Data modyfikacji:

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?

Uniwersum Marvela powiększa się znacząco w każdym roku, a często nawet w poszczególnych kwartałach, tworząc imponujących rozmiarów kolekcję produkcji. Do końca 2021 roku powstało aż dwadzieścia siedem filmów, a rok 2022 to czas kolejnych premier. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze światem superbohaterów Marvela, to liczba produkcji może być przytłaczająca, zwłaszcza że wiele z nich wprowadza nowe postaci i wątki w fabule. W poniższym artykule podpowiadamy, w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela.

Filmy w fazach Marvela

w jakiej kolejności oglądać filmy marvela

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvel Cinematic Universe?

Marvel Cinematic Universe to potężna franczyza, za którą odpowiada wytwórnia Marvel Studios działająca na zlecenie Walt Disney Studios. MCU wystartowało w 2008 roku, kiedy to do kin trafiła pierwsza odsłona przygód Iron Mana. Do budowania uniwersum Marvela dołączyło Sony, tworząc produkcje oparte na komiksach o Spider-Manie.

Przez długi czas cechą tego przedsięwzięcia było to, że wszystkie kolejne filmy tworzone przez Marvela były osadzone w tym samym uniwersum. W ten sposób twórcy poszczególnych produkcji tworzyli crossovery pomiędzy konkretnymi seriami, a także nawiązywali do wydarzeń z innych tytułów. Sporym zaskoczeniem dla fanów była w 2021 r. wiadomość od Sony i Disneya o planowanym połączeniu uniwersów.

Choć każdy z wykorzystanych przez Marvela superbohaterów miał swoje problemy, to jednak dotychczasowa fabuła Marvel Cinematic Universe kręciła się wokół Kamieni Nieskończoności i Thanosa. Zwieńczenie jego historii poznaliśmy w „Avengers: Wojna bez granic” i „Avengers: Koniec gry”.

Rola Szalonego Tytana zazwyczaj sprowadzała się wyłącznie do małych epizodów w scenach po napisach, które także są cechą charakterystyczną MCU. To właśnie one zapowiadały kolejne produkcje i nakreślały kontekst fabularny dla następnych filmów.

Do tej pory ukazało się aż 28 tytułów, stąd określenie kolejności oglądania filmów Marvela może przysporzyć problemów. Zobaczcie, w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela.

Jak oglądać filmy Marvela?

Marvel podczas planowania MCU postanowił podzielić filmy na tzw. fazy. Do tej pory powstały trzy duże fazy, których finał podsumowywał wszystkie dotychczasowe filmy z uniwersum. Czwarta faza zadebiutowała w 2021 roku, wraz z premierą filmu „Czarna Wdowa” („Black Widow”).

Jaka powinna być kolejność oglądania filmów Marvela? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Wszystkie filmy Marvela można oglądać na różne sposoby, a jednym z nich jest zapoznanie się z filmami Marvela w kolejności ich premier kinowych bądź zgodnie z fazami. Obejrzenie pierwszej części „Kapitana Ameryki” dopiero po zapoznaniu się z filmem „Wojna bohaterów” mocno traci na znaczeniu.

Ciekawym podejściem do tematu jest również oglądanie filmów Marvela chronologicznie, czyli ze względu na lata, w jakich dzieje się akcja danej historii. Przykładowo opowieść o Carol Danvers („Kapitan Marvel”) zadebiutowała dopiero w 2019 roku, natomiast jej akcja rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

W takim wypadku „Kapitan Marvel” powinno być waszym drugim filmem z MCU, natomiast „Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie” warto obejrzeć jako produkcję startową. W końcu większa część filmu rozgrywa się podczas trwania II wojny światowej.

Kolejność filmów Marvela ma znaczenie

Wiele osób wybiera oglądanie filmów Marvela według chronologii powstania (premiery kinowej). Głównie z tego względu, że w dużej mierze nowe produkcje z MCU są ciekawsze i lepiej zrealizowane (większe budżety zrobiły swoje).

Produkcje z pierwszej fazy były dosyć skromne w swojej formie. Uniwersum dopiero było kształtowane, dlatego na początku twórcom zależało głównie na tym, żeby przestawić najważniejszych superbohaterów i rozkochać w nich publiczność.

Dopiero w kolejnych fazach reżyserom dano większą swobodę twórczą. W ten sposób twórcy mogli przemycić do produkcji swój unikatowy styl. Dzięki temu powstały takie produkcje jak „Thor: Ragnarok” czy „Strażnicy Galaktyki”, które wyróżniały się wyjątkową warstwą audiowizualną oraz inteligentnym, czasami slapstickowym, poczuciem humoru.

