Data publikacji:

Gry, które zajmują mało miejsca na dysku

Gracze pragną tego, aby wysokobudżetowe produkcje wyglądały i działały jak najlepiej. Żeby twórcy mogli w pełni sprostać oczekiwaniom fanów, muszą zadbać o ogólną jakość oprawy wizualnej, a także całą masę detali i mechanik, które w znacznym stopniu wpływają na ostateczny rozmiar gry. Jeżeli wasz dysk jest zapełniony takimi tytułami jak Call of Duty: Black Ops – Cold War czy Red Dead Redemption 2, to koniecznie sprawdźcie, jakie jeszcze niewiele ważące produkcje uda wam się zainstalować.

Czytaj również: Ranking gier komputerowych
gry które nie zajmują miejsca na dysku

Gry na mały dysk – przegląd produkcji, które zajmują mało miejsca

Produkcje w zestawieniu dobierane były na podstawie ich ocen w serwisie Metacritic oraz wedle niewielkiej pojemności dyskowej, jakiej potrzebują do zainstalowania. Niektóre z tych gier dostosowane są również do urządzeń mobilnych, co jest ich dodatkowym atutem.
  1. Hollow Knight
  2. Ori and the Blind Forest
  3. Stardew Valley
  4. Darkest Dungeon
  5. Children of Morta
  6. Dead Cells
  7. Fall Guys
  8. Deluxe Ski Jump 2
  9. Among Us
  10. Candy Crush Saga

Hollow Knight

Ostatnie lata to prawdziwy renesans gier typu metroidvania, a Hollow Knight jest zdecydowanie jednym z lepszych reprezentantów tego gatunku. Studio Team Cherry nie tylko przygotowało świetny, bardzo wymagający gameplay, ale zadbało też o to, żeby ich dzieło wyróżniało się oprawą wizualną na tle konkurencyjnych produkcji.

Hollow Knight oferuje graczom przepiękną, ręcznie rysowaną, dwuwymiarową grafikę, utrzymaną w mrocznym, lekko horrorowym klimacie. Zastosowana przez twórców technika nie odbiła się zbyt mocno na „wadze” gry – do jej zainstalowania potrzebujecie zaledwie 9 GB przestrzeni dyskowej.

Ori and the Blind Forest

Kolejna platformówka 2D na tej liście, którą można zaklasyfikować jako metroidvanię. Zespół Moon Studio również postawił na ręcznie rysowaną oprawę wizualną, lecz stylistyka znacząco odbiega od tego, z czym mieliśmy do czynienia w Hollow Knight. Twórcy Ori and the Blind Forest postawili na baśniową atmosferę, która także została podszyta lekką grozą. Oczywiście zaletą gry nie jest wyłącznie jej grafika, ale także przejmująca, dająca do myślenia fabuła i wciągająca rozgrywka. Do zainstalowania przygód Oriego musicie zrobić miejsce na dysku dla 8 GB.

Stardew Valley

Kultowa seria Harvest Moon dzisiaj nie cieszy się już taką estymą, jak w latach 90. ubiegłego wieku. Jej miejsce zastąpiła inna produkcja, będąca swoistym duchowym spadkobiercą tej marki. Stardew Valley bardzo fajnie naśladuje charakter rozgrywki Harvest Moon, dodając od siebie sporo dodatkowej zawartości.

Producent zdecydował się na pixelartową grafiką, dzięki której gra zajmuje bardzo mało miejsca – jedynie 500 MB w wersji pecetowej. Jeśli natomiast planujecie zagrać na urządzeniach mobilnych z systemem Android, to potrzebujecie jedynie 295 MB.

Darkest Dungeon

Szukacie ciekawej gry, która zajmuje mało miejsca, ale nie jesteście fanami platformówek ani akcyjniaków? W takim razie powinniście dać szansę produkcji studia Red Hook, które zdecydowało się na stworzenie turowego RPG-a, w którym poziom trudności potrafi doprowadzić do płaczu nawet najbardziej wprawionych graczy.

Darkest Dungeon, dzięki swojemu wysokiemu poziomowi trudności, stało się grą wręcz legendarną, docenianą zarówno przez użytkowników, jak i recenzentów z całego świata. Zdecydowanie warto sprawdzić ten tytuł – zwłaszcza, że pobranie cyfrowej wersji nie powinno wam zająć zbyt wiele czasu. Pełna wersja zajmuje bowiem zaledwie 900 MB.

Children of Morta

Polska branża gier z roku na rok radzi sobie coraz lepiej, dlatego nie mogłem przepuścić okazji, żeby umieścić na liście jakiegoś rodzimego tytułu. Padło na fenomenalne Children of Morta, które zadebiutowało w 2019 roku na komputerach osobistych oraz konsolach PS4, XONE i Nintendo Switch. Dzieło studia Dead Mage to dungeon-crawler, w którym akcję obserwujemy z kamery umieszczonej nad głową głównego bohatera.

Podczas rozgrywki gracze przemierzają mroczne tunele, walcząc po drodze z rozmaitymi przeciwnikami. Dzięki proceduralnie generowanym lokacjom, żywotność gry jest naprawdę duża. Taka nie jest natomiast „waga” gry, bo do jej zainstalować trzeba przygotować jedynie 2 GB wolnej przestrzeni.

Dead Cells

Jeszcze jedna metroidvania na tej liście, która zdecydowanie bardziej, niż Hollow Knight i Ori, jest nastawiona na walkę z oponentami. Tytuł ten dedykowałbym przede wszystkim osobom poszukującym dynamicznych akcyjniaków, w których liczy się refleks gracza oraz umiejętne wykorzystywanie wyposażenia protagonisty. Za sprawą dwuwymiarowej pixealrotwej stylistyki, Dead Cells zajmuje jedynie 500 MB w wersji na PC. Dostępna jest też wersja mobilna, która „waży” 341 MB.

Fall Guys

Lubicie gry wieloosobowe, ale jednocześnie nie macie miejsca na dysku na rozbudowaną strzelankę czy jakieś MMO? W takim razie pozostaje wam zabawne Fall Guys, które jest ciekawą wariacją gier typu Battle Royale. Do zabawy przystępuje sześćdziesięciu graczy rywalizujących w różnych konkurencjach. Użytkownik, który dotrwa do końca, wygrywa. Rozmiar gry to tylko 2 GB.

Deluxe Ski Jump 2

Dojeżdżacie do pracy lub szkoły komunikacją miejską i chcielibyście ten czas wypełnić jakąś niezobowiązującą grą? Polecam w takim razie pobranie Deluxe Ski Jump 2, które potrzebuje niecałe 6 MB pamięci dyskowej telefonu. Skoki narciarskie nigdy nie wychodzą z mody!

Among Us

Choć Among Us zadebiutowało w 2018 roku, to jednak gra osiągnęła szczyt popularności dopiero dwa lata później. Niewielka produkcja studia InnerSloth początkowo tworzona była wyłącznie z myślą o urządzeniach mobilnych, dlatego zdecydowanie warto sprawdzić, na czym polega fenomen tego dzieła właśnie na tych platformach. Wersja na Androida zajmuje trochę ponad 70 MB.

Candy Crush Saga

Produkcja studia King już od 2012 roku daje radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. To przyjemna gra logiczna, której gameplay polega na tym, żeby tworzyć odpowiednie kombinacje z tytułowych cukierków. Ta słodka zabawa będzie was kosztowała niecałe 70 MB wolnej przestrzeni w pamięci smartfona.
Autor: Łukasz Morawski