Data modyfikacji:

Jak czytać komiksy Marvela – kolejność, chronologia

Marvel obecnie mocno kojarzony jest z wysokobudżetowymi filmami kinowymi. Nie byłoby ich jednak, gdyby nie komiksowe pierwowzory, które od wielu lat rozgrzewają serca miłośników superbohaterów. Jak czytać komiksy Marvela? Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z historiami obrazkowymi, to trafiliście w dobre miejsce. Z tekstu dowiecie się, w jakiej kolejności zacząć czytać komiksy Marvela.

komiksy marvela

Komiksy Marvela – kolejność czytania

Wydawnictwo Marvel rozpoczęło swoją działalność w 1939 roku pod nazwą Timely Comics. Historia firmy jest na tyle burzliwa, że nie wystarczyłoby mi miejsca, żeby przytoczyć jej najważniejsze kamienie milowe. W tym celu odsyłam was do świetnej książki „Niezwykła historia Marvel Comics”, zdradzającej kulisy rozwoju wydawnictwa.

Obecnie wielu z was kojarzy Marvela dzięki filmom o superbohaterach. Wiele produkcji sygnowanych logo Marvela z miejsca zasila ranking filmów o superbohaterach. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jednak temu, od czego uniwersum filmowe się zaczęło, czyli komiksom Marvela. W jakiej kolejności czytać komiksy?

Na przestrzeni wielu lat powstały tysiące komiksów, dlatego nadrobienie wszystkich jest wręcz niemożliwe. W tekście ograniczę się więc do zeszytów i zbiorów dostępnych na polskim rynku. Dystrybucją komiksów na terenie naszego kraju zajmuje się firma Egmont Polska, która sprzedaje komiksy z podziałem na trzy serie – Marvel Classic, NOW! Oraz NOW! 2.0.

Marvel Classic – kultowe komiksy superbohaterskie

Jak sama nazwa wskazuje, w Marvel Classic znajdziecie klasyczne komiksy tego wydawnictwa, które na dobre wpisały się do kanonu komiksów superbohaterskich. Egmont zebrał najważniejsze serie i podzielił je na kilkadziesiąt tomów. W skład każdego tomu wchodzi kilka zeszytów poświęconych konkretnej tematyce bądź postaci. Najstarsze komiksy sięgają lat 80., natomiast najmłodsze zatrzymują się nawet na 2019 roku.

Jak czytać komiksy Marvela z serii Marvel Classic? Jeżeli to będzie wasza pierwsza styczność z Marvelem, to warto zacząć od klasyków. Dzięki temu poznacie rozwój takich postaci jak Spider-Man, Doktor Strange, Deadpool, Punisher czy Czarna Wdowa. W ponad pięćdziesięciu tomach znalazło się miejsce na wszystkich najważniejszych bohaterów, których obecnie można oglądać na ekranach kin.

Marvel NOW! – próba przyciągnięcia nowych czytelników

W 2012 roku Marvel postanowił uporządkować dotychczasowe serie i zmniejszyć próg wejścia dla nowych czytelników. Tym samym wydawnictwo wyszło z inicjatywą Marvel NOW!, mającą być swoistym restartem całego uniwersum.

Bohaterowie zostali postawieni przed nowymi problemami, a część ich historii delikatnie zmodyfikowano. Dzięki temu osoby nieczytające wcześniej komiksów Marvela nie musiały się martwić o dawną chronologię i mogły od początku zrozumieć losy bohaterów, bez obawy o niewyłapanie nawiązań do zeszytów sprzed kilkudziesięciu lat.

W skład Marvel NOW! wchodzi większość komiksów, które zostały wydane na świecie pomiędzy październikiem 2012 a majem 2015. Egmont Polska przygotowało aż sto dziesięć tomów składających się z kilku zeszytów.

Marvel NOW! 2.0 – dla osób chcących być na bieżąco

Wydawnictwo Egmont wypuszcza komiksy do sprzedaży z lekkim opóźnieniem względem ich zagranicznych premier. W ten sposób w Polsce nie pojawiła się nigdy inicjatywa All-New, All-Diferent. Nie musicie się jednak martwić, że coś was ominie, ponieważ rodzimy wydawca podpiął ją od razu pod serię Marvel NOW! 2.0.

Podobnie jak w przypadku Classic oraz NOW! tutaj również znajdziecie tomy zawierające po kilka zeszytów – najczęściej jest ich pięć. Na ten moment możecie m.in. zapoznać się z historią Staruszka Logana, poznać przebieg II Wojny Domowej bądź zobaczyć, co słychać u Niesamowitego Spider-Mana. W chwili pisania artykułu Egmont ma zapowiedziane już tomy do 2020 roku.

Komiksy Marvela – od czego zacząć?

Na początek musicie określić, czy interesują was oryginalne historie, czy jednak wolicie być na bieżąco z nowościami. Nieważne, którą opcję wybierzecie, polecałbym czytanie komiksów zgodnie z planem wydawniczym Egmontu.

Poszczególne serie zazwyczaj stoją na własnych nogach, dlatego jeśli nie lubicie konkretnego bohatera, to spokojnie możecie pominąć tomy poświęcone tej postaci. Komiksów wydawanych w Polsce obecnie jest tak dużo, że nie ma sensu tracić czasu na coś, co was nie interesuje.

Autor: Łukasz Morawski