Data modyfikacji:

Ranking gier komputerowych

Planujecie kupić grę na PC, ale nie możecie zdecydować się, na jaki tytuł warto wydać pieniądze? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z naszym rankingiem najlepszych i najbardziej popularnych gier komputerowych, które znajdziecie na Ceneo.pl.

Popularne gatunki gier komputerowych

Rynek gier komputerowych jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu każdy gracz może obracać się wokół konkretnych gatunków. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rodzaje gier, które dodatkowo można podzielić na wiele innych podgatunków.

Gry akcji

W tych popularnych grach komputerowych rozgrywka skupia się przede wszystkim na dynamicznej akcji z wykorzystaniem broni palnej lub białej. Nie oznacza to jednak, że wszystkie produkcje wyglądają podobnie. Akcyjniakiem może być zarówno pierwszoosobowa strzelanka w stylu Call of Duty: Modern Warfare, jak i Grand Theft Auto V, w którym wydarzenia obserwujemy zza pleców głównego bohatera.

Gry zręcznościowe

Produkcje reprezentujące ten gatunek gier komputerowych wymagają od użytkowników ogromnego refleksu i umiejętności wciskania konkretnych kombinacji klawiszy w odpowiednim czasie. Najbardziej jest to odczuwalne w klasycznych lub trójwymiarowych platformówkach, jak Rayman Legends czy Crash Bandicoot N.Sane Trilogy.

Bijatyki

Większość produkcji zaliczających się do gatunku bijatyk posiada zamknięte areny, na których dwóch wojowników walczy ze sobą za pomocą szerokiego wachlarza ruchów i ciosów. Gry tego typu inaczej określane są mianem „mordobić”, co doskonale oddaje charakter ich gameplay’ów.

RPG

W rankingu gier komputerowych znajdzie się też coś dla fanów RPG. Jedne z bardziej rozbudowanych dzieł, których skrót pochodzi od zwrotu „role-playing game”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „gry, w których odgrywamy rolę”. Gracze podczas rozgrywki mają wpływ na decyzje podejmowane przez protagonistę, a także mogą sami wykreować swojego bohatera (np. Divinity: Original Sin II). Zdarzają się jednak RPG-i, w których postać narzucona jest z góry – za przykład może posłużyć rodzimy Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Gry strategiczne

Strategie to dzieła, w których użytkownicy kierują poczynaniami dużych grup jednostek i zarządzają bazami, miastami bądź nawet całymi królestwami. Gatunek ten dzielimy m.in. na strategie turowe oraz RTS-y. W tych pierwszych możemy przemyśleć każdy kolejnych ruch na spokojnie, z kolei w strategiach czasu rzeczywistego musimy na bieżąco reagować na sytuację rozgrywającą się na ekranie.

Gry przygodowe

Rozgrywka w przygodówkach zazwyczaj jest prosta do opanowania, ponieważ tego typu gry przykładają większą uwagę do fabuły i zagadek logicznych niż zręcznościowych etapów. Dawniej gry przygodowe kojarzone były główne z tytułami typu point & click, jak np. Książe i Tchórz, dzisiaj zaś ewoluowały do pozycji pokroju Detroit: Become Human czy Life is Strange. Przez wielbicieli gatunku uważane za jedne z najlepszych gier na świecie.

Gry sportowe

Do tego gatunku zaliczamy wszystkie tytuły, w których rozgrywka opiera się na sportach indywidualnych lub drużynowych. W tym przypadku również można liczyć na różnorodność od serii FIFA, przez Football Managera 2020, a na WWE 2K19 kończąc.

Gry wyścigowe

W rankingu gier PC znajdzie się także coś dla miłośników wyścigów. Gatunek reprezentujący produkcje nastawione na jazdę samochodami bądź innymi pojazdami jeżdżącymi na lądzie lub przemieszczającymi się po wodzie lub powietrzu. W sprzedaży znajdziecie realistyczne symulatory, jak Assetto Corsa, ale również typowo arcade’owy wyścigi w stylu serii Need for Speed.

Symulatory

Grami symulacyjnymi określamy wszystkie dzieła, która w mniejszym lub większym stopniu próbują jak najwierniej imitować prawdziwe zachowania i zawody znane z naszego świata. Przejawia się to na wiele sposób, czego przykładem mogą być takie cykle jak Microsoft Flight Simulator, Farming Simulator czy seria The Sims.

Tekst: Łukasz Morawski


Sprawdź popularne gry na PlayStation 4

Polecane artykuły

Star Wars Squadrons

Star Wars: Squadrons. Recenzja, poradnik i wymagania

2020-10-17
Jeżeli podobał wam się Microsoft Flight Simulator 2020, ale odczuwaliście brak blasterów, wybuchów i kosmicznych ewolucji, to wszystkie te elementy znajdziecie w najnowszej grze studia Motive. Jesteście ciekawi, jak wypadło Star Wars: Squadrons? W takim razie zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią tekstu!
prezent dla geeka

Prezent dla geeka. Co kupić miłośnikowi popkultury?

2020-10-14
Skoro trafiliście w to miejsce, to znaczy, że potrzebujecie pilnej pomocy w znalezieniu odpowiedniego prezentu dla geeka. Jeśli nie siedzicie zbytnio w temacie, to nie obawiajcie się. Poniżej przedstawię kilka ciekawych propozycji na podarunek dla miłośnika popkultury, które z pewnością rozgrzeją jego (bądź jej) geekowskie serce do czerwoności.
gry anime

Najlepsze gry na podstawie anime

2020-10-12
Mangi oraz anime typu shōnen bazują przede wszystkim na widowiskowych starciach pomiędzy bohaterami, co oczywiście jest idealny materiałem na gry wideo. Niestety w większości przypadków przeniesienie cenionych animacji do wirtualnego świata nie przebiega zbyt pomyślnie. Na szczęście w zalewie słabych tytułów, można wyróżnić kilka wartych uwagi. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym grom bazującym na popularnych markach anime.
Port Royale 4

Port Royale 4. Recenzja, poradnik i wymagania

2020-10-11
Port Royale to kultowa seria gier ekonomicznych, która swój debiut zaliczyła w 2002 roku na komputerach osobistych. Już wtedy tytuł dawał mnóstwo możliwości, a przez następne lata był rozwijany o nowe mechaniki. Najnowsza odsłona odeszła trochę od utartych schematów, wprowadzając m.in. system turowy, co jest ciekawym odświeżeniem formuły, lecz niestety nie dla wszystkich.