Data modyfikacji:

Ranking najlepszych książek science-fiction

Zestawienie najciekawszych książek fantastycznonaukowych.

Lista powstała w oparciu o popularność gatunku science-fiction na Ceneo.pl. To właśnie te pozycje były najczęściej kupowane w ostatnim czasie przez użytkowników serwisu. W zestawieniu wziąłem pod uwagę piętnaście powieści.

Ranking najlepszych książek science-fiction:

  • Diuna
  • Pakiet Igrzyska Śmierci
  • Solaris
  • Bastion
  • Rok 1984
  • Hyperion
  • Nawigatorzy Diuny
  • Czas Żniw
  • Pod Kopułą
  • Inne Światy
  • Piorun kulisty
  • Modyfikowany węgiel
  • Autostopem przez galaktykę
  • Astra Kolaboratis
  • Heretycy Diuny
  • POZNAJ NAJLEPSZE KSIĄŻKI SCIENCE-FICTION NA CENEO.PL

    DIUNA - FRANK HERBERT

    Klasyka gatunku science-fiction. „Diuna” opowiada o świecie przyszłości, który jest uzależniony od melanżu – substancji umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych, przewidywanie przyszłości, a nawet posiadającej zdolności przedłużania życia. Powieść Franka Herbert to dojrzała literatura dla wytrwałego czytelnika.

    PAKIET IGRZYSK ŚMIERCI - SUZANNE COLLINS

    Seria Suzanne Collins składa się z trzech tomów – „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos”. Cykl skupia się na tytułowych igrzyskach, do których losowani są ludzie pochodzący z ubogich dystryktów. Co roku może wygrać tylko jedna osoba, zyskując w ten sposób dostatnie życie w Kapitolu, wśród wyższych sfer społecznych.

    SOLARIS - STANISŁAW LEM

    „Solaris” to zdecydowanie najpopularniejsza powieść wybitnego polskiego pisarza science-fiction, Stanisława Lema. Autor w swoim dziele poruszył istotny dla tego rodzaju literatury temat kontaktu z obcą cywilizacją. Tytułowa planeta skrywa wiele tajemnic, których odkrycie jest równie zaskakujące dla czytelnika, jak i bohaterów książki.

    Amerykański pisarz znany głównie z horrorów, w „Bastionie” skupił się na postapokalipsie. W wizji świata przygotowanej przez Stephena Kinga, ludzkość upadła przez supernowoczesną broń biologiczną, która zdziesiątkowała populację na Ziemi. Kryzys ujawnił to, co w ludziach najgorsze – ich prawdziwą naturę.

    ROK 1984 - GEORGE ORWELL

    „Rok 1984” to jedna z ważniejszych książek w historii literatury, nie tylko w gatunku science-fiction. George Orwell przygotował ponurą wizję, w której każda ludzka czynność jest kontrolowana przez rząd. Wielki Brat Patrzy i widzi dosłownie wszystko, przez co społeczeństwo musi się dostosować do ustalonych, chorych zasad.

    HYPERION - DAN SIMMONS

    W „Hyperionie” Dana Simmonsa opuszczamy naszą planetę i wyruszamy w podróż po kosmosie. Wszechświatowi grozi zagłada, wynikająca z międzygalaktycznej wojny. Siedmioro pielgrzymów postanawia temu zapobiec, dlatego wyrusza w tym celu na planetę Hyperion, gdzie rozstrzygną się losy ludzkości.

    Po śmierci Fanka Herberta, jego syn Brian Patrick postanowił kontynuować sagę „Diuna”. W kontynuacji dorobku ojca, autor wraz z Kevinem J. Andersonem daje większe pole do popisu kobietom, które odgrywają w „Nawigatorach Diuny” bardzo istotną rolę. Nie obyło się również bez spisków i politycznych zawirowań.

    CZAS ŻNIW - SAMANTHA SHANNON

    Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Paige Mahoney zajmuje się włamywaniem do ludzkich umysłów. Podczas jednego z rutynowych zadań, dziewczyna wpada w kłopoty, przez co ląduje w tajemniczej kolonii karnej kontrolowanej przez obcą cywilizację, Refaitów. Paige musi skorzystać ze swoich zdolności, żeby uniknąć śmierci.

    POD KOPUŁĄ - STEPHEN KING

    Stephen King po raz kolejny spróbował postawić ludzkość w obliczu zagłady. Tyle, że w tym przypadku świat skończył się wyłącznie dla mieszkańców jednego miasta, które zostało przykryte tajemniczą kopułą. Autor próbuje w ten sposób przyjrzeć się ludzkiej psychice i sprawdzić, jak zachowałby się człowiek w takich warunkach.

    Jakub Różalski to obecnie jeden z najbardziej obiecujących współczesnych polskich artystów. Na podstawie jego fantastycznych prac, powstała książka „Inne światy”, będąca zbiorem wielu opowiadań przygotowanych przez takich twórców jak Jacek Dukaj, Remigiusz Mróz, Anna Kańtoch czy Jakub Małecki.

    PIORUN KULISTY - CIXIN LIU

    Jedna burza zmieniła na zawsze życie czternastoletniego Chena. Piorun kulisty trafił jego rodziców, zabijając ich na miejscu. Chłopak pod wpływem tragicznego wydarzenia poświęca się nauce, żeby wyjaśnić fenomen tego bardzo rzadkiego zjawiska atmosferycznego. Jak się okazuje, jego badania mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

    MODYFIKOWANY WĘGIEL - RICHARD MORGAN

    W świecie wykreowanym przez Richarda Morgana nie ma miejsca na religię, ponieważ śmierć została już dawno temu opanowana. Ludzie potrafią przenosić świadomość pomiędzy nowymi powłokami, co sprawiło, że bogacze stali się wręcz nieśmiertelni. „Modyfikowany węgiel” to przykład książki sf, która nie tylko dostarcza masę rozrywki, to na dodatek porusza istotne dla ludzkości tematy.

    Książki science-fiction nie zawsze muszą być pisane z ogromną powagą. Udowodnił to przed laty Douglas Adams swoim cyklem „Autostopem przez galaktykę”. Fabuła pierwszego tomu opowiada o Arthurze, który odkrywa, że jego przyjaciel Ford jest przybyszem z obcej planety. Co więcej, Ziemia niedługo zostanie zniszczona, gdyż na jej miejscu powstanie międzygalaktyczna autostrada.

    ASTRA KOLABORATIS - GRZEGORZ NIECKARZ

    Polski autor w dosyć pesymistyczny sposób pisze o ludzkiej naturze, w której przeważa potrzeba niszczenia. Grzegorz Nieckarz porównuje ludzi do wirusów, zarazy niszczącej wszystko na swojej drodze. Książka opowiada o Kesjaszu, który otrzymał możliwość stworzenia świata doskonałego. Tylko, czy jest to możliwe?

    HERETYCY DIUNY - FRANK HERBERT

    Piąty tom cyklu „Kroniki Diuny”, w którym Frank Herbert pokazuje dalszy ciąg wielkiej politycznej intrygi. Imperium upadło, substancję zwaną melanż odnaleziono na innych planetach, a na Rakis pojawiła się dziewczyna potrafiąca kontrolować czerwie.

    Autor: Łukasz Morawski