Data modyfikacji:

Filmy i seriale animowane dla dorosłych

Niesłusznie przyjęło się, że filmy i seriale animowane skierowane są wyłącznie do młodszego odbiorcy. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele produkcji, które zaprzeczają tej tezie. Nawet dzieła Pixara są na tyle wielowymiarowe, że całkowicie inaczej odbiorą je dojrzali widzowie i dzieci. Zobacz filmy oraz seriale animowanych dla dorosłych, które są warte uwagi.

Filmy i seriale animowane dla dorosłych – co warto zobaczyć?

Przygotowaliśmy już dla ciebie ranking seriali HBO oraz ranking seriali Netflix. Nadeszła pora na filmy i seriale animowane dla dorosłych. Od razu zaznaczam, że nie jest to zestawienie najlepszych produkcji, ponieważ nie znajdziecie w nim wszystkich najważniejszych przedstawicieli animacji dla dorosłych. Świadomie pominąłem takie produkcje jak „South Park” czy „Family Guy”, gdyż są to seriale, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Do listy mógłbym dopisać również większość anime. Japończycy traktują filmy rysunkowe na równi z live-action, często przedstawiając w nich poważne i trudne tematy. Zobacz, jakie filmy i seriale animowane dla dorosłych są warte twojej uwagi:

  1. Grobowiec świetlików
  2. Persepolis
  3. Przez ciemne zwierciadło
  4. Gnijąca panna młoda
  5. Sausage Party
  6. Full Metal Alchemist: Brotherhood
  7. BoJack Horseman
  8. Big Mouth
  9. Brickleberry
  10. Rick i Morty

Dobre filmy animowane dla dorosłych

W pierwszej kolejności na tapet biorę filmy animowane dla dorosłych. Jakie produkcje warto obejrzeć?

Przeczytaj również: Ranking filmów o superbohaterach

Grobowiec świetlików

Dzieło Isao Takahaty to prawdziwy wyciskać łez, przy którym trudno zapanować nad emocjami. „Grobowiec świetlików” opowiada historię osieroconego rodzeństwa po tym, jak wojsko amerykańskie zbombardowało ich rodzinne miasto Koba.

Persepolis

Kolejny film animowany dla dorosłych opowiadający o konflikcie zbrojnym. Tym razem obserwujemy autentyczną historię Marjane Satrapi, która wychowywała się w czasach rewolucji islamskiej w Iranie. Pomimo poruszanej tematyki twórcom filmu udało się znaleźć miejsce na odrobinę humoru.

Przez ciemne zwierciadło

Film animowany dla dorosłych Richarda Linklatera to wizualny majstersztyk. Do realizacji „Przez ciemne zwierciadło” wykorzystano technikę animacji rotoskopowej polegającej na odrysowywaniu konturów kształtów zarejestrowanych prawdziwą kamerą. Film oparty jest na powieści Philipa K. Dicka, a w produkcji wzięli udział tak wybitni aktorzy jak Keanu Reeves, Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Rory Cochrane i Winona Ryder.

Gnijąca panna młoda

Zanim gwiazda Tima Burtona zaczęła przygasać, był uznawany za wybitnego twórcę. Reżyser przez lata czarował widzów swoim oryginalnym podejściem do tworzenia filmów. Jednym z takich projektów była „Gnijąca panna młoda” zrealizowana w animacji poklatkowej, co dodatkowo pogłębiało „dziwność” tej produkcji.

Sausage Party

Supermarket nocą, parówki i bułki do hot-dogów. Jeżeli w tym momencie przez twoją głowę przeszły zbereźne myśli, to oznacza, że „Sausage Party” jest filmem właśnie dla was. Seth Rogen z kumplami przygotowali obrazoburczy film, który nie boi się żadnych tematów tabu.

Dobre seriale animowane dla dorosłych

Jakie są dobre seriale animowane dla dorosłych? Sprawdź moje propozycje.

Full Metal Alchemist: Brotherhood

„Brotherhood” wygląda niepozornie, ale w rzeczywistości to jedno z bardziej ambitnych anime, jakie kiedykolwiek miałem okazję oglądać. Historia jest niesamowicie wciągająca, a przy tym nie unika trudnych tematów (np. poświęcenia dziecka dla kariery) i brutalności.

BoJack Horseman

Seriale animowane dla dorosłych na Netflix mają się dobrze. Najlepszym przykładem takiej produkcji jest „BoJack Horseman”, który opowiada o losach starego konia-aktora próbującego za wszelką ceną uratować swoją karierę.

Big Mouth

Kolejny serial animowany dla dorosołych z platformy Netflix porusza problem dojrzewania w dosyć specyficzny i wulgarny sposób. Zdecydowanie warto go obejrzeć, jeżeli masz dzieci, które powoli zaczynają interesować się tematem seksu. Dzięki „Big Mouth” możesz zrozumieć, jak należy o tych sprawach rozmawiać.

Brickleberry

Narkotyki, seks, przemoc, motywy rasistowskie i wiele, wiele więcej. Tak w skrócie można opisać „Blickleberry”, czyli animację dla dorosłych mającą w poważaniu wszelkie konwenanse. Jeśli należysz do osób delikatnych, to trzymaj się od serialu z daleka.

Rick i Morty

Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie powstał serial, który z tak dużym szacunkiem odnosiłby się do najważniejszych dzieł science-fiction, w tym najlepszych filmów science-fiction. „Rick i Morty” to jazda bez trzymanki po obrzydliwych i intrygujących zakątkach wszechświata (lub innych wymiarów).

Przeczytaj również: Ranking najlepszych książek science-fiction

Autor: Łukasz Morawski