Data publikacji:

Gry na 2 osoby na PS5. W co zagrać z kolegą na nowym PlayStation?

Był taki moment w branży growej, że producenci coraz rzadziej sięgali po produkcje z lokalną kooperacją, skupiając się bardziej na sieciowych zmaganiach pomiędzy graczami. Na szczęście trendy się zmieniają, a twórcy gier coraz częściej powracają do tytułów, w których wspólnie ze znajomym można wziąć udział w fascynującej przygodzie. W tym zestawieniu zebrałem ciekawe gry na PS5 dla dwojga. Sprawdźcie, w co warto zagrać!
gry na 2 osoby ps5
Produkcje, jakie trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz wedle moich preferencji. Każda z wymienionych gier umożliwia zabawę dla dwóch graczy – w większości przypadków istnieje możliwość dołączenia do rozgrywek online, aczkolwiek większość tytułów oferuje przede wszystkim kanapową kooperację na jednej konsoli. Na liście znajdziecie produkcje dedykowane PlayStation 5 oraz tytuły z PS4, które otrzymały stosowną aktualizację dla konsoli 9. generacji.

Gry na PS5 dla dwóch osób. Polecane tytuły

  1. It Takes Two
  2. FIFA 21
  3. Borderlands 3
  4. DiRT 5
  5. Sackboy: Wielka przygoda
  6. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2
  7. Mortal Kombat 11 Ultimate
  8. Overcooked: Jesz ile chcesz
  9. Outriders

It Takes Two

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników gier kooperacyjnych. Co więcej, w przypadku It Takes Two mamy do czynienia z produkcją, której nie da się przejść w pojedynkę. Rozgrywka została zaprojektowana w taki sposób, że do zabawy potrzeba dwóch użytkowników – bez względu na to, czy na jednym telewizorze, czy online.

Dzieło studia Hazelight to fantastyczna trójwymiarowa platformówka opowiadająca o małżeństwie, których umysły zostały przeniesione do zabawek stworzonych przez ich córkę. Głównym celem pary jest odzyskanie swoich dawnych ciał, choć to oczywiście tylko pretekst do emocjonalnej wędrówki przez problemy małżeńskie głównych bohaterów.

FIFA 23

Odkąd pamiętam, seria FIFA umożliwiała przynajmniej dwóm graczom wspólną zabawę na jednej konsoli. Nie inaczej jest w przypadku tej edycji, w której użytkownicy mogą wziąć udział we wspólnej zabawie w kilku trybach zabawy. Jeśli chcecie odpocząć od klasycznych meczów, to możecie wziąć udział w rozgrywkach z trybu VOLTA Football.

Zamiast dużego stadionu, do dyspozycji macie lokalne boiska, zaś zasady gry bardziej odpowiadają podwórkowym zabawom, niż profesjonalnym rozgrywkom sportowym. Oczywiście musicie pamiętać, że w FIFA 23 możecie grać również poprzez internet.

Borderlands 3

Dawniej granie na podzielonym ekranie w strzelanki było dosyć niewygodne. Na szczęście czasy przestarzałych telewizorów CRT mamy już za sobą, a w ich miejsce wskoczyły potężne Smart TV, które potrafią zachwycać swoimi rozmiarami. Dzięki temu każdy z graczy dokładnie może śledzić pole walki, żeby bez większych problemów eliminować wrogów.

A dobra widoczność w Borderlands 3 jest niezwykle istotna, ponieważ studio Gearbox Software zaserwowało graczom niesamowicie dynamiczną strzelankę, w której cały czas trzeba być czujnym. Jeśli więc szukacie ze znajomym produkcji, przy której będziecie mogli się wyżyć po ciężkim dniu w pracy lub szkole, to ta gra została stworzona z myślą o was. Jest to zdecydowanie jeden z lepszych kooperacyjnych shooterów ostatnich lat!

Sackboy: Wielka przygoda

Tym razem mam dla was propozycje ciekawej gry na PlayStation 5 dla dwóch osób, w którą z powodzeniem możecie grać ze swoim dzieckiem. Produkcja została zaprojektowana z myślą o siedmiolatkach, dlatego nie musicie obawiać się, że wasza pociecha będzie obcowała z treściami nieodpowiednimi do ich wieku.

