę oraz postawili na jeszcze bardziej pokręcony klimat. Tym razem śledzimy losy chłopca znanego jako Mono, którego historia jest w pewien sposób powiązana z bohaterką „jedynki”.
Bardzo podoba mi się to, że polskie studio Bloober Team nie próbuje robić wszystkich swoich horrorów na jedno kopyto, tylko cały czas szuka nowych rozwiązań. W The Medium akcję obserwujemy z predefiniowanych kątów kamery, co przywodzi na myśl takie klasyki jak Silent Hill czy Resident Evil. Dzięki takiemu zabiegowi producentowi udało się również wprowadzić ciekawą mechanikę przenikania pomiędzy światami żywych a umarłych.
Rebirth to najnowsza odsłona popularnego cyklu Amnesia, która trafiła do sprzedaży pod koniec 2020 roku. Choć jest to trzecia część serii, to jednak historia została całkowicie oderwana od wydarzeń z poprzednich gier. W ten sposób osoby nieznające marki mogą bez problemu wsiąknąć w fabułę przygotowaną przez studio Frictional Games. A trzeba przyznać, że ta bywa niesamowicie wciągająca i niepokojąca. Ale nie chcę wchodzić w szczegóły – sami musicie poznać historię Tasi Trianon.
„Blair Witch Project” to kultowy film, który kochają miłośnicy horrorów. Niestety, marka w późniejszych latach była rozwijana w niezbyt fortunny sposób, przez co dzisiaj mało kto o niej pamięta. Na szczęście na scenę wkroczyła ekipa Bloober Team, która ożywiła tego trupa. Gra Blair Witch to ciekawy survival horror, o naprawdę gęstym klimacie i fajnie rozpisanej historii.
Motywy przewijające się w książkach H.P. Lovecrafta są idealnym materiałem na stworzenie gry wideo. Studio Frogwares doskonale zdawało sobie z tego sprawę, dlatego w swojej produkcji postanowiło wykorzystać większość charakterystycznych dla tego pisarza elementów. W The Sinking City pojawia się obłęd, jest dużo wody, ryboludzie oraz tajemniczy kult. A poza tym, to naprawdę interesujący tytuł, w który zdecydowanie warto zagrać.
Najlepsze gry horrory na PC nie muszą posiadać dużego budżetu, żeby zaoferować świetny gameplay. Czasami wystarczą umiejętności oraz kreatywność ekipy tworzącej grę. Polskie niezależne studio Phobia Game zdecydowało się na stworzenie nietypowej produkcji, w której kierujemy poczynaniami amorficznej istoty. Carrior to wciągająca dwuwymiarowa gra akcji, znacząco wyróżniająca się na tle konkurencji.
Studio Supermassive Games przygotowało bardzo fajny filmowy horror, w którym rozgrywka sprowadza się przede wszystkim do sekwencji Quick Time Events oraz do wybierana opcji dialogowych. Każda podjęta przez gracza decyzja ma wpływ na przebieg i finał opowieści. Co ciekawe, tytuł można ukończyć wspólnie ze znajomymi, co dosyć rzadko zdarza się w tego typu produkcjach.