Lista wszystkich filmów Marvela – kolejność chronologicznie

Poniżej umieszczam dokładną rozpiskę wszystkich produkcji stworzonych na potrzeby Marvel Cinematic Universe. Filmy podzieliłem na poszczególne fazy, żebyście mogli lepiej rozplanować sobie seanse.

Faza I MCU

  • Iron Man (2008)
  • Incredible Hulk (2008)
  • Iron Man 2 (2010)
  • Thor (2011)
  • Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
  • Avengers (2012)

Faza II MCU

  • Iron Man 3 (2013)
  • Thor: Mroczny świat (2013)
  • Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
  • Strażnicy galaktyki (2014)
  • Avengers: Czas Ultrona (2015)
  • Ant-Man (2015)

Faza III MCU

  • Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (2016)
  • Doktor Strange (2016)
  • Strażnicy Galaktyki 2 (2017)
  • Spider-Man: Homecoming (2017)
  • Thor: Ragnarok (2017)
  • Czarna Pantera (2018)
  • Avengers: Infinity War (2018)
  • Ant-Man i Osa (2018)
  • Kapitan Marvel (2019)
  • Avengers: Koniec gry (2019)
  • Spider-Man: Daleko od domu (2019)

Faza IV MCU (planowane premiery)

  • Czarna Wdowa (2021)
  • Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021)
  • Eternals (2021)
  • Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)
  • Doktor Strange w multiwersum obłędu‎ (maj 2022)
  • Thor: Miłość i grom (lipiec 2022)

Produkcje planowane na 2022 i 2023 rok:

  • Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu (listopad 2022)
W 2022 roku planowana są także premiery seriali, stworzonych na motywach komiksów Marvela. Będą to takie produkcje jak: „Ms. Marvel”, „She-Hulk”, „Moon Knight” oraz „Secret Invasion”.

Marvel: w jakiej kolejności oglądać filmy, by podążać za fabułą?


Wchodzenie w świat produkcji o superbohaterach zgodnie z kolejnością ich powstawania jest jedną z możliwych ścieżek. Druga to chronologia wydarzeń dziejących się w czasie akcji poszczególnych filmów z całej serii.

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela, by podążać za fabułą?

1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
2. Kapitan Marvel (2019)
3. Iron Man (2008)
4. The Incredible Hulk (2008)
5. Iron Man 2 (2010)
6. Thor (2011)
7. Avengers (2012)
8. Iron Man 3 (2013)
9. Thor: Mroczny świat (2013)
10. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
11. Strażnicy Galaktyki (2014)
12. Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2017)
13. Avengers: Czas Ultrona (2015)
14. Ant-Man (2015)
15. Doktor Strange (2016)
16. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)
17. Czarna Wdowa (2021)
18. Czarna Pantera (2018)
19. Spider-Man: Homecoming (2017)
20. Thor: Ragnarok (2017)
21. Avengers: Wojna bez granic (2018)
22. Ant-Man i Osa (2018)
23. Avengers: Koniec gry (2019)
24. Spider-Man: Daleko od domu (2019)
25. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021)
26. Eternals (2021)
27. Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)
28. Doktor Strange w multiwersum obłędu (2022)
29. Thor: Love and Thunder (2022)
 

Mimo iż uniwersum Marvela już teraz jest bardzo rozbudowane, to z pewnością w kolejnych latach jeszcze znacznie się powiększy. Według zapowiedzi na ekrany kin trafią produkcje opowiadające między innymi o Doktorze Strange'u, Thorze, Czarnej Panterze czy Ant-Manie. Do MCU mają dołączyć też Deadpool czy Fantastyczna Czwórka.

Czy jakieś filmy Marvela można pominąć?

Choć MCU jest wspaniałym projektem, to jednak twórcom zdarzały się delikatne potknięcia. Część filmów odstaje poziomem od reszty, a na dodatek w żaden sposób nie rozwija uniwersum. Takie filmy oczywiście warto obejrzeć (nawet z ciekawości), jednakże nic się nie stanie, jeśli je pominiecie.

Jedną z takich produkcji jest m.in. „Thor: Mroczny świat”. Sequel przygód nordyckiego boga był kompletnie niepotrzebny i pełnił jedynie rolę wypełniacza ramówki Marvel Cinematic Universe. To samo na dobrą sprawę można powiedzieć o „Avengers: Czas Ultrona”. Produkcja nie powiedziała nam praktycznie nic nowego o bohaterach, czego nie dowiedzielibyśmy się z wcześniejszych filmów.

Spokojnie można pominąć także drugiego „Ant-Mana” oraz kontynuację „Strażników Galaktyki”. Oczywiście nadal są to w miarę ciekawe produkcje, ale jeżeli ich nie obejrzycie, to i tak będziecie rozumieć linię fabularną MCU.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.