Data publikacji:

PlayStation Plus - wszystko, co musicie wiedzieć o abonamencie Sony

Microsoft kusi graczy swoim abonamentem Xbox Game Pass Ultimate, który znacząco wybija się na tle oferty przygotowanej przez Sony. Co prawda, funkcjonuje trochę podobne jak PlayStation Now, lecz oficjalnie usługa nie jest dostępna w Polsce. Pozostaje nam zatem cieszyć się wyłącznie zawartością PlayStation Plus. O co chodzi w tej usłudze i dlaczego warto ją regularnie opłacać? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.

playstation plus

Co to jest PlayStation Plus?

PlayStation Plus to płatny abonament, który daje subskrybentom dostęp do darmowych produkcji, zapewnia parę innych, ciekawych bonusów oraz umożliwia grę w trybach multiplayer. Jeśli więc chcecie korzystać z usług sieciowych w ulubionych tytułach, to jesteście zmuszeni do opłacania usługi.

Oprócz tego, co miesiąc otrzymacie możliwość pobrania bez żadnych dodatkowych opłat przynajmniej dwóch gier na konsole Sony. Gry można przypisać na zawsze do swojego konta, lecz skorzystacie z nich wyłącznie w chwili opłacania PlayStation Plus. W przeciwnym razie będzie konieczne ich wykupienie.

Ile kosztuje PlayStation Plus? Cena usługi

Abonament można przedłużyć bezpośrednio w sklepie PlayStation Store lub wykupić karty podarunkowe. W sprzedaży znajdziecie trzy warianty – na miesiąc, trzy miesiące oraz rok. Oficjalny cennik PlayStation Plus znajdziecie poniżej, aczkolwiek musicie pamiętać, że często subskrypcję można przedłużyć taniej, dlatego regularnie sprawdzajcie oferty na Ceneo.pl.
 • PlayStation Plus na miesiąc – 37 złotych
 • PlayStation Plus na 3 miesiące – 100 złotych
 • PlayStation Plus na rok – 240 złotych

Na jakich platformach dostępne jest PlayStation Plus?

Aktywna usługa PlayStation Plus umożliwia granie w gry sieciowe na konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, a nawet PlayStation 3 i PlayStation Vita. Obecnie jednak to „czwórka” i „piątka” są najbardziej wspierane, ponieważ tylko w tym przypadku dostaniecie darmowe gry w comiesięcznych rzutach.

O co chodzi z PlayStation Plus Collection?

Sony, chcąc zachęcić graczy do przejścia na PlayStation 5, postanowiło przygotować specjalny zbiór gier określany mianem PlayStation Plus Collection. Jest to zestaw dwudziestu odpowiednio wyselekcjonowanych tytułów na PlayStation 4, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez graczy i recenzentów. Za dostęp do kolekcji nie trzeba dodatkowo płacić i nie ma ona ograniczenia czasowego. Bez względu na to, kiedy kupicie PS5, zawsze będziecie mogli pobrać gry z Kolekcji PlayStation Plus.

Jakie gry wchodzą w skład PlayStation Plus Collection?

Jak już wcześniej wspomniałem, w PlayStation Plus Collection udostępniono dwadzieścia gier. Lista prezentuje się następująco:
 • Batman: Arkham Knight
 • Battlefield 1
 • Bloodborne
 • Call of Duty: Black Ops III – Zombies Chronicles Edition
 • Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
 • Days Gone
 • Detroit: Become Human
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV Royal Edition
 • God of War
 • Infamous Second Son
 • Monster Hunter: World
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5
 • Ratchet and Clank
 • Resident Evil 7 Biohazard
 • The Last Guardian
 • The Last of Us Remastered
 • Until Dawn
 • Uncharted 4: A Thief’s End

Zalety i wady PlayStation Plus

Jeżeli jesteście również posiadaczami konsoli Microsoftu, to z pewnością dostrzegacie przepaść pomiędzy PlayStation Plus, a Xbox Game Pass Ultimate, który dodatkowo oferuje dostęp do usługi Games with Gold. Więcej o tym znajdziecie w naszym artykule o abonamencie Xbox Game Pass Ultimate.

Jeśli PS+ mamy rozpatrywać pod kątem wad, to zdecydowanie za największą można uznać fakt, że jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które lubią grać w trybach sieciowych. Niestety tak wyglądają realia gry na konsolach, dlatego w sumie nie ma co się temu rozwiązaniu dziwić – identycznie jest na Xboksach i Nintendo Switch. Jedynie PC pod tym względem ma przewagę, bo tam nie musimy jeszcze płacić za usługi online.

Na szczęście Sony wynagradza konieczność płacenia za grę w internecie ciekawymi produkcjami udostępnianymi co miesiąc. Jasne, każdy ma inny gust, dlatego nie wszystkim będą podobały się tytuły przygotowane przez twórców usługi. Trzeba jednak pamiętać, że czasami trafiły się naprawdę duże perełki (Metal Gear Solid V: The Phtanom Pain, Shadow of the Colossus czy Bloodborne), których cena wykracza poza miesięczny koszt abonamentu.

Zaletą posiadania PlayStation Plus jest również dostęp do chmury, na której można przetrzymywać dane o swoim koncie oraz wszystkie zapisy gier. Do dyspozycji gracza oddano aż 100 GB, co spokojnie wystarczy na przetrzymywanie wszystkich sejwów przez wiele lat. Jest to także przydatne podczas przejścia z PS4 na PS5 – nie trzeba bawić się w ręczne przenoszenie plików, ponieważ można dokonać transferu przez internet.

PlayStation Plus wprowadziło także funkcję Share Play, która umożliwia przejęcie przez znajomego kontroli nad grą, którą posiadamy. Dzięki temu wystarczy jeden egzemplarz, żeby móc grać w produkcje nastawione na rozgrywkę jednoosobową. Z pozostałych zalet subskrypcji, warto wymienić jeszcze dostęp do unikatowej zawartości dla osób opłacających abonament. Mowa m.in. o skórkach do gier free to play pokroju Fortnite czy Apex Legends. Ponadto posiadacze PlayStation Plus mogą skorzystać z dodatkowych rabatów w PlayStation Store.

Czy warto opłacać abonament PlayStation Plus?

Korzystanie z PlayStation Plus jest bardzo wygodne i tak naprawdę dopiero wtedy możemy w pełni wykorzystać potencjał takich konsol, jak PlayStation 4 czy PlayStation 5. Nie chodzi tu nawet o dostęp do darmowych produkcji czy grę online, ale możliwość korzystania z chmury. Jest to niesamowicie przydatna funkcja, która nie tylko usprawnia zarządzanie plikami, ale także bardzo dobrze je zabezpiecza na wypadek zepsucia dysku konsoli czy przypadkowego usunięcia ważnych sejwów.
Autor: Łukasz Morawski