A dlaczego warto zagrać w Sackboya? Ponieważ to bardzo sympatyczna gra platformowa, która rozgrywa się w tym samym uniwersum, co cenione przez graczy LittleBigPlanet. Produkcja nieustannie zaskakuje graczy nowymi rozwiązaniami, czy to w postaci różnorodności lokacji, czy dostępnych w grze łamigłówek bądź sekwencji zręcznościowych.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2

Jeżeli byliście graczami w latach 90. ubiegłego wieku, to z pewnością niejeden wieczór spędziliście razem z kumplami na wspólnym graniu w pierwszą lub drugą odsłonę Tony Hawk’s Pro Skater. Co powiecie na to, że obie produkcje dostępne są obecnie w zbiorczym wydaniu i z grafiką dostosowaną do współczesnych standardów?

Wersja na PlayStation 5 umożliwia granie w stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę przy rozdzielczości 4K. Dotyczy to zarówno gry w pojedynkę, jak i wspólnej zabawy na podzielonym ekranie. Dzięki temu rozgrywka jest jeszcze ciekawsza, a wykręcanie coraz bardziej kosmicznych wyników daje jeszcze większą frajdę. Spróbujcie koniecznie!

Mortal Kombat 11 Ultimate

Bijatyki od zawsze były dobrym materiałem dla graczy, którzy lubią grać wspólnie ze znajomymi. W przypadku jedenastej odsłony Mortal Kombat również nie zabrakło takiej możliwości! Wersja Ultimate na PlayStation 5 oferuje dostęp do niemalże wszystkich dodatkowych bohaterów, którzy zostali udostępnieni po premierze podstawki w formie płatnych dodatków.

W ten sposób będziecie mogli przejąć kontrolę nad tak kultowymi postaciami jak Spawn, Terminator T-800, Robocop czy Joker. Każdy z tych wojowników posiada własny wachlarz umiejętności, dlatego wspólnie z drugim graczem możecie uczyć się kombosów oraz fatality. Zawartości wystarczy wam na wiele, wiele godzin.

Overcooked: Jesz ile chcesz

Seria Overcooked pierwotnie zadebiutowała na komputerach osobistych oraz konsolach poprzedniej generacji. Wraz z premierą platformy PlayStation 5, studio Ghost Town Games przygotowało zbiorczy zestaw składający się z dwóch zremasterowanych odsłon cyklu. Gry nie tylko wyglądają o wiele lepiej, ale na dodatek działają znacznie płynniej i stabilniej, niż w przypadku wcześniejszych wersji.

W Overcooked: Jesz ile chcesz gracze przejmują kontrolę nad wybitnymi kucharzami, którzy biorą udział w szeregu wyzwań, żeby uratować Cebulowe Królestwo przed nadchodzącymi katastrofami. W tym celu użytkownicy muszą ze sobą ściśle współpracować, żeby w ograniczonym czasie przygotować jak najwięcej smakowitych potraw.

Outriders

Na liście ciekawych gier dla dwóch graczy na PlayStation 5 nie mogło zabraknąć również rodzimego Outriders. Tutaj jednak twórcy nie przewidzieli możliwości grania na jednej konsoli, dlatego będziecie musieli posiadać dwa egzemplarze gry, żeby rozpocząć zabawę w sieciowej kooperacji.

Zapewniam natomiast, że warto, ponieważ jest to kawał grywalnej trzecioosobowej strzelanki, osadzonej w interesującym settingu. Studio People Can Fly po raz kolejny udowodniło, że bardzo dobrze czuje się w klimatach science fiction.

DiRT 5

Co prawda, kampania fabularna w DiRT 5 została zaprojektowana z myślą o pojedynczym graczu, ale przecież nie jest to jedyny tryb dostępny w tej produkcji. Ekipa z Codemasters zadbała także o to, żeby użytkownicy mogli ścigać się między sobą na podzielonym ekranie bądź poprzez rozgrywki sieciowe. Piąta odsłona DiRT-a zrezygnowała z quasi-realistycznego systemu jazdy, na rzecz bardziej arcade’owego doświadczenia, co doskonale przekłada się na grę dla dwóch graczy. Nie musicie przejmować się uszkodzeniami pojazdów, tylko możecie twardo rywalizować o pierwsze miejsce na podium w zawodach.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.